Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

Να ρωτησω λιγο σας παρακαλω επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το αθλημα.

Καποιος μου εστειλε 100ευρω στο λογαριασμο μου στη Revo.

Ποιος ειναι ο προτιμοτερος τροπος να τα βγαλω χωρις να πεσουν fees.

Αν παω σε atm οποιοσδηποτε τραπεζας και κανω αναληψη εχει fee?

Αν δοκιμασω εμβασμα σε μια καρτα απο τις συστημικες μεσω του app εχει fee?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, tiestointhemix είπε

Καλησπερα σας.

Να ρωτησω λιγο σας παρακαλω επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το αθλημα.

Καποιος μου εστειλε 100ευρω στο λογαριασμο μου στη Revo.

Ποιος ειναι ο προτιμοτερος τροπος να τα βγαλω χωρις να πεσουν fees.

Αν παω σε atm οποιοσδηποτε τραπεζας και κανω αναληψη εχει fee?

Αν δοκιμασω εμβασμα σε μια καρτα απο τις συστημικες μεσω του app εχει fee?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

ανάληψη έχει τα έξοδα του ΑΤΜ.Μεταφορά έχει τα έξοδα που χρεώνει κάθε τράπεζα για εισερχόμενο έμβασμα.Μπορείς να τα στείλεις σε μικρά ποσά κάτω απο το όριο που χρεώνει  η  τράπεζα.Μπορείς να τα στείλεις στην ελληνική κάρτα που έχεις ,έχει λίγα έξοδα που στα βγάζει πριν τα στείλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, tiestointhemix είπε

Καλησπερα σας.

Να ρωτησω λιγο σας παρακαλω επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το αθλημα.

Καποιος μου εστειλε 100ευρω στο λογαριασμο μου στη Revo.

Ποιος ειναι ο προτιμοτερος τροπος να τα βγαλω χωρις να πεσουν fees.

Αν παω σε atm οποιοσδηποτε τραπεζας και κανω αναληψη εχει fee?

Αν δοκιμασω εμβασμα σε μια καρτα απο τις συστημικες μεσω του app εχει fee?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Απλά να τα φας από την Revolut με την κάρτα σου, δεν υπάρχει λόγος να τα βγάλεις ή να τα τραβήξεις 100 ευρώ είναι.

Αν έχει όμως ακόμα 1-3 μηδενικά το ποσό τότε το πιο φθηνό είναι το έμβασμα.

Επεξ/σία από Billator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tiestointhemix είπε

Καλησπερα σας.

Να ρωτησω λιγο σας παρακαλω επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το αθλημα.

Καποιος μου εστειλε 100ευρω στο λογαριασμο μου στη Revo.

Ποιος ειναι ο προτιμοτερος τροπος να τα βγαλω χωρις να πεσουν fees.

Αν παω σε atm οποιοσδηποτε τραπεζας και κανω αναληψη εχει fee?

Αν δοκιμασω εμβασμα σε μια καρτα απο τις συστημικες μεσω του app εχει fee?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να τα κρατήσεις στην Revolut και να τα χαλάσεις πληρώνοντας με την κάρτα. Μια άλλη λύση θα ήταν να τα μεταφέρεις σε Ελληνική τράπεζα με έμβασμα με μια πολύ μικρή χρέωση από την Ελληνική τράπεζα, ίσως 1-2 ευρώ. Αν δεν σε πειράζουν να χαλάσεις 1-2 ευρώ στέλνεις κατευθείαν ένα έμβασμα με όλο το ποσό, από την άλλη αν δεν θες να τα χαρίσεις στην τράπεζα, μπορείς να σπάσεις το ποσό σε μικροποσά, Πειραιώς και Εθνική που ξέρω δεν έχουν χρέωση για εμβάσματα μέχρι 15 ευρώ, οπότε στέλνεις 6-7 εμβάσματα των 15 ευρώ και δεν χρεώνεσαι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tiestointhemix είπε

Καλησπερα σας.

Να ρωτησω λιγο σας παρακαλω επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το αθλημα.

Καποιος μου εστειλε 100ευρω στο λογαριασμο μου στη Revo.

Ποιος ειναι ο προτιμοτερος τροπος να τα βγαλω χωρις να πεσουν fees.

Αν παω σε atm οποιοσδηποτε τραπεζας και κανω αναληψη εχει fee?

Αν δοκιμασω εμβασμα σε μια καρτα απο τις συστημικες μεσω του app εχει fee?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Φτιάξε ένα λογαριασμό στη Viva και στείλε τα στο ΙΒΑΝ σου χωρίς χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος. Κατόπιν μέσω Iris στείλε τα δωρεάν σε όποια τράπεζα θέλεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Syntropy είπε

Φτιάξε ένα λογαριασμό στη Viva και στείλε τα στο ΙΒΑΝ σου χωρίς χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος. Κατόπιν μέσω Iris στείλε τα δωρεάν σε όποια τράπεζα θέλεις.

γιατι μπορεις μεσω ΙΡΙΣ να στειλεις μεταξυ δικων σου λογαριασμων; Αφου μονο σε μια τραπεζα μπορεις να εχεις ενεργο ΙΡΙΣ απο οτι ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, colombiano747 είπε

γιατι μπορεις μεσω ΙΡΙΣ να στειλεις μεταξυ δικων σου λογαριασμων; Αφου μονο σε μια τραπεζα μπορεις να εχεις ενεργο ΙΡΙΣ απο οτι ξερω.

Το IRIS το ενεργοποιείς για τα ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ εμβάσματα, όπου μπορείς να ορίσεις μόνο 1 λογαριασμό. Για εξερχόμενα μπορείς να στείλεις από οποιονδήποτε λογαριασμό θέλεις. Μπορείς να στέλνεις και μεταξύ τον λογαριασμών σου σε διαφορετικές τράπεζες, απλώς τα χρήματα θα πηγαίνουν στην τράπεζα που έχεις ενεργοποιήσει το IRIS.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρω εδώ την εμπειρία μου με τη Revo στην κεντρική και βόρεια Αμερική για όποιον τύχει και χρειαστεί κάτι στο μέλλον.

Αρχικά να πω ότι μάλλον ήμουν πολύ τυχερός γιατί λίγες μέρες πριν φύγω η Revo (λες και με σκέφτηκε) μου έστειλε μνμ ότι μπορω να αναβαθμίσω το λογαριασμό μου δωρεάν σε premium μιας και την χρησιμοποίησα όλους τους μήνες του 2023 και αν θέλω να διακόψω πριν αρχίσω να πληρώνω συνδρομή. 

Από εκεί και πέρα χρησιμοποιήσα τη Revo με το Google Pay σε Κολομβία, Δομινικανή Δημοκρατία, Μεξικό, Ελ Σαλβαδόρ, Ονδούρα, Νικαράγουα και Παναμά. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είχα πρόβλημα, είτε το νόμισμα της χώρας ήταν στα υποστηριζόμενα είτε όχι και ίσως λόγω του premium να πετύχαινα ακόμα καλύτερες ισοτιμίες! Χαρακτηριστικά σε συναλλαγή στον Άγιο Δομίνικο, που η ισοτιμία ήταν περίπου 1 ευρώ = 62 τοπικά, είδα ότι με τη Revo τα ευρώ μου έφτασαν τα 63!!

Το μόνο που με προβλημάτισε (και μου έσπασε τα νεύρα) ήταν γιατί δεν είχα μαζί μου και την φυσική κάρτα! Κι αυτό γιατί υπήρχαν καταστήματα και εστιατόρια που το POS τους δεν δεχόταν ανέπαφη πληρωμή οπότε εκεί αναγκαστικά πλήρωσα με κάρτα ελληνικής τράπεζας.

Με λίγα λόγια, Revo (και καλύτερα την φυσική κάρτα) παντού, προσθήκη χρημάτων απευθείας από ελληνική πιστωτική ή χρεωστική άμεσα και ανέξοδα (αναγκαστικά με ίντερνετ), χωρίς καμία μετατροπή σε κανένα νόμισμα (το έκανε μόνη της η Revo) και λίγα μετρητά σε συνάλλαγμα για κανένα σουβενίρ ή street food!

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Υπάρχει ελάχιστο ποσό φόρτισης της κάρτας; 

10€ στο λέει, βγαζει μάτι😁

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2024 στις 8:24 ΜΜ, Doubt είπε

Νομίζω 2/5, τέλος πάντων, με μια μέρα δεν βγαίνει συμπέρασμα. Θα δούμε από Δευτέρα πάλι.

Έβαλα 100€ στο ισορροπημένο με κίνδυνο 3/5 που λέει, από τη Δευτέρα κάθε μέρα μείον ήμουν το σταμάτησα. Ίσως δοκιμάσω αυτό που έβαλες και εσύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, someone- είπε

Έβαλα 100€ στο ισορροπημένο με κίνδυνο 3/5 που λέει, από τη Δευτέρα κάθε μέρα μείον ήμουν το σταμάτησα. Ίσως δοκιμάσω αυτό που έβαλες και εσύ .

Μπα.. τα ίδια κι εδώ.

Από τη Δευτέρα στο μείον είναι. Έχασε τα 30 cents + άλλα 30 από το κεφάλαιο. Λέω να το αφήσω ένα μήνα τουλάχιστον, δοκιμαστικά.

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Μπα.. τα ίδια κι εδώ.

Από τη Δευτέρα στο μείον είναι. Έχασε τα 30 cents + άλλα 30 από το κεφάλαιο. Λέω να το αφήσω ένα μήνα τουλάχιστον, δοκιμαστικά.

Έχω ένα ποσό στην αποταμίευση με 3.11% ετήσιο και οι τόκοι μπαίνουν κάθε μέρα 10:00 οπότε θα μείνω σε εκείνο.

Χρησιμοποιώ και άλλες εταιρίες που έχουν 4-4.2% (trade republic, trading 212) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Doubt είπε

Μπα.. τα ίδια κι εδώ.

Από τη Δευτέρα στο μείον είναι. Έχασε τα 30 cents + άλλα 30 από το κεφάλαιο. Λέω να το αφήσω ένα μήνα τουλάχιστον, δοκιμαστικά.

Για κάτι εναλλακτικό, από Revolut, εγώ βάζω με την λογική του VUAA (με μία DCA στρατηγική ένα μικρό τυπικό ποσό γιατί είναι κρυπτο) στο DOT (Polkadot) πάντως. Σε βάθος 1,5 χρόνου με τα μερίσματα και την αύξηση του ίδιου είναι σταθερά average στο +15-17% και τώρα που για παράδειγμα "ανεβαίνουν" πήγε στο +40% σαν investment. Σαν "units" τα μερίσματα είναι στο 13,5% της αρχικής επένδυσης σε βάθος 12 μηνών από το 11,75% που αναφέρει. 

Φυσικά το +40% είναι άχρηστο από την στιγμή που παίρνει περίπου 25 εργάσιμες για να μπορείς να τα πουλήσεις αν θέλεις από την στιγμή που τα τραβήξεις. Απλά σε περίπτωση νέου Crypto boom, θα κερδίσεις πολλά, εφόσον προλάβεις να τα βγάλεις :P  και στην περίπτωση νέας υποτίμησης (συγκριτικά με άλλα) χάνεις λίγα λόγω της επανεπένδυσης στον εαυτό του. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...