Προς το περιεχόμενο

οι ίνες στα φρέσκα φασολάκια!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, zoranb είπε

 Ξέρει κανείς κανά τρόπο να καταλαβαίνει κατά την αγορά εάν θα έχουν ίνες ή όχι;

 

Έχω μια ιδέα που δεν την έχω δοκιμάσει. Σπάσε ένα φασολάκι στη μέση και αν έχει χοντρές ίνες, δε θα κοπούν στο ίδιο σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΄χωσιμο πολλών εδώ μέσα οφείλεται μάλλον στο ότι τρώτε τα φθηνότερα δυνατά φασολάκια από τη λαϊκή, που είναι κάτι σαν μαλακωμένο πράσινο άγευστο πίτουρο συμπυκνωμένο.

Πάρτε βιολογικά (ναναι φρέσκα όμως, αλλιώς απλώς δεν τρώγονται, αρχίζουν να ξυλοποιούνται και δεν βράζουν ποτέ), ή φυτέψτε 10 φασολιές σε ένα περβάζι. Με λίγο λίπασμα βγάζουν ΠΑΡΑ πολλά, τα οποία μπορείτε να καταψύξετε ως έχουν και αποψύξετε μέσα στη χρονιά. Κυριολεκτικά με 10 φυτά (δηλαδή 1-2 τ.μ.) βγαίνουν τουλάχιστον 6-7 μαγειριές και θα έχετε και πρασινάδα πολλή στο περβάζι - μπαλκόνι - βεράντα σας. Ειδικά για του έχοντες έστω και πιθαμή κήπου, επιβάλλεται.

Στην οικογένειά μου πάψαμε πχ να αγοράζουμε, γιατί είδαμε την απίστευτη γευστική διαφορά σε σχέση με αυτά της γιαγιάς μου (ορεινή κρήτη).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Πάρτε βιολογικά (ναναι φρέσκα όμως, αλλιώς απλώς δεν τρώγονται, αρχίζουν να ξυλοποιούνται και δεν βράζουν ποτέ), ή φυτέψτε 10 φασολιές σε ένα περβάζι. Με λίγο λίπασμα βγάζουν ΠΑΡΑ πολλά, τα οποία μπορείτε να καταψύξετε ως έχουν και αποψύξετε μέσα στη χρονιά. Κυριολεκτικά με 10 φυτά (δηλαδή 1-2 τ.μ.) βγαίνουν τουλάχιστον 6-7 μαγειριές και θα έχετε και πρασινάδα πολλή στο περβάζι - μπαλκόνι - βεράντα σας. Ειδικά για του έχοντες έστω και πιθαμή κήπου, επιβάλλεται.

Στην οικογένειά μου πάψαμε πχ να αγοράζουμε, γιατί είδαμε την απίστευτη γευστική διαφορά σε σχέση με αυτά της γιαγιάς μου (ορεινή κρήτη).

Πολύ απλά τα παραθέτεις τα πράγματα βρε φίλε. Πάντα βιολογικά παίρνω κ παρόλαυτά ίνες βρίσκω. Τώρα εάν είναι επειδή δεν είναι και τόσο φρέσκα, αυτό δεν είναι κάτι που μπορώ να ελέγξω γιατί πολύ απλά αν και η ημερομηνία συσκευασίας μπορεί να είναι σχεδόν ίδια με αυτή της αγοράς, δεν ξέρει ποτέ κανείς πότε τα μάζεψαν κ πόσο τα κράτησαν σε ψυγεία -ενδεχομένως. Εάν έχεις κάποοιο τρόπο ππου να μπορεί ο αγοραστής να δεί εάν είναι πραγματικά φρέσκα θα ήθελα να μας το πείς!
Σημειώνω πως τα βιολογικά όλα πάντα είναι συσκευασμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιολογικό προϊόν με την γεύση δεν έχει καμιά σύνδεση πέρα από το Marketting, και υπάρχουν αρκετές επιστημονικές έρευνες που δείχνουν ότι σε θέμα γεύσης ακόμα και οι φανατικοί υποστηρικτές των βιολογικών δεν μπορούν να καταλάβουν ή βρίσκουν τα άλλα καλύτερα. Αυτό που παίζει ρόλο είναι ο μανάβης και οι προμηθευτές που διαλέγει. Γιαυτό και στα χωριά τα προϊόντα "των γιαγιάδων" είναι καλύτερα. Όχι γιατί είναι βιολογικά (αντιθέτως λόγω έλλειψης γνώσεων τα πατώνουν πέρα από τα επιτρεπτά στα φυτοφάρμακα και τα γιατροσόφια ή αναμιγνύουν φυτοφάρμακα γιατί πιστεύουν ότι θα δράσουν καλύτερα κλπ κλπ) αλλά γιατί σέβονται το περιβόλι και τα φυτά τους. Μην πω για τα "ωραία και υγιεινά" οπωροκηπευτικά των παλιών χρονών που ψεκάζονταν συστηματικά με λανέιτ για να μην βγάζουν τρύπες οι πεταλούδες.

Κάλλιστα μπορείς να κάνεις χάλια βιολογικά προϊόντα πατώνοντας τα στην "βιολογική" κοπριά για να μεγαλώσουν περισσότερο και εκτός κλίματος - εποχής ώστε να τα πουλήσεις πανάκριβα με την ταμπέλα του βιολογικού, και κάλλιστα μπορείς να έχεις πολύ ωραία προϊόντα που παρήχθησαν με συμβατικούς τρόπους επειδή ο καλλιεργητής σεβάστηκε το φυτό και δεν το "ανάγκασε" να παράξει περισσότερα από αυτά που μπορεί και σε άσχετη εποχή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Ison_ είπε

Έχω μια ιδέα που δεν την έχω δοκιμάσει. Σπάσε ένα φασολάκι στη μέση και αν έχει χοντρές ίνες, δε θα κοπούν στο ίδιο σημείο.

Ο βασικός κανόνας αγοράς στα φασολάκια είναι να σπας ένα πριν τα αγοράσεις,πρέπει να σπάσει αμέσως με το χαρακτηριστικό τρόπο που σπάει ένα σκληρό και τραγανό φρέσκο φασολάκι,αν λυγίσει αντί να σπάσει πας παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Highlander είπε

Αυτά που ψωνίζω από τη Λαϊκή δεν έχουν "νεύρα".
Απλά κόβω τις δύο άκρες που και πάλι νομίζω πως δεν χρειάζεται.

Για τέτοια κηπευτικά μόνο από Λαϊκή παιδιά.Με λίγη προσοχή βρίσκεις φρέσκα κομμένα την προηγούμενη μέρα και σε καλίτερη τιμή από τα s/m τα οποία εκτός των άλλων παίζει να είναι  10 και 15 μέρες κομμένα σε κάποια ψυγεία όπως τα ροδάκινα.

8 ώρες πριν, zoranb είπε

Πολύ απλά τα παραθέτεις τα πράγματα βρε φίλε. Πάντα βιολογικά παίρνω κ παρόλαυτά ίνες βρίσκω. Τώρα εάν είναι επειδή δεν είναι και τόσο φρέσκα, αυτό δεν είναι κάτι που μπορώ να ελέγξω γιατί πολύ απλά αν και η ημερομηνία συσκευασίας μπορεί να είναι σχεδόν ίδια με αυτή της αγοράς, δεν ξέρει ποτέ κανείς πότε τα μάζεψαν κ πόσο τα κράτησαν σε ψυγεία -ενδεχομένως. Εάν έχεις κάποοιο τρόπο ππου να μπορεί ο αγοραστής να δεί εάν είναι πραγματικά φρέσκα θα ήθελα να μας το πείς!
Σημειώνω πως τα βιολογικά όλα πάντα είναι συσκευασμένα!

Πάρε Λαικής ρε φίλε απλά πρόσεξε να είναι φρέσκα.Μη παίρνεις τα φτηνιάρικα.Αυτοί των Βιολογικών της έχουν δει ότι είμαστε μπρούκληδες.Πάω πριν καμιά 15αριά μέρες στη Βιολογική Γέρακα να πάρω 1-2 κιλά ροδάκινα Μπεμπέκου για την εγγονή που της αρέσουν 3,5 ευρώ τι κιλό λέει.Καλά τι πουλάς της λέω χαβιάρι;;;;;; Φεύγω πάω την άλλη μέρα στη Λαική στα Βριλήσια και παίρνω ωραία ροδάκινα Μπεμπέκου με 1,50 ευρώ το κιλό.Λες και έχουν διαφορά

Άσε για Διαμαντοπούλου στη Βιολογική δε ρώτησα .:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα βιολογικά τρόφιμα αλλά δεν είναι πάντα εφικτό να τα έχουμε, για πολλούς λόγους, όσο κι αν μπορεί κάποιοι να περιγράφουν σαν ιδιαίτερα εύκολη την απόκτησή τους (οικονομικά και πρακτικά).

Άσε που δεν θεωρώ "προνόμιο" των μη βιολογικών τις "κλωστές" (μια χαρά κλωστές έχουν και βιολογικά).

Προσωπικά, ασχέτως βιολογικών ή μη και ασχέτως τι μπορεί να λέει ο πωλητής ("δεν έχουν τίποτα, λίγο τις άκρες κόβεις και...κατσαρόλα") πάντα τα καθαρίζω, αφού η αίσθηση των ινών με χαλάει άσχημα όταν τρώω.

Και το καθάρισμα πάντα με αυτό το εργαλειάκι με τις δύο λεπίδες με το οποίο καθαρίζω και τις πατάτες.

 

ΥΓ Μου αρέσουν πάρα πολύ τα φασολάκια, ειδικά με φρέσκο ψωμί (για την παπάρα) και φέτα, όπως αναφέρθηκε

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, g_alkis είπε

Παρε κατεψυγμενα να γλιτωσεις ανθρωπε μου

Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω  φίλε μου χαχαχα άσε που υπάρχουν και κάτι πακετάκια με ανάμεικτα διαφορά λαχανικά που είναι αρκετά καλά.... φυσικά το φρέσκο είναι πάντα φρέσκο όπως και το χωριό είναι πάντα χωριοχωριό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πάρε κατεψυγμένα που είναι καθαρισμένα ή πάρε αυτό που ξεφλουδιζει τις πατάτες - αγγουράκια - καρότα. 

 

https://www.skroutz.gr/c/1559/Apofloiotes-Katharistes.html?page=5

large_20180424130603_leifheit_3151_y_peeler.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, papoys1 είπε

Για τέτοια κηπευτικά μόνο από Λαϊκή παιδιά.Με λίγη προσοχή βρίσκεις φρέσκα κομμένα την προηγούμενη μέρα και σε καλίτερη τιμή από τα s/m τα οποία εκτός των άλλων παίζει να είναι  10 και 15 μέρες κομμένα σε κάποια ψυγεία όπως τα ροδάκινα.

Πάρε Λαικής ρε φίλε απλά πρόσεξε να είναι φρέσκα.Μη παίρνεις τα φτηνιάρικα.Αυτοί των Βιολογικών της έχουν δει ότι είμαστε μπρούκληδες.Πάω πριν καμιά 15αριά μέρες στη Βιολογική Γέρακα να πάρω 1-2 κιλά ροδάκινα Μπεμπέκου για την εγγονή που της αρέσουν 3,5 ευρώ τι κιλό λέει.Καλά τι πουλάς της λέω χαβιάρι;;;;;; Φεύγω πάω την άλλη μέρα στη Λαική στα Βριλήσια και παίρνω ωραία ροδάκινα Μπεμπέκου με 1,50 ευρώ το κιλό.Λες και έχουν διαφορά

Άσε για Διαμαντοπούλου στη Βιολογική δε ρώτησα .:D

Μπεμπεκο, ποικιλία βερυκοκων δεν είναι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...