Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
10 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ελπίζω να γυρίσω σπίτι νωρίς, για να το κοιτάξω. Να δω μήπως έχω κρατήσει καμία σημείωση τι είχα ακολουθήσει. Αν τελικά ακολουθήσω τον δεύτερο οδηγό από το λινκ που μου έδωσες χρειάζεται να διαγράψω κάτι ή μπορώ να κάνω την διαδιασία κατευθείας?

Για να τον κανεις κοινοχρηστο; θα βρεις τον φακελο, θα αλλαξεις τα δικαιωματα και θα σαι ενταξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κάτι καθώς άσχετος ων: το hass.io δουλεύει μέσω lan ή μέσω ίντερνετ;

 

Επίσης, κάτι λάμπες yeelight οι οποίες δουλεύουν μέσω ιντερνετ, θα μπορέσουν να παίξουν μέσω lan ή κάνω όνειρα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Να ρωτήσω κάτι καθώς άσχετος ων: το hass.io δουλεύει μέσω lan ή μέσω ίντερνετ;

Επίσης, κάτι λάμπες yeelight οι οποίες δουλεύουν μέσω ιντερνετ, θα μπορέσουν να παίξουν μέσω lan ή κάνω όνειρα;

Ευχαριστώ!

Η επικοινωνια του HA με τις συσκευες κατα κύριο λόγο γίνονται μεσω lan, εκτός απο περιπτώσεις που δεν μπορείς να παρακάμψεις τον server της εταιρείας.

Σύμφωνα με αυτο μπορεις ναι

https://www.home-assistant.io/integrations/yeelight/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε χθές το sonoff zigbee usb dongle .
Νόμιζα πως θα είχε και το δικό του case αλλά είδα πως είναι μονο το pcb. Μικρό το κακό. Το τύλιξα με μονωτική ταινία και σύνδεση στο rasp 3B+.
Του πέρασα τα zigbee2mqtt και zigbee2mqttassistant απο τα αντίστοιχα custom repositories αφού θεωρούνται καλύτερα απο το official home assistant integration και μετά... τίποτα :)
Μένει να πάρω τώρα μερικά zigbee για δοκιμή κι αξιολόγηση. 
Τι θα προτείνατε; 
Είδα πως σε aliexpress και banggood τα sonoff zigbee HT, PIR και switch κοστίζουν όσο το ένα sonoff zigbee HT στο skroutz. 
Εκτός απο αυτά υπάρχει κάτι άλλο συμβατό, πιο φθηνό και αξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spect~ είπε

Λογικα το path ειναι ααυτο "/var/lib/docker" οποτε εκει θα βρεις και τον φακελο του HA,. Απλα θα πρεπει να εχεις admin privileges και αν θες να τον κανεις κοινοχρηστο με δυνατοτητες εγγραφης κλπ θα πρεπει να αλλαξεις τα δικαιωματα σε ολο το φακελο & αρχεια του HA

μετα από 15 λεπτα ψαξίματος, βρήκα το φακελλο hassio sto usr/share/hassio

το θεμα είναι ότι δοκιμασα με δεξί κλικ να κάνω share αλλά μου δεν με αφήνει..

τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έγινε ρε παιδιά, πολύ πεινασμένο μας βγήκε το docker. Έχω περασμένο home assistant supervised (περιέχει αρκετά container η αλήθεια είναι) και image docker για το unifi controller. Δεν με φτάνουν 2gb ram;🤨

Screenshot_20200925_190333_io.homeassistant.companion.android.jpg

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2020 στις 4:25 ΜΜ, _filippos_ είπε

Μου ήρθε χθές το sonoff zigbee usb dongle .
Νόμιζα πως θα είχε και το δικό του case αλλά είδα πως είναι μονο το pcb. Μικρό το κακό. Το τύλιξα με μονωτική ταινία και σύνδεση στο rasp 3B+.
Του πέρασα τα zigbee2mqtt και zigbee2mqttassistant απο τα αντίστοιχα custom repositories αφού θεωρούνται καλύτερα απο το official home assistant integration και μετά... τίποτα :)
Μένει να πάρω τώρα μερικά zigbee για δοκιμή κι αξιολόγηση. 
Τι θα προτείνατε; 
Είδα πως σε aliexpress και banggood τα sonoff zigbee HT, PIR και switch κοστίζουν όσο το ένα sonoff zigbee HT στο skroutz. 
Εκτός απο αυτά υπάρχει κάτι άλλο συμβατό, πιο φθηνό και αξιόπιστο;

Πιο φθηνό από τα Sonoff σε zigbee δεν νομίζω. Από Sonoff έχω μόνο τον ρελέ zigbee, BASICZBR3 και έχει βγει μια χαρά με μηδέν αποσυνδέσεις στον ένα χρόνο που τον έχω. Το πριζάκι της Blitzwolf, φαίνεται πολύ δυνατό για το κόστος του αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Από λάμπες συστήνω INNR, το καλύτερο κόστος/απόδοση σε zigbee από όσες έχω πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gippas είπε

Πιο φθηνό από τα Sonoff σε zigbee δεν νομίζω. Από Sonoff έχω μόνο τον ρελέ zigbee, BASICZBR3 και έχει βγει μια χαρά με μηδέν αποσυνδέσεις στον ένα χρόνο που τον έχω. Το πριζάκι της Blitzwolf, φαίνεται πολύ δυνατό για το κόστος του αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Από λάμπες συστήνω INNR, το καλύτερο κόστος/απόδοση σε zigbee από όσες έχω πάρει.

Να ρωτήσω πως λειτουργούν οι zigbee λάμπες σαν αναμεταδότες?

Θέλω να βάλω μια στην πυλωτή για να έχω καλύτερο σήμα στο γκαράζ. (aqara με conbee ii)

Την συνδέω στο conbee και απλά την τοποθετώ. Σωστά?

τις innr δεν τις βλέπω στην λίστα με συμβατές conbee ή χάνω κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2020 στις 3:31 ΜΜ, userAnon είπε

Να ρωτήσω πως λειτουργούν οι zigbee λάμπες σαν αναμεταδότες?

Θέλω να βάλω μια στην πυλωτή για να έχω καλύτερο σήμα στο γκαράζ. (aqara με conbee ii)

Την συνδέω στο conbee και απλά την τοποθετώ. Σωστά?

τις innr δεν τις βλέπω στην λίστα με συμβατές conbee ή χάνω κάτι?

Ναι, απλώς τις συνδέεις στο Conbee και την τοποθετείς. Για καλύτερο δίκτυο πρώτα τοποθέτησε την και μετά συνέδεσε την με Conbee, για να δημιουργήσει σύνδεσμο με τις συσκευές με τις οποίες θα είναι πιο κοντά στη μόνιμη της θέση.

Innr είναι απόλυτα συμβατές, έχω 5 χωρίς κανένα θέμα. Δεν νομίζω πως η λίστα είναι ιδιαίτερα ενημερωμένη, απλά ενδεικτική 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gippas είπε

Ναι, απλώς τις συνδέεις στο Conbee και την τοποθετείς. Για καλύτερο δίκτυο πρώτα τοποθέτησε την και μετά συνέδεσε την με Conbee, για να δημιουργήσει σύνδεσμο με τις συσκευές με τις οποίες θα είναι πιο κοντά στη μόνιμη της θέση.

Innr είναι απόλυτα συμβατές, έχω 5 χωρίς κανένα θέμα. Δεν νομίζω πως η λίστα είναι ιδιαίτερα ενημερωμένη, απλά ενδεικτική 

+1 για την συμβουλή για καλύτερο δίκτυο. Το παρατήρησα όταν είδα το mesh που είχαν φτιάξει οι συσκευές μέσω deconz. Είχα πχ. έναν αισθητήρα στο χέρι μου και καθόμουν στο pc επειδή βόλευε, συνδεόταν με τον αναμεταδότη εκείνου του χώρου και μετά που πήγαινα τον αισθητήρα στην τελική του θέση (σε άλλο δωμάτιο) το mesh του γινόταν κίτρινο από πράσινο λόγω εμβέλειας.

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AgMa είπε

+1 για την συμβουλή για καλύτερο δίκτυο. Το παρατήρησα όταν είδα το mesh που είχαν φτιάξει οι συσκευές μέσω deconz. Είχα πχ. έναν αισθητήρα στο χέρι μου και καθόμουν στο pc επειδή βόλευε, συνδεόταν με τον αναμεταδότη εκείνου του χώρου και μετά που πήγαινα τον αισθητήρα στην τελική του θέση (σε άλλο δωμάτιο) το mesh του γινόταν κίτρινο από πράσινο λόγω εμβέλειας.

α, και εγώ τα έχω συνδέσει όλα διπλα στο conbee.. ευτυχώς τα περισσότερα λειτουργούν :)

Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Έχω τέντες somfy και για να τις έβαζα στο ΗΑ έπρεπε να τα σκάσω χοντρά. Αντί αυτού πήρα ένα sonoff 4ch pro και με λίγο κολλητήρι σύνδεσα τα κουμπιά του χειριστηρίου με τα 4 του sonoff (Πάνω, κάτω, στοπ, αλλαγή τέντας). Έτσι δίνω εντολή στο sonoff μέσω του ΗΑ και αυτό δίνει στο χειριστήριο. 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να πω στο ΗΑ ότι τα 3 κουμπιά  (πάνω κάτω και στοπ) είναι για τέντες, ώστε να  φαίνεται αν είναι πάνω ή κάτω οι τέντες και αν μπορώ φυσικά να του πω ότι θέλει 10 δευτερόλεπτα για παράδειγμα  από το ανοιχτό στο κλειστό και ανάποδα.

 Ελπίζω να έγινα κατανοητός... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλημέρα.

Έχω τέντες somfy και για να τις έβαζα στο ΗΑ έπρεπε να τα σκάσω χοντρά. Αντί αυτού πήρα ένα sonoff 4ch pro και με λίγο κολλητήρι σύνδεσα τα κουμπιά του χειριστηρίου με τα 4 του sonoff (Πάνω, κάτω, στοπ, αλλαγή τέντας). Έτσι δίνω εντολή στο sonoff μέσω του ΗΑ και αυτό δίνει στο χειριστήριο. 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να πω στο ΗΑ ότι τα 3 κουμπιά  (πάνω κάτω και στοπ) είναι για τέντες, ώστε να  φαίνεται αν είναι πάνω ή κάτω οι τέντες και αν μπορώ φυσικά να του πω ότι θέλει 10 δευτερόλεπτα για παράδειγμα  από το ανοιχτό στο κλειστό και ανάποδα.

 Ελπίζω να έγινα κατανοητός... 

ψάξε μήπως φτιάχνοντας κάποιο template switch μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλημέρα.

Έχω τέντες somfy και για να τις έβαζα στο ΗΑ έπρεπε να τα σκάσω χοντρά. Αντί αυτού πήρα ένα sonoff 4ch pro και με λίγο κολλητήρι σύνδεσα τα κουμπιά του χειριστηρίου με τα 4 του sonoff (Πάνω, κάτω, στοπ, αλλαγή τέντας). Έτσι δίνω εντολή στο sonoff μέσω του ΗΑ και αυτό δίνει στο χειριστήριο. 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να πω στο ΗΑ ότι τα 3 κουμπιά  (πάνω κάτω και στοπ) είναι για τέντες, ώστε να  φαίνεται αν είναι πάνω ή κάτω οι τέντες και αν μπορώ φυσικά να του πω ότι θέλει 10 δευτερόλεπτα για παράδειγμα  από το ανοιχτό στο κλειστό και ανάποδα.

 Ελπίζω να έγινα κατανοητός... 

πως τα εχεις περασει στο HA, βαλει λιγο τοΝ κωδικα που εχεις βαλει για τα ρολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...