Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.μια μικρη βοηθεια παρακαλω, γιατι εχω καιρο να παρω κατι απο κινα...θυμαμαι οτι μεχρι 2 κιλα το priority direct mail του bangood δεν ειχε θεμα..σε περισσοτερα κιλα  ποια επιλογη ειναι η ασφαλεστερη;το ιδιο θα ηθελα να μαθω και για το gearbest σε αγορες μεχρι δυο κιλα  η με περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ενημερώσω πλήρως, ώστε να την γλιτώσουν κι άλλοι μελλοντικά.

Είχα παραγγείλει δέμα από Μαλαισία. Και ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος με το Τελωνείο / ΕΛΤΑ μέσω mail :

Πρώτα το email που τους έστειλα εγώ στα '[email protected]'; και '[email protected]:

 

Αξιότιμε κύριε / κυρία,

Σας αποστέλλω το παρόν για να δηλώσω πως η αξία του δέματός μου με tracking number RC1........6MY είναι 18,81€. Σας προωθώ κατωτέρω το e-mail την σχετική απόδειξη από το PayPal.

Το δέμα μου σύμφωνα με την tracking υπηρεσία βρίσκεται στο εξής στάδιο : 

2018-10-04 07:39 ATHENS AIRMAIL CENTER, AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

Σας αναγράφω κατωτέρω τα πλήρη στοιχεία της παραγγελίας μου προς ταυτοποίηση :

•    Website παραγγελίας : www.cafago.com
•    Εταιρεία : TOMTOP TECHNOLOGY LIMITED - [email protected]
•    Αριθμός Παραγγελίας : .........
•    Ημερομηνία Παραγγελίας : 15/9/2018
•    Tracking Number :   .................

Επισημειώνω πως θα παρατηρήσετε η ημερομηνία παραγγελίας του προϊόντος με την ημερομηνία του PayPal ταυτίζεται – 15/9/2018.

Για οποιοδήποτε θέμα βρίσκομαι άμεσα στην διάθεσή σας στο τηλέφωνο : ..............

Με εκτίμηση,
...................

 

Και η απάντησή τους :

 

Καλημέρα σας, 

   Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παραστατικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα. Σας ευχαριστούμε.

 
Μ.Π.
ΤΜΗΜΑ  ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ 
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

 

Οπότε εν τέλει όλα πήγαν καλά και περιμένω το δέμα μου.

Έχετε λοιπόν κι εσείς έναν μπούσουλα για το τι να κάνετε και τι να τους πείτε. Εφόσον φυσικάα το δέμα σας είναι όντως κάτω από 22€, όπως το δικό μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akefaloskavalaris είπε

Να ενημερώσω πλήρως, ώστε να την γλιτώσουν κι άλλοι μελλοντικά.

Είχα παραγγείλει δέμα από Μαλαισία. Και ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος με το Τελωνείο / ΕΛΤΑ μέσω mail :

Πρώτα το email που τους έστειλα εγώ στα '[email protected]'; και '[email protected]:

Αξιότιμε κύριε / κυρία,

Σας αποστέλλω το παρόν για να δηλώσω πως η αξία του δέματός μου με tracking number RC1........6MY είναι 18,81€. Σας προωθώ κατωτέρω το e-mail την σχετική απόδειξη από το PayPal.

Το δέμα μου σύμφωνα με την tracking υπηρεσία βρίσκεται στο εξής στάδιο : 

2018-10-04 07:39 ATHENS AIRMAIL CENTER, AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

Σας αναγράφω κατωτέρω τα πλήρη στοιχεία της παραγγελίας μου προς ταυτοποίηση :

•    Website παραγγελίας : www.cafago.com
•    Εταιρεία : TOMTOP TECHNOLOGY LIMITED - [email protected]
•    Αριθμός Παραγγελίας : .........
•    Ημερομηνία Παραγγελίας : 15/9/2018
•    Tracking Number :   .................

Επισημειώνω πως θα παρατηρήσετε η ημερομηνία παραγγελίας του προϊόντος με την ημερομηνία του PayPal ταυτίζεται – 15/9/2018.

Για οποιοδήποτε θέμα βρίσκομαι άμεσα στην διάθεσή σας στο τηλέφωνο : ..............

Με εκτίμηση,
...................

Και η απάντησή τους :

Καλημέρα σας, 

   Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παραστατικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα. Σας ευχαριστούμε.

 
Μ.Π.
ΤΜΗΜΑ  ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ 
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

Οπότε εν τέλει όλα πήγαν καλά και περιμένω το δέμα μου.

Έχετε λοιπόν κι εσείς έναν μπούσουλα για το τι να κάνετε και τι να τους πείτε. Εφόσον φυσικάα το δέμα σας είναι όντως κάτω από 22€, όπως το δικό μου.

ναι, το έχουμε κάνει και μεις, και μάλιστα αντί για προωθώ την σχετική απόδειξη, γράψαμε σας επισυνάπτω

😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο alipay,τι εννοει με το "order complete"?

εχω και αλλες παραγγελίες απο 3.10.18 στο ιδιο σταδιο οσον αφορα το shipping και λενε απλα Paid και στο post date δεν εχει κατι.

Θα γινουν ολες οι παραγγελειες order complete? ή παίχτηκε κατι?

το description του post date λεει Date when transaction is finalized-payment released.

Προφανως δεν εχει ολοκληρωθει η παραγγελεια.

t4PbrIM.jpg

Επεξ/σία από DYEL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Έχω βρει κάτι φρένα από Αμερική μέσω του ebay. Μου γράφει και για έξτρα χρέωση για import charges. Αυτά περιλαμβάνουν και αυτά που σου χρεώνουν τα ΕΛΤΑ πλέον για εκτελωνισμό; Γνωρίζουμε αν τα πληρώσω αν θα περάσει απευθείας από το τελωνείο ή αν θα χρειαστεί να πληρώσω έξτρα χρεώσεις;

Στιγμιότυπο 2018-10-10, 14.56.42.png

Btw, μου βάζει την χρέωση με το έτσι θέλω στο basket, δεν είναι ότι μπορώ ή όχι να το επιλέξω. Και επίσης μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το ΓΕΤΑ Αεροδρομίου, το παλικάρι μου είπε πως αρκετοί την έχουν πατήσει, και πως δεν σημαίνει πως με την πληρωμή στο ebay πως θα εγγυηθεί κάποιος ότι δε θα περάσει τελωνείο.

Επεξ/σία από yazidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, yazidis είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έχω βρει κάτι φρένα από Αμερική μέσω του ebay. Μου γράφει και για έξτρα χρέωση για import charges. Αυτά περιλαμβάνουν και αυτά που σου χρεώνουν τα ΕΛΤΑ πλέον για εκτελωνισμό; Γνωρίζουμε αν τα πληρώσω αν θα περάσει απευθείας από το τελωνείο ή αν θα χρειαστεί να πληρώσω έξτρα χρεώσεις;

 

Btw, μου βάζει την χρέωση με το έτσι θέλω στο basket, δεν είναι ότι μπορώ ή όχι να το επιλέξω. Και επίσης μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το ΓΕΤΑ Αεροδρομίου, το παλικάρι μου είπε πως αρκετοί την έχουν πατήσει, και πως δεν σημαίνει πως με την πληρωμή στο ebay πως θα εγγυηθεί κάποιος ότι δε θα περάσει τελωνείο.

ΟΛΑ περνάνε τελωνειο, αλλά σημασία εχει ποια σταματάνε για επιπλεον χρεωση-δασμους. 

Στη συγκεκριμένη περιπτωση που περιγράφεις, δεν θα πληρωσεις τιποτα αλλο. Θα προπληρώσεις τα 90 δολλάρια και το δεματακι θα ερθει σπιτι σου. Μάλιστα θα σου κοστιζει και φθηνοτερα απο το να πληρωνες το εδω τελωνειο.

Για λεπτομέριες ψάξε για ebay global εδω -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yazidis είπε

 Και επίσης μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το ΓΕΤΑ Αεροδρομίου, το παλικάρι μου είπε πως αρκετοί την έχουν πατήσει, και πως δεν σημαίνει πως με την πληρωμή στο ebay πως θα εγγυηθεί κάποιος ότι δε θα περάσει τελωνείο.

Πιο πολλές πιθανότητες δίνω να λέει φούμαρα το παλικάρι στο ΓΕΤΑ παρά να πληρώσεις ebay global.

*Αποποίηση ευθύνης: αυτό δεν σημαίνει ότι αν πληρώσεις να κυνηγάς εμένα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις ιδεα ποσο μπορει νσ κοστιζει ενα μικρο δεμα προς Αμερικη περιπου στα 100 γραμμαρια ?

οι προπληρωμενη φακελοι των ΕΛΤΑ, ισχυουν ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, geioannou είπε

εχει κανεις ιδεα ποσο μπορει νσ κοστιζει ενα μικρο δεμα προς Αμερικη περιπου στα 100 γραμμαρια ?

οι προπληρωμενη φακελοι των ΕΛΤΑ, ισχυουν ??

Εδώ εισαι -> https://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , παραγγελία από aliexpress όπου το αντικείμενο μαζί με τα μεταφορικά κοστίζει 23,25ευρώ , αλλά χρησιμοποίησα εκπτωτικό κουπόνι 4 ευρώ , άρα συνολο 19 περνάει ελεύθερα ; Ρωτάω γιατί το αντικείμενο το αγόρασα από την fenvi , αλλά το εκπτωτικό κουπόνι είναι από την aliexpress. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mathewgx είπε

Παιδιά , παραγγελία από aliexpress όπου το αντικείμενο μαζί με τα μεταφορικά κοστίζει 23,25ευρώ , αλλά χρησιμοποίησα εκπτωτικό κουπόνι 4 ευρώ , άρα συνολο 19 περνάει ελεύθερα ; Ρωτάω γιατί το αντικείμενο το αγόρασα από την fenvi , αλλά το εκπτωτικό κουπόνι είναι από την aliexpress. 

Τους νοιαζει το ποσα πληρωσες, αν εχεις αποδεικτικο 19ε δεν θα εχεις θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω από Κίνα ένα ρολογάκι που η τιμή του είναι 22,88€ και αποστολή unregistered.

Αν βάλω Belgium Registered κοστίζει +1,57 δλδ πάμε στα 24,45€.

Ποιο να προτιμήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...