Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, katrimanos είπε

τα 22 ευρω δεν τα  γλιτωνω δηλαδη;

Οσο δεν κάνεις κόπο να ρίξεις μια ματιά στον οδηγό και θες έτοιμη μασημενη απαντηση, ο δασμος θα ανεβαίνει (εχω ήδη στείλει email στο τελωνειο). Τώρα ειναι στα 27,44 ευρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον οδηγο τον διαβασα

 

απλα και παλι ξαναρωταω

εγω θελω να αγορασω αυτό το προιον στο  λινκ 

 

https://www.ebay.com/itm/Men-Women-Wide-Leather-Handmade-Braided-Wristband-Bracelet-Bangle-Hand-Band-Lot/153127700059?hash=item23a71f465b:m:mSPTXdUhYymAtH_Ixyww1mA

 

το οποιο κανει 3 ευρο.και 29 λεπτα. οκ μεχρι εδω

εγω θα πληρωσω συνολικα  25 ευρω εφόσον το προιν δεν  υπερβαινει  τα  22 και 40 ευρω;; αυτό εννοω

 

απλα δεν εχω καταλαβει την  τελωνειακη ατελεια. εινε σαν  φορος;;

δηλαδή  το  προοιον κανει= 3 ευρω και μαζι με την τελωνειακη ατελεια θα παει στα 28  ευρω΄΄;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, katrimanos είπε

τον οδηγο τον διαβασα

απλα και παλι ξαναρωταω

εγω θελω να αγορασω αυτό το προιον στο  λινκ 

https://www.ebay.com/itm/Men-Women-Wide-Leather-Handmade-Braided-Wristband-Bracelet-Bangle-Hand-Band-Lot/153127700059?hash=item23a71f465b:m:mSPTXdUhYymAtH_Ixyww1mA

το οποιο κανει 3 ευρο.και 29 λεπτα. οκ μεχρι εδω

εγω θα πληρωσω συνολικα  25 ευρω εφόσον το προιν δεν  υπερβαινει  τα  22 και 40 ευρω;; αυτό εννοω

απλα δεν εχω καταλαβει την  τελωνειακη ατελεια. εινε σαν  φορος;;

δηλαδή  το  προοιον κανει= 3 ευρω και μαζι με την τελωνειακη ατελεια θα παει στα 28  ευρω΄΄;;

Με τέτοιες ερωτήσεις, σιγά που το διάβασες ...

Συνοπτικά:

  1. Θέλω να παραγγείλω κάτι απο χώρα εκτός ΕΕ, που κοστίζει Χ ευρω μαζί με τα μεταφορικά και ασφάλεια (αν υπάρχει). Αυτό λέγεται αξία CIF
  2. Το Χ αφορά το συνολο της παραγγελίας ανεξάρτητα απο τα τεμάχια, δηλαδή δεν μας νοιαζει αν είναι 1-2-3-1000 κομμάτια, αλλά το Χ αφορά το ΣυΝΟΛΙΚΟ κοστος CIF. 
  3. Αν το Χ ειναι μικροτερο των 22 ευρω, τοτε είσαι στην τελωνειακή ατέλεια (έχει στερητικό Α), οποτε ενω περνά απο το τελωνειο, ΔΕΝ υπάρχει καμια επιπλεον χρέωση και έρχεται σπιτι μας. 
  4. Αν το Χ ειναι μεγαλυτερο του 22, υπάρχουν κλίμακες χρέωσης. Π.χ. για CIF οπου Χ=29 ευρω, ο δασμός ειναι 22 ευρω που τα πληρώνεις στο ταχυδρομείο κατά την παραλαβή. 
  5. Αν η αποστολή γίνει τμηματικά (1 τώρα, 3 μετά, 2 αργοτερα), τοτε καθε φορά υπολογίζεται ξεχωριστό CIF

ΟΠΟΤΕ εφόσον ειχες διαβάσεις τον οδηγό (που μαμήθηκε ο makfil να γράψει και συντηρεί) αν θες να παραγγείλεις ΕΝΑ απο τα δερμάτινα, αυτό κάνει πχ 2,90 ευρω αρα δεν θα πληρώσει τιποτα αλλο. Αν ομως βάλεις παραγγελία για 10 κομμάτια, τοτε ειναι 29 ευρω (μεγαλυτερο το 22) και θα πληρώσεις δασμους

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το καταλαβα..

περα από αυτό όταν  υπαρχουν  2 επιλογες 

 

 
Expedited Int'l Shipping
 
Free
Est. delivery: Oct 25 – Nov 11
Standard Int'l Shipping
 
C $35.00
 
σε αυτά τι διαφορες  εχουνε;;;  το αντικειμενο με το    Standard Int'l Shipping  θα  ερθει πιο γρηγορα σε σχεση με το free;
θελω να  ρωτησω και κατι  τελευταιο
 
πιες εινε οι κλίμακες χρεωσης  για αντικείμενα  που κανουνε πχ  800 ευρω; θελω να πω  πιος θα εινε ο δασμος και ο φορος   για ένα αντικειμενο τον  800 ευρω για παραδειγμα;
 

 

Επεξ/σία από katrimanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katrimanos είπε

....

θελω να  ρωτησω και κατι  τελευταιο
 
πιες εινε οι κλίμακες χρεωσης  για αντικείμενα  που κανουνε πχ  800 ευρω; θελω να πω  πιος θα εινε ο δασμος και ο φορος   για ένα αντικειμενο τον  800 ευρω για παραδειγμα;
 

Πρέπει να μας τρολάρεις οτι διάβασες τον οδηγό. Δεν εξηγείται αλλιώς.

katrimane ειλικρινά και με διάθεση να σε βοηθήσω για το δικό σου καλο (στην τσέπη και στα νεύρα σου) ... αν ειναι να ξεκινησεις αγορές απο ιντερνετ, διάβασε τον οδηγό. Τον χρειάζεσαι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, katrimanos είπε

το καταλαβα..

περα από αυτό όταν  υπαρχουν  2 επιλογες 

 
Expedited Int'l Shipping
 
Free
Est. delivery: Oct 25 – Nov 11
Standard Int'l Shipping
 
C $35.00
 
σε αυτά τι διαφορες  εχουνε;;;  το αντικειμενο με το    Standard Int'l Shipping  θα  ερθει πιο γρηγορα σε σχεση με το free;
θελω να  ρωτησω και κατι  τελευταιο
 
πιες εινε οι κλίμακες χρεωσης  για αντικείμενα  που κανουνε πχ  800 ευρω; θελω να πω  πιος θα εινε ο δασμος και ο φορος   για ένα αντικειμενο τον  800 ευρω για παραδειγμα;
 

Φίλε η τρόλ είσαι ή 5χρονο και στις περιπτώσεις μπήκες στην λίστα των αγνοουμένων . Πάρε με Expedited Int'l Shipping να έρθει και γρήγορα σιγά το τελωνείο.....δεν είναι και ο δράκος από τα παραμύθια τι το φοβάσαι;

Εντός θέματος.......έχει παρατηρήσει κανείς ότι μερικές φορές το αντικείμενο έρχεται από ali σε 5-9 ημέρες και κάποιες άλλες στις 30+; Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι θέμα πωλητή ή θέμα αντικειμένου και το λέω διότι πήραμε τρία άτομα πορτοφόλια (από διαφορετικό πωλητή ο ένας από τον ίδιο οι δύο), σε διαφορετικό μήνα και σε όλους έκαναν 30+ ημέρες ενώ όλα τα άλλα που είχαμε πάρει ήρθαν σε λιγότερες μέρες. Τυχαίο; Μήπως έχει σημασία ότι ξεκίνησαν από Σιγκαπούρη και όχι Χονγκ Κονγκ ή κάποια άλλη πόλη.....δεν ξέρω....

Επεξ/σία από GeorgeAl92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeAl92 είπε

έχει παρατηρήσει κανείς ότι μερικές φορές το αντικείμενο έρχεται από ali σε 5-9 ημέρες και κάποιες άλλες στις 30+

Η μεγαλη διαφορα γινετε αναλογα με την "εδρα" του πωλητη .
Εαν ειναι σε καποια πολη μεσα στο βαθος της αχανης κινας τοτε κανει πολλα εσωτερικα δρομολογια μεχρι να φτασει στο αεροδρομιο και να φυγει για εξω .
Εκει ειναι η βασικη διαφοροποιηση .
Πχ δες παρακατω μια μικρη βολτα εματος στην κινα

4N9eAuq.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Η μεγαλη διαφορα γινετε αναλογα με την "εδρα" του πωλητη .
Εαν ειναι σε καποια πολη μεσα στο βαθος της αχανης κινας τοτε κανει πολλα εσωτερικα δρομολογια μεχρι να φτασει στο αεροδρομιο και να φυγει για εξω .
Εκει ειναι η βασικη διαφοροποιηση .
Πχ δες παρακατω μια μικρη βολτα εματος στην κινα

4N9eAuq.png

Ακριβώς έτσι και έγινε και με τα δικά μας δέματα. Πολλές βόλτες στην Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα η τιμη ανεβηκε στα 32ε....ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ ! :)

Ο Τυπος μας τρολλαρει παιδες (και μας τρολλαρει και σε PM).

ΥΓ: Πατουσιαρη εσυ εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...