Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική μου άποψη είναι να επιμείνεις στο σχεδιαστικό κομμάτι των Σπουδών (βλέπε AutoCad)  και να ξεχάσεις ιδέες και όνειρα ότι θα χτίζει πολυκατοικίες και ουρανοξύστες και πάει λέγοντας...δυστυχώς το πτυχίο σου σαν ΤΕΙ σε χαντακώνει στην Ελλάδα και στο εξωτερικό απλώς το "αναγνωρίζουν"

Με βάση την φωτογραφία σου (αν είναι αληθινή) και τα λεγόμενα σου ιδέες με Σαουδική Αραβία & Εμιράτα και κουραφέξαλα ξέχασε τα...μιλάμε για εργοτάξια με Ινδούς/Πακιστανούς και γενικούς κάθε καρυδιάς καρύδι..με νυχτερινά ωράρια λόγω ζέστης...και δεν νομίζω να έχεις όρεξη για βολτίτσες στο -3 υποεπίπεδο στις 4 η ώρα το πρωί με τα "μπουμπούκια"...διάβασε λίγο για την κουλτούρα τους σαν λαοί και θα καταλάβεις ποιά είναι τα "εθνικά τους σπορ"...όχι και ότι οι υπόλοιποι "ντόπιοι" είναι καλύτεροι....μέχρι πριν απο λίγο καιρό το "εθνικό τους σπόρ" ήταν ...κάτι με καμήλες...i believe you get what i mean.....τώρα αν ήσσουν "τεθωρακισμένη" κάτι θα γινόταν αλλά όχι πολλά....υπάρχουν καλές δουλειές εκεί και για γυναίκες αλλά μόνο για φτασμένες καταστάσεις ...ξέρω γνωστή -γνωστού αρχιτεκτόνισσα που καθαρίζει 7-8 χιλιάρικα το μήνα όλα πληρωμένα και της ζητούσαν και πως θα της διαμορφώσουν το γραφείο για να είναι "ευχαριστημένη"....αλλά την κυνηγήσαν δεν κυνήγησε...

Αν θες να πας εξωτερικό ...μόνη σου καλώς ή κακώς θα πρέπει να ψάξεις για πολιτισμένες χώρες που να γνωρίζεις τουλάχιστον καλά την γλώσσα...αν και πάλι δύσκολο το κόβω...η λύση εαν έχουν μείνει κάποια φράγκα ...ξέρω δύσκολο....είναι να κυνηγήσεις 1 καλό μεταπτυχιακό σε κάποια χώρα...σίγουρα θα είναι ζόρικα οικονομικά αλλά τουλάχιστον όταν τελειώσεις θα είσαι "δικιά τους" και θα ανοίξουν κάποιες "πόρτες" που τώρα δεν "ανόιγουν"...

καλή τύχη..

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, WorryingAngel είπε

Εσείς που προτείνετε γραφεία & ανοίγματα στη χώρα μας, γνωρίζετε αρχικά τι είναι το επιχειρηματικό ρίσκο? Κρίμα που δεν έχουμε ΟΛΟΙ τις πλάτες της μαμάς & του μπαμπά, την ώρα που θα κλείνει ένα γραφείο που δεν πήγε καλά, λόγω έλλειψης δουλειών. Γνωρίζετε όλοι εσείς οι ειδήμονες πως ΚΛΕΙΝΟΥΝ από το 2010 διαρκώς τεχνικά γραφεία & η δουλειά στο χώρο μου έχει πέσει κατά 80%? Γνωρίζετε ότι για να ασκήσεις το επάγγελμα του ενεργειακού επιθεωρητή, υποχρεούστε να είσαστε εγγεγραμμένοι σε φορέα ασφάλισης, τον οποίο πληρώνετε κάθε μήνα, βγάλεις - δε βγάλεις λεφτά? Ρωτήστε στο ΤΣΜΕΔΕ για το ποσό. Γνωρίζετε ότι το επάγγελμα του ενεργειακού επιθεωρητή γνωρίζει επίσης κρίση, αφού άλλοι για την ίδια εργασία χρεώνουν 80 ευρώ (όσο περίπου θα έπρεπε για την εργασία που έκανες) και άλλοι 40 ευρώ, οπότε οι δεύτεροι "σκοτώνουν" τη δουλειά? Και με "έσοδα" 40 ευρώ ανά 3-4 μέρες, πως θα επιβιώσει ένα γραφείο?🤣🤣🤣

 

🤣🤣🤣

Τόσα ξέρουν, τόσα λένε...ο κλασσικός έλληνας, που έχει άποψη και γνωρίζει για τα πάντα (ξερόλας). Γνωρίζει ας πούμε ότι οι ενεργειακοί επιθεωρητές ήταν "κλειστό" επάγγελμα για 3-4 χρόνια, γιατί ενώ είχε βγει όλη η απαραίτητη νομοθεσία και υπήρχε η υποδομή, δεν προκυρήσσονταν εξετάσεις για να εγγραφούν νέοι μηχανικοί στο μητρώο...έτσι όλη την δουλειά έκαναν οι "προσωρινοί", που είχαν θεμελιώσει δικαίωμα βάσει προϋπηρεσίας και γράφτηκαν στα μητρώ "προσωρινών" μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις...
Όοοοταν έγιναν δε οι εξετάσεις (που για να συμμετέχεις, έπρεπε να έχεις παρακολουθήσει σεμινάρια του κώλου σε ΚΕΚ-αρπαχτές, λες και το γνωστικό σου αντικείμενο δεν επαρκούσε για μια επιθεώρηση, μιλάμε η απόλυτη ξεφτίλα του επιστήμονα και σου έπαιρναν από 4-5-6 είχα ακούσει μέχρι και 8 κατοστάρικα!) στην ουσία όλα τα υποχρεωτικά ΠΕΑ είχαν βγει και είχε απομείνει ελάχιστη "αγορά", με αποτέλεσμα αυτό που λέει η WorryingAngel...Γι΄ αυτό μην γράφετε εξυπνάδες. Εγώ ας πούμε, ενώ τα είχα σκάσει και είχα βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίου, όταν προκυρήχθηκαν οι πρώτες εξετάσεις δεν ασχολήθηκα καν, δεν υπήρχε νόημα ούτε είχα όρεξη να κάνω παζάρια και να ξεφτιλίζομαι και να ξεφτιλίζω το πτυχίο μου για ένα πενηντάρικο, το οποίο 24% είναι ΦΠΑ, το 26% φόρος και θα είχε και 100% προκαταβολή φόρου...

ΤΣΜΕΔΕ...200 ευρώ το μήνα δουλέψεις - δεν δουλέψεις.

Ναι ρε όλοι οι μηχανικοί 'κονομάνε, γι΄αυτό φεύγουν όλοι για εξωτερικό... Να ξέρετε όσοι έχουν απομείνει ή είχαν μεγάλες δουλειές πριν και τρώνε από τα έτοιμα για να ζήσουν, ή έχουν μεγάλο οικογενειακό κύκλο και είναι πολύ χωμένοι ώστε να παίρνουν δουλειές σε σταθερό ρυθμό, ΚΑΙ κατά μεγάλη ποσοστό χρωστάνε ΤΣΜΕΔΕ-εφορία και πάνε από ρύθμιση σε ρύθμιση, για να μπορέσουν να επιβιώσουν.

Οπότε μην τα χώνετε στην κοπέλα που δεν τόλμησε να ανοίξει δικό της γραφείο...άλλωστε, δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες της ανάληψης ρίσκου, πώς να το κάνουμε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν θα ειναι παντα σε υφεση η Ελλαδα,μην κανετε υπολογισμους βασιζομενοι στο οτι θα ειμαστε 100+ χρονια σε υφεση

Ναι ηταν δυσκολα αυτα τα χρονια και συνεχιζει να ειναι,αλλα για καποιους μηχανικους το 2018 ηταν σαφως καλυτερο

Τι σημαινει αυτο για το 2019; Μπορει και τιποτα,κανε με προφητη να σε κανω πλουσιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, efo355 said:

Τόσα χρόνια ένα γραφειο να είχες ανοίξει θα τα έβγαζες πέρα με τα ενεργειακά πιστοποιητικά. Θέλει να παίρνεις και κανα ρίσκο. Έπρεπε να είχες ανοίξει αφού έβλεπες δεν σε έπαιρνε κάνεις για δουλειά από το 2012. Τώρα πέρασαν αρκετά χρόνια και καταλαβαίνω ότι έχεις χαθεί από το χώρο. Θεωρώ ότι ήδη εχεις αργησει χαρακτηριστικά αλλά αν θες να ακολουθήσεις το επάγγελμά σου πρέπει να πάρεις γενναίες αποφάσεις και να τις εφαρμόσεις από αρχές Σεπτεμβρίου, δηλαδή σε 2 μέρες. Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις.

συγγνώμη αλλά δεν είναι τόσα απλά τα πράγματα, είναι πάρα πολλά τα έξοδα και μόνο με τα πεα δεν θα μπορούσες ούτε τα έξοδα να καλύψεις όχι να αφήσεις στην άκρη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην απογοητεύεσαι. Να, δες την Νοτοπούλου. Ενα πτυχίο Ψυχολογίας είχε(αν το πήρε και πως το πήρε...) και η μόνη προυπηρεσία της ηταν λίγοι μήνες ως καθαριστρια στον Δήμο Θεσσαλονίκης. Και τώρα είναι υφυπουργός... 

 

Υ.Γ off topic ,αλλα θέλω να βάλω τα κλάματα!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Παντως δεν θα ειναι παντα σε υφεση η Ελλαδα,μην κανετε υπολογισμους βασιζομενοι στο οτι θα ειμαστε 100+ χρονια σε υφεση

Ναι ηταν δυσκολα αυτα τα χρονια και συνεχιζει να ειναι,αλλα για καποιους μηχανικους το 2018 ηταν σαφως καλυτερο

Τι σημαινει αυτο για το 2019; Μπορει και τιποτα,κανε με προφητη να σε κανω πλουσιο.

Το θέμα δεν είναι αν θα υπάρξει ύφεση ή οχι, αλλά οτι πλέον έχουμε χτίσει τα πάντα ειδικά στην Αθήνα, τώρα για μέρη της επαρχίας δεν γνωρίζω αν υπάρχουν περιθώρια επέκτασης και ανέγερσης και άλλων οικοδομών, η Αθήνα μας τελείωσε πάντως, επίσης ο κόσμος έχει φάει από τα έτοιμα και λεφτά στην άκρη για ανακαινίσεις υφιστάμενων κτισμάτων δεν υπάρχουν, όσοι βγάλουν και αν μπορέσουν απ' τις δουλειές τους, ούτε η αποταμίευση είναι εφικτή. Οπότε, τουλάχιστον για μένα το επάγγελμα του μηχανικού έχει πεθάνει στην Ελλάδα. Τώρα όσοι υπάρχουν συντηρούνται είναι από ΠΕΑ, βεβαιώσεις αυθαιρέτων, άδειες μικρής κλίμακας, έχουν και κανένα σπίτι και το νοικιάζουν για να πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ και φόρους, αλλιώς δεν βγαίνεις και ούτε θα βγαίνεις στο μέλλον, θα περάσουν 15 χρόνια τουλάχιστον για να μπορείς να πεις οτι υπάρχει κάποιο μέλλον για τους μηχανικούς στην Ελλάδα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, masteripper είπε

Προσωπική μου άποψη είναι να επιμείνεις στο σχεδιαστικό κομμάτι των Σπουδών (βλέπε AutoCad)  και να ξεχάσεις ιδέες και όνειρα ότι θα χτίζει πολυκατοικίες και ουρανοξύστες και πάει λέγοντας...δυστυχώς το πτυχίο σου σαν ΤΕΙ σε χαντακώνει στην Ελλάδα και στο εξωτερικό απλώς το "αναγνωρίζουν"

Με βάση την φωτογραφία σου (αν είναι αληθινή) και τα λεγόμενα σου ιδέες με Σαουδική Αραβία & Εμιράτα και κουραφέξαλα ξέχασε τα...μιλάμε για εργοτάξια με Ινδούς/Πακιστανούς και γενικούς κάθε καρυδιάς καρύδι..με νυχτερινά ωράρια λόγω ζέστης...και δεν νομίζω να έχεις όρεξη για βολτίτσες στο -3 υποεπίπεδο στις 4 η ώρα το πρωί με τα "μπουμπούκια"...διάβασε λίγο για την κουλτούρα τους σαν λαοί και θα καταλάβεις ποιά είναι τα "εθνικά τους σπορ"...όχι και ότι οι υπόλοιποι "ντόπιοι" είναι καλύτεροι....μέχρι πριν απο λίγο καιρό το "εθνικό τους σπόρ" ήταν ...κάτι με καμήλες...i believe you get what i mean.....τώρα αν ήσσουν "τεθωρακισμένη" κάτι θα γινόταν αλλά όχι πολλά....υπάρχουν καλές δουλειές εκεί και για γυναίκες αλλά μόνο για φτασμένες καταστάσεις ...ξέρω γνωστή -γνωστού αρχιτεκτόνισσα που καθαρίζει 7-8 χιλιάρικα το μήνα όλα πληρωμένα και της ζητούσαν και πως θα της διαμορφώσουν το γραφείο για να είναι "ευχαριστημένη"....αλλά την κυνηγήσαν δεν κυνήγησε...

Αν θες να πας εξωτερικό ...μόνη σου καλώς ή κακώς θα πρέπει να ψάξεις για πολιτισμένες χώρες που να γνωρίζεις τουλάχιστον καλά την γλώσσα...αν και πάλι δύσκολο το κόβω...η λύση εαν έχουν μείνει κάποια φράγκα ...ξέρω δύσκολο....είναι να κυνηγήσεις 1 καλό μεταπτυχιακό σε κάποια χώρα...σίγουρα θα είναι ζόρικα οικονομικά αλλά τουλάχιστον όταν τελειώσεις θα είσαι "δικιά τους" και θα ανοίξουν κάποιες "πόρτες" που τώρα δεν "ανόιγουν"...

καλή τύχη..

το πτυχίο απο το ΤΕΙ αναγνωρίζεται ως Beng παντού στην Ευρώπη μην λέτε βλακείες. Μονο στην Ελλάδα δεν μπορούσαμε να γραφτούμε στο ΤΕΕ της χώρας αλλά πρόσφατα αλλαξε κ αυτό γιατι πλεον κ οι πελάτες φεύγουν κ εχει κριθεί παράνομο απο την ΕΕ.

Το ΤΕΕ για να χει μια κάστα στα πούπουλα κατέστρεψε ολο τον κατασκευαστικό κλάδο. 

Το AutoCAD ειναι καθαρά θεμα προσωπικής ενασχόλησης δεν μπορεί να στο μάθει κανείς.

 Βέβαια το μέλλον ειναι το BIM.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

η Αθήνα μας τελείωσε πάντως

Οχι δεν ειναι σωστο αυτο.Η Αθηνα θα μπορουσε να επεκταθει,η Αττικη ειναι γεματη απο ελευθερους χωρους.

Δεν λεω οτι θα γινει ετσι ,ουτε οτι ξερω σε πιο περιοχες θα γινει,αλλα αν υπαρξει αναπτυξη,δεν υπαρχει οριο,την καλη εποχη φαινοταν υποσχομενο φιλετο ο Γερακας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οχι δεν ειναι σωστο αυτο.Η Αθηνα θα μπορουσε να επεκταθει,η Αττικη ειναι γεματη απο ελευθερους χωρους. 

Δεν λεω οτι θα γινει ετσι ,ουτε οτι ξερω σε πιο περιοχες θα γινει,αλλα αν υπαρξει αναπτυξη,δεν υπαρχει οριο,την καλη εποχη φαινοταν υποσχομενο φιλετο ο Γερακας. 

Σαν τα φιλέτα που αναπτύχθηκαν χωρίς βασικές υποδομές, όπως το δίκτυο αποχέτευσης; Να μας λείπει, ευχαριστώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bilya είπε

Το ΤΕΕ για να χει μια κάστα στα πούπουλα κατέστρεψε ολο τον κατασκευαστικό κλάδο.

Το ανέκδοτο της ημέρας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Πάντως μην απογοητεύεσαι. Να, δες την Νοτοπούλου. Ενα πτυχίο Ψυχολογίας είχε(αν το πήρε και πως το πήρε...) και η μόνη προυπηρεσία της ηταν λίγοι μήνες ως καθαριστρια στον Δήμο Θεσσαλονίκης. Και τώρα είναι υφυπουργός... 

Υ.Γ off topic ,αλλα θέλω να βάλω τα κλάματα!

Δεν ήταν καθαρίστρια. Βυσματική πρόσληψη στον τομέα καθαρίοτητας και απόσπαση για το γραφείο ενός κομματικού στον δήμο που θα πήγαινε για βουλευτης ηταν.

Απλά, όπως πάρα πολλοί, μπήκε τυπικά στον τομέα καθαριότητας από τα κονδύλια του οποίου και χρηματοδοτήθηκε η προεκλογική καμπάνια του τύπου.

14 ώρες πριν, bilya είπε

το πτυχίο απο το ΤΕΙ αναγνωρίζεται ως Beng παντού στην Ευρώπη μην λέτε βλακείες. Μονο στην Ελλάδα δεν μπορούσαμε να γραφτούμε στο ΤΕΕ της χώρας αλλά πρόσφατα αλλαξε κ αυτό γιατι πλεον κ οι πελάτες φεύγουν κ εχει κριθεί παράνομο απο την ΕΕ.

Το ΤΕΕ για να χει μια κάστα στα πούπουλα κατέστρεψε ολο τον κατασκευαστικό κλάδο. 

Το AutoCAD ειναι καθαρά θεμα προσωπικής ενασχόλησης δεν μπορεί να στο μάθει κανείς.

 Βέβαια το μέλλον ειναι το BIM.

Αντιλαμ΄βανεσαι βέβαια ότι αυτά τα 2 δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένα.

Παραθέτεις δύο καταστάσεις σαν τάχα να είναι "ασύμβατες" μεταξύ τους, πράγμα που απλά δεν ισχύει.

PS:

Κανέναν, μα κανέναν δεν εμπόδισε το να μην είναι μέλος ΤΕΕ να δουλέψει σε αυτό που ήθελε. Μακάρι να μπορούσα και εγώ να ΜΗΝ είμαι μέλος ΤΕΕ.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αντιλαμ΄βανεσαι βέβαια ότι αυτά τα 2 δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένα.

Παραθέτεις δύο καταστάσεις σαν τάχα να είναι "ασύμβατες" μεταξύ τους, πράγμα που απλά δεν ισχύει.

PS:

Κανέναν, μα κανέναν δεν εμπόδισε το να μην είναι μέλος ΤΕΕ να δουλέψει σε αυτό που ήθελε. Μακάρι να μπορούσα και εγώ να ΜΗΝ είμαι μέλος ΤΕΕ.

κοιτα να δεις οταν αποφοίτησα  δεν ειχα το δικαίωμα να γραφτω στο ΤΕ της Ελλάδας. Οταν ηρθα στο uk εγινα δεκτός απο το ΤΕ της χώρας. Αν αυτο δεν ειναι παραλογο τι ειναι. 

Απο φετος κ μηχανικοί ΤΕ μπορούν να ναι μελη στο ΤΕΕ κ υτο αλλαξε γιατι εδω κ χρόνια λογω ΕΕ δέχονταν μέλη με beng απο αλλες χωρες εκτος της Ελλάδος. (αν δεν κανω λαθος ο νομος περασε το 2012)

Δεν λεω οτι μετα απο χρόνια με εργα κτλπ δεν γίνοσουν μελος του ΤΕΕ σαν ΤΕ. Απλα συγκρίνω εναν απόφοιτο απο τει κ πανεπιστήμιο. 

56 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το ανέκδοτο της ημέρας...

Οκ το ΤΕΕ δεν ηταν κ ειναι συντεχνία τον ΠΜ που εντελώς τυχαία έχουν το δικαίωμα υπογραφής σχεδον για τα πάντα. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bilya είπε

κοιτα να δεις οταν αποφοίτησα  δεν ειχα το δικαίωμα να γραφτω στο ΤΕ της Ελλάδας. Οταν ηρθα στο uk εγινα δεκτός απο το ΤΕ της χώρας. Αν αυτο δεν ειναι παραλογο τι ειναι. 

Παράλογο είναι μία κατσίκα να παίζει πιάνο.

Αυτό που περιγράφεις είναι 2 οργανισμοί, ο καθένας εκ των οποίων είχε παλά τους δικούς του όρους και κανονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bilya είπε

κοιτα να δεις οταν αποφοίτησα  δεν ειχα το δικαίωμα να γραφτω στο ΤΕ της Ελλάδας. Οταν ηρθα στο uk εγινα δεκτός απο το ΤΕ της χώρας. Αν αυτο δεν ειναι παραλογο τι ειναι. 

Απο φετος κ μηχανικοί ΤΕ μπορούν να ναι μελη στο ΤΕΕ κ υτο αλλαξε γιατι εδω κ χρόνια λογω ΕΕ δέχονταν μέλη με beng απο αλλες χωρες εκτος της Ελλάδος. (αν δεν κανω λαθος ο νομος περασε το 2012)

Δεν λεω οτι μετα απο χρόνια με εργα κτλπ δεν γίνοσουν μελος του ΤΕΕ σαν ΤΕ. Απλα συγκρίνω εναν απόφοιτο απο τει κ πανεπιστήμιο. 

Οκ το ΤΕΕ δεν ηταν κ ειναι συντεχνία τον ΠΜ που εντελώς τυχαία έχουν το δικαίωμα υπογραφής σχεδον για τα πάντα. 

Είχες όμως το δικαίωμα να γραφτείς στο ΕΕΤΕΜ, και τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα.

Το ότι οι μηχανικοί ΤΕ μπορούν να 'ναι μέλη στο ΤΕΕ, πες μου τι τους προσφέρει. Έξτρα συνδρομές.

Όχι το ΤΕΕ δεν ήταν συντεχνία των ΠΜ. Ήταν όλων των Μηχανικών. Ξέρεις όμως τι σημαίνει συντεχνία (κυριολεκτικά), έτσι; "Επαγγελματική Ένωση". Αυτό που είναι δηλαδή το ΤΕΕ, οι Δικηγορικοί Σύλλογοι, οι Ιατρικοί Σύλλογοι, Φαρμακευτικοί κλπ. Δεν αλλάζει κάτι. Το ότι οι ΠΜ έχουν το δικαίωμα υπογραφής για τα πάντα οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είμαστε μια μοντέρνα Ευρωπαϊκή χώρα, αλλά χώρα του πρώην Οθωμανικού μορφώματος και ίσως μας άρεσε καλύτερα έτσι, γι' αυτό και τα επαγγελματικά δικαιώματα που ισχύουν ακόμα και σήμερα σε διάφορες ειδικότητες, είναι τα ίδια που ίσχυαν και πριν 150 χρόνια, όταν δεν υπήρχαν άλλες που να τα καλύπτουν καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω πολύ απλά στις "καλές" μέρες 1ος μισθός μηχανικού ΠΕ --> 1500 €, 1ος μηχανικός ΤΕ -->750€ (με γκρίνια)...τώρα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες...λές και ο κόσμος που σπούδασε ΤΕΙ ήταν για τα μπάζα...ανάθεμα την ώρα που έχασα την ζωή μου στην κωλοσχολή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...