Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Εγω που θα παω Σουηδια και θελω Σουηδικες Κορωνες, να μετατρεψω π.χ. 100€ σε τοπικο νομισμα και να πληρωνω ή να πληρωνω απευθειας και να εχω μονο ευρω στην καρτα μου;

Δεν είναι δύσκολο να δοκιμάσεις σε μια αγορά να δεις.Αφού θα έχεις βάλει λεφτά ούτως ή αλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Εγω που θα παω Σουηδια και θελω Σουηδικες Κορωνες, να μετατρεψω π.χ. 100€ σε τοπικο νομισμα και να πληρωνω ή να πληρωνω απευθειας και να εχω μονο ευρω στην καρτα μου;

Μόνο στο ΣΚ δεν σε συμφέρει να πληρώνεις σε € απ' την κάρτα γιατί βάζει 0.5% προμήθεια μετατροπής. Κατά τα άλλα τα ίδια θα είναι. Αλλά και πάλι μιλάμε για αστείο ποσό. Να πληρώσεις συνολικά 1€ προμήθεια με αυτό το 0.5%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tornado είπε

Γιατί εντος ευρώ?

Για πήγαινε σε μια χώρα του ευρώ να σηκωσεις 50 ευρώ,  δεν θα χρεώθεις προμήθεια απο την τράπεζα σου? 

Επειδη εντος ευρω πληρωνεις ηδη με την ελληνικη καρτα παντου σε ευρω χωρις καμμια προμηθεια.

επειδη μπορεις να κουβαλας στην τσεπη ευρω απο το σπιτι σου.

γιατι διαλεγεις τον δυσκολο δρομο; Ακομη κ εδω να σηκωσεις λεφτα με ελληνικη καρτα απο το συστημα ΔΙΑΣ θα πληρωσεις προμηθεια. Αυτο περιεγραψες και στο εξωτερικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Εγω που θα παω Σουηδια και θελω Σουηδικες Κορωνες, να μετατρεψω π.χ. 100€ σε τοπικο νομισμα και να πληρωνω ή να πληρωνω απευθειας και να εχω μονο ευρω στην καρτα μου;

Όχι δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό κέρδος αν το κάνεις αυτό αφού οι ισοτιμίες αλλάζουν καθημερινά. Κράτησε μόνο τα € στο πορτοφόλι σου και να ζητάς χρέωση στο τοπικό νόμισμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tornado είπε

Γιατί εντος ευρώ?

Για πήγαινε σε μια χώρα του ευρώ να σηκωσεις 50 ευρώ,  δεν θα χρεώθεις προμήθεια απο την τράπεζα σου? 

Σε χώρες εντός ευρώ, έχω ένα ποσό μετρητά απο την Ελλάδα ισα για μικροέξοδα και ασφάλεια και στα υπόλοιπα πληρώνω με κάρτα. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι κάρτες είναι ευρέως αποδεκτές (εκτός απο λίγα εστιατόρια στη Γερμανία π.χ.) οπότε δε το ψάχνω πολύ με την ανάληψη. Αλλά ναι, έχει το κλασικό 1.4 αμα σηκώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bjj-p είπε

Επειδη εντος ευρω πληρωνεις ηδη με την ελληνικη καρτα παντου σε ευρω χωρις καμμια προμηθεια.

επειδη μπορεις να κουβαλας στην τσεπη ευρω απο το σπιτι σου.

γιατι διαλεγεις τον δυσκολο δρομο; Ακομη κ εδω να σηκωσεις λεφτα με ελληνικη καρτα απο το συστημα ΔΙΑΣ θα πληρωσεις προμηθεια. Αυτο περιεγραψες και στο εξωτερικο.

Στην Ελλάδα δεν έχω σηκώσει ποτε λεφτά μέσω Δίας, και γενικά δεν θέλω να πληρώνω Προμήθεια πουθενά,  ούτε θέλω να κουβαλάω πάνω μου 500 ευρώ για αυτο κάνω αυτή την κουβέντα,  για κάποιους που κινούνται όπως εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι cash-only, η Revo συμφέρει και για ευρώ. Αν πληρώνεις κυρίως με κάρτα, στην Ευρωζώνη κάνεις τη δουλειά σου και με την ελληνική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tornado είπε

Στην Ελλάδα δεν έχω σηκώσει ποτε λεφτά μέσω Δίας, και γενικά δεν θέλω να πληρώνω Προμήθεια πουθενά,  ούτε θέλω να κουβαλάω πάνω μου 500 ευρώ για αυτο κάνω αυτή την κουβέντα,  για κάποιους που κινούνται όπως εγώ. 

κατι δεν εχεις καταλαβει καλα... δεν χρειαζεται κουβεντα για εντος ευρω, διοτι σου εξηγησα εχεις ηδη ευρω στην τσεπη να χαλασεις και περναει παντου η ελληνικη σου καρτα. προμηθεια πουθενα λοιπον.

αν χρειαστεις αναληψη σαφως θα χρεωθεις προμηθεια, οπως την ιδια προμηθεια θα πληρωνες αν ησουν σε ελληνικο νησι το καλοκαιρι και ηθελες αναληψη αλλα το μονο κοντινο atm ηταν ενα EURO24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Όχι δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό κέρδος αν το κάνεις αυτό αφού οι ισοτιμίες αλλάζουν καθημερινά. Κράτησε μόνο τα € στο πορτοφόλι σου και να ζητάς χρέωση στο τοπικό νόμισμα. 

Θα ειμαι και Φιλανδια. Εκει και να πληρωσω με Ελληνικη debit δεν θα εχω καμια χρεωση να υποθεσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Θα ειμαι και Φιλανδια. Εκει και να πληρωσω με Ελληνικη debit δεν θα εχω καμια χρεωση να υποθεσω;

Χρέωση έχεις όταν πληρώνεις σε άλλο νόμισμα. Όσο πληρώνεις σε € δεν αλλάζει κάτι.

Μου πέταξε μήνυμα η εφαρμογή (δε ξέρω πως μπορώ να το βρω, να το διαβάσω πάλι) , μου ήρθε και mail και αναρωτιέμαι τώρα άλλαξε κάτι και έπεσε μπαν στις ελληνικές κάρτες ή απλά το στείλανε με βάση αυτά που γίνονταν επί cc.

Η αλήθεια είναι ότι πριν καμιά βδομάδα είχα δοκιμάσει να κάνω top up με ελληνική κάρτα και έφαγα 3-4 άκυρα αλλά από δικό μου λάθος. Μήπως για αυτό μου το στείλανε; Μετά από μια εβδομάδα όμως;

Sorry your top up by card failed. Unfortunately, most Greek debit cards aren’t supported due to local regulations. 

Don’t panic! You can easily top up your Revolut account in EUR by bank transfer instead. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

Χρέωση έχεις όταν πληρώνεις σε άλλο νόμισμα. Όσο πληρώνεις σε € δεν αλλάζει κάτι.

Μου πέταξε μήνυμα η εφαρμογή (δε ξέρω πως μπορώ να το βρω, να το διαβάσω πάλι) , μου ήρθε και mail και αναρωτιέμαι τώρα άλλαξε κάτι και έπεσε μπαν στις ελληνικές κάρτες ή απλά το στείλανε με βάση αυτά που γίνονταν επί cc.

Η αλήθεια είναι ότι πριν καμιά βδομάδα είχα δοκιμάσει να κάνω top up με ελληνική κάρτα και έφαγα 3-4 άκυρα αλλά από δικό μου λάθος. Μήπως για αυτό μου το στείλανε; Μετά από μια εβδομάδα όμως;

Sorry your top up by card failed. Unfortunately, most Greek debit cards aren’t supported due to local regulations. 

Don’t panic! You can easily top up your Revolut account in EUR by bank transfer instead. 

Αυτοματοποιημενο ξεχασμένο μάλλον από την Revolut. Το στέλνει σε άκυρες στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάποιες μέρες έκανα 2 διαφορετικές πληρωμές στη ΔΕΗ για 2 σπίτια.

Σήμερα μου πετάει notification ότι οι πληρωμές ακυρώθηκαν. Your card payment .....at dei bill payment has been reverted.

Τα χρήματα επιστράφηκαν αμέσως. Γιατί αυτό όμως? Θα ξαναπληρωσω τη ΔΕΗ με άλλη κάρτα να είμαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gianniszo είπε

Η ΔΕΗ από ότι γράφει ,δέχεται πληρωμές με κάρτα μόνο από συστημικές τράπεζες 

Α δε το ήξερα.

Καλά τη βλακεία είναι αυτό; Λεφτά τους δίνουμε και δε τα θέλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισως η revolut (και γενικα οι ξενες καρτες) εχουν μεγαλυτερη προμηθεια ανα συναλλαγη γιαυτο και ορισμενοι δεν τις δεχονται και θελουν μονο καρτες απο ελληνικες τραπεζες

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...