Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, bilya είπε

Απο φετος κ μηχανικοί ΤΕ μπορούν να ναι μελη στο ΤΕΕ κ υτο αλλαξε γιατι εδω κ χρόνια λογω ΕΕ δέχονταν μέλη με beng απο αλλες χωρες εκτος της Ελλάδος. (αν δεν κανω λαθος ο νομος περασε το 2012)

Για να τα λέμε ακριβώς, μέλος του ΤΕΕ δεν μπορείς να γίνεις, μπορείς να γραφτείς στο βιβλίο τεχνικών επωνυμιών σε περίπτωση που θες να κάνεις έναρξη αλλά δεν έχεις τα δικαιώματα που έχουν τα υπόλοιπα τακτικά μέλη, δεν μιλάω για επαγγελματικά δικαιώματα αλλά π.χ δικαίωμα να ψηφίσεις στις εκλογές του ΤΕΕ.

Από εκεί και πέρα, είχαν εξαγγείλει πέρσι οτι θα δημιουργηθεί κανονικό μητρώο μηχανικών ΤΕ στο ΤΕΕ, αλλά ακόμα δεν προχώρησαν σε κάτι.

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Είχες όμως το δικαίωμα να γραφτείς στο ΕΕΤΕΜ, και τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα.

Το ότι οι μηχανικοί ΤΕ μπορούν να 'ναι μέλη στο ΤΕΕ, πες μου τι τους προσφέρει. Έξτρα συνδρομές.

Όχι το ΤΕΕ δεν ήταν συντεχνία των ΠΜ. Ήταν όλων των Μηχανικών. Ξέρεις όμως τι σημαίνει συντεχνία (κυριολεκτικά), έτσι; "Επαγγελματική Ένωση". Αυτό που είναι δηλαδή το ΤΕΕ, οι Δικηγορικοί Σύλλογοι, οι Ιατρικοί Σύλλογοι, Φαρμακευτικοί κλπ. Δεν αλλάζει κάτι. Το ότι οι ΠΜ έχουν το δικαίωμα υπογραφής για τα πάντα οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είμαστε μια μοντέρνα Ευρωπαϊκή χώρα, αλλά χώρα του πρώην Οθωμανικού μορφώματος και ίσως μας άρεσε καλύτερα έτσι, γι' αυτό και τα επαγγελματικά δικαιώματα που ισχύουν ακόμα και σήμερα σε διάφορες ειδικότητες, είναι τα ίδια που ίσχυαν και πριν 150 χρόνια, όταν δεν υπήρχαν άλλες που να τα καλύπτουν καλύτερα.

Δικαιώματα ως μηχανικός ΤΕ λαμβάνεις αν γραφτείς στα μητρώα των περιφερειών οχι στην ΕΕΤΕΜ. Η ΕΕΤΕΜ είναι πουλημένη και όλοι τους εκεί, χαντάκωσαν τον κλάδο και τους αποφοίτους με τις μεθοδεύσεις τους.

5 ώρες πριν, katsapoli είπε

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Ποσο μίζεροι και άσχετοι είστε μερικοι

Πήγαινε να δουλέψεις στην teleperformance και άσε τα άλλα για δεν τα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατακτήριες για ΕΜΠ για αναβάθμιση πτυχίου εντός και εκτός Ελλάδος αν έχεις κουράγιο..

Επεξ/σία από orestis90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, DrLo είπε

Πως συγκρινοταν ο κουνιαδος σου όταν πήγε εκεί με την TS ?

Πρίν παει ο κουνιάδος μου, πηγε μια φιλη του που δουλευαν μαζι στην χώρα τους(δεν ειναι Ελληνες). Αυτη μετα απο 8-10 μηνες προυπηρεσια στο αντικείμενο της (στατικά) ψαχτηκε για Ντουμπαι και την πηραν. Πηγε εκει, ειδε οτι ειναι ανεκτη η κατάσταση και μετα αυτη ανοιξε τον δρομο στο κουνιαδο να παει και αυτός αφου ειχαν παρόμοια προσοντα. Αυτό το λέω σχετικα με το μια γυναικα μονη σε τετοιες πόλεις, εξαρτάται πάντα απο την θεση. Αυτο που προσφέρει το Ντουμπαι είναι οτι ειναι ενα μεγάλο χωνευτηρι, δεν υπαρχει η εννοια ξενος, αρκει να είσαι καυκάσιος για να ενταχθείς σε μια ομάδα που διεκδικεί καλές δουλειες. Αντιθετα στην Ευρώπη, πάντα θα είσαι ξένος και η ένταξη θα ειναι σίγουρα πιο περίπλοκη, ενώ θα υπάρχει απαίτηση γνώσεις της τοπικής γλώσσας, τώρα που λόγω Brexit τα πράγματα δυσκολεύουν στην Αγγλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lary7 είπε

Πρίν παει ο κουνιάδος μου, πηγε μια φιλη του που δουλευαν μαζι στην χώρα τους(δεν ειναι Ελληνες). Αυτη μετα απο 8-10 μηνες προυπηρεσια στο αντικείμενο της (στατικά) ψαχτηκε για Ντουμπαι και την πηραν. Πηγε εκει, ειδε οτι ειναι ανεκτη η κατάσταση και μετα αυτη ανοιξε τον δρομο στο κουνιαδο να παει και αυτός αφου ειχαν παρόμοια προσοντα. Αυτό το λέω σχετικα με το μια γυναικα μονη σε τετοιες πόλεις, εξαρτάται πάντα απο την θεση. Αυτο που προσφέρει το Ντουμπαι είναι οτι ειναι ενα μεγάλο χωνευτηρι, δεν υπαρχει η εννοια ξενος, αρκει να είσαι καυκάσιος για να ενταχθείς σε μια ομάδα που διεκδικεί καλές δουλειες. Αντιθετα στην Ευρώπη, πάντα θα είσαι ξένος και η ένταξη θα ειναι σίγουρα πιο περίπλοκη, ενώ θα υπάρχει απαίτηση γνώσεις της τοπικής γλώσσας, τώρα που λόγω Brexit τα πράγματα δυσκολεύουν στην Αγγλια.

hqdefault.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Είχες όμως το δικαίωμα να γραφτείς στο ΕΕΤΕΜ, και τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα.

Το ότι οι μηχανικοί ΤΕ μπορούν να 'ναι μέλη στο ΤΕΕ, πες μου τι τους προσφέρει. Έξτρα συνδρομές.

Όχι το ΤΕΕ δεν ήταν συντεχνία των ΠΜ. Ήταν όλων των Μηχανικών. Ξέρεις όμως τι σημαίνει συντεχνία (κυριολεκτικά), έτσι; "Επαγγελματική Ένωση". Αυτό που είναι δηλαδή το ΤΕΕ, οι Δικηγορικοί Σύλλογοι, οι Ιατρικοί Σύλλογοι, Φαρμακευτικοί κλπ. Δεν αλλάζει κάτι. Το ότι οι ΠΜ έχουν το δικαίωμα υπογραφής για τα πάντα οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είμαστε μια μοντέρνα Ευρωπαϊκή χώρα, αλλά χώρα του πρώην Οθωμανικού μορφώματος και ίσως μας άρεσε καλύτερα έτσι, γι' αυτό και τα επαγγελματικά δικαιώματα που ισχύουν ακόμα και σήμερα σε διάφορες ειδικότητες, είναι τα ίδια που ίσχυαν και πριν 150 χρόνια, όταν δεν υπήρχαν άλλες που να τα καλύπτουν καλύτερα.

Αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα εννοείς αυτά του 1975 έτσι ; Αυτά πριν 50 χρονια έτσι ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βυσμα δεν παιζει πουθενα και για τιποτα; 
Ουτε ενας γνωστος να ξερει οτι καπου ψαχνουν για δουλεια; Μου φαινεται πολυ δυσκολο στα 33 σου στην Πατρα να μην εχει παρουσιαστει ουτε μια προταση απο γνωστο γνωστου ποτε. Μηπως ψαχνεις κατι πολυ συγκεκριμενο και απορριπτεις ολα τα υπολοιπα;

Ψαξε στην VINCI μηπως υπαρχει τιποτα, εχουν γραφεια Δρεπανο και Αντιρριο νομιζω. Υπαρχει και ενα προγραμμα ενταξης γυναικων σε επαγγελματα μηχανικων, απο την ιδια εταιρια, "Elles bougent" λεγεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Orpheas1992 είπε

Βυσμα δεν παιζει πουθενα και για τιποτα; 
Ουτε ενας γνωστος να ξερει οτι καπου ψαχνουν για δουλεια; Μου φαινεται πολυ δυσκολο στα 33 σου στην Πατρα να μην εχει παρουσιαστει ουτε μια προταση απο γνωστο γνωστου ποτε. Μηπως ψαχνεις κατι πολυ συγκεκριμενο και απορριπτεις ολα τα υπολοιπα;

Ψαξε στην VINCI μηπως υπαρχει τιποτα, εχουν γραφεια Δρεπανο και Αντιρριο νομιζω. Υπαρχει και ενα προγραμμα ενταξης γυναικων σε επαγγελματα μηχανικων, απο την ιδια εταιρια, "Elles bougent" λεγεται.

Αν είχα βυσμα, θα δουλευα ηδη και το συγκεκριμενο thread δε θα ειχε δημιουργηθει ποτε. Οχι, δεν εχω κανενα βυσμα στην Πατρα, ο πατερας μου ειναι απο βορεια ελλαδα, δεν εχουμε μεγαλο σοϊ ή γνωστους στο χωρο. Με λιγα λογια, δεν υπαρχει εξωτερικη χειρα βοηθειας, για κανενα λογο.

Θα το κοιταξω το προγραμμα που λες, ευχαριστω!

Επεξ/σία από WorryingAngel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πέρασα κάποιο φεγγάρι απο Σ.Αραβία, νομίζω πως μιας και είςαι και γυναίκα καταρχάς είναι ολίγον τι απαγορευτική η συγκεκριμένη επιλογή, πέραν το ότι και το επίπεδο ζωής είναι χάλια (περισσότερο δε για μια γυναίκα εκεί και αν είσαι και μόνη σου ανύπαντρη δλδ, νομίζω ακόμα δυσκολότερα...εώς και απαγορευτικά).  Αν σε ενδιαφέρει η Μ.Ανατολή δες κάτι άλλο, πχ Εμιράτα, Μπαχρειν (φτιάχνανε αντιστοίχα τεχνητά νησάκια πχ σε στιλ Ντουμπαι στον νότο αλλά και αρκετές κατασκευές σε Μανάμα σίτι εκεί πρίν κάποια χρόνια). Θα κοίταγα (εκτός του τι έχει πρωταθεί σε Ευρώπη) επίσης πρός Ολλανδία, Βέλγιο πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, newton91 είπε

Αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα εννοείς αυτά του 1975 έτσι ; Αυτά πριν 50 χρονια έτσι ;  

Δυστυχώς ναι... είπαμε, οθωμανική χώρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2018 στις 4:42 ΜΜ, WorryingAngel είπε

...Πραγματικά κανείς ως τώρα δεν έχει θίξει (και σε ευχαριστώ που ήσουν ο πρώτος) ένα άλλο μεγάλο κομμάτι που "πονάει", της δυνατότητας δηλαδή να υπάρχει από πριν ένα σχετικά μεγάλο χρηματικό ποσό, ώστε να κάνει κάποιος το εγχείρημά του και το ξεκίνημά του σε μια άλλη χώρα.

Στην περίπτωση που αυτό το ποσό (υπολογίζω αεροπορικά - ξενοδοχεία - λοιπές μετακινήσεις εντός πόλεως - φαγητό) δεν υπάρχει από πριν, τι γίνεται?

Και με τις ξένες εταιρίες, ισχύει πως αν σε προσλάβουν, σε πληρώνουν προκαταβολικά τον 1ο μήνα για τα έξοδά σου ή αυτό το σενάριο είναι επιστημονικής φαντασίας?

Και τελικά, αν κάποιος δεν έχει να διαθέσει τα 2-3-4-5 χιλιάδες ευρώ (ή όσα είναι τελοσπάντων) για το ξεκίνημά του σε οποιαδήποτε χώρα, παραμένει έγκλειστος στην Ελλάδα να υποθέσω?

 

Aν θες να πας στο εξωτερικό θες λεφτά . Εχω φιλους που εχουν παει Σκωτία και είχαν πανω απο 5000ε ο καθένας. Μόνο για το ενοικιο εκει θες 500 λίρες καθε μηνα το λιγότερο. Επίσης βρήκαν δουλειές ασχετες με το αντικείμενο που είχαν σπουδάσει. Ο ενας μάζευε σκουπίδια μάλιστα και μετα απο καιρό βρήκε αλλη δουλεια.

Δεν σου λέω να μαζεύεις σκουπιδια στην Σκωτία, αλλα δουλειά θα βρεις άσχετη με το αντικείμενο σου βέβαια στην αρχή. Ειδικά για Σκωτία που ξέρω δεν υπάρχει ανεργία και αν θες βρισκεις δουλειά.

Επεξ/σία από Yperaspisths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Δεν σου λέω να μαζεύεις σκουπιδια στην Σκωτία, αλλα δουλειά θα βρεις άσχετη με το αντικείμενο σου βέβαια

Αν είναι να μαζεύεις σκουπίδια κάθεσαι εδώ και παίρνεις το επίδομα του Τσίπρα. Καλύτερα είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 31/8/2018 στις 6:37 ΜΜ, WorryingAngel είπε

Αν είχα βυσμα, θα δουλευα ηδη και το συγκεκριμενο thread δε θα ειχε δημιουργηθει ποτε. Οχι, δεν εχω κανενα βυσμα στην Πατρα, ο πατερας μου ειναι απο βορεια ελλαδα, δεν εχουμε μεγαλο σοϊ ή γνωστους στο χωρο. Με λιγα λογια, δεν υπαρχει εξωτερικη χειρα βοηθειας, για κανενα λογο.

Θα το κοιταξω το προγραμμα που λες, ευχαριστω!

καλημερα, στον ΟΤΕ κοσμοτε εστειλες? εαν οχι στειλε μου βιογραφικο θα δουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

καλημερα, στον ΟΤΕ κοσμοτε εστειλες? εαν οχι στειλε μου βιογραφικο θα δουμε. 

Αν δεν ήταν γυναίκα (που δεν κόβω και το χέρι μου πως όντως είναι) και ήταν άντρας, θα προσέφερες αυτήν τη βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasivouzoukos είπε

Αν δεν ήταν γυναίκα (που δεν κόβω και το χέρι μου πως όντως είναι) και ήταν άντρας, θα προσέφερες αυτήν τη βοήθεια;

ναι εαν το αξιζε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 26/9/2018 στις 10:24 ΠΜ, Vasivouzoukos είπε

Αν δεν ήταν γυναίκα (που δεν κόβω και το χέρι μου πως όντως είναι) και ήταν άντρας, θα προσέφερες αυτήν τη βοήθεια;

Σορρυ, τη φωτο δε τη βλεπεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...