Προς το περιεχόμενο

Πώληση διαμέρισματος ενώ είναι νοικιασμένο.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, primeragt είπε

Τι παει να πει πιο αδυναμος? Το σπιτι δεν του κτημα του. Απο την στιγμη που τελειωνει η 3τια και δεν ανανεωθηκε θα κανει οτι θελει ο ιδιοκτητη (εντος λογικων οριων και αυτος). Απο την στιγμη που τον ενημερωνει οτι παει για πουλημα θα πρεπει να βρει σπιτι να μεινει αλλιως οσο σκληρο και αν ειναι ας ψαξει μερος να κατασκοινωσει αν δεν καταλαβαινει.

Ο νόμος οφείλει να προστατεύσει τον πιο αδύναμο. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη "αδύναμος" άνοιξε κανα λεξικό, δεν πρόκειται να το κάνω εγώ για σένα.

Κατά τα άλλα σαφώς και ο ενοικιαστής πρέπει να αφήσει το σπίτι εφόσον έχει περάσει 3ετία, εφόσον έχει λήξει ο συμβατικός χρόνος μίσθωσης, και εφόσον του ζητηθεί από τον ιδιοκτήτη, δεν ισχυρίστηκα ποτέ το αντίθετο. Απλά αν δεν το κάνει τότε ο μοναδικός νόμιμος τρόπος να τον υποχρεώσει ο ιδιοκτήτης είναι να πάει δικαστικά, με ότι συνεπάγεται αυτό(το έχω αναλύσει εκτενώς σε προηγούμενα post), αν δεν θες να το καταλάβεις δικό σου πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
7 hours ago, Joshua21 said:

 

Σε κάλυψα; ;)

Όχι. Ηταν πολύ θεωρητική απάντηση με καλό σενάριο αλλά χάλια εκτέλεση. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όχι. Ηταν πολύ θεωρητική απάντηση με καλό σενάριο αλλά χάλια εκτέλεση. 😛

Έχεις δίκιο, μου παράβρασε το λάχανο και σκίστηκε όπως τύλιγα τους ντολμάδες 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα πράγματα είναι απλά:

1. Από τη στιγμή που υπάρχει γραπτό συμβόλαιο μεταξύ ιδιοκτήτη-ενοικιαστή, το διαβάζουμε για να δούμε εάν υφίσταται όρος που καθορίζει επισκέψεις σε συγκεκριμένες ημέρες/ώρες του ιδιοκτήτη στο ακίνητο, εφ'όσον ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να το πωλήσει ή να τον νοικιάσει σε άλλον ενοικιαστή. 

Τονίζεται ότι η λήξη της χρονικής διάρκειας του συμβολαίου μετατρέπει τη μίσθωση σε αορίστου χρόνου, διατηρώντας σε ισχύ όλους τους υπόλοιπους όρους του συμβολαίου.

2. Εάν ΔΕΝ υπάρχει αυτός ο όρος και ο ενοικιαστής αρνείται να επιτρέψει επισκέψεις σε συγκεκριμένες ημέρες/ώρες, απευθυνόμαστε σε δικηγόρο για να διευρευνήσουμε α) εάν αυτή η άρνηση του ενοικαστή μπορεί να θεωρηθεί (ενδεχομένως) καταχρηστική και β) εάν μπορούμε να προσφύγουμε σε δικαστήριο για να αναγκαστεί ο ενοικιαστής να ανέχεται επισκέψεις του ιδιοκτήτη σε συγκεκριμένες ημέρες/ώρες. 

3. Σε κάθε περίπτωση, εφ'όσον επιθυμούμε, εφ'όσον έχει παρέλθει ο χρόνος που ορίζεται από το συμβόλαιο, μπορούμε να καταγγείλουμε τη σύμβαση μίσθωσης.

4. Τέλος, τυχόν ύπαρξη μίσθωσης δεν εμποδίζει τον ιδοκτήτη να πωλήσει το ακίνητο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενοικιαστής αναγνωρίζει ότι το διαμέρισμα δεν είναι δικό του ή την έχει δει καταληψίας?

Αν δεν την έχει δει καταληψίας είναι υποχρεωμένος να ανοίγει το σπίτι του όταν ο ιδιοκτήτης ζητάει εύλογα ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, ThReSh said:

Το είπα πιο πάνω, άλλο ζημιές επειδή είναι στα @@ του γενικότερα κι άλλο ζημιές που έγιναν αφού έμαθαν ότι πρέπει να φύγουν. Στο 1ο δεν τους γλυτώνεις ότι και να κάνεις...

Αλλά και πάλι τους 4 στατιστικό δείγμα δεν τους λες...

Μην μου αρχίζεις τα τυπικά για στατιστικά δείγματα, κλπ. 😛

Ειναι αυτό που ακούω συχνότερα. Πέρα απο τις περιπτώσεις δικού μου εκμισθωτή - είναι κάτι που ακούγεται συχνότερα απο τα υπολοιπα που αναφερθηκαν. 

Αν εσύ δεν έχεις συναντήσει τέτοιες περιπτώσεις κι ενδεχομένως δεν τις εχεις ακούσει καν από γνωστούς/φίλους, είναι άλλο ζήτημα. 

Αλλα όχι και οτι απαιτείται ειδική στατιστική μελετη για κάθε άποψη/κρίση που θα εκφράζουμε, το βρίσκω too much (και λιγάκι υποκριτικό να απαιτούμε κάτι τέτοιο για τα πάντα γύρω μας...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, DrFreeman said:

Μην μου αρχίζεις τα τυπικά για στατιστικά δείγματα, κλπ

Όταν βλέπω να παρουσιάζονται έτσι ελάχιστες προσωπικές εμπειρίες, τι να κάνω?

Αν έλεγα δλδ ότι ξέρω εκατοντάδες/χιλιάδες περιπτώσεις που δεν έγιναν θα με πίστευες ή θα επέμενες στο δικό σου κι εγώ στο δικό μου?  Για τα οποία αν θέλει μας πιστεύει κάποιος...

 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, ThReSh said:

Όταν βλέπω να παρουσιάζονται έτσι ελάχιστες προσωπικές εμπειρίες, τι να κάνω?

Αν έλεγα δλδ ότι ξέρω εκατοντάδες/χιλιάδες περιπτώσεις που δεν έγιναν θα με πίστευες ή θα επέμενες στο δικό σου κι εγώ στο δικό μου?  Για τα οποία αν θέλει μας πιστεύει κάποιος...

 

Θα δεχόμουν οτι το λες καλοπροαίρετα κι ενδεχομένως να έχεις κάποιες εμπειρίες που δεν έτυχαν σε μένα. Φυσικά δεν αποκλείεται αυτά που θα έλεγες να τα άκουγα κι απο πολλούς αλλους κατα καιρούς, ακόμη κι αν δεν έτυχαν ποτέ σε μένα.

Οπως και να 'χει η συζήτηση είναι καθαρά θεωρητική κι εν προκειμένω δε νομίζω καν πως θα μπορούσαμε να βρούμε  τα στατιστικά στοιχεία που απαιτούνται για να είναι τοσο ατράνταχτη η θέση αυτή όσο ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα ήταν καλύτερο όμως να μην παρουσιάζουμε την περιορισμένη εμπειρία μας σαν επικρατούσα κατάσταση ενώ δεν έχουμε επαρκή στοιχεία για κάτι τέτοιο?

Μην σκέφτεσαι μόνο αυτή την περίπτωση. Αν πχ έλεγα ότι λήστεψαν εμένα και τον γείτονα αλλοδαποί, άρα όλες γίνονται από αλλοδαπούς ή όλοι οι αλλοδαποί είναι κλέφτες θα ήταν ok? Εκεί δεν θα μου έλεγες αν έχω στοιχεία γι' αυτό που λέω?

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, ThReSh said:

Δεν θα ήταν καλύτερο όμως να μην παρουσιάζουμε την περιορισμένη εμπειρία μας σαν επικρατούσα κατάσταση ενώ δεν έχουμε επαρκή στοιχεία για κάτι τέτοιο?

Μην σκέφτεσαι μόνο αυτή την περίπτωση. Αν πχ έλεγα ότι λήστεψαν εμένα και τον γείτονα αλλοδαποί, άρα όλες γίνονται από αλλοδαπούς ή όλοι οι αλλοδαποί είναι κλέφτες θα ήταν ok? Εκεί δεν θα μου έλεγες αν έχω στοιχεία γι' αυτό που λέω?

Αν ήταν έτσι τα πράγματα δε θα μπορούσαμε να εκφέρουμε άποψη για κανένα θέμα, ακόμη κι αν θεωρήσουμε πως έχουμε κάποια προσωπική εμπειρια επ' αυτού. Θα έπρεπε να έχουμε εμπεριστατωμένη επιστημονική στατιστική μελέτη για το κάθετι, πράγμα και πρακτικά και θεωρητικά αδύνατον.

Το αποτέλεσμα θα ήταν να μη συζητήσουμε τίποτα και κάθε συζήτηση θα ήταν επιστημονικο συνέδριο. 

Προτιμώ την ανταλλαγή απόψεων απο την πλευρά του ο καθένας, και από τη ζύμωση ίσως βγει κάτι.

ΥΓ: αν παρόλα αυτά υφίστανται στατιστικά ή άλλα αποδεικτικά στοιχεία για κάτι, καλό είναι να τα προσκομίζουμε. 

Προτιμώ να ακουσω την άποψη σου για ένα θέμα, ακόμη κι αν είναι απλώς μια δική σου κρίση - παρά να μη την ακούσω καθόλου. Δεν είναι όλα τα ζητήματα το ίδιο, συζήτηση όμως μπορούμε να κάνουμε.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, DrFreeman said:

Αν ήταν έτσι τα πράγματα δε θα μπορούσαμε να εκφέρουμε άποψη για κανένα θέμα, ακόμη κι αν θεωρήσουμε πως έχουμε κάποια προσωπική εμπειρια επ' αυτού. Θα έπρεπε να έχουμε εμπεριστατωμένη επιστημονική στατιστική μελέτη για το κάθετι, πράγμα και πρακτικά και θεωρητικά αδύνατον.

Δεν βασίζονται όλες οι απόψεις σε "μου έγινε ή μου είπαν ότι έγινε αυτό, άρα γίνεται σε όλους".

Ελπίζω μετά να μην παραπονιέσαι για "fake news" και τις συνέπειες αυτών, διότι είναι φυσικό επακόλουθο να διαδίδεται η ράδιο αρβύλα όταν δεν επιβεβαιώνει κάποιος αν ισχύουν ή όχι τα λεγόμενα/απόψεις...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ThReSh said:

Δεν είναι το ίδιο πράγμα, δεν βασίζονται όλες οι απόψεις σε "μου έγινε αυτό, άρα γίνεται σε όλους".

Ελπίζω μετά να μην παραπονιέσαι για "fake news" και τις συνέπειες αυτών.

Υπάρχει απόσταση μεταξύ fake news και έκφρασης άποψης. Δεν είναι ολες οι απόψεις σωστές (φυσικά), ούτε υιοθετούνται άκριτα, αλλά δεν θα πάμε και σε πλήρη λογοκρισία ελλείψει επιστημονικών αποδείξεων. 

Αν έχεις στοιχειώδη καλλιέργεια και κριτικη σκέψη, θαρρώ πως θα καταφέρεις να χωρίσεις τη φύρα απο το στάρι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν έχουμε δει να υιοθετούνται, αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο...

Ναι όλοι την έχουν, βλέπε αντι-εμβολιαστές/flat-earthers και 1002 άλλα πράγματα...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, ThReSh said:

Ναι δεν έχουμε δει να υιοθετούνται, αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο...

Ναι όλοι την έχουν, βλέπε αντι-εμβολιαστές/flat-earthers και 1002 άλλα πράγματα...

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Ποιος είπε πως δεν θα υπάρξει υιοθέτηση ανακριβειών ή προσπάθεια επηρεασμού;

Ακραίες απόψεις και διαστρεβλωμένα στοιχεία θα υπάρχουν πάντα. Από εκεί ως την πλήρη ισοπέδωση/λογοκρισία (όχι από εσενα φυσικά - γενικά μιλαω) καθε άποψης όμως υπάρχει σοβαρή απόσταση...

Δεν εκφράζουμε όλοι απόψεις τύπου flat earth και anti-vaccination.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...