Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μερικές ερωτήσεις γιατί άλλαξα και πήγα στην Revolut και το χρησιμοποιώ ως κύριο λογαριασμό. Χθες έστειλε η δουλειά τα λεφτά και ενώ οι συνάδελφοι μου τα πήραν σήμερα, εγώ δεν τα πήρα ακόμα. Επικοινώνησα με την Revolut και μου είπαν ότι συνήθως παίρνει 1-3 μέρες. Χρησιμοποιεί κανείς σας το Revolut για να παίρνει τον μισθό του; και πόσο χρόνο παίρνει για να πάρετε τα λεφτά; Τέλος αξίζει να πληρώσεις Premium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Μερικές ερωτήσεις γιατί άλλαξα και πήγα στην Revolut και το χρησιμοποιώ ως κύριο λογαριασμό. Χθες έστειλε η δουλειά τα λεφτά και ενώ οι συνάδελφοι μου τα πήραν σήμερα, εγώ δεν τα πήρα ακόμα. Επικοινώνησα με την Revolut και μου είπαν ότι συνήθως παίρνει 1-3 μέρες. Χρησιμοποιεί κανείς σας το Revolut για να παίρνει τον μισθό του; και πόσο χρόνο παίρνει για να πάρετε τα λεφτά; Τέλος αξίζει να πληρώσεις Premium?

Έστειλα δοκιμαστικά από paypal στον λογαριασμό στη Revolut στις 24 Αυγούστου και ο λογαριασμός πιστώθηκε στις 28 Αυγούστου, Από Παρασκευή σε Τρίτη δηλαδή. Γενικά τα εμβάσματα από όσο ξέρω θέλουν ~2 εργάσιμες συνήθως, οπότε μου φαίνεται λογικό που σου είπαν 1-3 μέρες. Άμεση διεκπεραίωση έχω δει μόνο όταν είχα στείλει χρήματα από λογαριασμό Πειραιώς σε λογαριασμό Πειραιώς μέσω phone banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Μερικές ερωτήσεις γιατί άλλαξα και πήγα στην Revolut και το χρησιμοποιώ ως κύριο λογαριασμό. Χθες έστειλε η δουλειά τα λεφτά και ενώ οι συνάδελφοι μου τα πήραν σήμερα, εγώ δεν τα πήρα ακόμα. Επικοινώνησα με την Revolut και μου είπαν ότι συνήθως παίρνει 1-3 μέρες. Χρησιμοποιεί κανείς σας το Revolut για να παίρνει τον μισθό του; και πόσο χρόνο παίρνει για να πάρετε τα λεφτά; Τέλος αξίζει να πληρώσεις Premium?

Μιλάς για μισθό από Ελλάδα ή εξωτερικό; Είμαι εξωτερικό, πληρώνομαι άμεσα τον μισθό την ημέρα καταβολής. Τα χρήματα εμφανίστηκαν στον λογαριασμό μου λίγα λεπτά μετά την παραλαβή του payslip στο μειλ. Ωστόσο, είναι αδύνατον να σου πω πόση ώρα/μέρα έκανε, διότι δεν ξέρω πότε έγινε η καταβολή. Ξέρω όμως ότι την ημέρα της πληρωμής βλέπω τα χρήματα. Σύγκριση με συναδέλφους δεν έκανα, άλλωστε δεν ξέρω ποιοι ακριβώς έχουν ρεβολούτ. Ξέχασα να προσθέσω ότι χρησιμοποιώ τον αγγλικό (local) λογαριασμό, πρέπει να παίζει και αυτό ρόλο στην ταχύτητα καταβολής, αλλά δεν κόβω το κεφάλι μου.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Μιλάς για μισθό από Ελλάδα ή εξωτερικό; Είμαι εξωτερικό, πληρώνομαι άμεσα τον μισθό την ημέρα καταβολής. Τα χρήματα εμφανίστηκαν στον λογαριασμό μου λίγα λεπτά μετά την παραλαβή του payslip στο μειλ. Ωστόσο, είναι αδύνατον να σου πω πόση ώρα/μέρα έκανε, διότι δεν ξέρω πότε έγινε η καταβολή. Ξέρω όμως ότι την ημέρα της πληρωμής βλέπω τα χρήματα. Σύγκριση με συναδέλφους δεν έκανα, άλλωστε δεν ξέρω ποιοι ακριβώς έχουν ρεβολούτ. Ξέχασα να προσθέσω ότι χρησιμοποιώ τον αγγλικό (local) λογαριασμό, πρέπει να παίζει και αυτό ρόλο στην ταχύτητα καταβολής, αλλά δεν κόβω το κεφάλι μου.

Εγώ ζω στην Γερμανία, μίλησα με το τμήμα που είναι αρμόδιο στην εταιρία μας για τις πληρωμές και μου είπανε επειδή το IBAN δεν είναι γερμανικό, δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το αυτοματοποιημένο σύστημα οπότε τα στείλανε έξτρα, κάποιος δηλαδή το πληκτρολόγησε στο Online Banking τους προφανώς με το χέρι. Αλλά μου είπαν τα έστειλαν, υποψιάζομαι ότι η χθες ή σήμερα τα έστειλαν, λογικά πιστεύω να τα έχω λάβει μέχρι αύριο αν τα έχουν στείλει χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε βόλευε περισσότερο η Ν26 σε αυτή την περίπτωση και από εκεί εάν θες τα στέλνεις στη revolut μέσω κάρτας απευθείας. Περίμενε άλλη μια μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PlapoutasΣυμφωνώ με τον @Hapatingo. Επίλεξε την Ν26, θα σε βολέψει πολύ περισσότερο για άμεση καταβολή. Σε ευρώ πληρώνεσαι, άρα δεν έχεις θέμα ισοτιμίας, ίδια όρια ανάληψης έχεις, όμως θα κινείσαι σε γερμανική τράπεζα και αν θέλεις μεταφέρεις μετά στη Ρεβ όσα χρήματα χρειάζεσαι εκεί. Θα κάνει μισή μέρα παραπάνω η διαδικασία, αλλά θα την ελέγχεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jonkyr είπε

@PlapoutasΣυμφωνώ με τον @Hapatingo. Επίλεξε την Ν26, θα σε βολέψει πολύ περισσότερο για άμεση καταβολή. Σε ευρώ πληρώνεσαι, άρα δεν έχεις θέμα ισοτιμίας, ίδια όρια ανάληψης έχεις, όμως θα κινείσαι σε γερμανική τράπεζα και αν θέλεις μεταφέρεις μετά στη Ρεβ όσα χρήματα χρειάζεσαι εκεί. Θα κάνει μισή μέρα παραπάνω η διαδικασία, αλλά θα την ελέγχεις εσύ.

Το θέμα είναι ότι η N26 δεν δέχεται ελληνική ταυτότητα για την Εγγραφή ενώ η Revolut δέχεται, προβλήματα ισοτιμίας δεν έχω γιατί έχω δώσει το IBAN για τα EUR και όχι το SWIFT για τις λίρες. Η Revolut μου έχει δώσει 2 Νούμερα ένα για ευρώ και ένα για λίρες. Όταν μετέφερα τα υπόλοιπα λεφτά μου από τον παλιό λογαριασμό στην Revolut δεν είχα πρόβλημα ισοτιμίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Plapoutas said:

Το θέμα είναι ότι η N26 δεν δέχεται ελληνική ταυτότητα για την Εγγραφή ενώ η Revolut δέχεται, προβλήματα ισοτιμίας δεν έχω γιατί έχω δώσει το IBAN για τα EUR και όχι το SWIFT για τις λίρες. Η Revolut μου έχει δώσει 2 Νούμερα ένα για ευρώ και ένα για λίρες. Όταν μετέφερα τα υπόλοιπα λεφτά μου από τον παλιό λογαριασμό στην Revolut δεν είχα πρόβλημα ισοτιμίας.

Έχει αλλάξει αυτό, μπορείς να κάνεις εγγραφή με ταυτότητα και χωρίς να συνδεθείς με εκπρόσωπο. Το άλλο πλεονέκτημα της Ν26 είναι οι 5 δωρεάν αναλήψεις ανεξαρτήτου ποσού, που παρέχονται σε όλη την Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Έχει αλλάξει αυτό, μπορείς να κάνεις εγγραφή με ταυτότητα και χωρίς να συνδεθείς με εκπρόσωπο. Το άλλο πλεονέκτημα της Ν26 είναι οι 5 δωρεάν αναλήψεις ανεξαρτήτου ποσού, που παρέχονται σε όλη την Ευρώπη.

Το ξαναδοκίμασα, μου ζητάει διαβατήριο. Θα μείνω στην Revolut.

Επεξ/σία από Plapoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Το θέμα είναι ότι η N26 δεν δέχεται ελληνική ταυτότητα για την Εγγραφή ενώ η Revolut δέχεται, προβλήματα ισοτιμίας δεν έχω γιατί έχω δώσει το IBAN για τα EUR και όχι το SWIFT για τις λίρες. Η Revolut μου έχει δώσει 2 Νούμερα ένα για ευρώ και ένα για λίρες. Όταν μετέφερα τα υπόλοιπα λεφτά μου από τον παλιό λογαριασμό στην Revolut δεν είχα πρόβλημα ισοτιμίας.

Εννοούσα ότι δεν έχεις πρόβλημα ισοτιμίας διότι δεν πληρώνεσαι σε λίρες, ώστε να σου δημιουργεί πρόβλημα οποιαδήποτε κατάθεση ΣΤΗΝ ν26 :) Δεν αναφερόμουν στη Ρεβ. Αν δούλευες Αγγλία ή πληρωνόσουν σε στερλίνα, κάτι θα έχανες αν γινόταν καταβολή στη Ν26 ;) Κατά τ' άλλα, ότι είπε ο Hapatingo παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2018 στις 10:57 ΜΜ, kpapageo1 είπε

Σχετικά με την Revolut Metal: Η συνδρομή είναι ετήσια ή μπορείς να την ακυρώσεις ανά πάσα στιγμή?

Υπάρχει και μηνιαίο πλάνο αν θες να είσαι flexible.

Για ακυρώση συνδρομής, δες το σχετικό FAQ: Downgrading my plan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dimitrislitsikakis είπε

ΤΟΡ!

Ναι αλλα είναι 8€ το μήνα, εκτός την ασφάλεια για τα ταξίδια. Τι μου προσφέρει παραπάνω που να τα αξίζει ?

Επεξ/σία από Plapoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...