Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, delta6 είπε

Καλησπέρα, και γω την ίδια αποροία έχω. Δεν έχω διαβατήριο και η προσφατη ταυτότητα μου βγήκε το 2018. Φαντάζομαι ότι είναι με τη μηχανογραφημένη εκτύπωση. Στη Ν26 που δοκίμασα να κάνω λογαριασμό πήρα τον π^&*^λο γιατί ήθελαν μόνο διαβατήριο.

Tου 2018 είναι καινούργια ,δεν ξέρεις αν είναι μηχανογραφημένη ;Πιο καινούργιες ,ως τυπος,δεν υπάρχουν.

9 λεπτά πριν, delta6 είπε

Και γω πριν απο μια ώρα πήγα να το κάνω στη Ν26. Κατα τη βιντεοκλήση ο υπάλληλος μου είπε ότι δέχονται μόνο διαβατήριο από Ελλάδα. Επίσης πριν γίνει η βιντεοκλήση στις επιλογές για έγραφα ταυτοποίησης είχε μόνο διαβατήριο.

Σημείωση: Ζω Γερμανία και πήγα να τη βγάλω με Γερμανική διεύθυνση, κινητό κλπ. Δε ξέρω αν το έκανα από Ελλάδα αν θα ήταν αλλιώς.

Ζεις Γερμανία και δεν έχεις διαβατήριο;Σε όλες τις άλλες επαφες με το γερμανικό κράτος τα κατάφερες μόνο με ταυτότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Εκεί είναι το πρόβλημα! Μόνο σε κατοίκους Ελλάδας δίνει την δυνατότητα για ταυτοποίηση με ελληνική ταυτότητα! 

Ναι το φαντάστηκα. Γι αυτό και κατέληξα στο να πάω για revolut

47 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Tου 2018 είναι καινούργια ,δεν ξέρεις αν είναι μηχανογραφημένη ;Πιο καινούργιες ,ως τυπος,δεν υπάρχουν.

Ζεις Γερμανία και δεν έχεις διαβατήριο;Σε όλες τις άλλες επαφες με το γερμανικό κράτος τα κατάφερες μόνο με ταυτότητα;

Ναι κανονικότατα. Τι σκ^%$τα Ευρωπαική Ένωση θα ταν αλλιώς. Προφανώς και παντού αλλά παντού όταν δείχνω την Ελληνική ταυτότητα υπάρχει λίγο μεγαλύτερη καθυστέρηση για να γίνουν οι δουλειές, πχ όταν θέλω να παραλάβω παραγγελία από MediaMarkt πάντα οι υπάλληλοι στην υποδοχή τρώνε σκαλώματα αλλά τι να κάνεις... 

 

Στο θέμα μας, αφού είναι εντάξει η ταυτότητα με revolut θα προχωρήσω σήμερα στην παραγγελία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, delta6 είπε

Ναι το φαντάστηκα. Γι αυτό και κατέληξα στο να πάω για revolut

Ναι κανονικότατα. Τι σκ^%$τα Ευρωπαική Ένωση θα ταν αλλιώς. Προφανώς και παντού αλλά παντού όταν δείχνω την Ελληνική ταυτότητα υπάρχει λίγο μεγαλύτερη καθυστέρηση για να γίνουν οι δουλειές, πχ όταν θέλω να παραλάβω παραγγελία από MediaMarkt πάντα οι υπάλληλοι στην υποδοχή τρώνε σκαλώματα αλλά τι να κάνεις... 

Στο θέμα μας, αφού είναι εντάξει η ταυτότητα με revolut θα προχωρήσω σήμερα στην παραγγελία της.

Οι περισσοτερες γερμανικές τράπεζες δε δέχονται πάντως ταυτότητα ως έγγραφο ταυτοπροσωπίας μη-γερμανών πολιτών (μονο για καποια Sparkasse εχω ακούσει πως γίνεται). Και επίσης έχεις κάνει Anmeldung με ελληνική ταυτότητα; Χωρίς διαβατήριο; Έχεις νοικιάσει σπίτι με ελληνική ταυτότητα; Πραγματικά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μη σου έχει δημιουργηθεί πουθενά θέμα. Σορρυ για το offtopic...

1 ώρα πριν, ababapanos είπε

Και πάλι είναι πολύ μεγάλη η προμήθεια που κρατάνε τα ΑΤΜ πχ στα  20 ευρώ να σου κρατάει 3 

Αν δεν πληρώνεσαι στη Revolut ώστε να είναι η μοναδική σου επιλογή για ανάληψη χρημάτων, τοτε δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να σηκώνεις λεφτά με τη Revo. Ναι, η προμήθεια ειναι μεγάλη αλλά δεν ειναι σε κάτι "απαραίτητο". Θα προτιμουσα οι ελληνικες τραπεζες να μη χρεωναν τα εισερχομενα εμβάσματα απο άλλα ιδρύματα και ας χρέωναν τις αναλήψεις με ξενες κάρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2020 στις 11:08 ΠΜ, agnostos13 είπε

Είχα διαβάσει κάποια στιγμή οτι χωρίς ταυτότητα νέου τύπου (μηχανογραφημένη εκτύπωση) δεν μπορείς να πιστοποιηθείς ως χρήστης revolut.

Ισχύει ακόμα αυτό;

Τελικά αν έχεις χειρόγραφη ταυτότητα μπορείς να πιστοποιηθείς ή τρως πόρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Τελικά αν έχεις χειρόγραφη ταυτότητα μπορείς να πιστοποιηθείς ή τρως πόρτα;

Χειρόγραφη θα είναι πάνω απο 15ετιά οπότε το πιο πιθανό.Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους έχουμε θέματα με την ταυτοποίηση: 

Το ίδιο θέμα είχα κι εγώ λόγω στρατιωτικής ταυτότητας και όχι Αστυνομικής που λογικά αναγνωρίζει η Revolut. Η επίλυση του θέματος αυτού ήταν αρκετά απλή: Επικοινωνία με το live chat - support. Στην αρχή βγήκε ένα botάκι στη συζήτηση με κάπως αυτοματοποιημένες απαντήσεις. Του ζητάς να μιλήσεις με έναν εκπρόσωπο και σε συνδέει. Από εκεί τα πράγματα ήταν αρκετά απλά. Περίμενα μισό λεπτάκι και με είχε ταυτοποιήσει η υπάλληλος που με εξυπηρέτησε.

 

 

Τώρα έχω απορία σχετικά με την χρήση της κάρτας:

Έστω ότι θέλω να πάω Αγγλία. Την παίρνω όπως είναι και την χρησιμοποιώ για πληρωμές και τα συναφή (δηλαδή αυτόματη μετατροπή στην πληρωμή), ή πρέπει πρώτα να αλλάξω το συνάλλαγμα των χρημάτων μου στην Revolut από ευρώ σε λίρες και ύστερα να προχωρήσω σε κάποια πληρωμή;

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, magnam είπε

ή πρέπει πρώτα να αλλάξω το συνάλλαγμα των χρημάτων μου στην Revolut από ευρώ σε λίρες και ύστερα να προχωρήσω σε κάποια πληρωμή;

Δεν απαιτείται.

Όλα γίνονται αυτόματα και ανέξοδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Τελικά αν έχεις χειρόγραφη ταυτότητα μπορείς να πιστοποιηθείς ή τρως πόρτα;

Αν δεν γίνει πιστοποίηση-ταυτοποίηση σου μπλοκάρουν πλήρως τον λογαριασμό ή λειτουργεί με περιορισμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν δεν γίνει πιστοποίηση-ταυτοποίηση σου μπλοκάρουν πλήρως τον λογαριασμό ή λειτουργεί με περιορισμούς;

Σε αφήνουν νομίζω top-up μέχρι 250 ευρώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, agnostos13 said:

Αν δεν γίνει πιστοποίηση-ταυτοποίηση σου μπλοκάρουν πλήρως τον λογαριασμό ή λειτουργεί με περιορισμούς;

Γιατί δεν βγάζεις monese?  Ή μια curve που δεν ζητάει και τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alfeios said:

Η curve εινα κατι διαφορετικό.

Γι αυτό και το ανέφερα, ούτε ταυτοποίηση ζητάει ούτε τίποτα. Εφόσον έχει αποκλείσει την n26 και revolut δεν μένουν και πολλές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...