Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Padmad είπε

Καλησπερα σε ολους. Εχει κανει κανιες πληρωμη με Google Pay Revolut Visa σε ανω των 25€ πληρωμη? Δηλαδη αν πληρωσεις με GPay (Revolut Virtual) για αγορα ανω των 25€ θα σου ζητησει ΡΙΝ? Και αν ναι τι ΡΙΝ θα πρεπει να βαλεις στο τερματικο? Το ΡΙΝ της φυσικης η καποιο αλλο?

Μπορείς να κάνεις συναλλαγές ανεξαρτήτου ποσού. Στις πληρωμές μέσω κινητού δεν ζητά ποτέ PIN το τερματικό. Ειδικά στο Google Pay απλά ζητά για πάνω από 25 ευρώ κωδικό ξεκλειδώματος συσκευής ή αποτύπωμα ή γενικότερα ότι έχεις βάλει για να ξεκλειδώνεις τη συσκευή, όχι όμως το PIN της κάρτας. Δεν συμβαίνει πάντα όμως χθες μου έτυχε πληρωμή  45 ευρώ και δεν ζήτησε ξεκλείδωμα επειδή το είχα ξεκλειδώσει, έχει τύχει πάλι να είναι ξεκλειδωμένο και να ζητήσει αποτύπωμα.

Επίσης στα Google Pay/ Apple Pay δεν ισχύει το συσσωρευτικό limit των 150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρωτάω κι εδώ αν και το ρώτησα στο θέμα με το paypal.

έχει καταφέρει κανείς να συνδέσει IBAN revolut με paypal?

το περνάει, μου έρχεται και mail και μου λέει είναι όλα οκ αλλά πότε δε γίνονται οι 2 καταθέσεις που κάνει για επιβεβαίωση. με N26 δεν είχα θέμα όλα δούλεψαν εντάξει, καθώς και με ελληνική τράπεζα το ίδιο. revolut και Leopay δε δουλεύουν

Το περίεργο είναι ότι μέσω site δείχνει Ok αλλά αν μπω από την εφαρμογή μου λέει ότι ο λογαρισμός είναι Unconfirmed  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 7:33 ΜΜ, Zerg13 είπε

Ειμαι Φιλανδια. Εχω την revolut free, μεχρι ποσα μπορω να κανω cash out χωρις χρεωση; Και απο ποιο atm;

Τελικά από ποιο ΑΤΜ δεν έχει  χρέωση εκεί?

Στις 31/12/2019 στις 4:02 ΜΜ, vagstef είπε

.

Επίσης στα Google Pay/ Apple Pay δεν ισχύει το συσσωρευτικό limit των 150 ευρώ.

Τι είναι αυτό το όριο?

Στις 24/12/2019 στις 7:19 ΜΜ, stelakis1914 είπε

Να ξέρετε ότι όποιος πάει να χρεώσει την κάρτα μας, -είτε έμπορος, είτε PayPal- βλέπει σαν πρωτεύον νόμισμα χρέωσης τις λίρες Αγγλίας. Αυτό που κάνει η Revolut με τα πορτοφόλια σε διαφορετικά νομίσματα είναι εσωτερική τους διαδικασία. 

Μην ξεχνάτε βέβαια να επιλέγετε χρέωση στο τοπικό νόμισμα που γίνεται η συναλλαγή και την διαδικασία της μετατροπής να την αφήνετε στην Revolut. 

Δηλαδή αν πάω με την revolut Νορβηγία (που έχουν άλλο νόμισμα) και έχω φορτώσει ευρώ πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω εκτός από το να δώσω την κάρτα και να ζητήσω να πληρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, drdedus είπε

Τελικά από ποιο ΑΤΜ δεν έχει  χρέωση εκεί?

Τι είναι αυτό το όριο?

Δηλαδή αν πάω με την revolut Νορβηγία (που έχουν άλλο νόμισμα) και έχω φορτώσει ευρώ πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω εκτός από το να δώσω την κάρτα και να ζητήσω να πληρώσω?

Oχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η medical ταξιδιωτική ασφάλιση αξίζει?

Βλέπω για ένα ευρώ την ημέρα αλλά και για ετήσιο στα 30 ευρώ?

Θα την χρειαστώ αν την κάνω από σήμερα για παραπάνω από 30 μέρες και είμαστε 2 άτομα.

Αξίζει, υπάρχει κάτι που δεν ξέρω?

 

Edit

Τώρα δεν βλέπω το ετησιο πλάνο μόνο continue per day βγάζει στο πρώτο βήμα

Μήπως δεν κατάλαβα καλά?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, drdedus είπε

Η medical ταξιδιωτική ασφάλιση αξίζει?

Βλέπω για ένα ευρώ την ημέρα αλλά και για ετήσιο στα 30 ευρώ?

Θα την χρειαστώ αν την κάνω από σήμερα για παραπάνω από 30 μέρες και είμαστε 2 άτομα.

Αξίζει, υπάρχει κάτι που δεν ξέρω?

Edit

Τώρα δεν βλέπω το ετησιο πλάνο μόνο continue per day βγάζει στο πρώτο βήμα

Μήπως δεν κατάλαβα καλά?

Ειναι per day Όταν φτάσεις να εχεις πληρώσει 30 ευρώ η ασφάλιση θα ισχύει για 1 ετος.Αυτό καταλαβαίνω Εγώ μπορεις να ρωτήσεις και στο chat γράφοντας το ερώτημα σου Και μετα live agent για να σε συνδέσει με αντιπρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το σκέφτομαι και εγώ και δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει, μπορεί να μας πει κάποιος συνοπτικά πως δουλεύει? Πχ χτυπά ξύλο σ Ε περίπτωση ατυχήματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, greekboy said:

Επειδή το σκέφτομαι και εγώ και δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει, μπορεί να μας πει κάποιος συνοπτικά πως δουλεύει? Πχ χτυπά ξύλο σ Ε περίπτωση ατυχήματος 

Στο metal που υπάρχει η ασφάλεια και υποθέτω είναι η ίδια χρειάζεται να έχεις ασφάλεια στην χώρα σου για να θεωρείται σε ισχύει η ασφάλεια της revolut. 
Εάν γίνει κάτι στη χώρα που θα είσαι τότε πληρώνεις 60-70 λίρες Αγγλίας για το συμβάν και τα υπόλοιπα η ασφάλεια της revolut. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να κάνω TAPUP στην REVOLUT από την DIPPOCKET (virtual card) 10€ Και μου βγάζει μήνυμα dipocket Ότι η συναλλαγή απορρίφθηκε Μπλοκαρισμένος  ,και Και μου βγάζει ότι η συναλλαγή ήταν 1€ . 
Μπορεί να βοηθήσει κανείς αν Ξέρει τι κάνω λάθος

Επεξ/σία από Alekos1304
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alekos1304 είπε

Προσπαθώ να κάνω TAPUP στην REVOLUT από την DIPPOCKET (virtual card) 10€ Και μου βγάζει μήνυμα dipocket Ότι η συναλλαγή απορρίφθηκε Μπλοκαρισμένος  ,και Και μου βγάζει ότι η συναλλαγή ήταν 1€ . 
Μπορεί να βοηθήσει κανείς αν Ξέρει τι κάνω λάθος

Η DiPocket δεν επιτρέπει συναλλαγές μέσω κάρτας με ηλεκτρονικά πορτοφόλια γιαυτό και σε απορρίπτει την συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alekos1304 είπε

Και πόσο χρόνο θα πάρει αυτή μεταφορά μέσω IBAN;

Γιατί τώρα τα έστειλα και πέρα σε κανα πεντάλεπτο. Μάλλον θα χρειαστεί 1-2 εργάσιμες?

Γιατι δεν προσθέτεις με άλλη κάρτα αν τα θες άμεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...