Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2022 στις 11:09 ΠΜ, Spect~ είπε

spacer.png

τα παντζούρια μου έχουν μόνο 2 καλώδια - για πάνω και για κάτω (δεν έχουν γείωση - ούτε ουδέτερο)

ουδέτερος έρχεται από τον πίνακα όπως και η φάση. Έχω σβήσει παρακάτω αυτά που δεν θα συνδέσω. Η κλέμα όμως και οι 3 φάσεις χρειάζονται 2 στο shelly για πάνω κάτω και μια στον διακόπτη για να δουλεύει χειροκίνητα. Άρα το παρακάτω είναι σωστό..? 

 

image.png.89af33f7ad44d1d84470202b7f3b201f.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 ώρα πριν, userAnon είπε

τα παντζούρια μου έχουν μόνο 2 καλώδια - για πάνω και για κάτω (δεν έχουν γείωση - ούτε ουδέτερο)

ουδέτερος έρχεται από τον πίνακα όπως και η φάση. Έχω σβήσει παρακάτω αυτά που δεν θα συνδέσω. Η κλέμα όμως και οι 3 φάσεις χρειάζονται 2 στο shelly για πάνω κάτω και μια στον διακόπτη για να δουλεύει χειροκίνητα. Άρα το παρακάτω είναι σωστό..? 

 

image.png.89af33f7ad44d1d84470202b7f3b201f.png

Θεωρητικά αν δεν συνδέσεις απλά το πράσινο θα δουλέψει. Αν και μου κάνει εντύπωση να μην εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Θεωρητικά αν δεν συνδέσεις απλά το πράσινο θα δουλέψει. Αν και μου κάνει εντύπωση να μην εχει

στο κουτι εχει μια φαση, εναν ουδετερο, και 2 καλωδια απο το μοτερ. τι γινεται παραπανω δεν γνωριζω.. ολα τα παντζουρια ετσι ειναι.

 

το προβλημα ειναι οτι οπως το εχει κανει ο ηκεκτρολογος, κατω απο τους διακοπτες αυτους εχει φωτα οποτε απο τους διακοπτες κατεβαινει κατω η φαση και ο ουδετερος, με αποτελεσμα να εχω πολλα καλωδια στα κουτια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, userAnon είπε

στο κουτι εχει μια φαση, εναν ουδετερο, και 2 καλωδια απο το μοτερ. τι γινεται παραπανω δεν γνωριζω.. ολα τα παντζουρια ετσι ειναι.

 

το προβλημα ειναι οτι οπως το εχει κανει ο ηκεκτρολογος, κατω απο τους διακοπτες αυτους εχει φωτα οποτε απο τους διακοπτες κατεβαινει κατω η φαση και ο ουδετερος, με αποτελεσμα να εχω πολλα καλωδια στα κουτια

 

Εμένα παντός αυτά που πήρα μου χώρεσαν άνετα, κουτί κανονικό με βάθος 40 χιλιοστά,έχω ουδέτερο που συνδέεται στον έξυπνο διακόπτη ( για να έχει ρεύμα αυτό) και άλλο ουδέτερο που πάει πάνω παντζούρι,τα δύο καλώδια είναι λογικά πάνω κάτω (καφέ και μαύρο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το Flux ή θα φάω τα νιάτα μου; :P 

Οι λάμπες μου με... αγνούν. Το configuration.yaml μου είναι: 

switch:
  - platform: flux
    lights:
      - light.living_room_light_1
      - light.living_room_light_2
      - light.living_room_light_3
    name: Flux
    start_time: "7:00"
    stop_time: "23:00"
    start_colortemp: 5600
    sunset_colortemp: 3500
    stop_colortemp: 2500
    disable_brightness_adjust: true
    mode: xy
    transition: 30
    interval: 180

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Εμένα παντός αυτά που πήρα μου χώρεσαν άνετα, κουτί κανονικό με βάθος 40 χιλιοστά,έχω ουδέτερο που συνδέεται στον έξυπνο διακόπτη ( για να έχει ρεύμα αυτό) και άλλο ουδέτερο που πάει πάνω παντζούρι,τα δύο καλώδια είναι λογικά πάνω κάτω (καφέ και μαύρο) 

Τελικά μόλις τα κατάφερα.. Με παίδεψαν αρκετή ώρα να χωρέσουν οι κλεμες (έπρεπε να διακλαδώσω 4 φάσεις). Ευτυχώς κούμπωσαν και όλα δουλεύουν. Ελπίζω να την παλέψει το shelly έτσι στριμωγμένο. Φαντάζομαι την επόμενη φορά θα είναι πιο εύκολο, αλλά σε κάθε περίπτωση άλλη η ευκολία του διακόπτη, αλλά και πολύ καλύτερες οι δυνατότητες με το ΗΑ και το shelly.. 

Το επόμενο task να περάσω στο Nuc Hassos από ubuntu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Τελικά μόλις τα κατάφερα.. Με παίδεψαν αρκετή ώρα να χωρέσουν οι κλεμες (έπρεπε να διακλαδώσω 4 φάσεις). Ευτυχώς κούμπωσαν και όλα δουλεύουν. Ελπίζω να την παλέψει το shelly έτσι στριμωγμένο. Φαντάζομαι την επόμενη φορά θα είναι πιο εύκολο, αλλά σε κάθε περίπτωση άλλη η ευκολία του διακόπτη, αλλά και πολύ καλύτερες οι δυνατότητες με το ΗΑ και το shelly.. 

Το επόμενο task να περάσω στο Nuc Hassos από ubuntu. 

Γράψε για διάφορα ταχύτητας αν πας από  pi, καθώς εγώ πήρα nuc αλλά και με ssd  πάνω και διάφορα δεν είδα (πχ. Οταν κάνει επανεκκίνηση το HA) από pi 4 4gb με microsd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

επανεκκίνηση το HA

με nuc ειμαι και τωρα. αλλα με ubuntu και θελω να βαλω απευθειας για καλυτερη ελπιζω υποστηριξη. σε ταχύτητα δεν νομιζω οτι θα δω διαφορα. απο το pi3 που ειχα στην αρχη τεραστια. εξαρταται και τι εχει πάνω κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

με nuc ειμαι και τωρα. αλλα με ubuntu και θελω να βαλω απευθειας για καλυτερη ελπιζω υποστηριξη. σε ταχύτητα δεν νομιζω οτι θα δω διαφορα. απο το pi3 που ειχα στην αρχη τεραστια. εξαρταται και τι εχει πάνω κανεις

Εμένα όταν φτάνει στο tapo control  εκεί είναι το κόλλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Τελικά μόλις τα κατάφερα.. Με παίδεψαν αρκετή ώρα να χωρέσουν οι κλεμες (έπρεπε να διακλαδώσω 4 φάσεις). Ευτυχώς κούμπωσαν και όλα δουλεύουν. Ελπίζω να την παλέψει το shelly έτσι στριμωγμένο. Φαντάζομαι την επόμενη φορά θα είναι πιο εύκολο, αλλά σε κάθε περίπτωση άλλη η ευκολία του διακόπτη, αλλά και πολύ καλύτερες οι δυνατότητες με το ΗΑ και το shelly.. 

Το επόμενο task να περάσω στο Nuc Hassos από ubuntu. 

Λες για hassos ε... Δεν ξέρω εγώ είμαι σε Debian, ήμουν healthy & supported, αλλά κάποια στιγμή χρειάστηκε και το Debian upgrade σε 11 οπότε δεν ξέρω τι στο καλό κατέβασε, κι έγινε unsupported. Πέραν του ψυχολογικού δουλεύουν όλα ρολόι ωστόσο. Αλλά κάποια στιγμή το σκέφτομαι κι εγώ ότι θα χρειαστεί να αποφασίσω αν θα πάω σε hassos native, ή virtual ίσως πάνω σε proxmox. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Λες για hassos ε... Δεν ξέρω εγώ είμαι σε Debian, ήμουν healthy & supported, αλλά κάποια στιγμή χρειάστηκε και το Debian upgrade σε 11 οπότε δεν ξέρω τι στο καλό κατέβασε, κι έγινε unsupported. Πέραν του ψυχολογικού δουλεύουν όλα ρολόι ωστόσο. Αλλά κάποια στιγμή το σκέφτομαι κι εγώ ότι θα χρειαστεί να αποφασίσω αν θα πάω σε hassos native, ή virtual ίσως πάνω σε proxmox. 

Ναι το πήρα απόφαση. Έτσι και αλλιώς ήθελα καιρό να το κανω, αλλά βαριομουν (και βαριέμαι). Τώρα όμως που δεν κάνει update είναι πιο εύκολη η απόφαση. Και θα το έχω μόνο με hassos γιατί και στο debian μια εφαρμογή να κατεβάσεις ή σε Update όπως σε εσένα μπορεί να το βγάλει unsupported και ακόμα χειρότερα unhealthy (κάποια στιγμή με γύρισε από unsupported σε unhealthy και εκεί σταμάτησαν καi τα update κλπ)

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω, μιας και έχω 2ο ssd είναι να αφήσω αυτό που έχω όπως είναι και να περάσω στο 2 το hassos. (θα έχω τον 1 ssd για backup στο τέλος). Είχα διαβάσει κάποια στιγμή κάποια ποστ που το δούλευε έτσι ένας στο φόρουμ του ΗΑ. (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα). Σκοπεύω να πάρω ένα usb to ssd για να περάσω το hassos και μετά να αλλάξω τους ssd. Σε αυτό που κολλάω σχετικά με το restore είναι ότι θεωρητικά αν το σκέφτομαι καλά αφού βάλω το ssd με το hassos θα πρέπει να κανω έναν νέο λογαριασμό να μπω στο ΗΑ και να βάλω samba share ώστε με κάποιο τρόπο να μεταφέρω το backup που θα έχω κρατήσει. 

Τι λες σου φαίνεται λογικό? Υπάρχει πιο εύκολος τρόπος?  

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Ναι το πήρα απόφαση. Έτσι και αλλιώς ήθελα καιρό να το κανω, αλλά βαριομουν (και βαριέμαι). Τώρα όμως που δεν κάνει update είναι πιο εύκολη η απόφαση. Και θα το έχω μόνο με hassos γιατί και στο debian μια εφαρμογή να κατεβάσεις ή σε Update όπως σε εσένα μπορεί να το βγάλει unsupported και ακόμα χειρότερα unhealthy (κάποια στιγμή με γύρισε από unsupported σε unhealthy και εκεί σταμάτησαν καi τα update κλπ)

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω, μιας και έχω 2ο ssd είναι να αφήσω αυτό που έχω όπως είναι και να περάσω στο 2 το hassos. (θα έχω τον 1 ssd για backup στο τέλος). Είχα διαβάσει κάποια στιγμή κάποια ποστ που το δούλευε έτσι ένας στο φόρουμ του ΗΑ. (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα). Σκοπεύω να πάρω ένα usb to ssd για να περάσω το hassos και μετά να αλλάξω τους ssd. Σε αυτό που κολλάω σχετικά με το restore είναι ότι θεωρητικά αν το σκέφτομαι καλά αφού βάλω το ssd με το hassos θα πρέπει να κανω έναν νέο λογαριασμό να μπω στο ΗΑ και να βάλω samba share ώστε με κάποιο τρόπο να μεταφέρω το backup που θα έχω κρατήσει. 

Τι λες σου φαίνεται λογικό? Υπάρχει πιο εύκολος τρόπος?  

Δεν ξέρω...ίσως με google drive backup να είναι λίγο πιο plug and play...δεν έχω ψαχτεί με backups κι ελπίζω να μην μου χρειαστεί στο άμεσο μέλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, userAnon είπε

Σε αυτό που κολλάω σχετικά με το restore είναι ότι θεωρητικά αν το σκέφτομαι καλά αφού βάλω το ssd με το hassos θα πρέπει να κανω έναν νέο λογαριασμό να μπω στο ΗΑ και να βάλω samba share ώστε με κάποιο τρόπο να μεταφέρω το backup που θα έχω κρατήσει. 

Τι λες σου φαίνεται λογικό? Υπάρχει πιο εύκολος τρόπος?  

Εξαρτάται από το μέγεθος του backup σου. Μια επιλογή είναι αυτό που λες με samba αν είναι πολύ μεγάλο. Αλλιώς μπορείς απλά να φτιάξεις έναν dummy λογαριασμό, να πας backups και στις 3 τελείες έχει upload. 

image.png.c5bc12616178999c247772b7e2194ea0.png

 

Και κατά το onboarding εκεί που θα σου πει να φτιάξεις νέο λογαριασμό, έχει και εκεί επιλογή να ανεβάσεις το backup σου χωρίς να χρειάζεται πρώτα να φτιάξεις λογαριασμό. Εμένα δεν μου αρέσει τόσο αυτό βέβαια γιατί δεν έχω εύκολα πρόσβαση να βλέπω supervisor logs αν όλα πάνε καλά κατά το restore. 

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, than2031995 είπε

Εξαρτάται από το μέγεθος του backup σου. Μια επιλογή είναι αυτό που λες με samba αν είναι πολύ μεγάλο. Αλλιώς μπορείς απλά να φτιάξεις έναν dummy λογαριασμό, να πας backups και στις 3 τελείες έχει upload. 

Προτιμώ να ξεκινήσω με dummy λογαρισμό. εκεί που δείχνει στην φωτογραφία τις 3 τελείες από που θα κάνω upload? Πρέπει να είναι στον ssd (και πως θα το περάσω) ή είναι όπως λέει ο @mechpanos από google drive? To μεγεθος του αρχείου είναι περίπου 700 Mb

 

edit1: Πήγα να βάλω το google back up και δεν με αφήνει λόγω λάθους του supervisor.. γενικά αν και ότι έχω δουλεύει κανονικά δεν μπορώ να κάνω κανένα update ή addon installation κλπ.. 

 

edit2: μπορώ να βάλω στο google drive manual το backup αρχείο και να το κατεβάσω στο καινούργιο installation αφού συνδέσω στο addon on τον ίδιο λογαριασμό? 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2022 στις 8:43 ΜΜ, userAnon είπε

τα παντζούρια μου έχουν μόνο 2 καλώδια - για πάνω και για κάτω (δεν έχουν γείωση - ούτε ουδέτερο)

ουδέτερος έρχεται από τον πίνακα όπως και η φάση. Έχω σβήσει παρακάτω αυτά που δεν θα συνδέσω. Η κλέμα όμως και οι 3 φάσεις χρειάζονται 2 στο shelly για πάνω κάτω και μια στον διακόπτη για να δουλεύει χειροκίνητα. Άρα το παρακάτω είναι σωστό..? 

 

image.png.89af33f7ad44d1d84470202b7f3b201f.png

Τελικά δούλεψε με το σχεδιάγραμμά που έβαλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...