Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Alekos1304 είπε

Να καταλάβω,  τώρα δηλαδή δεν μετράει στο αφορολόγητο dipocket Με Αποστόλη στο IBAN;

Στο αφορολόγητο μετρούσε αν έκανες μεταφορά χρημάτων στην dipocket από ελληνική κάρτα. Οχι με μεταφορά στο Iban

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ και να κάνω το αφορολόγητο κάνοντας μεταφορά από την ελληνική τράπεζα στηνdipocket Μετά μεταφέροντας αυτά τα λεφτάΣτη Revolut . 
Το ερώτημα μου είναι Μεταφέροντας μαυτό το τρόπο τα χρήματα στην Revolut- Αν Γίνονται αφορολόγητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Alekos1304 said:

Εγώ προσπαθώ και να κάνω το αφορολόγητο κάνοντας μεταφορά από την ελληνική τράπεζα στηνdipocket Μετά μεταφέροντας αυτά τα λεφτάΣτη Revolut . 
Το ερώτημα μου είναι Μεταφέροντας μαυτό το τρόπο τα χρήματα στην Revolut- Αν Γίνονται αφορολόγητα;

Το αφορολόγητο έχει να κάνει με ελληνικές τράπεζες και συναλλαγές που πραγματοποιούνται απο ελληνικές κάρτες. 
 

Οι κωδικοί της dipocket. Ο παλιός μετρούσε στο αφορολόγητο, ο καινούργιος όχι.

Spoiler

25BAF662-6EB8-433E-AFB2-154475A6114F.png.b003a7f95848abae1ea7f4e143080191.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά με απλά λόγια μπορείς να μου εξηγήσεις για να καταλάβω. Εγώ θέλω να γίνει αφορολόγητο μεταφέροντας τα λεφτά στην Ρεβό , Επειδή κάνοντας tapup  κατευθείαν από την Revolut  δεν μετράει αφορολόγητο , Αλλά αν κάνω Tapup στη Dipocket Από ελληνική τράπεζα και μετά θα Μεταφέρω από Dipocket στο IBAN της Revolut , Τα λεφτά που έφυγαν από την αρχή από την ελληνική τράπεζα θα μετράνε αφορολόγητο ναι ή όχι ;

Συγνώμη αν μου εξηγήσεις και δεν το Κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alekos1304 είπε

Συγνώμη αλλά με απλά λόγια μπορείς να μου εξηγήσεις για να καταλάβω. Εγώ θέλω να γίνει αφορολόγητο μεταφέροντας τα λεφτά στην Ρεβό , Επειδή κάνοντας tapup  κατευθείαν από την Revolut  δεν μετράει αφορολόγητο , Αλλά αν κάνω Tapup στη Dipocket Από ελληνική τράπεζα και μετά θα Μεταφέρω από Dipocket στο IBAN της Revolut , Τα λεφτά που έφυγαν από την αρχή από την ελληνική τράπεζα θα μετράνε αφορολόγητο ναι ή όχι ;

Συγνώμη αν μου εξηγήσεις και δεν το Κατάλαβα.

Οι συναλλαγές στο αφορολόγητο μπαίνουν ανάλογα με τον κωδικό εμπόρου που έχει δηλωθεί. Παλιά ο κωδικός εμπόρου της DiPocket ήταν μέσα στον κατάλογο εμπόρων που ισχύει το αφορολόγητο. Πλέον άλλαξε (Όπως και έπρεπε να αλλάξει) και ο κωδικός εμπόρου δεν είναι μέσα στους κωδικούς για το αφορολόγητο όποτε δεν ισχύει πλέον το παραθυράκι.Δεν θα μετράνε πλέον στο αφορολόγητο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alekos1304 είπε

Συγνώμη αλλά με απλά λόγια μπορείς να μου εξηγήσεις για να καταλάβω. Εγώ θέλω να γίνει αφορολόγητο μεταφέροντας τα λεφτά στην Ρεβό , Επειδή κάνοντας tapup  κατευθείαν από την Revolut  δεν μετράει αφορολόγητο , Αλλά αν κάνω Tapup στη Dipocket Από ελληνική τράπεζα και μετά θα Μεταφέρω από Dipocket στο IBAN της Revolut , Τα λεφτά που έφυγαν από την αρχή από την ελληνική τράπεζα θα μετράνε αφορολόγητο ναι ή όχι ;

Συγνώμη αν μου εξηγήσεις και δεν το Κατάλαβα.

ΤopUp είναι.

Γιατί κάνεις όλο αυτό το γαϊτανάκι; Χρησιμοποιησε τα απο την Ελληνική τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, asdfnikos said:

Οι συναλλαγές στο αφορολόγητο μπαίνουν ανάλογα με τον κωδικό εμπόρου που έχει δηλωθεί. Παλιά ο κωδικός εμπόρου της DiPocket ήταν μέσα στον κατάλογο εμπόρων που ισχύει το αφορολόγητο. Πλέον άλλαξε (Όπως και έπρεπε να αλλάξει) και ο κωδικός εμπόρου δεν είναι μέσα στους κωδικούς για το αφορολόγητο όποτε δεν ισχύει πλέον το παραθυράκι.Δεν θα μετράνε πλέον στο αφορολόγητο 

Τώρα μόνο οι συναλλαγές με PayPal μετράνε, δηλαδή από τον ένα λογαριασμό στον άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alekos1304 είπε

Συγνώμη αλλά με απλά λόγια μπορείς να μου εξηγήσεις για να καταλάβω. Εγώ θέλω να γίνει αφορολόγητο μεταφέροντας τα λεφτά στην Ρεβό , Επειδή κάνοντας tapup  κατευθείαν από την Revolut  δεν μετράει αφορολόγητο , Αλλά αν κάνω Tapup στη Dipocket Από ελληνική τράπεζα και μετά θα Μεταφέρω από Dipocket στο IBAN της Revolut , Τα λεφτά που έφυγαν από την αρχή από την ελληνική τράπεζα θα μετράνε αφορολόγητο ναι ή όχι ;

Συγνώμη αν μου εξηγήσεις και δεν το Κατάλαβα.

Στειλε 10 ευρω και μετα μπες στην τράπεζα σου να δεις που τα έχει εντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα κατάλαβα ευχαριστώ.Από την τράπεζα Πειραιώς που τα κάνω μόνο να γράφει απλώς αγορά , Και από ότι καταλαβαίνω στην πραγματικότητα δεν ισχύει σαν αγορά και δεν πάει στα αφορολόγητα

Επεξ/σία από Alekos1304
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

"Revolut can now show you a map of all ATM machines in your city, and tell you whether they charge a fee, and if the ATM is wheelchair accessible." Next week’s update!
 

102E730B-E2BA-48BA-A77A-9D74B8FC816A.png.8c6976aab1fa5e4fd101af17eb47fded.png

Στην Ελλάδα ολα χρεώνουν άλλα θα είναι πολύ χρήσιμο για το εξωτερικό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Doubt said:

Μάλλον για το UK θα πρόκειται μόνο.

Ας ελπίσουμε να είναι για όλους. Πάντως και η Ν26 το έχει διαθέσιμο για όλους ακόμα και Ελλάδα μπορείς να δεις τα κοντινά ΑΤΜ

26 minutes ago, asdfnikos said:

Στην Ελλάδα ολα χρεώνουν άλλα θα είναι πολύ χρήσιμο για το εξωτερικό . 

Σωστά, ίσως όμως βγάλει και κανένα άγνωστο που δεν χρεώνει.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Ας ελπίσουμε να είναι για όλους. Πάντως και η Ν26 το έχει διαθέσιμο για όλους ακόμα και Ελλάδα μπορείς να δεις τα κοντινά ΑΤΜ

Σωστά, ίσως όμως βγάλει και κανένα άγνωστο που δεν χρεώνει.

Yπάρχει ΑΤΜ αγνωστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...