Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσπαθώ σήμερα το πρωί να πληρώσω με την Revolut Visa μέσω Google Pay σε βενζινάδικο με POS εθνικής.

Νόμισμα χρέωσης EUR Απόρριψη δοκιμαζουμε ξανα απόρριψη . Δοκιμαζω την Curve (Μεσω Google pay παντα) παλι νόμισμα χρέωσης EUR πάλι απόρριψη.

Θυμάμαι ότι έχω περασμενη την Dipocket ανοιγω το app κανω top-up απο την πιστωτική και επιτελους η πληρωμή περνάει...

Σαμπονταζ στης κάρτες που έχει την επιλογή να χρεώσει σε αλλο νόμισμα με την προμήθεια μοιάζει 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Από τράπεζα του εξωτερικού λογαριασμός σε €, 1000€ μετακίνηση σε revolut. Ποια η χρέωση αν κάνω wire transfer?

Η τράπεζα που τα στέλνει αν έχει χρεώσεις,η ρεβο δεν χρεώνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, asdfnikos said:

προσπαθώ σήμερα το πρωί να πληρώσω με την Revolut Visa μέσω Google Pay σε βενζινάδικο με POS εθνικής.

Νόμισμα χρέωσης EUR Απόρριψη δοκιμαζουμε ξανα απόρριψη . Δοκιμαζω την Curve (Μεσω Google pay παντα) παλι νόμισμα χρέωσης EUR πάλι απόρριψη.

Θυμάμαι ότι έχω περασμενη την Dipocket ανοιγω το app κανω top-up απο την πιστωτική και επιτελους η πληρωμή περνάει...

Σαμπονταζ στης κάρτες που έχει την επιλογή να χρεώσει σε αλλο νόμισμα με την προμήθεια μοιάζει 😛

Με curve σε pos εθνικής δεν είχα κανένα πρόβλημα με χρήση της κάρτας και όχι πορτοφολιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Με curve σε pos εθνικής δεν είχα κανένα πρόβλημα με χρήση της κάρτας και όχι πορτοφολιών. 

ΟΚ, αλλά την curve τη θέλουμε για τις συνδεδεμένες κάρτες. Τα υπόλοιπα υπάρχουν κι αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Doubt said:

ΟΚ, αλλά την curve τη θέλουμε για τις συνδεδεμένες κάρτες. Τα υπόλοιπα υπάρχουν κι αλλού.

Δηλαδή; Εννοείς τα πορτοφόλια μάλλον. 
Και έχω με curve πλήρωσα αλλά με την υλική κάρτα και όχι με Apple google pay. 
 

Πάντως εάν έχετε δεύτερο Android βάλτε μια εφαρμογή που διαβάζει nfc κάρτες και δείτε τι αριθμούς σας βγάζει όταν χρησιμοποιείται Apple google pay. Εμένα σχεδόν όλες οι κάρτες μετατρέπονται σε πολωνικές. 
 

Κατι άλλο που έχει υπόθεση με την curve είναι, όταν προσθέτεις μια κάρτα στην εφαρμογή της το cvv είναι εντελώς άχρηστο ακόμα και ψεύτικο να βάλεις θα περάσει. Αυτό ίσχυε πριν καιρό δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα.

Επεξ/σία από Hapatingo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Δηλαδή; Εννοείς τα πορτοφόλια μάλλον. 
Και έχω με curve πλήρωσα αλλά με την υλική κάρτα και όχι με Apple google pay. 

Γιατί να τα πω πορτοφόλια;

Εμένα με βολεύει να έχω 3-4 ελληνικές κάρτες συνδεδεμένες και 2-3 ξένες και να επιλέγω από την εφαρμογή ποια κάρτα "πληρώνει".

Με apple google δεν ασχολούμαι, δεν έχει NFC το κινητό και προς το παρόν τουλάχιστον δε με ενδιαφέρει.

(sorry for the offtopic :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Δηλαδή; Εννοείς τα πορτοφόλια μάλλον. 
Και έχω με curve πλήρωσα αλλά με την υλική κάρτα και όχι με Apple google pay. 
 

Πάντως εάν έχετε δεύτερο Android βάλτε μια εφαρμογή που διαβάζει nfc κάρτες και δείτε τι αριθμούς σας βγάζει όταν χρησιμοποιείται Apple google pay. Εμένα σχεδόν όλες οι κάρτες μετατρέπονται σε πολωνικές. 
 

Κατι άλλο που έχει υπόθεση με την curve είναι, όταν προσθέτεις μια κάρτα στην εφαρμογή της το cvv είναι εντελώς άχρηστο ακόμα και ψεύτικο να βάλεις θα περάσει. Αυτό ίσχυε πριν καιρό δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα.

Και το google pay άλλο νούμερο κάρτας βγάζει προς τα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2019 στις 2:32 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Και το google pay άλλο νούμερο κάρτας βγάζει προς τα έξω.

ναι κάθε φορά που περνάς μια κάρτα δημιουργεί ένα πλασματικό αριθμό, γνωστό αυτό και ως tokenization, αυτό που πρέπει να χουν κάνει οι τράπεζές μας για τις κάρτες τους για να το ξεκινήσουν επιτέλους! γενικότερα όλα τα ψηφιακά πορτοφόλια το κάνουν.

και το winbank wallet της Πειριαώς ψεύτικο νούμερο δημιουργούσε.

αν δοκιμάσεις σε nfc reader τη revolut visa με google pay βγάζει πρόβλημα για κάποιο λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μέχρι ποιο ποσό μπορούμε από πιστωτική ή προπληρωμένη κάρτα να μεταφέρουμε στη revolut μας;

Ενδιαφέρομαι για κάποια αγορά από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 5:39 ΜΜ, STRS1992 είπε

Έχω κάνει από τραπεζικό λογαριασμό σε revolut 1000 πρόσφατα ,  παραπάνω δεν ξέρω. 

Έλεγα από κάρτα πιστωτική ή προπληρωμένη αν γνωρίζει  κάποιος μέχρι ποιο ποσό μπορούμε να μεταφέρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Έλεγα από κάρτα πιστωτική ή προπληρωμένη αν γνωρίζει  κάποιος μέχρι ποιο ποσό μπορούμε να μεταφέρουμε...

εχω μεταφέρει σε λογαριασμό πανω απο 10Κ σε δύο δόσεις των 5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Joe22 είπε

Έλεγα από κάρτα πιστωτική ή προπληρωμένη αν γνωρίζει  κάποιος μέχρι ποιο ποσό μπορούμε να μεταφέρουμε...

Υπάρχουν όρια τα οποία δεν είναι γνωστα. Τα όρια αυξάνονται όσο περισσότερο είσαι πελάτης και κάνεις χρήση των υπηρεσιών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Εχει κανει κανιες πληρωμη με Google Pay Revolut Visa σε ανω των 25€ πληρωμη? Δηλαδη αν πληρωσεις με GPay (Revolut Virtual) για αγορα ανω των 25€ θα σου ζητησει ΡΙΝ? Και αν ναι τι ΡΙΝ θα πρεπει να βαλεις στο τερματικο? Το ΡΙΝ της φυσικης η καποιο αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...