Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φόρουμ,

 

επειδή τα 3 αρχικά posts γράφτηκαν 3 χρόνια πριν και δε μπορώ να ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα σε θέμα 800+ σελίδων για να βρω την απάντηση, μπορεί κάποιος που φορτίζει τη revolut με κάρτα eurobank να μου επιβεβαιώσει ότι μπορεί να γίνει κανονικά φόρτιση την τρέχουσα περίοδο και ότι το κόστος εμβάσματος είναι 1 μόνο ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, leatherebel είπε

Καλησπέρα φόρουμ,

επειδή τα 3 αρχικά posts γράφτηκαν 3 χρόνια πριν και δε μπορώ να ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα σε θέμα 800+ σελίδων για να βρω την απάντηση, μπορεί κάποιος που φορτίζει τη revolut με κάρτα eurobank να μου επιβεβαιώσει ότι μπορεί να γίνει κανονικά φόρτιση την τρέχουσα περίοδο και ότι το κόστος εμβάσματος είναι 1 μόνο ευρώ?

Κανείς δε μπορεί να το κάνει αυτό τα τελευταία 3 έτη.

Προφανώς εννοείς έμβασμα από λογαριασμό eurobank που πράγματι γίνεται ηλεκτρονικά με κόστος 1€.

 

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, leatherebel είπε

Δεν το έθεσα σωστά:

Δεν εννοούσα να συνδέσω την κάρτα eurobank στη revolut, αλλά να φορτίσω τη revolut μέσω e-banking λογαριασμού eurobank.

Ναι και αν κάνεις τη μεταφορά σε εργασιμή μέρα και ώρα, τα λεφτά τα βλέπεις την επόμενη εργάσιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Δηλαδή στο άμαζον δουλεύεις με κάρτα που ως ημερομηνία λήξεις έχει παράδειγμα το 04/2017 ή τροποποίησες την ημερομηνία λήξεις με την καινούργια έκδοση? Το μόνο καλό με τα ψηφιακά πορτοφόλια είναι πως όλο και περισσότερες σελίδες τα υποστηρίζουν, κάτι σαν paypal. Επιλέγεις παράδειγμα google pay και απο την αποθηκευμένη κάρτα κάνεις την αγορά. Να βγάζεις το κινητό σε κάθε αγορά pos δεν είναι και πολύ ασφαλές ιδίως τώρα που τα κινητά έγιναν tablet.

Ε ναι βρε, εννοειται ότι κάνω edit τη νέα ημερομηνία λήξης. Ξέρω ότι θα μου πεις ότι μπορώ να κάνω edit και τον αριθμο, σιγά τα ωά κλπ, γι' αυτό θα τρέξω να σου υπενθυμίσω τα περί verification (σε μερικές σελίδες βέβαια, όπως π.χ. Paypal). Αλλά οκ, σε δεύτερη σκέψη δεν έγινε και τπτ. Θα το κάνω :) Δεν θέλω να γκρινιάζω για βλακείες, όπως είπα δεν μου αλλάζει την ζωή.

Όσον αφορά στο google pay (μιας και το αναφέραμε), τι διαφορά έχει δλδ από Paypal και Skrill για παράδειγμα; Επίσης, τι καλύτερο θα προσφέρει σε σχέση με μία απευθείας πληρωμή με την κάρτα σου (Ρεβ ή όποια άλλη);

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, jonkyr said:

Ε ναι βρε, εννοειται ότι κάνω edit τη νέα ημερομηνία λήξης. Ξέρω ότι θα μου πεις ότι μπορώ να κάνω edit και τον αριθμο, σιγά τα ωά κλπ, γι' αυτό θα τρέξω να σου υπενθυμίσω τα περί verification (σε μερικές σελίδες βέβαια, όπως π.χ. Paypal). Αλλά οκ, σε δεύτερη σκέψη δεν έγινε και τπτ. Θα το κάνω :) Δεν θέλω να γκρινιάζω για βλακείες, όπως είπα δεν μου αλλάζει την ζωή.

Όσον αφορά στο google pay (μιας και το αναφέραμε), τι διαφορά έχει δλδ από Paypal και Skrill για παράδειγμα; Επίσης, τι καλύτερο θα προσφέρει σε σχέση με μία απευθείας πληρωμή με την κάρτα σου (Ρεβ ή όποια άλλη);

Καλά και εγώ στην αρχή ήμουν τρελαμένος με Apple Pay αλλά τελικά σε χρήση pos δεν βολεύει και πολύ, για τα δικά μου δεδομένα. Βάλε βγάλε τηλέφωνο ή περίμενε με το κινητό μέχρι να ετοιμαστεί το pos, φοβάσαι μην σου πέσει κρατώντας αλλά πράγματα κοκ. 

Απλά η ευκολία είναι ότι και να ξεχάσεις το πορτοφόλι, μπορείς να κάνεις δουλειά με το κινητό. Και πλέον σχεδόν παντού βλέπεις nfc τερματικά.

Με PayPal μπορείς να το συγκρίνεις μόνο στις online αγορές. Δηλαδή στον τρόπο πληρωμής εκεί που γράφει PayPal, ιδίως σε εφαρμογές. αρχίζεις να βλέπεις και Apple Pay, google pay. Όποτε χωρίς να κάνεις σύνδεση κάπου ή να πληκτρολογήσεις τα στοιχεία της κάρτας, αγοράζεις αυτόματα με το δακτυλικό αποτύπωμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Καλά και εγώ στην αρχή ήμουν τρελαμένος με Apple Pay αλλά τελικά σε χρήση pos δεν βολεύει και πολύ, για τα δικά μου δεδομένα. Βάλε βγάλε τηλέφωνο ή περίμενε με το κινητό μέχρι να ετοιμαστεί το pos, φοβάσαι μην σου πέσει κρατώντας αλλά πράγματα κοκ. 

Απλά η ευκολία είναι ότι και να ξεχάσεις το πορτοφόλι, μπορείς να κάνεις δουλειά με το κινητό. Και πλέον σχεδόν παντού βλέπεις nfc τερματικά.

Με PayPal μπορείς να το συγκρίνεις μόνο στις online αγορές. Δηλαδή στον τρόπο πληρωμής εκεί που γράφει PayPal, ιδίως σε εφαρμογές. αρχίζεις να βλέπεις και Apple Pay, google pay. Όποτε χωρίς να κάνεις σύνδεση κάπου ή να πληκτρολογήσεις τα στοιχεία της κάρτας, αγοράζεις αυτόματα με το δακτυλικό αποτύπωμα. 

Πφφφφ, μου ακούγεται εντελώς αδιάφορο. Εντάξει, να ξεχάσω το πορτοφόλι χμ... Ας πούμε ότι είμαι γέρος κι έχω παλιά νοοτροπία χαχαχαχα. Συνήθως το κινητό ξεχνάω, όχι το πορτοφόλι :-( Αν κάποια στιγμή θεωρήσω ότι το google pay μού χρειάζεται, οκ... θα ασχοληθώ μαζί του. Ως τότε, είπαμε: γέρος :D Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τρελαθούμε ρε παιδιά. Είναι πιο επικίνδυνο να πληρώσει κανείς με Google Pay και γενικά με κινητό που τα στοιχεία της κάρτας σου δεν φαίνεται καθόλου στον ταμία, τον από πίσω στην ουρά και δεν μπορούν να κλαπούν από παγιδευμένο POS?  

Το να βγάζεις την κάρτα και να την κρατάς πάνω από το μηχάνημα και να φαίνονται τα στοιχεία της σε όλους αυτούς που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι πιο ασφαλές έτσι; 

Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να αναφέρω τι γίνεται αν χαθεί μια ανέπαφη κάρτα και δεν το πάρεις χαμπάρι αμέσως. 

Επεξ/σία από georgerov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή κάποιος που περιμένει στην ουρά πίσω από σένα, θα προλάβει να δει και τα 16 ψηφία και την ημερομηνία λήξης αλλά και το CVV και να τα καταγράψει κιόλας;

Και μετά τι; Θα τα χρησιμοποιήσει σε ηλεκτρονικές συναλλαγές, τις οποίες μπορείς εύκολα να αμφισβητήσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, georgerov said:

Θα τρελαθούμε ρε παιδιά. Είναι πιο επικίνδυνο να πληρώσει κανείς με Google Pay και γενικά με κινητό που τα στοιχεία της κάρτας σου δεν φαίνεται καθόλου στον ταμία, τον από πίσω στην ουρά και δεν μπορούν να κλαπούν από παγιδευμένο POS?  

Το να βγάζεις την κάρτα και να την κρατάς πάνω από το μηχάνημα και να φαίνονται τα στοιχεία της σε όλους αυτούς που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι πιο ασφαλές έτσι; 

Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να αναφέρω τι γίνεται αν χαθεί μια ανέπαφη κάρτα και δεν το πάρεις χαμπάρι αμέσως. 

Καλύτερα να χάσεις την κάρτα παρά το κινητό, το ίδιο ισχύει καλύτερα να ''σπάσει'' η κάρτα παρά το κινητό σε ενδεχόμενη πτώση. Ο ταμίας πάντα τα 4 τελευταία ψηφία βλέπει, όσο ακραίο είναι να έχει μπλοκαρισμένο pos το ίδιο ακραίο είναι να σου κλέψουν τα στοιχεία της κάρτας όσο την κρατάς παράδειγμα. Επίσης τα στοιχεία του google pay είναι τα ίδια και δεν αλλάζουν σε κάθε συναλλαγή, με την εφαρμογή για android credit card reader που διαβάζει nfc μπορείς να δεις τα ακριβή στοιχεία που σου δίνει το google pay. Πλέον όλες οι εταιρίες έχουν άμεση αντικατάσταση στις κάρτες τους και προπάντων ενεργοποίηση ή μη στις nfc αγορές, συν οτι τα χρήματα τα παίρνεις πίσω. Το γιατί δεν το έχουν κάνει αυτό οι ελληνικές τράπεζες, είναι άξιο απορίας.

Οι υποκλοπές γίνονται στην απαρχαιωμένη Αμερική που ακόμα χρησιμοποιεί την μαγνητική μαύρη λωρίδα. Στις chip and pin συναλλαγές τα κρούσματα είναι πολύ μικρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπα γιατί έχω χάσει επεισόδια εδώ... απο πότε η revolut υποστηρίζει google pay? Το google pay δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα (ακόμα) ανεξάρτητα τι κάρτα θα του βάλεις γιατί δεν το αναγνωρίζουν τα POS των Ελληνικών τραπεζών https://gr.gizchina.com/2018/07/18/google-pay-comes-to-greece-soon/

Προφανώς κάρτες Ελληνικών τραπεζών παίζουν κανονικότατα (π.χ. εγω έχω ΜΑΣΤΕΡ της Πειραιώς για αγορές google playstore αλλά στο S9 μου δεν πάιζει το google pay app για να χρησιμοποιηθεί η Πειραιώς μάστερ, και αργότερα η revolut master)

https://support.google.com/pay/answer/7454247

 

είχα ψάξει στα φορα χρηστών της revolut φαινόταν οτι και η ίδια η revolut δεν παίζει στο google pay και οτι θα ξεκίναγε από 1η Ιουλίου για κάποιους (από τους κατόχους χωρών που υποστηρίζεται το google pay) https://community.revolut.com/t/does-revolut-card-support-android-pay/18794/112  Κάτι προτάσει να καταβάσετε το google pay apk από κάποιο apk mirror είναι προφανώς αστειότητες και προτείνω να μην το δοκιμάσετε.

 Έχει κάποιος βάλει revolut με Ελληνική διεύθυνση στο google pay?

 

Όσιν αφορά τη δική μου ανανέωση, την ημέρα που ξεκίνησα να την κάνω μου έδειξε μια VISA αλλά δεν προχώρησα μέχρι να επικοινωνήσω με το support για το αν αλλάζει ο αριθμός και ο τύπος κάρτας. Την επόμενη μέρα που ξεκίνησα πάλι τη διαδικασία παραγγελίας μου έδωσε MASTER κάρτα πάλι, οπότε μάλλον ισχύει το "μόνο ΜΑΣΤΕΡ" για Ελλάδα.

Επεξ/σία από pp6210
added links
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pp6210 είπε

Όσoν αφορά τη δική μου ανανέωση, την ημέρα που ξεκίνησα να την κάνω μου έδειξε μια VISA αλλά δεν προχώρησα μέχρι να επικοινωνήσω με το support για το αν αλλάζει ο αριθμός και ο τύπος κάρτας. Την επόμενη μέρα που ξεκίνησα πάλι τη διαδικασία παραγγελίας μου έδωσε MASTER κάρτα πάλι, οπότε μάλλον ισχύει το "μόνο ΜΑΣΤΕΡ" για Ελλάδα.

Μάλλον έπεσες στο μεταίχμιο της αλλαγής από Visa σε Master... Η δικιά μου κάρτα, που την παρέλαβα πριν λίγες βδομάδες είναι Visa (και η φυσική και η virtual) και όταν την έβγαλα δεν υπήρχε δυνατότητα για Master.

Αλλά όλα αυτά είναι εμπορικές συμφωνίες που αλλάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kon1to είπε

Μάλλον έπεσες στο μεταίχμιο της αλλαγής από Visa σε Master... Η δικιά μου κάρτα, που την παρέλαβα πριν λίγες βδομάδες είναι Visa (και η φυσική και η virtual) και όταν την έβγαλα δεν υπήρχε δυνατότητα για Master.

Αλλά όλα αυτά είναι εμπορικές συμφωνίες που αλλάζουν...

όπως τα λες είναι, πρόλαβα όμως και έβγαλα virtual VISA, οπότε θα έχω και από τα δύο είδη!  Αν κάνεις remove τη virtual visa και ζητήσεις νέα virtual μήπως σου δώσει ΜΑΣΤΕΡ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...