Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, VICKR είπε

ισως η revolut (και γενικα οι ξενες καρτες) εχουν μεγαλυτερη προμηθεια ανα συναλλαγη γιαυτο και ορισμενοι δεν τις δεχονται και θελουν μονο καρτες απο ελληνικες τραπεζες

Περαν του οτι η δεη ειναι μια κρατική εταιρεία και αναμενόμενο ειναι να μην δέχεται ξενες καρτες, οπως πχ η εφορεία και ολο το δημοσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Περαν του οτι η δεη ειναι μια κρατική εταιρεία και αναμενόμενο ειναι να μην δέχεται ξενες καρτες, οπως πχ η εφορεία και ολο το δημοσιο

Εγω πληρώνω μέσω του site της ΔΕΗ με monese.6-12-2019 η τελευταία φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Περαν του οτι η δεη ειναι μια κρατική εταιρεία και αναμενόμενο ειναι να μην δέχεται ξενες καρτες, οπως πχ η εφορεία και ολο το δημοσιο

αν υπαρχει δυνατοτητα πληρωμης σε POS θα ειχε ενδιαφερον να δουμε αν θα περναγε η συναλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωμή Λογαριασμού με κάρτα

Εξοφλήστε εύκολα και απλά το λογαριασμό σας, χωρίς χρέωση, με χρήση κάρτας VISA, MasterCard και Maestro. Επιπλέον των παραπάνω καρτών, μπορεί να γίνει χρήση καρτών Diners Club έκδοσης της Alpha Bank Ελλάδος.

 

Όπως βλέπετε δεν αναφέρει τράπεζες αλλά σχήματα καρτών. Μπορεί να μη δέχεται τη Revolut για κάποιο λόγο. Δεν είναι η μόνη που δεν τη δέχεται. Υπάρχει διευκρίνηση μόνο για την Diners

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VICKR είπε

αν υπαρχει δυνατοτητα πληρωμης σε POS θα ειχε ενδιαφερον να δουμε αν θα περναγε η συναλλαγη.

Εχει πος η δεη αλλα πρεπει να πας στα ταμεία πρωι πρωί μαζι με το κολατσιό σου :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω πληρώνω μέσω του site της ΔΕΗ με monese.6-12-2019 η τελευταία φορά.

 

κοιτα τι υποψιαζομαι...

σε γνωστο μου το POS του (mypos) διαβασε τη revolut ως infinite visa και του πηρε προμηθεια 2.75%. αυτη ειναι η χρεωση που εχει η mypos στις εταιρικες καρτες. 

μηπως εχουν μπλοκαρει τις ξενες εταιρικες καρτες στο online της ΔΕΗ γιατι τους εχει η τραπεζα που συνεργαζονται μεγαλυτερη προμηθεια ;

ισως τη monese να τη διαβαζει το συστημα της ΔΕΗ ως προσωπικη καρτα και οχι εταιρικη

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, VICKR said:

κοιτα τι υποψιαζομαι...

σε γνωστο μου το POS του (mypos) διαβασε τη revolut ως infinite visa και του πηρε προμηθεια 2.75%. αυτη ειναι η χρεωση που εχει η mypos στις εταιρικες καρτες. 

μηπως εχουν μπλοκαρει τις ξενες εταιρικες καρτες στο online της ΔΕΗ γιατι τους εχει η τραπεζα που συνεργαζονται μεγαλυτερη προμηθεια ;

ισως τη monese να τη διαβαζει το συστημα της ΔΕΗ ως προσωπικη καρτα και οχι εταιρικη

Αυτό απο τη μια είναι καλό για τους πελάτες revolut, εννοώντας την προμήθεια της infinite μιας και θα δίνει 1% cashback σε όλες τις αγορές. Βέβαια για τον ιδιοκτήτη δεν είναι καλό.

Επίσης τα perks αρχίζουν σταδιακά να γίνονται διαθέσιμα και εκτός Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VICKR είπε

κοιτα τι υποψιαζομαι...

σε γνωστο μου το POS του (mypos) διαβασε τη revolut ως infinite visa και του πηρε προμηθεια 2.75%. αυτη ειναι η χρεωση που εχει η mypos στις εταιρικες καρτες. 

μηπως εχουν μπλοκαρει τις ξενες εταιρικες καρτες στο online της ΔΕΗ γιατι τους εχει η τραπεζα που συνεργαζονται μεγαλυτερη προμηθεια ;

ισως τη monese να τη διαβαζει το συστημα της ΔΕΗ ως προσωπικη καρτα και οχι εταιρικη

Γιατί να την διαβάσει σαν εταιρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι business αφορούν εταιρίες και εταιρικούς πελάτες, ελεύθερους επαγγελματίες. 

Οι παλιές visa ακόμα prepaid είναι. Ίσως με εκείνες να μην υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vagstef είπε

και οι Business κάρτες προσωπικές είναι.

αυτό το θέμα είναι κάτι αντίστοιχο με την απόρριψη της revolut visa στα pos της NBG

αν ο λογαριασμος ειναι επαγγελματικος η καρτα ειναι corpotate (business). τωρα γιατι τη revolut τη διαβασε ως business δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι στο θέμα διότι μπήκα μόλις στην εφαρμογή και βλέπω ότι τα χρήματα λείπουν και μου εμφανίζει πάλι τις 2 πληρωμές στη ΔΕΗ οι οποίες ξαναέγιναν σήμερα.

Εννοείται δεν έκανα εγώ τίποτα.

Συγκεκριμένα γράφει Delayed transaction from 20 Dec.

Επειδή δηλαδή δε πέρασαν οι πληρωμές, επαναλήφθησαν αυτόματα χωρίς να το επιλέξω; Τι βλακεία είναι αυτή; Έχω επιλέξει εγώ κάτι τέτοιο;

Υπάρχει περίπτωση να τα δεχτεί η δεη ή θα ξανα ακυρωθουν πάλι οι πληρωμές. Δε ξέρω τι να κάνω τώρα. Να πληρώσω με άλλη κάρτα; Φοβάμαι μη τα πληρώσω 2 φορές αν περαστούν οι πληρωμές της revolut.

Αλλά κι αν ακυρωθούν ποιος μου λέει ότι δε θα γίνει κι άλλη προσπάθεια;

Για βοηθήστε λίγο γιατί μου φαίνεται σοβαρό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Muhammad είπε

επανέρχομαι στο θέμα διότι μπήκα μόλις στην εφαρμογή και βλέπω ότι τα χρήματα λείπουν και μου εμφανίζει πάλι τις 2 πληρωμές στη ΔΕΗ οι οποίες ξαναέγιναν σήμερα.

Εννοείται δεν έκανα εγώ τίποτα.

Συγκεκριμένα γράφει Delayed transaction from 20 Dec.

Επειδή δηλαδή δε πέρασαν οι πληρωμές, επαναλήφθησαν αυτόματα χωρίς να το επιλέξω; Τι βλακεία είναι αυτή; Έχω επιλέξει εγώ κάτι τέτοιο;

Υπάρχει περίπτωση να τα δεχτεί η δεη ή θα ξανα ακυρωθουν πάλι οι πληρωμές. Δε ξέρω τι να κάνω τώρα. Να πληρώσω με άλλη κάρτα; Φοβάμαι μη τα πληρώσω 2 φορές αν περαστούν οι πληρωμές της revolut.

Αλλά κι αν ακυρωθούν ποιος μου λέει ότι δε θα γίνει κι άλλη προσπάθεια;

Για βοηθήστε λίγο γιατί μου φαίνεται σοβαρό αυτό.

χαλάρωσε.

Απλά ο "πωλητής" Στην περίπτωση Μας η ΔΕΗ Δεν διεκδίκησε την συναλλαγή μέχρι το χρονικό οριο που δινει ο εκδότης της καρτας οπότε Φάνηκε σε εσενα ότι η πληρωμη "ακυρωθηκε" αλλα Έχει πληρωθεί κανονικά. και την επομενη μέρα ολοκληρώθηκε η πληρωμή και σε εμφανίστηκε σαν καθυστερημένη συναλλαγή.

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι ουτε να σκας. 

Αμα δεν εισαι αισθάνεσαι σίγουρος για μια πληρωμή μιλάς με την εταιρεία και σε διαβεβαιώνει ότι πλήρωσες. αφού παίρνει το ΟΚ κατά την διάρκεια της συναλλαγης τελείωσες. τα υπόλοιπα είναι διαδικαστικά και λογιστικά πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asdfnikos είπε

χαλάρωσε.

Απλά ο "πωλητής" Στην περίπτωση Μας η ΔΕΗ Δεν διεκδίκησε την συναλλαγή μέχρι το χρονικό οριο που δινει ο εκδότης της καρτας οπότε Φάνηκε σε εσενα ότι η πληρωμη "ακυρωθηκε" αλλα Έχει πληρωθεί κανονικά. και την επομενη μέρα ολοκληρώθηκε η πληρωμή και σε εμφανίστηκε σαν καθυστερημένη συναλλαγή.

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι ουτε να σκας. 

Αμα δεν εισαι αισθάνεσαι σίγουρος για μια πληρωμή μιλάς με την εταιρεία και σε διαβεβαιώνει ότι πλήρωσες. αφού παίρνει το ΟΚ κατά την διάρκεια της συναλλαγης τελείωσες. τα υπόλοιπα είναι διαδικαστικά και λογιστικά πιο πολύ.

Δηλαδή τελικά η συναλλαγή έγινε;

Οπότε μπορούμε με revolut να πληρώσουμε τη ΔΕΗ σε αντίθεση με αυτά που γράφονται ότι απαιτείται ελληνική κάρτα;

Δε ξέρω αν γίνεται να επικοινωνήσω με τη ΔΕΗ και να το επιβεβαιώσει. Θα βγάλω άκρη; Θα το κάνω την άλλη εβδομάδα.

Το καλό είναι ότι και λάθος να κάνεις και να πληρώσεις 2 φορές τον ίδιο λογαριασμό, τα χρήματα πιστώνονται στον επόμενο. Το έχω κάνει το λάθος. 

Αλλά αν είναι μεγάλο το ποσό και πληρώνεις για λογαριασμό άλλου, εκεί αρχίζουν τα ζόρια. Γι αυτό αγχώνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...