Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/8/2018 στις 7:57 ΜΜ, Andy είπε

να ρωτησω κατι. αν περασω σε revolut τα λεφτα μου απο ελλαδα και οταν παω σκωτια και ανοιξω εκει λογαριασμο σε τραπεζα, μπορω να τα περασω ολα στν σκωτσεζικο λογαριασμο η θα θεωρηθει ξεπλυμα?

κάνω ακριβός το ανάποδο. εφόσον τα ποσά δικαιολογούνται δεν έχεις θέμα. για φοιτητές εξωτερικού υπάρχει ειδικό καθεστώς αν δεν κάνω λάθος. 

Επίσης μην κάνεις το λάθος να τα στείλεις σε τράπεζα κατευθείαν γιατί θα φας 3% μετατροπή νομίσματος + κράτα τα στην revo γιατί με to brexit δεν ξέρεις αν θα πέσει κι άλλο η λίρα. 

Γενικά με revo δεν θα χεις θέμα να στο uk δεν χρειάζεσαι καν να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bilya είπε

κάνω ακριβός το ανάποδο. εφόσον τα ποσά δικαιολογούνται δεν έχεις θέμα. για φοιτητές εξωτερικού υπάρχει ειδικό καθεστώς αν δεν κάνω λάθος. 

Επίσης μην κάνεις το λάθος να τα στείλεις σε τράπεζα κατευθείαν γιατί θα φας 3% μετατροπή νομίσματος + κράτα τα στην revo γιατί με to brexit δεν ξέρεις αν θα πέσει κι άλλο η λίρα. 

Γενικά με revo δεν θα χεις θέμα να στο uk δεν χρειάζεσαι καν να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα.

αυτο σκεφτηκα και πηρα καρτα και περιμενω να μου την φερουν τωρα.θα ανοιξω και ενα account σε αγγλικη τραπεζα βεβαια για σιγουρια και θα βαλω ενα ποσο να εχω και εκει(θα μεταφερω απο ελλαδα σε revo και μετα σε αγγλικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Andy είπε

αυτο σκεφτηκα και πηρα καρτα και περιμενω να μου την φερουν τωρα.θα ανοιξω και ενα account σε αγγλικη τραπεζα βεβαια για σιγουρια και θα βαλω ενα ποσο να εχω και εκει(θα μεταφερω απο ελλαδα σε revo και μετα σε αγγλικη)

Αυτό κάνουμε όλοι! επίσης θες σίγουρα αγγλική για να μπορείς να κάνεις direct debits πχ για κινητό η αν σου επιστέψει το πανεπιστήμιο / εστία καμιά προκαταβολή είναι σε επιταγές πολλές φορές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταφορά ΑΠΟ Revolut ΠΡΟΣ Ελληνική Τράπεζα, η Ελλ. Τράπεζα χρεώνει προμήθεια όπως ισχύει γενικά για τα εμβάσματα από Εξωτερικό;

Και αντίστοιχα για μεταφορά ΑΠΟ Revolut ΠΡΟΣ Ξένη Τράπεζα πάλι υπάρχουν χρεώσεις ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kon1to είπε

Για μεταφορά ΑΠΟ Revolut ΠΡΟΣ Ελληνική Τράπεζα, η Ελλ. Τράπεζα χρεώνει προμήθεια όπως ισχύει γενικά για τα εμβάσματα από Εξωτερικό;

Εννοείται χρεώνει, όπως βέβαια και για εμβάσματα εσωτερικού.

9 λεπτά πριν, kon1to είπε

Και αντίστοιχα για μεταφορά ΑΠΟ Revolut ΠΡΟΣ Ξένη Τράπεζα πάλι υπάρχουν χρεώσεις ή οχι;

Είναι πολιτική της εκάστοτε τράπεζας αυτό.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παρέλαβα χθες την κάρτα και προσπαθώ να τη βάλω στο PayPal αλλά δεν τη δέχεται.

Έχει αλλάξει κάτι; Στον οδηγό στο άλλο thread γράφει τη διαδικασία για να τη βάλεις αλλά τίποτα...

Έχει μέσα χρήματα εννοείται.

Edit: Άκυρο, είχε επιλογή μέσα στην κάρτα για ενεργοποίηση των online transactions. 

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση και απο εμενα βρε παιδια.Νεος στη χρηση  revolut. Πηγα να κανω φορτιση της καρτας μεσω τραπεζας Πειραιως,ολοκληρωσα την ολη διαδικασια,αλλα τα χρηματα δε μεταφερθηκαν ποτε.Μιλησα στο chat με καποιον εκπροσωπο της revolut,οπου και μου εκαναν τελικα τη μεταφορα.Σε ερώτησή μου για το τι εφταιγε,μου ειπαν τα εξης: If the transfer is sent from a EUR account within European Economic Area,please use your Local EUR account details and send the transfer as a SEPA.In this case ,the funds will be assigned automatically. Seems that the SWIFT account details were used and reference number has been missed.

Το θεμα ειναι οτι η μεταφορα εγινε μεσω pc και δεν υπηρχε επιλογη για SWIFT παρα μονο  ενα πεδιο που ελεγε SEPA (κωδικος αναφορας εντολεα) οπου το ειχα αγησει κενο.Χρειαζεται να το συμπληρωνω και αυτο το πεδιο? Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι αλλο πρεπει κανω.Καθε εβοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!Προσπαθησα κι εγω σημερα να συνδεσω την καρτα στο paypal αλλα μου βγαζει σφαλμα οτι η διευθυνση που βαζω δεν ταιριαζει με την χωρα που εχει εκδοθει η καρτα και δεν με αφηνει να συνεχισω..Παρ' ολα αυτα,μου χρεωσε 0,9 ευρω το paypal, χωρις να κανω κατι αλλο!Εχει κανεις καποια ιδεα;;Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geo307cc είπε

Καλημερα σε ολους!Προσπαθησα κι εγω σημερα να συνδεσω την καρτα στο paypal αλλα μου βγαζει σφαλμα οτι η διευθυνση που βαζω δεν ταιριαζει με την χωρα που εχει εκδοθει η καρτα και δεν με αφηνει να συνεχισω..Παρ' ολα αυτα,μου χρεωσε 0,9 ευρω το paypal, χωρις να κανω κατι αλλο!Εχει κανεις καποια ιδεα;;Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Ποια καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Jason13 είπε

15% εκπτωση στην avis με καρτα revolut. Μετα χρειαζομαστε πιστωτικη; δεν το ξεκαθαριζει. εχει μαθει κανεις;

Έχει αναφερθεί ξανά αλλά κανείς δεν το δοκίμασε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...