Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σας ευχαριστώ.

μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω.. Για να είμαι ειλικρινής βαριέμαι να κάνω την εκμάθηση air condition αλλά μάλλον εκει θα καταλήξω να ξεμπερδεύω 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
5 λεπτά πριν, userAnon είπε

σας ευχαριστώ.

μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω.. Για να είμαι ειλικρινής βαριέμαι να κάνω την εκμάθηση air condition αλλά μάλλον εκει θα καταλήξω να ξεμπερδεύω 😐

όταν έρθει η ώρα πες μου να σου βρω ενα scriptaki για να κάνεις τη δουλεία σου πιο γρήγορα. Ουσιαστικά του λες απο πριν τι θες να του μαθεις και μετα πατας ενα ενα τα κουμπια με τη σειρα και στο φτιαχνει μόνο του για να δουλέψει με το smartIR αν θυμαμαι καλά.

Εγω αυτό που είχα κάνει του είχα ορίσει οτι θέλω αυτό στο σποίλερ, low med high  η δύναμη του αέρα, heat για τη ζεστη και διπλα η θερμοκρασία. έβαλα το τηλεκοντρόλ στους 19 βαθμους στο low στη ζέστη, ετρέξα το script και κατέβηκα αρχικά μια θερμοκρασία κάτω δηλαδή πήγα στο low heat 18 (ημουν στο 19 ώστε να είμαι σίγουρος οτι έπιασε την εντολή να πάει στους 18), και μετά ανέβαινα μεχρι που έφτασα στους 32. Οταν έφτασα εκεί πάτησα να αλλάξει η ένταση ώστε να γράψει med heat 32 και κατέβηκα μεχρι τους 18 οπου πάτησα το κουμπι να αλλάξει σε high και ανέβηκα πάλι μεχρι τους 32. Ετσι είχα σε λιγότερο απο 5 λεπτά ολους τους κωδικούς για τη ζέστη . Εκανα το ίδιο για cool etc. Μπορεί να ακούγεται κάπως αλλα είναι εύκολο. 

 

Σε αλλα νέα, εχει κάνεις αυτοματισμό που να γράφει σε αρχείο πχ σε excel; θέλω να το βάλω να καταγράφει αυτόματα οταν βρίσκομαι σε 1-2 zones

Spoiler

 

low heat 18

low heat 19

low heat 20

low heat 21

low heat 21

..

medium heat 32

medium heat 32

medium heat 31

medium heat 30

medium heat 29

medium heat 28

..

medium heat 18

 

high heat 18

high heat 19

high heat 20

high heat 21

high heat 21

..

high heat 32

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

όταν έρθει η ώρα πες μου να σου βρω ενα scriptaki για να κάνεις τη δουλεία σου πιο γρήγορα. Ουσιαστικά του λες απο πριν τι θες να του μαθεις και μετα πατας ενα ενα τα κουμπια με τη σειρα και στο φτιαχνει μόνο του για να δουλέψει με το smartIR αν θυμαμαι καλά.

Εγω αυτό που είχα κάνει του είχα ορίσει οτι θέλω αυτό στο σποίλερ, low med high  η δύναμη του αέρα, heat για τη ζεστη και διπλα η θερμοκρασία. έβαλα το τηλεκοντρόλ στους 19 βαθμους στο low στη ζέστη, ετρέξα το script και κατέβηκα αρχικά μια θερμοκρασία κάτω δηλαδή πήγα στο low heat 18 (ημουν στο 19 ώστε να είμαι σίγουρος οτι έπιασε την εντολή να πάει στους 18), και μετά ανέβαινα μεχρι που έφτασα στους 32. Οταν έφτασα εκεί πάτησα να αλλάξει η ένταση ώστε να γράψει med heat 32 και κατέβηκα μεχρι τους 18 οπου πάτησα το κουμπι να αλλάξει σε high και ανέβηκα πάλι μεχρι τους 32. Ετσι είχα σε λιγότερο απο 5 λεπτά ολους τους κωδικούς για τη ζέστη . Εκανα το ίδιο για cool etc. Μπορεί να ακούγεται κάπως αλλα είναι εύκολο. 

Σε αλλα νέα, εχει κάνεις αυτοματισμό που να γράφει σε αρχείο πχ σε excel; θέλω να το βάλω να καταγράφει αυτόματα οταν βρίσκομαι σε 1-2 zones

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

low heat 18

low heat 19

low heat 20

low heat 21

low heat 21

..

medium heat 32

medium heat 32

medium heat 31

medium heat 30

medium heat 29

medium heat 28

..

medium heat 18

high heat 18

high heat 19

high heat 20

high heat 21

high heat 21

..

high heat 32

Καλησπέρα. Πραγματικά πάρα πολύ ενδιαφέρων. Για να βάλω ένα παλιό A/C που είχε μόνο κρύο, αναγκάστηκα να γράψω μία μία τις εντολές και μετά ανέβασα ένα νέο φάκελο στο Code του smartIR με δικό μου κωδικό. Η όλη διαδικασία πήρε αρκετή ώρα.  Αν γίνεται με script …. Θα μπορούσες να το αναλύσεις για μελλοντική χρήση.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω εάν η θέση των περσίδων περνάει σαν εντολή μαζί με θερμοκρασία κλπ.

Ευχαριστώ  

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως αυτό με το script ακούγεται ενδιαφέρον. όποτε μπορείς δώσε το scrip. Για την ηχόμπαρα έβαλα και εγώ μέσω smartir τις εντολές manual αλλά ήταν 5-6..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Broadlink Bulk Learn.zip

2 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα. Πραγματικά πάρα πολύ ενδιαφέρων. Για να βάλω ένα παλιό A/C που είχε μόνο κρύο, αναγκάστηκα να γράψω μία μία τις εντολές και μετά ανέβασα ένα νέο φάκελο στο Code του smartIR με δικό μου κωδικό. Η όλη διαδικασία πήρε αρκετή ώρα.  Αν γίνεται με script …. Θα μπορούσες να το αναλύσεις για μελλοντική χρήση.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω εάν η θέση των περσίδων περνάει σαν εντολή μαζί με θερμοκρασία κλπ.

Ευχαριστώ  

θα το δω σε λιγο και θα σου πω. Γενικα τα AC ας πουμε οτι εχουν 4 παράμετρους (θερμοκρασια, ενταση, περσιδες & τυπο -ζεστη, κρυο κλπ), αν αλλαξεις εστω και μια απο αυτες τις παραμετρους αλλαζει ο κωδικος. Δηλαδη καθε φορα ο κωδικος που στελνεις λεει στο AC " ανοιξε το AC στις 45 μοιρες, μετρια ενταση, ζεστο αερα στους 27 βαθμους". Εαν τωρα θες 26 βαθμους δεν θα στειλει αλλαξε θερμοκρασια στους 26 βαθμους αλλα "AC στις 45 μοιρες, μετρια ενταση, ζεστο αερα στους 26 βαθμους". Για αυτο θελει να του  μαθεις ουσιαστικα τα παντα

Στο input.txt βαζεις τις εντολες που θες να του μαθεις και μετα τρέχεις το script απο την κονσολα. Αν θυμαμαι καλα σου λεει την πρωτη γραμμη απο το input, πατας στο τηλεκοντρολ και μετα σε ρωταει αν θες να δοκιμασεις ξανα ή αν ειναι ενταξει, πατας οκ και πας στην επομενη μεχρι να τελειωσεις

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2020 στις 2:51 ΜΜ, mechpanos είπε

Παιδιά έστησα χθες homeassistant στο raspberry, μέσω docker! Ευκολάκι, 4 εντολές και ΜΠΑΜ! Ήταν έτοιμο.

Αυτές είναι οι εντολές;

docker run -d --name="home-assistant" -v /PATH_TO_YOUR_CONFIG:/config -v /etc/localtime:/etc/localtime:ro --net=host homeassistant/home-assistant:stable

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Αυτές είναι οι εντολές;


docker run -d --name="home-assistant" -v /PATH_TO_YOUR_CONFIG:/config -v /etc/localtime:/etc/localtime:ro --net=host homeassistant/home-assistant:stable

Εγώ έστησα δοκιμαστικά homeassistant σε raspberry pi3 με αυτόν τον τρόπο και βγήκε με την πρώτη. Το πρόβλημα ήταν ότι σε raspberry pi3 ήταν πολύ αργό. Πάνω σε Raspberry Pi OS το έβαλες;  Θα μπορούσες να γράψεις τις 4 εντολές ξεχωριστά  σε κάθε γραμμή.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Broadlink Bulk Learn.zip 1 kB · 4 downloads

θα το δω σε λιγο και θα σου πω. Γενικα τα AC ας πουμε οτι εχουν 4 παράμετρους (θερμοκρασια, ενταση, περσιδες & τυπο -ζεστη, κρυο κλπ), αν αλλαξεις εστω και μια απο αυτες τις παραμετρους αλλαζει ο κωδικος. Δηλαδη καθε φορα ο κωδικος που στελνεις λεει στο AC " ανοιξε το AC στις 45 μοιρες, μετρια ενταση, ζεστο αερα στους 27 βαθμους". Εαν τωρα θες 26 βαθμους δεν θα στειλει αλλαξε θερμοκρασια στους 26 βαθμους αλλα "AC στις 45 μοιρες, μετρια ενταση, ζεστο αερα στους 26 βαθμους". Για αυτο θελει να του  μαθεις ουσιαστικα τα παντα

Στο input.txt βαζεις τις εντολες που θες να του μαθεις και μετα τρέχεις το script απο την κονσολα. Αν θυμαμαι καλα σου λεει την πρωτη γραμμη απο το input, πατας στο τηλεκοντρολ και μετα σε ρωταει αν θες να δοκιμασεις ξανα ή αν ειναι ενταξει, πατας οκ και πας στην επομενη μεχρι να τελειωσεις

τι αρχείο είναι αυτό? απο windows δεν το κατεβάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, userAnon είπε

τι αρχείο είναι αυτό? απο windows δεν το κατεβάζει

python είναι. χρειάζεται εγκατάσταση της python για Ν τρέξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

python είναι. χρειάζεται εγκατάσταση της python για Ν τρέξει 

Καλημέρα. Έχει να κάνει μ αυτό; Την εγκατάσταση την κάνεις σε ανεξάρτητο υπολογιστή ή raspberry με python; Το broadlink πως συνδέεται για να συνεργαστεί; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Έχει να κάνει μ αυτό; Την εγκατάσταση την κάνεις σε ανεξάρτητο υπολογιστή ή raspberry με python; Το broadlink πως συνδέεται για να συνεργαστεί; Ευχαριστώ

Ναι αυτο είναι. Το λεει στα requirments θελει αυτα. Εχω να το δουλέψω απο ποτε και το είχα ξεχασει οτι θελει να κανεις εγκατάσταση το module. Δεν χρειαζεται να ειναι στο RPi, σε οποιον υπολογιστη θες που εχει python, broadlink module & ειναι στο δίκτυο που ειναι το broadlink.

 

Spoiler

 

Requirements

  • Python 3
  • Broadlink Module for python, which can be installed by typing the below in a terminal/command prompt

pip install broadlink

 

 
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Εγώ έστησα δοκιμαστικά homeassistant σε raspberry pi3 με αυτόν τον τρόπο και βγήκε με την πρώτη. Το πρόβλημα ήταν ότι σε raspberry pi3 ήταν πολύ αργό. Πάνω σε Raspberry Pi OS το έβαλες;  Θα μπορούσες να γράψεις τις 4 εντολές ξεχωριστά  σε κάθε γραμμή.

Ευχαριστώ

Καλημέρα, οι εντολές είναι:

Docker:

curl -fsSL https://get.docker.com -o get-docker.sh

sudo sh get-docker.sh

Με enter μεταξύ των 2 εντολών.

Home assistant:

docker run --init -d --name="home-assistant" -e "TZ=Europe/Athens" -v /home/pi/homeassistant:/config --net=host --restart=always homeassistant/raspberrypi3-homeassistant:stable

Αν έχεις pi4 τότε άλλαξέ το στο τέλος εκεί που λέει raspberry pi3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Καλημέρα, οι εντολές είναι:

Docker:


curl -fsSL https://get.docker.com -o get-docker.sh

sudo sh get-docker.sh

Με enter μεταξύ των 2 εντολών.

Home assistant:


docker run --init -d --name="home-assistant" -e "TZ=Europe/Athens" -v /home/pi/homeassistant:/config --net=host --restart=always homeassistant/raspberrypi3-homeassistant:stable

Αν έχεις pi4 τότε άλλαξέ το στο τέλος εκεί που λέει raspberry pi3

Η εγκατάσταση γίνεται κανονικά αλλά χωρίς την επιλογή του supervisor. Μ αυτό τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Η εγκατάσταση γίνεται κανονικά αλλά χωρίς την επιλογή του supervisor. Μ αυτό τι γίνεται;

Αυτό που ξέρω έως τώρα. Και εγώ ακόμη το ψάχνω.

Screenshot_20200922_131427.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...