Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι κάτι πολύ κοντά σε αυτό το αρθρο.

Δεν με πιάνει το αφορολόγητο.

 

Διάβασα αρκετές σελίδες αυτού του νήματος προς τα πίσω αλλά δεν είδα κάτι.

Πώς γίνετε να έχουμε πάγιες εντολές λογαριασμών με την revolute?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, AndVal είπε

Ναι κάτι πολύ κοντά σε αυτό το αρθρο.

Δεν με πιάνει το αφορολόγητο.

Διάβασα αρκετές σελίδες αυτού του νήματος προς τα πίσω αλλά δεν είδα κάτι.

Πώς γίνετε να έχουμε πάγιες εντολές λογαριασμών με την revolute?

Είσαι Ελλάδα ή εξωτερικό;

https://www.revolut.com/help/exploring-revolut/sending-money/paying-via-direct-debit/setting-up-a-direct-debit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, AndVal said:

Ναι κάτι πολύ κοντά σε αυτό το αρθρο.

Δεν με πιάνει το αφορολόγητο.

Διάβασα αρκετές σελίδες αυτού του νήματος προς τα πίσω αλλά δεν είδα κάτι.

Πώς γίνετε να έχουμε πάγιες εντολές λογαριασμών με την revolute?

Δεν είναι ρύθμιση που γίνεται απο revolut. Θα πας στην δεη και θα κάνεις εκεί αίτηση για direct debit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Δεν είναι ρύθμιση που γίνεται απο revolut. Θα πας στην δεη και θα κάνεις εκεί αίτηση για direct debit.

Να συμπληρώσω ότι το λέει ξεκάθαρα στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μια βοήθεια για το πως να παραγγείλω μια φυσική κάρτα δωρεάν. Πάω μέσα από την εφαρμογή αλλά όταν επιλέγω την κάρτα μου γράφει ότι πρέπει να κάνω αναβάθμιση σε premium με 4.99 τον μήνα η 13,99 τον μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ababapanos είπε

Θα ήθελα μια βοήθεια για το πως να παραγγείλω μια φυσική κάρτα δωρεάν. Πάω μέσα από την εφαρμογή αλλά όταν επιλέγω την κάρτα μου γράφει ότι πρέπει να κάνω αναβάθμιση σε premium με 4.99 τον μήνα η 13,99 τον μήνα. 

Εχεις ήδη φυσική κάρτα ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα... Έκανα λογαριασμό και εγώ στην τράπεζα αυτή.. μένω Γερμανία κατέβασα κανονικά το google pay .. προσπάθησα να συνδέσω το PayPal... Αλλά ενώ με πετάει στο Chrome του κινητού για να κάνει add αλλά στο τέλος βγάζει δεν μπορεί να προστεθεί ... Έχει ιδέα κάποιος τι μπορεί να φταίει... Ούτε λόγο βγάζει τίποτα με το PayPal  έχω συνδεμένη πιστωτική....

Επεξ/σία από Dellapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα μαγκες. διαβασα ολους του οδηγους. αποριες,αποριες αποριες.

εκανα την βιρτσουαλ καρτα μου. την εβαλα στο πειπαλ. την εκανα κονφερμ. τηνεκανα και ντιφολτ καρτα πληρωμων. ολα καλα.

συμφωνα με τον οδηγο, παω να βγαλω το αυτοματο κονβερσιον του πειπαλ απο τις συναλλαγες. ο συνδεσμος ομως δεν δουλευει. και το γκουγκλαρα λιγο, λεει βγαλαν αυτη την επιλογη. και τωρα? τι γινεται? πρεπει σε καθε αγορα μανιουαλι να κοβουμε το κονβερσιον του πειπαλ? δεν θυμαμαι να υπαρχει τετοια επιλογη... και ετσι και ξεχαστεις την πατησες... τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα? ή εγω κανω κατι λαθος? παντως το λινκ δεν δουλευει... ισως να μην δουλευει σε νεες καρτες...

 

εξτρα αποριες. αποτι καταλαβα αν συνδεσω καρτες στο ρεβολουτ, στο τοπ απ δεν εχω χρεωση. καλο αυτο. (συνεδεσα μια εθνικη και μια πειραιως). αν εγω θελω να στειλω λεφτα πισω στην πειραιως ή στην εθνικη, απο την ρεβολουτ, θα χρεωθω?ποσο?

για να τραβηξω χρηματα απο την καρτα της ρεβολουτ, μπορω να βαλω την καρτουλα σε μηχανημα αλλης τραπεζας? αν το βαλω πχ σε μηχανημα πειραιως θα τηναναγνωρισει? ποσο θα με χρεωσει εξτρα? (ακυρο, δεν ειχα δει ενα faq, συμφωνα με αυτο, η πειραιως δεν χρεωνει (αν δεν αλλαξε κατι))

και τελος, παω να παρω την φυσικη καρτα. και ενω λεει δωρεαν, στην επομενη οθονη μου λεει δωρεαν μονο στην αναβαθμιση με 7.99 ευρω το μηνα. στην απλη αποστολη μου λεει 5.99. μπορω να παρω την καρτα τσαμπα? τα ξημερωματα εκανα το λογαριασμο, και φυσικη καρτα δεν πηρα...

μηπως υπαρχει καποια αλλη καρτα που δινω στην αρχη πιο πολλα και εχει καλυτερο σερβις? αλλα να μην ειναι με τον μηνα. πληρωνεις μια φορα λιγο παραπανω και τελειωνεις. ή εγω δεν καταλαβα και για να εχεις καλυτερο καστομερ σερβις πρεπει να δινεις καθε μηνα?

σας ευχαριστω

 

υγ2. το εψαξα στο ιντερνετ, μιλησα μολις και με πειπαλ. πλεον ΔΕΝ μπορεις να πεις στο πειπαλ να κοψει τις μετατροπες. πρεπει σε καθε συναλλαγη να οριζεις εσυ τι κανεις και ποιος θα κανει το κονβερσιον. ζωα...

 

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, burnin είπε

παω να βγαλω το αυτοματο κονβερσιον του πειπαλ απο τις συναλλαγες. ο συνδεσμος ομως δεν δουλευει. και το γκουγκλαρα λιγο, λεει βγαλαν αυτη την επιλογη. και τωρα? τι γινεται? πρεπει σε καθε αγορα μανιουαλι να κοβουμε το κονβερσιον του πειπαλ? δεν θυμαμαι να υπαρχει τετοια επιλογη... και ετσι και ξεχαστεις την πατησες...

Έτσι είναι πλέον, προσοχή σε κάθε αγορά.

7 λεπτά πριν, burnin είπε

αν συνδεσω καρτες στο ρεβολουτ, στο τοπ απ δεν εχω χρεωση. καλο αυτο. (συνεδεσα μια εθνικη και μια πειραιως). αν εγω θελω να στειλω λεφτα πισω στην πειραιως ή στην εθνικη, απο την ρεβολουτ, θα χρεωθω?ποσο?

Από Ρεβο σε ελληνική κάρτα δεν γίνεται από όσο γνωρίζω, μόνο έμβασμα από ΙΒΑΝ σε ΙΒΑΝ με χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος από την ελληνική τράπεζα, σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της.

10 λεπτά πριν, burnin είπε

για να τραβηξω χρηματα απο την καρτα της ρεβολουτ, μπορω να βαλω την καρτουλα σε μηχανημα αλλης τραπεζας? αν το βαλω πχ σε μηχανημα πειραιως θα τηναναγνωρισει? ποσο θα με χρεωσει εξτρα? (ακυρο, δεν ειχα δει ενα faq, συμφωνα με αυτο, η πειραιως δεν χρεωνει (αν δεν αλλαξε κατι)

Άλλαξε δυστυχώς, χρεώνουν όλες πλέον την ανάληψη από Ρεβο και παρόμοιες κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έτσι είναι πλέον, προσοχή σε κάθε αγορά.

Από Ρεβο σε ελληνική κάρτα δεν γίνεται από όσο γνωρίζω, μόνο έμβασμα από ΙΒΑΝ σε ΙΒΑΝ με χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος από την ελληνική τράπεζα, σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της.

Άλλαξε δυστυχώς, χρεώνουν όλες πλέον την ανάληψη από Ρεβο και παρόμοιες κάρτες.

φιλε εισαι αρχοντας, απαντησες σχεδον σε ολα. αρα ανακεφαλαιωνω.

  • δεν μπορεις να κοψεις το αυτοματο κονβερσιον, αλλα σε καθε συναλλαγη διαλεγεις κονβερσιον να κανει η τραπεζα της ρεβολουτ για καλυτερα.
  • απο ελληνικη καρτα συνδεδεμενη σε ρεβολουτ, μπορεις να κανεις τοπ απ στη ρεβολουτ χωρις χρεωση. το αναποδο εχει χρεωση (γιατι γινεται απο iban σε ιβαν)
  • αν βαλεις την καρτα της ρεβολουτ σε μηχανημα πχ πειραιως, πλεον υπαρχει χρεωση αν τραβηξεις λεφτα (οποιος ξερει ποση ειναι, ας πει).

με την φυσικη καρτα, η πιο φθηνη επιλογη ειναι η πρωτη (η μωβ) με 6 ευρω. (υπαρχει τροπος να την παρω δωρεαν?). ολες οι αλλες αναβαθμισεις ειναι με τον μηνα?

αν υπαρχουν χρεωσειςστο να στειλεις λεφτα πισω απο ρεβολουτ σε πειραιως πχ, τοτε μαλλον θελει προσοχη και θαστελνω στην ρεβολουτ απο τις αλλες καρτες μου μονο οσο χρειαζομαι. αλλα μικρο το κακο φανταζομαι

υγ. κατι τελευταιο χαζο που μου ηρθε. θα παω το καλοκαιρι τσεχια. αν εχω την ρεβολουτ μαζι μπορω με αυτην να πληρωνω σε ταξι  κανονικα ετσι?  τη δεχονται σε ολα τα pos? σας ευχαριστω

υγ2. τους εκραξα τηλεφωνικα, το κανω και στο φμπ. ισως δεν ιδρωσει το αυτι τους, αλλα αν πολλοι διαμαρτηρηθουμε, ισως κατι γινει. πλεον εχουν και ελληνικο τηλεφωνικο νουμερο στο πειπαλ. οποιος δεν βαριεται....

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dellapple είπε

Καλησπέρα... Έκανα λογαριασμό και εγώ στην τράπεζα αυτή.. μένω Γερμανία κατέβασα κανονικά το google pay .. προσπάθησα να συνδέσω το PayPal... Αλλά ενώ με πετάει στο Chrome του κινητού για να κάνει add αλλά στο τέλος βγάζει δεν μπορεί να προστεθεί ... Έχει ιδέα κάποιος τι μπορεί να φταίει... Ούτε λόγο βγάζει τίποτα με το PayPal  έχω συνδεμένη πιστωτική....

Γιατί δεν ανοίγεις μια Ν26 αφού είσαι Γερμανία;Εκτός αν θες πιο πολλά νομίσματα οπότε πάω πάσο.

Τι δεν μπορείς να συνδέσεις γιατί τα γράφεις μπερδεμένα.Ρεβολουτ ή paypal και που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, έχω το redmi Pro και δεν μπορεί να πάρει την τελευταία έκδοση της εφαρμογής.

Αυτή που έχω τώρα δεν δουλευει σωστά και δεν ανανεώνει το υπόλοιπο της κάρτας.

Δοκίμασα να βάλω bluestacks ώστε να το τρέχω απο το pc αλλά ζητάει επιβεβαίωση με selfie.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί δεν ανοίγεις μια Ν26 αφού είσαι Γερμανία;Εκτός αν θες πιο πολλά νομίσματα οπότε πάω πάσο.

Τι δεν μπορείς να συνδέσεις γιατί τα γράφεις μπερδεμένα.Ρεβολουτ ή paypal και που;

Καταρχήν δεν ξέρω και πολύ την διαφορά τους.. τυχαία την επέλεξα. Προσπάθησα να συνδέσω την πιστωτική μου στην revolut  και δούλεψε κανονικά . Το google pay όμως δεν την δέχεται την πιστωτική ούτε το PayPal που είναι συνδεμένο με την πιστωτική... Μόνο το revolut συνδέθηκε κατευθείαν με το gpay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dellapple είπε

Καταρχήν δεν ξέρω και πολύ την διαφορά τους.. τυχαία την επέλεξα. Προσπάθησα να συνδέσω την πιστωτική μου στην revolut  και δούλεψε κανονικά . Το google pay όμως δεν την δέχεται την πιστωτική ούτε το PayPal που είναι συνδεμένο με την πιστωτική... Μόνο το revolut συνδέθηκε κατευθείαν με το gpay...

Την πιστωτική γιατί να την συνδέσεις στην ρεβο;Μόνο για να την φορτίζεις είναι,δεν ξέρω αν συμφέρει απο πιστωτική.Το pay δεν δέχεται όλες τις κάρτες.Εχει επιλογή μέσα στην εφαρμογή που σου λέει ποιες τράπεζες και κάρτες δέχεται.Το paypal το έχω στο Gpay αλλά δεν θυμάμαι πως το πέρασα,μάλλον απο μονο του,αν πας στην εφαρμογή στο payment ποιες κάρτες σου βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Την πιστωτική γιατί να την συνδέσεις στην ρεβο;Μόνο για να την φορτίζεις είναι,δεν ξέρω αν συμφέρει απο πιστωτική.Το pay δεν δέχεται όλες τις κάρτες.Εχει επιλογή μέσα στην εφαρμογή που σου λέει ποιες τράπεζες και κάρτες δέχεται.Το paypal το έχω στο Gpay αλλά δεν θυμάμαι πως το πέρασα,μάλλον απο μονο του,αν πας στην εφαρμογή στο payment ποιες κάρτες σου βγάζει;

Βασικά  την συνδέσα για να φορτίζω με αυτό το τρόπο..συν το γεγονός ότι αν θέλω κάπου-κάπου να τραβήξω χρήματα και δεν έχει από την τράπεζα στην οποία ανήκει η κάρτα μου θα μπορώ να μεταφέρω τα χρήματα που θέλω να τραβήξω στην revolut και έτσι να μπορέσω να τραβήξω από κάποιο ATM τα χρήματα που θέλω.χβρις έξτρα χρέωση ... Γιατί λες ότι μπορεί να μην συμφέρει...??? Στο gpay είναι συνδεδεμένη η Revo...που στην Ρεβο είναι η πιστωτική.. επίσης είναι συνδεδεμένο και το PayPal αλλά μου γράφει ρύθμιση ανέπαφων πληρωμών κάτι στο οποίο όταν πατάω πάνω με πετάει στον chrome για να ολοκληρώσει το πάντρεμα για το google pay αλλά αποτυγχάνει. Έτσι όπως είναι τώρα αυτό που θέλω να κάνω δουλεύει,  απλά έλεγα μήπως μπορώ και από το GP κατευθείαν να βάλω την πιστωτική και να χρησιμοποιώ έτσι τη συγκεκριμένη... εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...