Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/2/2024 στις 9:36 ΠΜ, Doubt είπε

Μπα.. τα ίδια κι εδώ.

Από τη Δευτέρα στο μείον είναι. Έχασε τα 30 cents + άλλα 30 από το κεφάλαιο. Λέω να το αφήσω ένα μήνα τουλάχιστον, δοκιμαστικά.

Εγω παντως με 3/5 κινδυνο, εβαλα 200 ευρω, ολες τις μερες απο την αρχη της βδομαδας κυμαινοταν απο μειον 1 ευρω εως μειον 30 λεπτα, νομιζω χτες με πηγε πρωτη φορα στο +, και τελικα εκλεισε τη βδομαδα με +1,6 ευρω. Οχι κι ασχημα, εντελως θεωρητικα χαμενος λογικα δε θα βγεις μακροπροθεσμα. Για το ιδιο διαστημα στην αποταμιευση με αυτο το ποσο θα ειχα παρει 1,5 σεντ επι 6 μερες = 9 σεντς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

revo λεει δινει επιτοκιο εως 3.7%. δηλαδη ειναι κυμαινομενο που αλλαζει καθε μηνα; 

φορολογικα τι λενε τα αμοιβαια κεφαλαια; τα δηλωνεις ή ειναι αφορολογητα;

 συμφερει η μετατροπη σε δολλαριο για μεγαλυτερο επιτοκιο;,

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να μεταφερω μεγαλα ποσα σε revo;

πχ αν θελω να στειλω 5000 λογικα δεν γινεται μεσω καρτας γιατι εχει ημερησιο οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, The_Judas said:

revo λεει δινει επιτοκιο εως 3.7%. δηλαδη ειναι κυμαινομενο που αλλαζει καθε μηνα; 

Σωστά αλλά είναι σταθερό εδώ και αρκετό καιρό. Στην τελική μόλις πέσουν τα τραβάς πίσω, εξάλλου τους τόκους τους δίνει ημερησίως.

1 hour ago, The_Judas said:

φορολογικα τι λενε τα αμοιβαια κεφαλαια; τα δηλωνεις ή ειναι αφορολογητα;

Ανάλογα αν διαλέξεις αμοιβαία κεφάλαια που δίνουν μερίσματα ή όχι. Αν δεν δίνουν μερίσματα και επαναεπενδύονται αυτόματα (UCITS), τότε είναι αφορολογητα αλλά τα δηλώνεις στην φορολογική ως αγορά. Φορολογείσαι όποτε πουλήσεις, μόνο στο καθαρό κέρδος.

1 hour ago, The_Judas said:

συμφερει η μετατροπη σε δολλαριο για μεγαλυτερο επιτοκιο;,

Συμφέρει και το είχα κάνει με στερλίνες. Απλά εκεί αντί να κοιτάς τους καθημερινούς τόκους σου, μπαίνει σε άλλους μπελάδες, κοιτάζοντας την συναλλαγματική ισοτιμία. Μακροπρόθεσμα θα ξαναγυρίσει η συναλλαγματική εκεί που αγόρασες, αλλά αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην κοιτάς αυτόν τον παράγοντα, αγόρασε κατευθείαν σε ευρώ.

1 hour ago, The_Judas said:

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να μεταφερω μεγαλα ποσα σε revo;

Δεν το γνωρίζω αυτό, εγώ θα τα έστελνα τράπεζα, ολόκληρο το ποσό ή σπαστά, χάνοντας ένα μικρό ποσό από την προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος.

Επεξ/σία από stavros750
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

πχ αν θελω να στειλω 5000 λογικα δεν γινεται μεσω καρτας γιατι εχει ημερησιο οριο.

Συνήθως αλλάζουν τα όρια μέσω εφαρμογής από το κινητό. Το ανεβάζεις, κάνεις τη φόρτιση και το γυρίζεις ξανά εκεί που ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stavros750 είπε

Σωστά αλλά είναι σταθερό εδώ και αρκετό καιρό. Στην τελική μόλις πέσουν τα τραβάς πίσω, εξάλλου τους τόκους τους δίνει ημερησίως.

Ανάλογα αν διαλέξεις αμοιβαία κεφάλαια που δίνουν μερίσματα ή όχι. Αν δεν δίνουν μερίσματα και επαναεπενδύονται αυτόματα (UCITS), τότε είναι αφορολογητα αλλά τα δηλώνεις στην φορολογική ως αγορά. Φορολογείσαι όποτε πουλήσεις, μόνο στο καθαρό κέρδος.

 

αναφερομουν σε αυτο που δινει η revolut με 3.7%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα με τη Revolut: ξέχασα τον κωδικό πρόσβασης.

Υπάρχουν τρεις τρόποι από ό,τι έχω δει για ανάκτηση: sms, email και η γελοιότητα με τις φωτογραφίες.

Καμία από τις τρεις μεθόδους δεν λειτουργεί, οι φωτογραφίες δεν έχουν φέρει κανένα αποτέλεσμα, το email παρότι είναι βεβαιωμένα το σωστό (έρχονται εκεί και διάφορα άλλα ενημερωτικά, έχω φυλαγμένα και τα email όταν έκανα την εγγραφή) δεν λαμβάνει ποτέ τον κωδικό ανάκτησης.

Απομένει το sms, το οποίο έρχεται μεν κανονικά, αλλά με το που φτάνει η εφαρμογή με προωθεί στην επόμενη σελίδα, χάνεται αυτή όπου πρέπει να μπει ο κωδικός και τζίφος.

Θέλω απλά να σηκώσω τα ελάχιστα λεφτά που έχω εκεί, απλά για να τους τα χαρίσω, και να μην ασχοληθώ ποτέ ξανά με αυτούς.

Έχει καταφέρει κάποιος να κάνει ανάκτηση λογαριασμού με SMS; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι άσχετος να κάνω 

3 ερώτησεις

 

1)ότι είναι πιστωτική έχει κάποια χρέωση ετήσια? 

2)μπορω να αγοράσω κάτι πχ ένα ιφοουν από κοτσοβολο που κοστίζει έστω 1000 και ασχέτως εάν έχω 1000 ευρώ να βάζω δέκα δόσεις? Δηλ έχει ίδια φιλοσοφία με μια συμβατική πιστωτική? 

3)πως είναι ασφαλέστερη από πειπαλ? Η πειπαλ έχει αυτή την μαστ δικλείδα ασφαλείας όπου εάν ένα προϊόν αγοράς από Κίνα βγει ελαττωματικό καί δεν βγάζεις άκρη με το αφυερσειλ τους τους κάνεις case στη πειπαλ και βρίσκεις πάντα άκρη. (που μου έχει συμβεί πολλάκις) γίνεται αυτό από ρεβολουτ? 

 

 

 

ΥΓ Όχι για μαύρα δεν ενδιαφέρομαι γενικά για οφισιαλ συναλλαγές αν συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Καλησπέρα είμαι άσχετος να κάνω 

3 ερώτησεις

 

1)ότι είναι πιστωτική έχει κάποια χρέωση ετήσια? 

2)μπορω να αγοράσω κάτι πχ ένα ιφοουν από κοτσοβολο που κοστίζει έστω 1000 και ασχέτως εάν έχω 1000 ευρώ να βάζω δέκα δόσεις? Δηλ έχει ίδια φιλοσοφία με μια συμβατική πιστωτική? 

3)πως είναι ασφαλέστερη από πειπαλ? Η πειπαλ έχει αυτή την μαστ δικλείδα ασφαλείας όπου εάν ένα προϊόν αγοράς από Κίνα βγει ελαττωματικό καί δεν βγάζεις άκρη με το αφυερσειλ τους τους κάνεις case στη πειπαλ και βρίσκεις πάντα άκρη. (που μου έχει συμβεί πολλάκις) γίνεται αυτό από ρεβολουτ? 

 

 

 

ΥΓ Όχι για μαύρα δεν ενδιαφέρομαι γενικά για οφισιαλ συναλλαγές αν συμφέρει. 

Eχει πιστωτική revolut?

Aλλο είναι το  ΡΡ και άλλο η revolut ,χρεωστική κάρτα ειναι η revo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 δεν είναι πιστωτική, δεν εχει ετήσιες χρεώσεις

2 όχι δεν εχει δοσεις, οτι λεφτά εχεις στην ρεβο τόσα αγοραζεις

3 το παυπαλ ειναι μια πρόσθετη ασφαλεια, αλλη δουλεια κανει η κάρτα αλλη δουλειά το παυπαλ

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, petrox21 είπε

Για το ιδιο διαστημα στην αποταμιευση με αυτο το ποσο θα ειχα παρει 1,5 σεντ επι 6 μερες = 9 σεντς.

Ναι, αλλά τα 9 σεντς είναι σίγουρα και την επόμενη μέρα θα τοκίζονται κι αυτά. Τα κέρδη του robo advisor είναι αποδεδειγμένα πρόσκαιρα κι επισφαλή.

Τέλος πάντων, αφού μπήκα στο χορό θα χορέψω όπως λένε, πιστεύω μετά από ένα μήνα να είναι πιο ξεκάθαρη η εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια μια ερωτηση 

Θα παω Ντουμπαι , θα βαλω καποια ευρω στη revo τα αφηνω ετσι η τα μετατρεπω σε νομισμα ντουμπαι ?

 

Εννοω αν με συμφερει να κανει την συναλαγη απο τα ευρω , η να τα γυρισω σε ντιρχαν ?

Επεξ/σία από axidousgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, axidousgr said:

παιδια μια ερωτηση 

Θα παω Ντουμπαι , θα βαλω καποια ευρω στη revo τα αφηνω ετσι η τα μετατρεπω σε νομισμα ντουμπαι ?

 

Εννοω αν με συμφερει να κανει την συναλαγη απο τα ευρω , η να τα γυρισω σε ντιρχαν ?

Τα αφήνεις όπως είναι και όταν πας να πληρώσεις η Revolut θα κάνει την πληρωμή σε τοπικό νόμισμα. Αν κάνεις αλλαγή σε ντιρχαν αυτά που θα σου περισσέψουν θα τα κάνεις πάλι ευρώ και θα χάσεις 2η φορά από την ισοτιμία. Γενικά έχει καλύτερες ισοτιμίες από ελληνικές τράπεζες και λιγοτερα fees (μόνο σκ για κάποιο λόγο λέει έχει λίγο χειρότερη ισοτιμία, αλλά πάντα καλύτερη από τις ελληνικες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία ερώτηση. 

Φόρτισα την revolut από τον λογαριασμό μου στη eurobank. 

Αλλά στην τράπεζα μου, εκεί που αναφέρει το χτίσιμο του αφορολόγητου, δεν έχει προστεθεί η φόρτιση μου. 

Άρα, η revolut δεν χτίζει αφορολόγητο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...