Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να δηλώσεις νέα ταυτότητα, οταν απαιτηθεί θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σου για να κάνεις επικαιροποίηση στοιχείων..

Αν θελεις να είσαι σιγουρος ρώτησε στο chat...

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, giannis808 είπε

Αν μεταφέρω δηλαδή 10κ δεν υπάρχει κανένα θέμα από πλευράς ρεβο, τα δέχεται και λέει και ευχαριστώ.

Λάθος.

Αν το παρακάνεις θα σε ρωτήσουν και θα ζητήσουν κι αποδείξεις για την προέλευσή τους. Μου έτυχε πέρσι, ποσό που ξεπερνούσε τη μισθοδοσία μου (ετήσια) οπότε όταν τους έστειλα την απόδειξη μισθοδοσίας μου ζήτησαν την προέλευση των υπολοίπων. Ανέβασα statement από 2 λογαριασμούς ελληνικούς (ένα μισθοδοσίας κι έναν άλλο αποταμιευτικό) όπου τα ποσά ήταν αρκετά για να λήξει εκεί το θέμα.

3 ώρες πριν, giannis808 είπε

Στο σύστημα θα φαίνεται εισερχόμενο έμβασμα 12 χιλιάδων από μια τράπεζα της Λιθουανίας. Εκεί θα πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και θα μου λένε να μου φορολογησουν ολόκληρα τα 12 χιλιάρικα; 

Οι τράπεζες δεν φορολογούν.

Εφόσον έχεις τις κινήσεις προς Ρεβο στο ιστορικό σου δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Nikossssssssssss είπε

Έχεις βάλει ΑΦΜ? Αν όχι.. Πλέον το ζητάει αλλιώς δεν θα μπορείς να την φορτώσεις!!

 

Αφμ που εννοείς ότι το ζητάει στην Revolut? Γιατί δεν μου ζητησε κάτι ή έστω να μου πετάξει κάποιο μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, crispy_mummy είπε

Δεν είμαι ειδικός, αλλά απ' όσο ξέρω νομίζω ότι κέρδη έχεις από τόκους ή μερίσματα απ' όπου και αν αυτά προέρχονται κανονικά πρέπει να τα δηλώνεις σε ετήσια βάση στη φορολογική σου δήλωση. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να ρωτήσεις ένα λογιστή για να σε σίγουρος.

Μη δηλώνετε τίποτα. Αυτοί που θα έπρεπε να τα βρουν, ας κάνουν τη δουλειά τους κι ας τα βρουν.

Κάνουμε θέμα τώρα για 20€ το χρόνο και στην καθημερινότητα μας βλέπουμε να γίνονται όργια. Όλοι οι τόκοι της Ρεβολουτ < "μαύρη" είσπραξη μιας μέρας στη Μύκονο. Έλεος..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Doubt said:

Λάθος.

Αν το παρακάνεις θα σε ρωτήσουν και θα ζητήσουν κι αποδείξεις για την προέλευσή τους. Μου έτυχε πέρσι, ποσό που ξεπερνούσε τη μισθοδοσία μου (ετήσια) οπότε όταν τους έστειλα την απόδειξη μισθοδοσίας μου ζήτησαν την προέλευση των υπολοίπων. Ανέβασα statement από 2 λογαριασμούς ελληνικούς (ένα μισθοδοσίας κι έναν άλλο αποταμιευτικό) όπου τα ποσά ήταν αρκετά για να λήξει εκεί το θέμα.

Οι τράπεζες δεν φορολογούν.

Εφόσον έχεις τις κινήσεις προς Ρεβο στο ιστορικό σου δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Σωστά. Και εγώ μιλάω για λογικά ποσά που σε καμία περίπτωση δεν χτυπάνε καμπανάκια. Μου λύθηκαν οι απορίες παιδιά, να στε καλά. Στο δια ταύτα όσον αφορά τις "επενδύσεις" της ρεβο. Σκέφτομαι ξεκινώντας δειλά δειλά να βάζω 50-100€ κάθε μήνα στον αποταμιευτικο της και άλλα τόσα περίπου χωρισμένα σε μετοχές μεγάλων εταιρειών. Πόσο σειφ είναι κάτι τέτοιο όσον αφορά την αξιοπιστία και την ασφάλεια των πάρε δώσε με την ρεβολουτ σε αυτά. Επίσης, από προμήθειες τι παιζει στις αγορές μετοχών; Που μπορώ να το βρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, giannis808 είπε

Σωστά. Και εγώ μιλάω για λογικά ποσά που σε καμία περίπτωση δεν χτυπάνε καμπανάκια. Μου λύθηκαν οι απορίες παιδιά, να στε καλά. Στο δια ταύτα όσον αφορά τις "επενδύσεις" της ρεβο. Σκέφτομαι ξεκινώντας δειλά δειλά να βάζω 50-100€ κάθε μήνα στον αποταμιευτικο της και άλλα τόσα περίπου χωρισμένα σε μετοχές μεγάλων εταιρειών. Πόσο σειφ είναι κάτι τέτοιο όσον αφορά την αξιοπιστία και την ασφάλεια των πάρε δώσε με την ρεβολουτ σε αυτά. Επίσης, από προμήθειες τι παιζει στις αγορές μετοχών; Που μπορώ να το βρω; 

Το μόνο που έχω να σου πω είναι πως σε γενικές γραμμές το λεγόμενο "stock picking" σπάνια σου δίνει καλύτερη απόδοση από το να επενδύεις σταθερά σε κάποιο δείκτη όπως ο S&P 500. Αν κάνεις για παράδειγμα DCA για τα επόμενα 10 χρόνια σε ένα index fund ή ETF που κάνει track τον S&P 500 κοιτάς για 10% ετήσια επιστροφή κατά μέσο όρο.

Είναι στα Αγγλικά, αλλά αν θες μπορείς να διαβάσεις εδώ ένα πολύ καλό άρθρο από το Nerdwallet το οποίο τα λέει αναλυτικά.

Όσον αφορά το Revolut συγκεκριμένα δεν έχω ασχοληθεί, αλλά την τελευταία φορά που το είχα κοιτάξει δεν είχα δει να έχει επιλογή να επενδύσεις σε ένα index fund αντί για μόνο σε μεμονωμένες μετοχές. Και απ' όσο είδα τα fees είναι αρκετά υψηλά.

Και κάτι ακόμα το οποίο διάβασα εδώ αλλά δεν ξέρω αν όντως ισχύει. Στην Ελλάδα συγκεκριμένα  σε κέρδη που λαμβάνεις από επενδύσεις σε UCITS ETFs λόγο μερισμάτων και υπεραξίας είναι αφορολόγητα.

Επεξ/σία από crispy_mummy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Doubt είπε

Μη δηλώνετε τίποτα. Αυτοί που θα έπρεπε να τα βρουν, ας κάνουν τη δουλειά τους κι ας τα βρουν.

Κάνουμε θέμα τώρα για 20€ το χρόνο και στην καθημερινότητα μας βλέπουμε να γίνονται όργια. Όλοι οι τόκοι της Ρεβολουτ < "μαύρη" είσπραξη μιας μέρας στη Μύκονο. Έλεος..

Ναι αλλα αν τα βρούν μετά μην κλαιμε για το πρόστιμο..  Και πιστεψέ με σύντομα θα ειναι πολύ εύκολο  να τα βρούν τεχνικά (Το αν θα ασχοληθούν με ψιλα ειναι αλλη υπόθεση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 1:51 ΜΜ, Rizas είπε

Αφμ που εννοείς ότι το ζητάει στην Revolut? Γιατί δεν μου ζητησε κάτι ή έστω να μου πετάξει κάποιο μήνυμα. 

Πλέον με τις αλλαγές τους ζητάνε ΑΦΜ.. Για αυτό έφυγα στην Monese!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω σε χώρες που δεν έχουν ευρώ αν στον λογαριασμό μου έχω ευρώ δεν με χρεώνει προμήθεια αλλαγής συναλλάγματος αν είναι καθημερινή, ενώ αν είναι ΣΚ με χρεώνει; Οποτε πρέπει να φτιάξω λογαριασμό και να αλλάξω τα χρήματα στο αντίστοιχο νόμισμα;

ακομα μια ερώτηση, έχει όριο σε αγορά που μπορω να κάνω ή όσα χρήματα έχω μέσα μπορω να τα κάνω με μια αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mour είπε

 

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω σε χώρες που δεν έχουν ευρώ αν στον λογαριασμό μου έχω ευρώ δεν με χρεώνει προμήθεια αλλαγής συναλλάγματος αν είναι καθημερινή, ενώ αν είναι ΣΚ με χρεώνει; Οποτε πρέπει να φτιάξω λογαριασμό και να αλλάξω τα χρήματα στο αντίστοιχο νόμισμα;

ακομα μια ερώτηση, έχει όριο σε αγορά που μπορω να κάνω ή όσα χρήματα έχω μέσα μπορω να τα κάνω με μια αγορά;

A) Ναι

Β) Το ορίζεις εσύ, η άσα έχει μέσα (δεν προτείνεται)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Estevan είπε

A) Ναι

Β) Το ορίζεις εσύ, η άσα έχει μέσα (δεν προτείνεται)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ορίζω εγώ από που; 
Επισης μπορω να βρω κάποιον κωδικό για δωρεάν premium 1-2 μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mour είπε

Tο ορίζω εγώ από που; 

Διαλεγεις την (Μain) καρτα σου, μετα πας ρυθμισεις και εκει (πανω - πανω η πρωτη επιλογη) λεει ορια δαπανων, πατας και βαζεις οτι θες. Για κωδικο Ρremium δεν ξερω κατι, αλλα εχε υποψιν σου οτι συνηθως σε αυτα εχει αρκετα αστερακια απο πισω.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Estevan είπε

Διαλεγεις την (Μain) καρτα σου, μετα πας ρυθμισεις και εκει (πανω - πανω η πρωτη επιλογη) λεει ορια δαπανων, πατας και βαζεις οτι θες. Για κωδικο Ρremium δεν ξερω κατι, αλλα εχε υποψιν σου οτι συνηθως σε αυτα εχει αρκετα αστερακια απο πισω.. 

το φαντάζομαι ότι θα έχει αστεράκια αλλά για μετατροπή άνω των 1000€ χρεώνει προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mour είπε

το φαντάζομαι ότι θα έχει αστεράκια αλλά για μετατροπή άνω των 1000€ χρεώνει προμήθεια.

Αν εχεις σκοπο να πας ταξιδι η απλα θες ενα 2ο λογαριασμο σε δολαρια π.χ. βαλε τα ανα μηνα και εισαι κυριος, ουτε Premium ουτε τπτ, αν παλι το/τα θες αμεσα τοτε οντως χρειαζεσαι Reference Code, στη  χειροτερη περιπτωση θα φας την προμηθεια αλλα και παλι σε σχεση με τις Ελληνικες τραπεζες κερδισμενος θα βγεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...