Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

λοιπον τωρα που ειμαι πιο ανετος. Εσυ εχεις δηλωσει τα broadlink σαν switch? βαλε στο yaml τον κωδικα με την ip του και την mac address και πες τι λεει στο log μετα απο restart. Πρεπει να λεεει κατι για το host broadlink Κλπ


switch:
  - platform: broadlink
    host: IP
    mac: "MAC ADDRESS"
    timeout: 30

to timeout πλεον δεν του αρέσει..

Invalid config for [switch.broadlink]: [timeout] is an invalid option for [switch.broadlink]. Check: switch.broadlink->timeout. (See ?, line ?). 

Το έβγαλα και επειδή κάθε φορά προσπαθούσα να βάλω και τα 3 μινι που είχα έβαλα μόνο το 1 για αρχή

το βρήκε και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα

Ακολούθησα τα βήματα και τελικά εγκαταστάθηκαν και τα 3!

Τι να πω, ώρες ώρες.. Χθες είχα προσπαθήσει ξανά να τις περάσω μια-μια αλλά τίποτα.

άλλαξα τις ονομασιες στο climate - smartir και δουλεύουν!

 

Βέβαια έτσι για το σπάσιμο το βασικό μου του σαλονιού δεν στέλνει τις εντολές σωστά και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.. με αυτό είχα και τα περισσοτερα προβληματα τον τελευταίο μήνα

μήπως φταίει η συσκευη..

Τώρα για παράδειγμα άνοιξε κανονικά και δεν κλείνει. στα logs δεν έχει κάτι..

πάντως προχρήσαμε αρκετά.. :)

Screenshot 2020-09-18 165650.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι εννοειες δεν κλεινει; τι εντολες δεν στελνει ; εγω δεν θυμαμαι αν μου εβγαλε αυτο τ παραθυρο αλλα θυμαμαι οτι απλα πατησα  submit και και εννοειται αλλαξα ονομα απο κινεζικα σε αγγλικα

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν δουλεύει καλά το remote στο σαλόνι.

πριν λίγο το άνοιξα απο το ΗΑ

αλλά δεν μπορεσα να το κλείσω αντίστοιχα. του έβαλα ζέστη το πήρε. προσπαθησα να το κλείσω και δεν .

απο εκεί και πέρα δεν κάνει τίποτα..:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

εχεις δοκιμασει να φερεις ενα απο τα αλλα να το βαλεις στο σαλονι και να δεις οτι δουλευει κανονικα;

θα το δοκιμάσω μέσα στο ΣΚ γιατί είμαι εκτός τώρα..επειδη είναι διαφορετικό από τα υπνοδωμάτια θα πρέπει να αλλάξω όλο το climate sto HA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 λεπτά πριν, userAnon είπε

θα το δοκιμάσω μέσα στο ΣΚ γιατί είμαι εκτός τώρα..επειδη είναι διαφορετικό από τα υπνοδωμάτια θα πρέπει να αλλάξω όλο το climate sto HA

γιατί ;απλά θα αλλάξεις τον controller στο climate του σαλονιου να αντιστοιχεί στο άλλο broalink. δεν χρειάζεται άλλη αλλαγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

γιατί ;απλά θα αλλάξεις τον controller στο climate του σαλονιου να αντιστοιχεί στο άλλο broalink. δεν χρειάζεται άλλη αλλαγή 

Τελικά βρήκα (μάλλον) τι έφταιγε τον τελευταίο μήνα. Γενικά είχα το smartir χωρίς update τον τελευταίο χρόνο. Τον Ιούλιο είπα να το ενημερώσω. Για το κλιματιστικό μου είχα τον κωδικό 1080.Πριν λίγο μπήκα να τσεκάρω να δω αν έχει βγει κάτι καλύτερο.(ήταν generic και δεν είχε fan). Τελικά το 1080 είχε αλλάξει και προφανώς δεν ήταν σωστό. Με την αλλαγή κωδικού σε 1082 δουλεύει κανονικά και με ανεμιστήρα μόνο. Καλό ότι έφτιαξε αλλά δεν μπορώ να καταλάβα γιατί έκαναν αυτή την αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, userAnon είπε

Τελικά βρήκα (μάλλον) τι έφταιγε τον τελευταίο μήνα. Γενικά είχα το smartir χωρίς update τον τελευταίο χρόνο. Τον Ιούλιο είπα να το ενημερώσω. Για το κλιματιστικό μου είχα τον κωδικό 1080.Πριν λίγο μπήκα να τσεκάρω να δω αν έχει βγει κάτι καλύτερο.(ήταν generic και δεν είχε fan). Τελικά το 1080 είχε αλλάξει και προφανώς δεν ήταν σωστό. Με την αλλαγή κωδικού σε 1082 δουλεύει κανονικά και με ανεμιστήρα μόνο. Καλό ότι έφτιαξε αλλά δεν μπορώ να καταλάβα γιατί έκαναν αυτή την αλλαγή.

Γιατι δεν γραφεις εσυ τις εντολες για το κλιματιστικο για να εισαι σιγουρος; εγω αυτο εκανα και δεν βασιζομαι σε αρχειο καποιου αλλου. Γενικα καλο ειναι να κανεις τα update και ο Βασίλης (αν θυμαμαι καλα) κανει πολυ καλη δουλεια στο smartir

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Γιατι δεν γραφεις εσυ τις εντολες για το κλιματιστικο για να εισαι σιγουρος; εγω αυτο εκανα και δεν βασιζομαι σε αρχειο καποιου αλλου. Γενικα καλο ειναι να κανεις τα update και ο Βασίλης (αν θυμαμαι καλα) κανει πολυ καλη δουλεια στο smartir

To smartir ήταν από τα πρώτα που έβαλα στο ΗΑ, και τοτε γνώριζα λιγότερο και από ελάχιστα.. Μάλιστα ο Βασίλης με είχε βοηθήσει και μου είχε στείλει και τι θα βάλω στο configuration.

αν εξαιρέσω το τελευταίο διάστημα δούλευε πολύ καλά οπότε και δεν ασχολήθηκα. Ίσως κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο να γράψω τις εντολές και να ξεμπερδεύω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Τωρα μενει να δουμε του αλλου γιατι δεν του δουλευει 😜 Αν χρειαστεις τιποτα αλλο πες. 

Εβγαλαν 0115.1 που υποτιθεται το διορθώνει...προσωπικα θα περιμένω την 116 πλεον και βλέπουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AgMa είπε

Ναι, η 115.1 το διόρθωσε. Παίζουν όλα κανονικά πλέον.

Καλημέρα. Έχω δυο Broadlink  (rm mini3 και rm4). Στο configuration.yaml έχω το παρακάτω:

switch:

  - platform: broadlink

    host: !secret broadlink_rm4_host

    mac: !secret broadlink_rm4_mac

    type: rm4c_mini

  - platform: broadlink

    host: !secret broadlink_host

    mac: !secret broadlink_mac

    type: rm_mini3_redbean

Μου βρίσκει το rm4 και δεν βρίσκει το rm3. Επίσης κανένα δεν συνεργάζεται με το smartir.

Έχω κάνει αναβάθμιση σε Home Assistant 0.115.1. Τι αλλαγές πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 18/9/2020 στις 6:28 ΠΜ, Spect~ είπε

Οτι έγραψε ο Φίλιππος απο πάνω τα βήματα που έκανα εγω 

  • Πας integrations 
  • Λογικά θα έχει βρει ηδη την συσκευή οπότε πατάς configure.
  • Βάζεις το όνομα που θές και πατάς submit.

Μετά πας στο configuration του SmartIR και αλλάζεις το data controller απο την IP του broadlink που είχες στο όνομα του entity που δημιουργήθηκε, εμενα είναι έτσι πλέον. Το όνομα σε έσας θα είναι διαφορετικό. Τέλος ενα restart και ετοιμο!


climate:
  - platform: smartir
    name: AC
    unique_id: ac
    device_code: 8000
    controller_data: remote.rm_mini_3_remote

 

2 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Έχω δυο Broadlink  (rm mini3 και rm4). Στο configuration.yaml έχω το παρακάτω:

switch:

  - platform: broadlink

    host: !secret broadlink_rm4_host

    mac: !secret broadlink_rm4_mac

    type: rm4c_mini

  - platform: broadlink

    host: !secret broadlink_host

    mac: !secret broadlink_mac

    type: rm_mini3_redbean

Μου βρίσκει το rm4 και δεν βρίσκει το rm3. Επίσης κανένα δεν συνεργάζεται με το smartir.

Έχω κάνει αναβάθμιση σε Home Assistant 0.115.1. Τι αλλαγές πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ

Διαβασε το quote μου απο πανω και αν χρειαστεις εξτρα βοηθεια πες μας. Αν θυμαμαι καλα δεν χρειάζετα να τα εχεις στο yaml καθολου, αν χρειαστει θα αφησεις μονο την mac address

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όποτε βγαίνει update, πρέπει να περιμένεις κάνα μήνα να λυθούν όλα τα προβλήματα, και μετά να κάνεις την ενημέρωση. Καλά κάνω εγώ στο linux και δουλεύω lts διανομές, και άσε τους άλλους να παλεύουνε με τις rolling :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...