Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Τελικά δούλεψε με το σχεδιάγραμμά που έβαλες; 

Ναι, και ευτυχώς έχει καλιμπράρει με ακρίβεια το πάνω κάτω. Σε λίγο τελειώνω και την μετακίνηση σε hassos (τα περισσότερα έχουν γίνει) και μένουν κάτι χαζές λεπτομέρειες (έχω αρκετά integrations). Τελικά και αυτό ήταν πολύ πιο εύκολο από ότι περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ναι, και ευτυχώς έχει καλιμπράρει με ακρίβεια το πάνω κάτω. Σε λίγο τελειώνω και την μετακίνηση σε hassos (τα περισσότερα έχουν γίνει) και μένουν κάτι χαζές λεπτομέρειες (έχω αρκετά integrations). Τελικά και αυτό ήταν πολύ πιο εύκολο από ότι περίμενα.

Μιας και υποστηρίζει 24v που ειναι το μοτερ που θα βαλω θα το κανω και εγω ετσι και ελπιζω να δουλεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Μιας και υποστηρίζει 24v που ειναι το μοτερ που θα βαλω θα το κανω και εγω ετσι και ελπιζω να δουλεψει

Νομίζω ότι κάτι πρέπει να αλλάξεις στο shelly για να γυρίσει 24v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Νομίζω ότι κάτι πρέπει να αλλάξεις στο shelly για να γυρίσει 24v

Ειδα κατι διαγράμματα. Απο την στιγμη που το εχει θα το δω οταν μου ερθουν. 
Ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2022 στις 8:56 ΠΜ, userAnon είπε

Προτιμώ να ξεκινήσω με dummy λογαρισμό. εκεί που δείχνει στην φωτογραφία τις 3 τελείες από που θα κάνω upload? Πρέπει να είναι στον ssd (και πως θα το περάσω) ή είναι όπως λέει ο @mechpanos από google drive? To μεγεθος του αρχείου είναι περίπου 700 Mb

edit1: Πήγα να βάλω το google back up και δεν με αφήνει λόγω λάθους του supervisor.. γενικά αν και ότι έχω δουλεύει κανονικά δεν μπορώ να κάνω κανένα update ή addon installation κλπ.. 

edit2: μπορώ να βάλω στο google drive manual το backup αρχείο και να το κατεβάσω στο καινούργιο installation αφού συνδέσω στο addon on τον ίδιο λογαριασμό? 

Τα κατάφερες; Απλά πατάς εκεί που έδειξα στην φωτογραφία και σου βγάζει να το κάνεις upload κατευθείαν στο ΗΑ από εκεί. Δεν σε αφήνει; Θυμάμαι ότι το όριο ήταν 1GB και όχι 500MB. Εναλλακτικά SAMBA addon και το μεταφέρεις στον φάκελο /backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Τα κατάφερες; Απλά πατάς εκεί που έδειξα στην φωτογραφία και σου βγάζει να το κάνεις upload κατευθείαν στο ΗΑ από εκεί. Δεν σε αφήνει; Θυμάμαι ότι το όριο ήταν 1GB και όχι 500MB. Εναλλακτικά SAMBA addon και το μεταφέρεις στον φάκελο /backup.

Ναι, τελικά ήταν πολυ απλό. Με άφησε να τα ανεβάσω από τον desktop του λάπτοπ. Συνήθως τα κατεβάζω σε online και στον σκληρό του λάπτοπ. Αυτό που δεν περίμενα είναι ότι το 90% των integrations και το deconz τα βρήκε με την μια.. Απλά στην αρχή δεν δουλευε κανέναν addon αλλά διάβασα ότι στρώνει με hard reboot το οποίο ισχύει.. Πλεόν είμαι hassos..

Εχω μια απορία για όποιον γνωρίζει. Επειδή όπως είπα άλλαξα ssd στο nuc έχω τώρα στον 2 ssd το ubuntu με ha supervised. Μπορώ να συνδέσω κανονικά τον ssd στο windows laptop και να του κάνω format ή χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία? (δεν έχω προλάβει να το ψάξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επειδή όπως είπα άλλαξα ssd στο nuc έχω τώρα στον 2 ssd το ubuntu με ha supervised. Μπορώ να συνδέσω κανονικά τον ssd στο windows laptop και να του κάνω format ή χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία? (δεν έχω προλάβει να το ψάξω)

Εξαρτάται τι σκοπεύεις να το κάνεις. Τα Windows δεν θα τον αναγνωρίσουν σωστά όπως είναι τώρα. Αν θες να τον κάνεις format δηλαδή για να τον χρησιμοποιήσεις στα Windows θα χρειαστεί κάποιο 3ο πρόγραμμα που κάνει αυτή την δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Εξαρτάται τι σκοπεύεις να το κάνεις.

Η αληθεια είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Το πιο πιθανό είναι τον χρησιμοποιώ σαν σκληρό για αποθηκευση αρχείων (φωτο+βιντεο) και αν ποτέ χρειαστεί να τον ξαναπεράσω στο nuc όπως έκανα τώρα) αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί. Ποιο πρόγραμμα χρειάζομαι για windows ώστε να τον αναγνωρίσουν γνωρίζεις? (δεν έχω πουθενά linux ή άλλο λειτουργικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, userAnon είπε

Η αληθεια είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Το πιο πιθανό είναι τον χρησιμοποιώ σαν σκληρό για αποθηκευση αρχείων (φωτο+βιντεο) και αν ποτέ χρειαστεί να τον ξαναπεράσω στο nuc όπως έκανα τώρα) αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί. Ποιο πρόγραμμα χρειάζομαι για windows ώστε να τον αναγνωρίσουν γνωρίζεις? (δεν έχω πουθενά linux ή άλλο λειτουργικό)

Πιθανώς με αυτό https://www.diskgenius.com/

Μελλοντικά (όταν περάσει αυτό) https://github.com/home-assistant/supervisor/pull/3848#issue-1365518051 θα μπορούμε να έχουμε και 2ο δίσκο στο HAOS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Πιθανώς με αυτό https://www.diskgenius.com/

Μελλοντικά (όταν περάσει αυτό) https://github.com/home-assistant/supervisor/pull/3848#issue-1365518051 θα μπορούμε να έχουμε και 2ο δίσκο στο HAOS

ωραία, θα το κοιτάξω αυτό το diskgenius κάποια στιγμή..

τώρα με τον 2 δίσκο μπερδευτηκα. θα μπορούμε να έχουμε 2 δίσκο στο nuc πχ.. να τον κάνουμε τι? μπορεί να έχει άλλο λειτουργικό και να δουλεύουν παράλληλα?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

ωραία, θα το κοιτάξω αυτό το diskgenius κάποια στιγμή..

τώρα με τον 2 δίσκο μπερδευτηκα. θα μπορούμε να έχουμε 2 δίσκο στο nuc πχ.. να τον κάνουμε τι? μπορεί να έχει άλλο λειτουργικό και να δουλεύουν παράλληλα?

Σε μπέρδεψα σόρρυ 😅 Όχι για άλλο λειτουργικό αλλά πχ για αποθήκευση των backups ώστε να μην τρώνε τον χώρο από το δίσκο του HAOS ή για αποθηκευση clips από κάμερες αν πχ τρέχεις motioneye/Frigate κτλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία ιδέα πως κάνουμε  port fowrward σε zte router  από οπτική ίνα??? Άλλαξα σήμερα,ίδιες τιμές έβαλα στα port aαλλα με τίποτα δεν μπαίνω απομακρυσμένα (Duckdns)

H288A modem-router -----------meta xiaomi router me 80-443 opened for HA

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2021 στις 8:06 ΜΜ, Spect~ είπε

Ναι.. Ψαξε γοογλε αυτο και θα το βρει στα 27.9

COOLSEER WIFI POWER STRIP ST03WE 4 SOCKET + 4USB
 

Ηθελα να σε ρωτήσω αυτό τό πολύμπριζο μέ τήν εφαρμογή Tyua μπορεί να σε ειδοποιήσει αν γίνει διακοπή ρεύματος ? και αν ναί μετά από πόσα λεπτά η ειδοποιεί αμέσως ?

 

Επεξ/σία από weather1967
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2022 στις 3:49 ΜΜ, Vasilica89 είπε

Καμία ιδέα πως κάνουμε  port fowrward σε zte router  από οπτική ίνα??? Άλλαξα σήμερα,ίδιες τιμές έβαλα στα port aαλλα με τίποτα δεν μπαίνω απομακρυσμένα (Duckdns)

H288A modem-router -----------meta xiaomi router me 80-443 opened for HA

Δεν ξέρω αλλά αν έχεις cosmote, πρέπει να πάρεις στην εξυπηρέτηση να τους πεις να σε βγάλουν από το nat αλλιώς δεν παίρνεις public ip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δεν ξέρω αλλά αν έχεις cosmote, πρέπει να πάρεις στην εξυπηρέτηση να τους πεις να σε βγάλουν από το nat αλλιώς δεν παίρνεις public ip.

Έγραψα στην εξυπηρέτηση και μου είπαν ανοιχτά είναι και μετά μου είπαν να κάνω ανά on/off, δουλεύει πλέον, μαγεία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...