Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Διαβασε το quote μου απο πανω και αν χρειαστεις εξτρα βοηθεια πες μας. Αν θυμαμαι καλα δεν χρειάζετα να τα εχεις στο yaml καθολου, αν χρειαστει θα αφησεις μονο την mac address

Ευχαριστώ πολύ!!! Όλα μια χαρά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
57 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τελικά όποτε βγαίνει update, πρέπει να περιμένεις κάνα μήνα να λυθούν όλα τα προβλήματα, και μετά να κάνεις την ενημέρωση. Καλά κάνω εγώ στο linux και δουλεύω lts διανομές, και άσε τους άλλους να παλεύουνε με τις rolling :)

Αυτο γενικά ισχύει σε όλα.  Το θέμα ειναι τι προβλήματα βγαίνουν και ποσο γρήγορα διορθώνονται. Εμενα το πρόβλημα μου ειναι σχετικα με τα warnings, σου λεει πχ το entity_id ειναι απαρχαιωμένο και θα καταργηθει σε επομενη εκδοση και μετα ψαχνεις να δεις με τι πρεπει να το αντικαταστήσεις και επισης που σκατα υπαρχει αυτο που σου λεει. Εχει κανεις στα logs του αυτο το warning για το entity_id?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αυτο γενικά ισχύει σε όλα.  Το θέμα ειναι τι προβλήματα βγαίνουν και ποσο γρήγορα διορθώνονται. Εμενα το πρόβλημα μου ειναι σχετικα με τα warnings, σου λεει πχ το entity_id ειναι απαρχαιωμένο και θα καταργηθει σε επομενη εκδοση και μετα ψαχνεις να δεις με τι πρεπει να το αντικαταστήσεις και επισης που σκατα υπαρχει αυτο που σου λεει. Εχει κανεις στα logs του αυτο το warning για το entity_id?

Όχι δεν έχω κάνει κάτι πάνω σ αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/9/2020 στις 11:24 ΠΜ, Spect~ είπε

Αυτο γενικά ισχύει σε όλα.  Το θέμα ειναι τι προβλήματα βγαίνουν και ποσο γρήγορα διορθώνονται. Εμενα το πρόβλημα μου ειναι σχετικα με τα warnings, σου λεει πχ το entity_id ειναι απαρχαιωμένο και θα καταργηθει σε επομενη εκδοση και μετα ψαχνεις να δεις με τι πρεπει να το αντικαταστήσεις και επισης που σκατα υπαρχει αυτο που σου λεει. Εχει κανεις στα logs του αυτο το warning για το entity_id?

Ναι το έχω και εγώ και δεν έχω καταλάβει πως θα δουλεύει αργότερα. Γενικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αν θες κάτι που να το βάλεις να παίξει και να το ξεγνοιάσεις, πρέπει να μην κάνεις ποτέ κανένα update (με ό,τι συνεπάγεται αυτό).

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δύο broadlink και δυο shelly. Και στα δυο βρήκα προβλήματα μετά την αναβάθμιση. Ευτυχώς όλα καλά.

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το WTΗ (what the heck)  της ημέρας:

αυτό το σύστημα με το !secret είναι λιγάκι διάτρητο διότι κάποιος που θα έχει πρόσβαση στο configuration.yaml θα έχει πρόσβαση και στο secrets.yaml.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, _filippos_ said:

και το WTΗ (what the heck)  της ημέρας:

αυτό το σύστημα με το !secret είναι λιγάκι διάτρητο διότι κάποιος που θα έχει πρόσβαση στο configuration.yaml θα έχει πρόσβαση και στο secrets.yaml.

 Ωστόσο έτσι μπορείς να στείλεις όλο το configuration σου (ή να το ανεβάσεις σε ένα github κλπ) χωρίς το secrets.yaml και χωρίς να σβήνεις τα passwords σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alfaeffe είπε

 Ωστόσο έτσι μπορείς να στείλεις όλο το configuration σου (ή να το ανεβάσεις σε ένα github κλπ) χωρίς το secrets.yaml και χωρίς να σβήνεις τα passwords σου.

Ακριβώς, ο λόγος ύπαρξής του είναι καθαρά και μόνο για να εμφανίζεις το config σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

μετά από αρκετό καιρό το broadlink λειτουργεί μια χαρά. Παρόλα αυτά παίρνω το παρακάτω μήνυμα

The switch platform is deprecated, except for custom IR/RF switches. Please refer to the Broadlink documentation to catch up

Στο configuration έχω 

switch:

   - platform: broadlink
     mac: 'mac'
 
   - platform: broadlink
     mac: 'mac'
    
   - platform: broadlink
     mac: 'mac'

Πρέπει να κρατήσω μόνο το switch και τα άλλα τα σβήνω από την στιγμή που είναι σε Integration?

η απλώς αγνοώ το μήνυμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

μετά από αρκετό καιρό το broadlink λειτουργεί μια χαρά. Παρόλα αυτά παίρνω το παρακάτω μήνυμα


The switch platform is deprecated, except for custom IR/RF switches. Please refer to the Broadlink documentation to catch up

Στο configuration έχω 


switch:

   - platform: broadlink
     mac: 'mac'
 
   - platform: broadlink
     mac: 'mac'
    
   - platform: broadlink
     mac: 'mac'

Πρέπει να κρατήσω μόνο το switch και τα άλλα τα σβήνω από την στιγμή που είναι σε Integration?

η απλώς αγνοώ το μήνυμα?

Σβηστό ναι δεν χρειάζεται πλέον. Γενικα οταν έχετε θεματα ρωτάτε εδω μήπως και τα λύσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Σβηστό ναι δεν χρειάζεται πλέον. Γενικα οταν έχετε θεματα ρωτάτε εδω μήπως και τα λύσουμε 

τα σβήνω όλα, και switch + πλατφορμ βροαδλινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ναι ναι

Κάτι δεν πάει καλά με το aircondition στο σαλόνι. Τα έσβησα όλα και στα υπνοδωμάτια συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικά. Στο σαλόνι όχι.. μια πιάνει μια όχι

Έχω συνδέσει και μια ηχόμπαρα μέσω smartir στο σαλόνι η οποία δουλεύει, άρα κάτι δεν πάει καλά με το aircondition.

Θα δω τι θα κάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 λεπτά πριν, userAnon είπε

Κάτι δεν πάει καλά με το aircondition στο σαλόνι. Τα έσβησα όλα και στα υπνοδωμάτια συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικά. Στο σαλόνι όχι.. μια πιάνει μια όχι

Έχω συνδέσει και μια ηχόμπαρα μέσω smartir στο σαλόνι η οποία δουλεύει, άρα κάτι δεν πάει καλά με το aircondition.

Θα δω τι θα κάνω

Δοκιμασες να βαλεις το ενα broadlink απο το δωματιο στο σαλονι, να αλλαξεις τον controller και να δοκιμασεις; εγω πιστευω οτι αν δεν φταιει αυτο τοτε ισως εχει να κανει με τις εντολες. 
Για μενα αν θες δοκιμασε πρωτα την αλλαγη του broadlink και αν δεν ειναι αυτο τοτε βρες κάποια εντολη που δεν σου δουλευει μαθε τη μονος σου στο broadlink αντικατέστησε την στο αρχειο και δοκιμασε ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Κάτι δεν πάει καλά με το aircondition στο σαλόνι. Τα έσβησα όλα και στα υπνοδωμάτια συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικά. Στο σαλόνι όχι.. μια πιάνει μια όχι

Έχω συνδέσει και μια ηχόμπαρα μέσω smartir στο σαλόνι η οποία δουλεύει, άρα κάτι δεν πάει καλά με το aircondition.

Θα δω τι θα κάνω

Το κρατάς μόνο σε περίπτωση που έχεις κάνει εκμάθηση εντολών αντί των έτοιμων που έχει. Λογικά έτσι είναι το a/c;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...