Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, userAnon είπε

Ίσως να γίνεται. Πάντως προσοχή με το local tuya γιατί το δικό μου έτσι χάλασε. Προσπάθησα να αλλάξω κάποιες παραμέτρους και σταμάτησε να δουλεύει. Δεν μπόρεσα να το επαναφέρω με τίποτα. Είναι σαν να αποθήκευσε τις λάθος παραμέτρους που έστειλα.

Τελικά τα παρέλαβα σήμερα, λειτουργεί άψογα και κανένα θέμα εγκατάσταση,το μόνο αρνητικά είναι ότι στο HA βγάζει μόνο τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gorge18 είπε

Power: 100W
Voltage: 24V
Rated Current: 3.6A

Εψαχνα εθχες για ωρα και δε βρηκα τιποτα..

Shelly 1 κοίταξες; Παίρνει και dc 24 τροφοδοσία, βγάζει και dry contact ρελέ οπότε θα έχεις μοτέρ και shelly υπό την ίδια τάση, μην γίνει και καμία στραβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Shelly 1 κοίταξες; Παίρνει και dc 24 τροφοδοσία, βγάζει και dry contact ρελέ οπότε θα έχεις μοτέρ και shelly υπό την ίδια τάση, μην γίνει και καμία στραβή.

Νομιζω το ειχα δει και αυτο. Το θελω για να βαλω μοτερ να το ανοιγω και να το κλεινω σε οτι αποσταση θελω σα να ειναι κουρτινα πχ οχι on-off. Ευχαριστω για την πρόταση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλω να μετρήσω κατανάλωση στη κουζίνα καλύτερα να βάλω ένα shelly;

Αυτό το μετράει επαγωγικά όπως οι αμπεροτσιμπίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gorge18 είπε

Νομιζω το ειχα δει και αυτο. Το θελω για να βαλω μοτερ να το ανοιγω και να το κλεινω σε οτι αποσταση θελω σα να ειναι κουρτινα πχ οχι on-off. Ευχαριστω για την πρόταση! 

Χμμμ...και πώς θα ξέρει την απόσταση, εκεί είναι το θέμα! Επίσης θες και μπρος-πίσω (έχει 2 κινήσεις το μοτέρ); Τότε μάλλον θες το 2.5...

11 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Εάν θέλω να μετρήσω κατανάλωση στη κουζίνα καλύτερα να βάλω ένα shelly;

Αυτό το μετράει επαγωγικά όπως οι αμπεροτσιμπίδες;

Shelly EM. Ναι, ακριβώς έτσι μετράει με clamps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Shelly EM. Ναι, ακριβώς έτσι μετράει με clamps.

Οπότε απλά μπορώ να φτιάξω το καλώδιο με φάση-γείωση-ουδέτερο (ίδιο στυλ με καλώδιο τροφοδοσίας pc / κλιματιστικού / κτλ), να το συνδέσω στο shelly em (να το βάλω σε ένα κουτάκι μην είναι χύμα) και ουσιαστικά να έχω ένα φορητό μετρητή κατανάλωσης όπου θα το συνδέω σε όποια συσκευή θέλω;

Τουλάχιστον μου έφυγε και αυτή η απορία, σιγά σιγά θα γίνει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Χμμμ...και πώς θα ξέρει την απόσταση, εκεί είναι το θέμα! Επίσης θες και μπρος-πίσω (έχει 2 κινήσεις το μοτέρ); Τότε μάλλον θες το 2.5...

 

Οπως ειναι το SONOFF DUALR3 ειναι το ιδανικο. Αλλα ειναι 220v και δεν ξερω ενα συμβατικο μοτερ πως θα το συνδεσω https://www.mandis-tools.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=13502&category_id=576&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&ref=bestprice.gr&__bpgid=ejlxJTdOVmsyUiwxOE9yfDNJTkFRVA&redirected=1&Itemid=29 και βασικα αν κανει γενικα. νομιζω θελει και καποιο ρελε αλλα δεν το εχω σε αυτον τον τομεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

έχω το ΗΑ 2022.8.5  σε ένα NUC με Ubuntu 18.04.6 LTS. Εδω και καιρό είναι unsupported αλλα δεν είχα πρόβλημα. Είπα σήμερα να κάνω ένα update στο 2022.9 αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα με το supervisor. Επίσης για το ίδιο λόγο δεν μπορω να κάνω update κανένα addon.

Τα logs είναι τα παρακάτω. Άλλοι με unsupported version έχουν πρόβλημα?

 

δεν μπορω να ανεβάσω τα logs αλλα δεν έχει και μεγάλη σημασία

 

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

έχω το ΗΑ 2022.8.5  σε ένα NUC με Ubuntu 18.04.6 LTS. Εδω και καιρό είναι unsupported αλλα δεν είχα πρόβλημα. Είπα σήμερα να κάνω ένα update στο 2022.9 αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα με το supervisor. Επίσης για το ίδιο λόγο δεν μπορω να κάνω update κανένα addon.

Τα logs είναι τα παρακάτω. Άλλοι με unsupported version έχουν πρόβλημα?

 

δεν μπορω να ανεβάσω τα logs αλλα δεν έχει και μεγάλη σημασία

 

 

Εγώ είμαι φουλ unsupported και μέχρι σήμερα δεν έχω πρόβλημα σε 2 εγκαταστάσεις που έχω ha, μια σε Debian και μια σε Synology. Ανέβασε τουλάχιστον το μήνυμα που σου βγάζει να πάρουμε μια ιδέα τι μπορεί να τρέχει. Το Ubuntu το αναβαθμίζεις καθόλου ή μόνο το ha?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το Ubuntu το αναβαθμίζεις καθόλου ή μόνο το ha?

Ναι και του ubuntu αναβαθμίζεται κανονικά.

τα ανεβάζω φωτογραφία, γιατί όταν πάω να τα βάλω μεσα σε κώδικα ή χυμα, μου λέει ότι το insomnia μου μπλόκαρε τον λογαριασμό.. 

image.png.538c48871c589f9c9173696bfded9b15.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις>Σύστημα>Αρχεία Καταγραφής και άνοιξε τα logs του Supervisor, να δεις τι σφάλμα σου πετάει!

εκτός από τα κόκκινα, μάλλον κάτι το ενοχλεί στο deconz? το conbee2 όμως δουλεύει κανονικά

 

image.png.73275c39953d30febc42433d71cc5180.png

εφτιαξα και το deconz kai to mosquito και δεν βγάζει λάθη, και συνεχίζει το ίδιο παραμύθι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, userAnon είπε

εκτός από τα κόκκινα, μάλλον κάτι το ενοχλεί στο deconz? το conbee2 όμως δουλεύει κανονικά

 

image.png.73275c39953d30febc42433d71cc5180.png

εφτιαξα και το deconz kai to mosquito και δεν βγάζει λάθη, και συνεχίζει το ίδιο παραμύθι.. 

Δεν βλέπω κάτι! Κάνε το άλλο, άνοιξε σε μια καρτέλα το log αυτό και σε μια άλλη, κάνε απόπειρα αναβάθμισης. Και κάνε κάθε τόσο ανανέωση, να δεις το log του supervisor τι σφάλματα πετάει την ώρα της αναβάθμισης, ή αμέσως μετά την αποτυχημένη προσπάθεια.

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Δεν βλέπω κάτι! Κάνε το άλλο, άνοιξε σε μια καρτέλα το log αυτό και σε μια άλλη, κάνε απόπειρα αναβάθμισης. Και κάνε κάθε τόσο ανανέωση, να δεις το log του supervisor τι σφάλματα πετάει την ώρα της αναβάθμισης, ή αμέσως μετά την αποτυχημένη προσπάθεια.

Δεν βγάζει κάτι άλλο εκτός από το κοκκινιο unhealty στις 19:32

image.png.ab1318963925f1691c5aec02690993f3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...