Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

https://www.revolut.com/el-GR/gr-vodafone-35eur/

ενημερωτικα να πω οτι η πιο πανω προσφορα  ισχυει παρολο που λεει οτι εληξε!

επισης μου εστειλε και referal φιλος μου και πηρε αυτος 30... εγω βαζοντας προηγουμενως το κινητο στην πανω φορμα πηρα και εγω 35. οποτε δουλευει και συνδυαστικα.

Αυτό-αν κατάλαβα σωστά-ισχύει μόνο για νέες εγγραφές; Πάντως δεν βλέπω να είναι εύκολο και τελικά να συμφέρει με όλη αυτή τη διαδικασία... δηλαδή αν θα πρέπει να στείλεις και σε άλλον και μετά κι αυτός εγγραφή κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι για νεο πελατη. η προσφορα βονταφον ειναι αυτονομη δεν χρειαζεται referal.

Παιρνεις 35 ευρω...πρεπει ομως να παραγγειλεις φυσικη καρτα (7 ευρω μεταφορικα)

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τις τελευταίες μέρες που δεν μπορώ να βάλω λεφτά στην Revolut από κάρτα eurobank. 

Τόσο καιρό το έκανα μέσω gpay που είχα συνδέσει την κάρτα της eurobank και έβαζα λεφτά άμεσα. 

Το τελευταίο καιρό κάθε φορά που πάω να το κάνω μου λέει ότι έχω υπερβεί το ημερήσιο όριο, ενώ δεν ισχύει. 

Άλλαξε κάτι; έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rizas είπε

Έχω τις τελευταίες μέρες που δεν μπορώ να βάλω λεφτά στην Revolut από κάρτα eurobank. 

Τόσο καιρό το έκανα μέσω gpay που είχα συνδέσει την κάρτα της eurobank και έβαζα λεφτά άμεσα. 

Το τελευταίο καιρό κάθε φορά που πάω να το κάνω μου λέει ότι έχω υπερβεί το ημερήσιο όριο, ενώ δεν ισχύει. 

Άλλαξε κάτι; έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα; 

 

δοκίμασε απευθείας με την κάρτα στην Revolut. Θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2024 στις 10:09 ΜΜ, Rizas είπε

Έχω τις τελευταίες μέρες που δεν μπορώ να βάλω λεφτά στην Revolut από κάρτα eurobank. 

Τόσο καιρό το έκανα μέσω gpay που είχα συνδέσει την κάρτα της eurobank και έβαζα λεφτά άμεσα. 

Το τελευταίο καιρό κάθε φορά που πάω να το κάνω μου λέει ότι έχω υπερβεί το ημερήσιο όριο, ενώ δεν ισχύει. 

Άλλαξε κάτι; έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα; 

 

Έχεις βάλει ΑΦΜ? Αν όχι.. Πλέον το ζητάει αλλιώς δεν θα μπορείς να την φορτώσεις!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους. Βλέπω ότι η revolut δινει αρκετά καλό επιτόκιο (πάνω από 3%). Αν μεταφέρω από τον λογαριασμό στην Πειραιώς πχ 10κ αυτά θα τοκιζονται, καλά μέχρι εδώ. Αν αποφασίσω σε 10 χρόνια να τα βγάλω και να αγοράσω αμάξι, τι θα γίνει με την εφορία; Θα ξαναφορολογηθω τα ήδη φορολογημενα λεφτά μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, definitio είπε

Ξέρετε αν οι τράπεζες στη Βουλγαρία (και ποιες αν όχι όλες) χρεώνουν τέλη για μετρητά από ΑΤΜ;

Τέλη;μάλλον έξοδα ανάληψης εννοείς.

Οχι δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nikossssssssssss είπε

Έχεις βάλει ΑΦΜ? Αν όχι.. Πλέον το ζητάει αλλιώς δεν θα μπορείς να την φορτώσεις!!

 

Απλά ήθελα να πω, πως δεν έχω βάλει ακόμα ΑΦΜ στο Revolut και βάζω λεφτά μέσω της χρεωστικής μου χωρίς κανένα πρόβλημα. Πριν κάποιο καιρό μου έστελναν συνέχεια email πως αν δεν έβαζα ΑΦΜ μέχρι μία συγκεκριμένη ημερομηνία θα μου περιόριζαν τον λογαριασμό. Αλλά το αγνόησα και δεν έγινε ποτέ τίποτα. Φυσικά, αυτό είναι μόνο μία προσωπική εμπειρία, αλλά θεώρησα χρήσιμο να το αναφέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannis808 είπε

Καλημερα σε όλους. Βλέπω ότι η revolut δινει αρκετά καλό επιτόκιο (πάνω από 3%). Αν μεταφέρω από τον λογαριασμό στην Πειραιώς πχ 10κ αυτά θα τοκιζονται, καλά μέχρι εδώ. Αν αποφασίσω σε 10 χρόνια να τα βγάλω και να αγοράσω αμάξι, τι θα γίνει με την εφορία; Θα ξαναφορολογηθω τα ήδη φορολογημενα λεφτά μου; 

Ούτε εγώ έχω βρει κάπου απάντηση γι' αυτό.

Δηλαδή αν αυτός ο τόκος φορολογείται στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ούτε εγώ έχω βρει κάπου απάντηση γι' αυτό.

Δηλαδή αν αυτός ο τόκος φορολογείται στην Ελλάδα.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά απ' όσο ξέρω νομίζω ότι κέρδη έχεις από τόκους ή μερίσματα απ' όπου και αν αυτά προέρχονται κανονικά πρέπει να τα δηλώνεις σε ετήσια βάση στη φορολογική σου δήλωση. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να ρωτήσεις ένα λογιστή για να σε σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, The_Judas said:

Ούτε εγώ έχω βρει κάπου απάντηση γι' αυτό.

Δηλαδή αν αυτός ο τόκος φορολογείται στην Ελλάδα.

Δεν λέω για τους τόκους. Οι τόκοι καλώς να φορολογηθούν εφόσον μιλάμε για εύλογα πόσα. Εγώ αναφέρω για το πόσο αυτό καθαυτό που θα μεταφέρω στην ρεβολουτ. Αν μεταφέρω δηλαδή 10κ δεν υπάρχει κανένα θέμα από πλευράς ρεβο, τα δέχεται και λέει και ευχαριστώ. Αν εγώ σε 3-4-5 χρόνια θέλω να τα μεταφέρω ξανά στην Πειραιώς εδώ στην Ελλάδα για οποιονδήποτε λόγο. Στο σύστημα θα φαίνεται εισερχόμενο έμβασμα 12 χιλιάδων από μια τράπεζα της Λιθουανίας. Εκεί θα πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και θα μου λένε να μου φορολογησουν ολόκληρα τα 12 χιλιάρικα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, giannis808 είπε

Δεν λέω για τους τόκους. Οι τόκοι καλώς να φορολογηθούν εφόσον μιλάμε για εύλογα πόσα. Εγώ αναφέρω για το πόσο αυτό καθαυτό που θα μεταφέρω στην ρεβολουτ. Αν μεταφέρω δηλαδή 10κ δεν υπάρχει κανένα θέμα από πλευράς ρεβο, τα δέχεται και λέει και ευχαριστώ. Αν εγώ σε 3-4-5 χρόνια θέλω να τα μεταφέρω ξανά στην Πειραιώς εδώ στην Ελλάδα για οποιονδήποτε λόγο. Στο σύστημα θα φαίνεται εισερχόμενο έμβασμα 12 χιλιάδων από μια τράπεζα της Λιθουανίας. Εκεί θα πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και θα μου λένε να μου φορολογησουν ολόκληρα τα 12 χιλιάρικα; 

Τα 10 χιλιάρικα μπορεί να έχουν προέλευση τράπεζας εξωτερικού, αλλά είναι από λογαριασμό που είναι στο όνομά σου και έχεις όλες τις κινήσεις εμβασμάτων / πληρωμών προς στο Revolut από την τράπεζα σου για να αποδείξεις της προέλευση τους. Όσον αφορά τα άλλα 2 που είναι από τόκους υποτίθεται ότι τα δηλώνεις και πληρώνεις φόρο εισοδήματος κάθε χρόνο.

Ξανά όμως να πω πως δεν είμαι λογιστής. Και ειδικά από τη στιγμή που μιλάμε για σχετικά μεγάλα ποσά καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον απλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, crispy_mummy said:

Τα 10 χιλιάρικα μπορεί να έχουν προέλευση τράπεζας εξωτερικού, αλλά είναι από λογαριασμό που είναι στο όνομά σου και έχεις όλες τις κινήσεις εμβασμάτων / πληρωμών προς στο Revolut από την τράπεζα σου για να αποδείξεις της προέλευση τους. Όσον αφορά τα άλλα 2 που είναι από τόκους υποτίθεται ότι τα δηλώνεις και πληρώνεις φόρο εισοδήματος κάθε χρόνο.

Ξανά όμως να πω πως δεν είμαι λογιστής. Και ειδικά από τη στιγμή που μιλάμε για σχετικά μεγάλα ποσά καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον απλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Το πρώτο σκέλος για τα 10κ ήθελα να διευκρινίσω. Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Προς το παρόν λέω να ξεκινήσω με κστι του στυλ 1-2κ που ο τόκος ετήσια είναι αστείο ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες!

Άλλαξα ταυτότητα πρόσφατα και θέλω να ενημερώσω την Revolut. Που πάμε για το κάνουμε αυτό, γιατί έχω ψάξει αλλά δεν βρήκα κάτι στην εφαρμογή ? 

Ευχαριστώ! 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...