Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμένα 1 untracked (China Post Ordinary Small Packet Plus), έφυγε 24/08/2018 και ακόμα να έρθει. Ο πωλητής μου επέκτεινε την προστασία παραλαβής. Ελπίζω να έρθει αν και μάλον έχει χαθεί. Δεν μιλάμε και για κανένα φοβερό ποσό... 2,11 ευρώ.

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά παρήγγειλα στυλό Parker αξίας 7 ευρώ. Το δέμα μπήκε τελωνείο, δε μου ήρθε καμία ειδοποίηση και μετά από μερικές μέρες βγήκε χωρίς να τους έχω στείλει εγώ κάτι.

19/9/2018, 20:05:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) DISPATCH CLOSED (--> ATHENS PARCEL CENTER)
19/9/2018, 13:56:00 ATHENS AIRMAIL CENTER ΙTEM RETURNED FROM IMPORT CUSTOMS
14/9/2018, 08:15:00 ATHENS AIRMAIL CENTER AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE
13/9/2018, 17:24:00 ATHENS AIRMAIL CENTER ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS

Παίζει να με έχουν χρεώσει και να μην το πήρα χαμπάρι;

Επεξ/σία από studiokristo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Παιδιά παρήγγειλα στυλό Parker αξίας 7 ευρώ. Το δέμα μπήκε τελωνείο, δε μου ήρθε καμία ειδοποίηση και μετά από μερικές μέρες βγήκε χωρίς να τους έχω στείλει εγώ κάτι.

19/9/2018, 20:05:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) DISPATCH CLOSED (--> ATHENS PARCEL CENTER)
19/9/2018, 13:56:00 ATHENS AIRMAIL CENTER ΙTEM RETURNED FROM IMPORT CUSTOMS
14/9/2018, 08:15:00 ATHENS AIRMAIL CENTER AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE
13/9/2018, 17:24:00 ATHENS AIRMAIL CENTER ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS



Παίζει να με έχουν χρεώσει και να μην το πήρα χαμπάρι;

Θεωρητικά ναι και αν εγινε αυτο και σε χρεωσαν για αγορά πάνω απο 22 ευρω, πας για αναδασμολογηση με την αναλογη χαρτουρα και χρονοκαθυστερηση. Πρακτικά μάλλον άνοιξαν το κουτι, googlaραν το ειδος, ειδαν ποσο κάνει στη χώρα που το αγορασες και το αφησαν ελευθερο χωρίς χρεωση. Θα φανει στο ταχυδρομειο.

Οταν λες δεν σε ειδοποιησαν, τι ειδοποιηση περιμενες; Γράμμα; SMS; Αφου ειδες στο traacking οτι μαγκωσε στειλε τα παραστατικά στο γετα ή τουλαχιστον τηλεφωνησε να μάθεις τι πρεπει να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση. Εχει παραλαβει κανεις δεμα-πακετο απο Ιαπωνια απο 01/09 και να πληρωσε καποιο ποσο σε δασμους; Εχω παραλαβει παρα πολλα πακετα απο Ιαπωνια, το τελευταιο πριν 7 μερες περιπου, συνολικης αξιας 60€ και δεν ειχε καν πρασινο αυτοκολλητο, οπου φυσικα δεν πληρωσα και τιποτα.

Ισως παραλαβω πακετο πολυ μεγαλυτερης αξιας, θα ενημερωσω για την εξελιξη του οταν θα εχω νεωτερα.

Επεξ/σία από Getta Robo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎24‎/‎10‎/‎2018 στις 6:00 ΜΜ, DYEL είπε

Ποσο καιρο κανουν να ερθουν στην ελλαδα απο aliexpress περιπου?

εχω απο τις 5/10 παραγγελεια που δεν εχει αλλαξει τιποτα

Shipment at country of origin warehouse

2018-10-05 19:32:47 [GMT+8]

Shipment left country of origin warehouse

2018-10-05 19:32:47 [GMT+8]

Shipment accepted by airline

2018-10-05 19:32:01 [GMT+8]

Shipment dispatched

2018-10-05 19:32:01 [GMT+8]

Μου ηρθε τελικα αυτή η παραγγελεια αλλα το τρακινγκ δεν ειχε καμοια ενημερωση περα από αυτά που εγραψα.

Γιατι εγινε ετσι? Πληρωσα εξτρα για μεθοδο με τρακινγκ.

China post registered air mail επελεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DYEL είπε

Μου ηρθε τελικα αυτή η παραγγελεια αλλα το τρακινγκ δεν ειχε καμοια ενημερωση περα από αυτά που εγραψα.

Γιατι εγινε ετσι? Πληρωσα εξτρα για μεθοδο με τρακινγκ.

China post registered air mail επελεξα.

Δοκιμασες το tracking number στο site των Ελτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2018 στις 10:25 ΠΜ, molot12 είπε

Φανταστείτε τι έχει να γίνει σε λίγες ημέρες με τις παραγγελίες της Black Friday και των Χριστουγενων 😡

Όπως πέρυσι.

 

Θα περιμένουμε κανένα 2μηνο να μας έρθουν οι παραγγελίες μας ... 😤😣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μέρες παρηγγειλα ένα καλώδιο σύνδεσης του υπολογιστή με την τηλεόραση. Αυτό είχε αξία 15gbp. Εγώ το πλήρωσα με αγγλική κάρτα όποτε δεν έχει ισοτιμία σε ευρώ.

τωρα είδα ότι έχει κολλήσει από 26/10 στο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

οποτε υποθέτω ότι θα περάσει από τελωνείο. Θεωρητικά μιλώντας οι 15λιρες πρέπει σαν ισοτιμία να βγαίνει λιγότερο από 22CIF. Ωστόσο με ποιον τρόπο θα υπολογιστεί σε αυτή την περίπτωση; Με βάση ποια ισοτιμία; Συνήθως πόσες μέρες μένει στο τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, phanispal said:

Παιδιά επειδή έχω καιρό να αγοράσω από εξωτερικό, παπούτσια από Taiwan φέρνω ή θα τα πληρώσω διπλά λόγω τελωνείου;

Εχει γραφει απο αλλους πως δεματα απο Ταιβαν κολλανε. Μπορεις να το διακινδυνεύσεις με αγνωστο ομως αποτελεσμα.

16 minutes ago, marmagia said:

Πριν μέρες παρηγγειλα ένα καλώδιο σύνδεσης του υπολογιστή με την τηλεόραση. Αυτό είχε αξία 15gbp. Εγώ το πλήρωσα με αγγλική κάρτα όποτε δεν έχει ισοτιμία σε ευρώ.

τωρα είδα ότι έχει κολλήσει από 26/10 στο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

οποτε υποθέτω ότι θα περάσει από τελωνείο. Θεωρητικά μιλώντας οι 15λιρες πρέπει σαν ισοτιμία να βγαίνει λιγότερο από 22CIF. Ωστόσο με ποιον τρόπο θα υπολογιστεί σε αυτή την περίπτωση; Με βάση ποια ισοτιμία; Συνήθως πόσες μέρες μένει στο τελωνείο;

Εφοσον η αποστολη γινεται απο Αγγλια / Ηνωμενο Βασίλειο δεν προκειται να κολλησει στο τελωνειο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι από Αγγλία η αποστολή. Είναι από Κίνα απλά χρησιμοποίησα τη χρεωστική μου κάρτα που έχει εκδοθεί στο ΗΒ άρα έχει σαν νόμισμα τη λίρα.

 

απ´οτι καταλαβαίνω οι τιμές με τις οποίες θα υπολογιστεί είναι αυτές όποτε λογικά στην περίπτωση μου θα πρέπει και πάλι οι 15 λίρες να αποτιμηθούν κάτω από 22€, έτσι;

https://diavgeia.gov.gr/doc/Ψ62Β46ΜΠ3Ζ-ΝΕ3?inline=true

 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Εχει γραφει απο αλλους πως δεματα απο Ταιβαν κολλανε. Μπορεις να το διακινδυνεύσεις με αγνωστο ομως αποτελεσμα.

Σ' ευχαριστώ.

Εννοείς ότι απλά κολλάνε στο τελωνείο (μόνο θέμα χρόνου) ή ότι σκάνε και χρεώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, phanispal said:

Σ' ευχαριστώ.

Εννοείς ότι απλά κολλάνε στο τελωνείο (μόνο θέμα χρόνου) ή ότι σκάνε και χρεώσεις;

Και τα 2, Ταιβαν και Κινα τα κρατανε για προσθετους δασμους. Η Ιαπωνια απο οτι φαινεται "ελευθερωθηκε". Εχω παραλαβει δεκαδες δεματα αυτο το διμηνο και δεν κολλησε κατι απο εκει.

39 minutes ago, marmagia said:

Δεν είναι από Αγγλία η αποστολή. Είναι από Κίνα απλά χρησιμοποίησα τη χρεωστική μου κάρτα που έχει εκδοθεί στο ΗΒ άρα έχει σαν νόμισμα τη λίρα.

απ´οτι καταλαβαίνω οι τιμές με τις οποίες θα υπολογιστεί είναι αυτές όποτε λογικά στην περίπτωση μου θα πρέπει και πάλι οι 15 λίρες να αποτιμηθούν κάτω από 22€, έτσι;

https://diavgeia.gov.gr/doc/Ψ62Β46ΜΠ3Ζ-ΝΕ3?inline=true


λογικα ναι, ωστοσο ο χρονος που θα ανοιχθει και θα εκτιμηθει το δεμα δεν ειναι καθολου μα καθολου σταθερος. απλα κανεις υπομονη.

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Δοκιμασες το tracking number στο site των Ελτα?

Ναι το μονο που γραφει ειναι αυτο.

5/10/2018, 19:32:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

ειτε στο ali,ειτε στο 17track,ειτε ελτα,γραφει μονο για 5/10/18 τιποτα αλλο.

Εχω και αλλη παραγγελεια που γραφει αναλυτικα τα βηματα που εγιναν ως το τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...