Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GeG είπε

Σίγουρα τίμιο κιτάκι, εννοείται ότι θεωρητικά σε παρόμοια λεφτά μπορείς να πάρεις καλύτερα περιφεριακά για το rpi, αλλά δεδομένων των συνθηκών (δε κυκλοφορούν σκέτα rpi 4), νομίζω αξίζει τα λεφτά του. Έχει original τροφοδοτικό, παθητική ψύξη στο κουτί (δε ξέρω αν θα τη παλέψει πολύ ζόρι, αλλά δε νομίζω να χει θέμα), και δωράκια hdmi καλώδιο και sd card είναι καλό combo, έτοιμο για χρήση. Και εγώ σε αυτό προσανατολίζομαι γενικά.

Εννοείται δε παίζει το home assistant να το ζορίσει καθόλου, ακόμα και extra services να βάλεις, δε μασάει.

Επεξ/σία από thanasis00
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2022 στις 6:11 ΜΜ, GeG είπε

Φυσικά θα ήθελες και έναν SSD αντί για κάρτα SD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Φυσικά θα ήθελες και έναν SSD αντί για κάρτα SD

απαραιτητως ή για μεγαλυτερη ασφαλεια μην καει καμια καρτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Εγώ έχω σε 120g αυτόν με adapter αυτό. Δουλεύει απροβλημάτιστα δυο χρόνια.

ακριβως ο ανταπτορας σου ειναι η αληθεια οταν απο alie ειχα παρει εναν τις πλακας στα 2 ευρω. απο τα 120gb ποσα εχεις δεσμευσει ; μονο ha εχει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GeG είπε

ακριβως ο ανταπτορας σου ειναι η αληθεια οταν απο alie ειχα παρει εναν τις πλακας στα 2 ευρω. απο τα 120gb ποσα εχεις δεσμευσει ; μονο ha εχει ;

Μόνο ΗΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τυγχανει να έχω ενα ds218play και μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με HA, βρηκα μια επιλογη στα packages η οποια κατεβασε το HA 2021.9.7. Το ετρεξα και φαινονται ολα καλα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν γίνεται update μιας και ειναι το core και δευτερον δεν ξερω αν γενικοτερα μια τετοια λύση χρησιμοποιόντας synology αν είναι αξιόπιστη και λειτουργική, εαν έβρισκα τρόπο να έκανα update το HA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, neoxrated είπε

παιδια τυγχανει να έχω ενα ds218play και μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με HA, βρηκα μια επιλογη στα packages η οποια κατεβασε το HA 2021.9.7. Το ετρεξα και φαινονται ολα καλα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν γίνεται update μιας και ειναι το core και δευτερον δεν ξερω αν γενικοτερα μια τετοια λύση χρησιμοποιόντας synology αν είναι αξιόπιστη και λειτουργική, εαν έβρισκα τρόπο να έκανα update το HA.

Δες στο σάιτ HA με instalation, έχει το Haos  σε VM  για  synology,κάνει κ ενημερώσεις κ έχει κ superviserσε παρόμοιο μηχανήμα τι έχω αλλά μόνο για ώρα ανάγκης σε περίπτωση μπαμ του Pi,δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διάφορα, zigbee  κοινό έχω σε lan  οπότε όλα τα άλλα είναι local,ενώ ότι δεν έχει να ζηλέψει κάτι (αν έχεις 3gb+ RAM για το VM)

 

https://www.home-assistant.io/installation/alternative

 Για synology  το docker  και μετά ava αρχείο,από τα 3 γιγα που του έδωσα τρώει τα 2 τουλάχιστον,δεν το λειτουργό, απλός το εγκατέστησε και έκανα restore  από Pi 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Δες στο σάιτ HA με instalation, έχει το Haos  σε VM  για  synology,κάνει κ ενημερώσεις κ έχει κ superviserσε παρόμοιο μηχανήμα τι έχω αλλά μόνο για ώρα ανάγκης σε περίπτωση μπαμ του Pi,δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διάφορα, zigbee  κοινό έχω σε lan  οπότε όλα τα άλλα είναι local,ενώ ότι δεν έχει να ζηλέψει κάτι (αν έχεις 3gb+ RAM για το VM)

 

https://www.home-assistant.io/installation/alternative

 Για synology  το docker  και μετά ava αρχείο,από τα 3 γιγα που του έδωσα τρώει τα 2 τουλάχιστον,δεν το λειτουργό, απλός το εγκατέστησε και έκανα restore  από Pi 

Στον ds218play δεν υποστηριζεται ουτε docker ουτε virtual machine, μονο μεσω community addon στο οποιο δεν βρηκα τροπο να κανω update, και σκεφτομουν μηπως παρω πχ ds218+ αν αξιζει το ha γενικοτερα σε synology για να τρεχω κσι αλλο υπολογιστη

 

Επεξ/σία από neoxrated
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, neoxrated είπε

Στον ds218play δεν υποστηριζεται ουτε docker ουτε virtual machine, μονο μεσω community addon στο οποιο δεν βρηκα τροπο να κανω update, και σκεφτομουν μηπως παρω πχ ds218+ αν αξιζει το ha γενικοτερα σε synology για να τρεχω κσι αλλο υπολογιστη

 

Εγώ είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου, αξίζει, απλός θέλει κ αναβάθμιση ραμ, καθώς με 2 ραμ που έχει θά μπορέσετε μόνο 300+- mb  να έχετε για vm, Plex τρέχω μόνο με τα 2 χωρίς κόλλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, neoxrated είπε

Στον ds218play δεν υποστηριζεται ουτε docker ουτε virtual machine, μονο μεσω community addon στο οποιο δεν βρηκα τροπο να κανω update, και σκεφτομουν μηπως παρω πχ ds218+ αν αξιζει το ha γενικοτερα σε synology για να τρεχω κσι αλλο υπολογιστη

 

Αν είναι να αλλάξεις μηχάνημα μήπως να το βάλεις κάπου μόνο του, κ όχι στο nas? Θα μου πεις εκεί που έχουν πάει τα raspberry pi τώρα ίσως είναι μια η άλλη...
Εγώ έχω homassistant supervised σε docker πάνω σε DS920, 1 χρόνο και βάλε, κάνει updates κανονικά και δεν μου έχει κρασάρει ποτέ. Απλά πρέπει να ξεπεράσεις λίγο την ψυχολογική δυσκολία που σου προκαλεί το να βλέπεις στην κατάσταση συστήματος unhealthy και unsupported.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Αν είναι να αλλάξεις μηχάνημα μήπως να το βάλεις κάπου μόνο του, κ όχι στο nas? Θα μου πεις εκεί που έχουν πάει τα raspberry pi τώρα ίσως είναι μια η άλλη...
Εγώ έχω homassistant supervised σε docker πάνω σε DS920, 1 χρόνο και βάλε, κάνει updates κανονικά και δεν μου έχει κρασάρει ποτέ. Απλά πρέπει να ξεπεράσεις λίγο την ψυχολογική δυσκολία που σου προκαλεί το να βλέπεις στην κατάσταση συστήματος unhealthy και unsupported.

δεν ειναι τοσο το κοστος ενος raspberry που με απασχολει αλλα του οτι θα τρεχει μια συσκευη ακομη ενω το ds τρεχει ουτως η αλλος, αλλα νομιζω εχεις δικιο στο ds εχω φωτογραφιες σημαντικες κτλ και νομιζω κι εγω οτι το υπερφορτωνω αν τρεχει ενα homeassistant διαρκως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...