Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, georgiouu είπε

εεε τι θα γινει συνεχεια με αυτο θα ασχολουμαι;

Μαγκες το γραφω σαν προειδοποιηση για οσους δεν εχουν το χρονο να ξημεροβραδιαζονται με τετοια

ΜΑΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ

Συμφωνώ ότι θέλει αρκετή ενασχόληση για να φτιάξεις όλα αυτά τα όμορφα που βλέπουμε, αλλά στο να αποκαλείς "μάπα" το ΗΑ είσαι εντελώς φάουλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, georgiouu είπε

μην μου ξανακανεις παραθεση κυριε πανεξυπνε χρηστη του home assistant σε παρακαλω πηγαινε αλλου να πουλησεις την εξυπναδα σου

εγω διακρινω απο σενα μια επιθετικοτητα σε μια καθολα πολιτισμενη απαντηση. 

δεν μπορεις να λες μαπα μια κοινοτητα εκατονταδων χιλιαδων χρηστων παγκοσμιως επειδη εσυ δεν καταφερες να κανεις κατι με την πρωτη προσπαθεια ή με την δευτερη. ισως θα επρεπε να αναζητησεις ευθυνες αλλου π.χ. στο hardware που χρησιμοποιεις.

 

οπως και να εχει αν αφιερωνες λιγο χρονο παραπανω θα διαπιστωνες οτι δουλευει πραγματικα απροβληματιστα ειδικα στις απλες εφαρμογες του π.χ. φωτα, στα πιο εξειδικευμενα ισως να θελει λιγο ψαξιμο παραπανω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, georgiouu είπε

Σε Raspberry Pi 4 το τρεχω αλλα με SD δεν ξερω ισως εκει να ειναι ενα θεμα.Επισης οντως συμφωνω στην τελευταια σου προταση ειναι μια φτηνη λυση που σαφως θα εχει και τα θεματα της

δεν διαφωνω 🙂

Θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις αποφασίσει οριστικά να εγκαταλείψεις τον HA, να πάρεις έναν φθηνό SSD μιας και πλέον υποστηρίζεται και boot από SSD με το Pi 4. Έχει και οδηγίες εδώ: Installing Home Assistant on a RPi 4b 8GB with SSD boot - Community Guides - Home Assistant Community (home-assistant.io). Είναι μια μικρή επένδυση των 20-25 ευρώ που κάνει μεγάλη διαφορά, τουλάχιστον με τη δική μου εμπειρία, σε ταχύτητα και σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, georgiouu είπε

μην μου ξανακανεις παραθεση κυριε πανεξυπνε χρηστη του home assistant σε παρακαλω πηγαινε αλλου να πουλησεις την εξυπναδα σου

Δεν θυμάμαι να έθιξα τη νοημοσύνη σου ούτε επισήμανα κάτι για τη δική μου, πόσο μάλλον δεν θυμάμαι να πούλησα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gippas είπε

Θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις αποφασίσει οριστικά να εγκαταλείψεις τον HA, να πάρεις έναν φθηνό SSD μιας και πλέον υποστηρίζεται και boot από SSD με το Pi 4. Έχει και οδηγίες εδώ: Installing Home Assistant on a RPi 4b 8GB with SSD boot - Community Guides - Home Assistant Community (home-assistant.io). Είναι μια μικρή επένδυση των 20-25 ευρώ που κάνει μεγάλη διαφορά, τουλάχιστον με τη δική μου εμπειρία, σε ταχύτητα και σταθερότητα.

Μαλλον ειναι καλη ιδεα,ετσι και αλλιως σκεφτομαι οτι αν φυγω απο το ΗΑ πιθανον να χρησιμοποιησω το Pi 4 ως κανονικο υπολογιστη για ελαφρια χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, georgiouu είπε

Μαλλον ειναι καλη ιδεα,ετσι και αλλιως σκεφτομαι οτι αν φυγω απο το ΗΑ πιθανον να χρησιμοποιησω το Pi 4 ως κανονικο υπολογιστη για ελαφρια χρηση

Για δες και αυτό

https://discord.gg/eTkKdrY4GP

Έχει ανοίξει ένα μέλος εδώ κανάλι στο discord για πιο άμεση ανταπόκριση σε προβλήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, georgiouu είπε

εχω κανα διμηνο που ασχολουμαι με το ΗΑ η εντυπωση μου μεχρι τωρα ειναι αρνητικη

μαλλον τζαμπα χρονο και χρημα ξοδεψα.Το αναφερω για τυχον μελλοντικους χρηστες

εξηγω τους λογους

1)εφαγα αρκετες ωρες,απειρες δοκιμες αρχικα ωσπου να καταλαβω την ολη διαδικασια εγκαταστασης και λειτουργιας αυτοματισμων.ΟΚ κατοπιν εορτης τωρα μου ειναι ευκολο αλλα για καποιον απειρο χρηστη ειναι δυσκολο

2)δυο φορες σε καποια restart-update εφαγε κολλημα και δεν εμπαινα.χρειαστηκε να ξανακανω εγκατασταση

ΟΚ λεω τωρα ας κανω ενα back up ωστε αν ξανασυμβει να το επαναφερω ετσι

3)μετα απο μια διακοπη ρευματος ξαναπαθαινει σοκ και τωρα με βαζει σε safe mode

κανω restore back up χωρις αποτελεσμα

μαλλον θα χρειαστει επανεγκατασταση

εεεεε τι θα γινει συνεχεια με αυτο θα ασχολουμαι;

Μαγκες το γραφω σαν προειδοποιηση για οσους δεν εχουν το χρονο να ξημεροβραδιαζονται με τετοια

ΜΑΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ

Εγώ το έχω τονίσει πολλές φορές σε όλα τα πράγματα είτε θα διαθέσεις χρήμα και θα εχεις χρόνο είτε θα διαθέσεις χρόνο και θα εχεις χρήμα ποτέ και τα δύο. είτε θα πάρεις κάτι έτοιμο, με ότι αυτό συνεπάγεται, και θα το πληρώσεις γιατι κάποιος έβαλε τον χρόνο για να στο φτιάξει είτε θα το φτιάξεις εσύ μονος σου και θα διαθέσεις τον χρόνο σου. 

1) αρχικά δεν ξέρουμε το αντικείμενο ενασχόλησης σου και επίσης άσχετα με το αντικείμενο σου, δεν έχουν όλοι την ίδια αντίληψη. Το ότι εσύ μπορεί να μην αντιλαμβάνεσαι το ίδιο εύκολα με κάποιον άλλο πως μπορεί να δουλεύει το ΗΑ δεν κάνει ούτε εσένα χαζό ούτε το ΗΑ μάπα. 

 

2)περα από το μπακ απ, το ότι μπορεί να υπήρχε τρόπος να το φτιάξεις χωρίς να κανεις ξανά εγκατάσταση και να μην τον ήξερες το έχεις σκεφτεί; 

3)για να έχει μπει εκεί προφανώς κάτι δεν δουλευει σωστά, στα logs θα μπορείς να δεις τι είναι αυτό.. εμένα προσωπικά δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο μετά διακοπή και το τρέχω σε NUC με ssd. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, georgiouu είπε

εχω κανα διμηνο που ασχολουμαι με το ΗΑ η εντυπωση μου μεχρι τωρα ειναι αρνητικη

μαλλον τζαμπα χρονο και χρημα ξοδεψα.Το αναφερω για τυχον μελλοντικους χρηστες

εξηγω τους λογους

1)εφαγα αρκετες ωρες,απειρες δοκιμες αρχικα ωσπου να καταλαβω την ολη διαδικασια εγκαταστασης και λειτουργιας αυτοματισμων.ΟΚ κατοπιν εορτης τωρα μου ειναι ευκολο αλλα για καποιον απειρο χρηστη ειναι δυσκολο

2)δυο φορες σε καποια restart-update εφαγε κολλημα και δεν εμπαινα.χρειαστηκε να ξανακανω εγκατασταση

ΟΚ λεω τωρα ας κανω ενα back up ωστε αν ξανασυμβει να το επαναφερω ετσι

3)μετα απο μια διακοπη ρευματος ξαναπαθαινει σοκ και τωρα με βαζει σε safe mode

κανω restore back up χωρις αποτελεσμα

μαλλον θα χρειαστει επανεγκατασταση

εεεεε τι θα γινει συνεχεια με αυτο θα ασχολουμαι;

Μαγκες το γραφω σαν προειδοποιηση για οσους δεν εχουν το χρονο να ξημεροβραδιαζονται με τετοια

ΜΑΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ

Ο φίλος ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ότι δεν είναι για τον εντελώς άπειρο χρήστη, η χρήση του θέλει να αφιερώσεις λίγο έως αρκετό χρόνο για να το καταλάβεις και να το φέρεις στα μέτρα σου. Όποιος θέλει κάτι έτοιμο, κλικ, κλικ, κλικ, ΟΚ, δεν θα το βρει εδώ.
ΕΧΕΙ ΑΔΙΚΟ όμως ότι είναι μάπα το καρπούζι, κάθε άλλο! Σε αποζημιώνει με όλες αυτές τις δυνατότητες και την ελευθερία που σου δίνει να κάνεις ό,τι θέλεις, να προσθέσεις όποιον αυτοματισμό τυχόν σκεφτείς με οποιοδήποτε υλικό έχεις! Ενοποιώντας λύσεις διαφόρων εταιρειών, ή αν πιάνουν τα χέρια σου, φτιάχνοντας ακόμα και δικές σου!!!
Όταν έχεις ένα τέτοιο εργαλείο στα χέρια σου, μην περιμένεις να πατάς ένα κουμπί και να βγαίνουν όλα έτοιμα! Θέλει την προσπάθειά του.
Βαθιά ανάσα λοιπόν και βουτιά στα βαθιά και κολυμπάμε! Ευτυχώς το internet και το youtube έχουν άπειρους οδηγούς, και το community προσφέρει άπειρη βοήθεια!
Και εντάξει ο liakjim καλά λέει για ανεπάρκεια ο φίλος όμως το είπε ότι μιλάει για τον άπειρο χρήστη οπότε είναι δεδομένο ότι θα έχει μια ανεπάρκεια το σχόλιο ήταν περιττό... Άλλωστε κανένας μας δεν είναι πλήρως επαρκής κάπως όλοι ξεκινάμε και με βοήθεια από 'δω - από 'κει, προχωράμε... Μην χαλιόμαστε!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαπα το καρπουζι οταν το Home Assistant το επιλεγουν σε οικιακες εγκαταστασεις με knx υποδομη για το frontend αλλα και για αναπτυξη αυτοματισμων λογω της ευκολιας διασυνδεσης με ηδη υπαρχουσες συσκευες ? (Π.χ. κλιματιστικα , τηλεοραση , multimedia devices , σκουπες , λευκες ηλεκτρικές συσκευες).

Το home assistant ειναι ενα εργαλειο , η θα σε διευκολυνει αν το χρησιμοποιησεις σωστα ή θα σε δυσκολεψει αν το χρησιμοποιησεις με το λαθος τροπο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα φταιω εγω αν αρχιζω να κραζω το ΗΑ 😂

Λοιπον χωρις να πειραξω την παραμικρη ρυθμιση και ενω το πρωι ειχα δοκιμασει πολλαπλα login κανοντας καποια reset στο ρουτερ,στο ΗΑ κτλ εμπαινα μονο σε SAFE MODE

τωρα χωρις να πειραξω τιποτα μπηκα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρις προβλημα 😮

τι εφταιγε τελικα κανεις δεν ξερει

edit ακυρο τελικα μολις πατησα επισκοπηση ξανα safe mode 😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, georgiouu είπε

τωρα φταιω εγω αν αρχιζω να κραζω το ΗΑ 😂

Λοιπον χωρις να πειραξω την παραμικρη ρυθμιση και ενω το πρωι ειχα δοκιμασει πολλαπλα login κανοντας καποια reset στο ρουτερ,στο ΗΑ κτλ εμπαινα μονο σε SAFE MODE

τωρα χωρις να πειραξω τιποτα μπηκα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρις προβλημα 😮

τι εφταιγε τελικα κανεις δεν ξερει

edit ακυρο τελικα μολις πατησα επισκοπηση ξανα safe mode 😲

Τι λεει; supervisor->system τι λεει εκει;

server control -> logs τι γραφει;

 

Αν πας εκει λογικα θα σου λεει τι εχει γιατι ειναι σε safe mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, georgiouu είπε

τωρα φταιω εγω αν αρχιζω να κραζω το ΗΑ 😂

Λοιπον χωρις να πειραξω την παραμικρη ρυθμιση και ενω το πρωι ειχα δοκιμασει πολλαπλα login κανοντας καποια reset στο ρουτερ,στο ΗΑ κτλ εμπαινα μονο σε SAFE MODE

τωρα χωρις να πειραξω τιποτα μπηκα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρις προβλημα 😮

τι εφταιγε τελικα κανεις δεν ξερει

edit ακυρο τελικα μολις πατησα επισκοπηση ξανα safe mode 😲

Σε έμενα έχει 1-2 μέρες που σε άκυρες φάσεις σε μπαίνει στο gui ενώ μερικές φορές δεν λειτουργεί ο ένας και μοναδικός αυτοματισμός που έχω φτιάξει😛

Με ένα restart έφτιαχνε. Τελικά το πρωί του έκανα ένα update (που μπορεί να το είχε εμφανίσει καιρό.αλλα τώρα το είδα) και προς το παρόν παίζει καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Τι λεει; supervisor->system τι λεει εκει;

server control -> logs τι γραφει;

 

Αν πας εκει λογικα θα σου λεει τι εχει γιατι ειναι σε safe mode

thanks πιο ευκολα θα του κανω μια επανεγκατασταση για πλακα το εχω πια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, georgiouu είπε

thanks πιο ευκολα θα του κανω μια επανεγκατασταση για πλακα το εχω πια 😂

Το θεμα σε αυτην την περιπτωση ειναι οτι δεν θα διορθώσεις ποτε το προβλημα για να μηνσυνεχίσειςς να εχεις θεματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...