Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, hexenlord είπε
Αναφορά σε κείμενο

Firstly, your guardian (who can be your husband, father, brother or even son) needs to give you permission to work. If you do not get permission from your guardian then, unfortunately, you are not allowed to work in the country.

SEE ALSO: Single Women Working in Saudi Arabia

Men and women are allowed to work alongside one another, but your employer needs to adhere to specific criteria. According to Saudi Arabia’s labour law, women are allowed to work in the Kingdom but their office needs to meet specific criteria: There must be separate bathrooms for men and women, security system and private lunch rooms for women where they can pray as well. Companies who fail to adhere to these regulations will face penalties.

Many companies are reluctant to hire women because of these strict rules. Most office buildings in Saudi Arabia were constructed with the idea that only men are going to be working there. This means that a number of the buildings would require office revamps – an expense that many companies are unwilling to pay.

Γουόρκ-λάηφ μπάλανς και χέλθι γουόρκ άτιτουντ.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, hexenlord είπε

Να παει εξω, να δουλεύει 6 μερες, 12ωρες και να τσεπωνει νομιμα 2000 ευρω, δίχως φόρους (ΗΑΕ, ΚΑΤΑΡ). Αν δε, δεν εχει τιποτα στο ονομα της στην Ελλάδα (ελπίζω πως οχι) τοτε δεν χρειάζεται να κανει ουτε δήλωση στην εφορία εφόσον αλλάξει το ΑΦΜ της σε ΔΟΥ εξωτερικού. 

Προς TS @WorryingAngel και όχι  προν τον hexenlord.

Όλα τα παραπάνω είναι απλά βλακείες και ως "συνάδελφος" μηχανικός θα σε συμβούλευα να τα ξεχάσεις. Είναι απλά χαζομάρες που κάποιος διάβασε στο inet ή είπε ο γνωστός του γνωστού κλπ.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλεισουμε αυτο το θεμα,δεν εχω γνωρισει στην ζωη μου ολη γυναικα μηχανικο που να εχει δουλεψει εκει περα στους βαρβαρους.

Θα εχει υπαρξει καποια;Ισως,αυτο δεν σημαινει οτι ειναι μια εφικτη και λογικη επιλογη.

Τελος στην Αραπιά τα εργασιακα δικαιωματα ειναι ενα θεμα για ολους,οχι μονο για τις γυναικες.Εκει ειναι πραγματικος εργασιακος μεσαιωνας,οχι σαν αυτον που λενε οι ΚΚΕδες εδω.Σου αφαιρει αυθαιρετα την αδεια εργασιας ο εργοδοτης και αυτοματα εισαι παρανομος.

Σε χωρες οπως Γερμανια,Ολλανδια κτλ ειναι ακριβα τα σπιτια στα μεγαλα αστικα κεντρα,εως παρα πολυ ακριβα,κατα τα αλλα και αν εξαιρεσουμε τον καταθλιπτικο καιρο,ειναι καλες επιλογες.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χθες είχα πάει για καφέ με τον φίλο μου ΠΜ που ζει τώρα Αγγλία. Η εταιρεία που απασχολείται έχει ως αντικείμενο την ανάπτυξη περιοχών. Τι σημαίνει αυτό...αγοράζει ένα οικόπεδο, πχ ένα παλιό αεροδρόμιο, και σε αυτό αναπτύσσει μια γειτονιά-περιοχή ολόκληρη, σπίτια, σούπερ μάρκετ, καταστήματα, τα πάντα! Το project που είναι τώρα στα τελειώματα, έχει ξεκινήσει εδώ και ~15έτη...μιλάμε για άλλη πραγματικότητα, εκτός τελείως από τα δικά μας δεδομένα! Μου έλεγε ότι διαβάζει όλο αυτό το νταβαντούρι που γίνεται για το Ελληνικό, και γελάει!

https://www.berkeleygroup.co.uk/about-us/our-brands/st-george

Είναι η 2η μεγαλύτερη κατασκευαστική της Αγγλίας...αρχικά είχε πάει σε μια πιο μικρή, έκατσε 1 χρόνο και μετά βρήκε σε αυτή.

Την αρχική δουλειά στην Αγγλία την είχε βρει μέσω αυτού του γραφείου (μιας και είσαι linkedin):

https://www.linkedin.com/company/vanbrugh-group/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LongTom είπε

Γουόρκ-λάηφ μπάλανς και χέλθι γουόρκ άτιτουντ.:lol:

Most office buildings in Saudi Arabia were constructed with the idea that only men are going to be working there. This means that a number of the buildings would require office revamps – an expense that many companies are unwilling to pay.

 

---

Σε μουσουλμανική χώρα, πιο ανοικτή στην εργασία γυναικών από τη Σ. Αραβία.

Σκηνικό: Πελάτης ρίχνει μια ματιά στα σχέδια ενός μικρού κτιρίου σε μία βιομηχανική εγκατάσταση

>> Πελάτης: Γιατί έχετε βάλει εδώ δύο τουαλέτες;

>> Ευρωπαίος εργολάβος: Μία ανδρών και μία γυναικών.

>> Πελάτης: Χα, χα, χα, χα, χα, χα ... κάντε αυτό το χώρο αποθήκη

...

true story.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Most office buildings in Saudi Arabia were constructed with the idea that only men are going to be working there. This means that a number of the buildings would require office revamps – an expense that many companies are unwilling to pay.

---

Σε μουσουλμανική χώρα, πιο ανοικτή στην εργασία γυναικών από τη Σ. Αραβία.

Σκηνικό: Πελάτης ρίχνει μια ματιά στα σχέδια ενός μικρού κτιρίου σε μία βιομηχανική εγκατάσταση

>> Πελάτης: Γιατί έχετε βάλει εδώ δύο τουαλέτες;

>> Ευρωπαίος εργολάβος: Μία ανδρών και μία γυναικών.

>> Πελάτης: Χα, χα, χα, χα, χα, χα ... κάντε αυτό το χώρο αποθήκη

...

true story.

Βρε τον παρεξηγήσατε τον άνθρωπο, ήθελε να είναι Unisex οι τουαλέτες για την προώθηση ενός υγιούς εργασιακού περιβάλλοντος, όπως εδώ στην Δανία.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, hexenlord είπε

καλη τυχη οπως σου ειπα. Δεν εχεις ιδεα. Κριμα που συνεχιζεις να παραπληροφορεις τον κοσμο. 

Τελος για πολλοστη φορα η σειρα της προτασης μου ηταν: ΗΑΕ, ΚΑΤΑΡ, ΣΑΟΥΝΤΙ. Αν καποια ΔΕΝ βρει δουλεια στις κυρολεκτικα αμετρητες εταιρειες των δυο πρωτων χωρων ας κοιταξει theredseeproject που ψαχνουν απο πολιτικους μεχρι λαντσκειπ και εργοδηγους.

το κοβω εδω γιατι ειναι πχια φεδρο.

EDIT: επειδη σε κοβω για ατομο με πολλες "ικανοτητες", επειδη τελικως, σκοπος μου ειναι να μην παραπληροφορουμε τα ατομα που μας διαβαζουν, και επειδη ειμαι σιγουρος πως ηδη ετοιμαζεις βαρυγδουπη παν-επιστημονικη απαντηση, παραθετω το παρακατω σε λινκ για οποιον/οποια εχει ορεξη να ψαχτει, να κανει καριερα, να βγαλει λεφτα κοκ.

https://www.expatwoman.com/saudi-arabia/working-in-saudi-arabia/your-guide-to-working-in-saudi-arabia-woman 

Και συνεχίζω αγαπητέ... 

Εχεις παει? ναι ή όχι? Οπως σου είπα, έχω πάει αρκετές φορές για projects εταιρείας που δούλευα παλαιότερα. Επίσης στην τωρινή μου εταιρεία έχουμε στενή συνεργασία με το εκεί γραφείο της καθώς και πολλούς συναδέλφους που λόγω κρίσης έχουν φύγει και έχουν πάει εκεί. 

Περισσότερα δικαιώματα έχει ένας σκύλος απο ότι μια γυναίκα. Συγνώμη που το θέτω έτσι δεν είναι καθόλου ρατσιστικό, απλά οι άνθρωποι είναι στον μεσαίωνα. Μην κοιτάς τα χαζο-site που βρίσκεις απο εδώ και απο εκεί. Πήγαινε να δεις. Και εμένα μου λέγανε πολλά, αλλα όταν πήγα εκεί δεν πίστευα στα μάτια μου αυτό που έβλεπα. 

Σε γενικές γραμμές, ανύπανρη γυναίκα, εκτός και αν είναι αεροσυνοδός ή καμμιά σούπερ ντούπερ γιατρός, δεν υπάρχει περίπτωση να λάβει πρόσκληση (γιατί διαφορετικά δεν μπορείς να μπεις στην χώρα, αν δεν το ξέρεις) για να πάρει visa.  Ακόμα και για τους άντρες, η παροχή visa είναι πολύ δύσκολη και συνήθως γίνετε απο μια δυτική εταιρεία που ήδη έχει γραφεία και υπαλλήλους εκεί. 

Αν επιμένεις τόσο πολύ, τι να σου πω, στείλε την αδελφή σου να δούμε... Α και πες της να πιεί και καμμιά μπύρα εκεί....

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Σε μουσουλμανική χώρα, πιο ανοικτή στην εργασία γυναικών από τη Σ. Αραβία.

 

Σκηνικό: Πελάτης ρίχνει μια ματιά στα σχέδια ενός μικρού κτιρίου σε μία βιομηχανική εγκατάσταση

>> Πελάτης: Γιατί έχετε βάλει εδώ δύο τουαλέτες;

>> Ευρωπαίος εργολάβος: Μία ανδρών και μία γυναικών.

>> Πελάτης: Χα, χα, χα, χα, χα, χα ... κάντε αυτό το χώρο αποθήκη

...

true story.

εγώ πάντως σε όλα τα κτήρια (μόνο μεγάλα) που έχω δει τις μελέτες τους σε αραβικές χώρες (και στην ΣΑ) είχαν υποδομές για γυναίκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ θα ήθελα να μου περιγράψει κάποιος το υποτιθέμενο interaction μεταξύ γυναίκας και άνδρα συναδέλφου στην Σ.Α. 

χαχαχαχαχαχαχα

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, nvel είπε

εγώ πάντως σε όλα τα κτήρια (μόνο μεγάλα) που έχω δει τις μελέτες τους σε αραβικές χώρες (και στην ΣΑ) είχαν υποδομές για γυναίκες

- Δεν ήταν αραβική χώρα.

- Δεν ήταν "κτίριο", του στυλ κτίριο γραφείων, εμπορικό ή κάτι τέτοιο κλπ κλ. Ήταν το κτίριο σε ένα εργοστάσιο ενός χώρου στον οποίο ακόμα και στη χώρα αυτή που έχει αρκετές γυναίκες σε εταιρείες, ο συγκεκριμένος τομέας είναι ανρδοκρατούμενος. Η μόνη γυναίκα που θα μπορούσα να φανταστώ να μπει στο κτιριο αυτό ποτέ θα ήταν ίσως καμιά φοιτήτρια που θα πήγαινε εκεί επίσκεψη με το πανεπιστήμιό της (όπως πχ πάνε σχολεία σε ένα εργοστάσιο) ή κάτι παρόμοιο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

36 λεπτά πριν, nkarama είπε

Πολύ θα ήθελα να μου περιγράψει κάποιος το interaction μεταξύ γυναίκας και άνδρα συναδέλφου στην Σ.Α. 

χαχαχαχαχαχαχα

 φαγωθηκατε με τη Σαουδική Αραβία. σε καμια περίπτωση δεν ειναι ωραια εκει, ειναι μαύρα και αραχνα. Έπεσε στο τραπέζι σαν επιλογη καθως η τοπικ σταρτερ ξεκίνησε ως "ειμαι 33, δεν εχω δουλεια, παρακαλώ τα φωτα σας".  συγκεκριμένα έπεσε στο τραπέζι ως τρίτη επιλογη. Και ξαναματαειπα πως ΑΝ αποφασίσει να παει GCC και δεν βρει δουλεια σε μια απο τις εκατοντάδες κατασκευαστικές των εμιρατων η του Κατάρ, τοτε μπορεί να κοιτάξει και Σαουδική, έδωσα και το ονομα του megaproject μαλιστα (redseaproject). 

Μετά Νkarama, είπες πως ανυπαντρη γυναικα δεν κατεβαίνει εκει καθως και άλλες πληροφορίες οι οποίες ηταν -οχι ψευτικες- αλλα ανακιβεις. επίσης με ειρωνευτικες (ελα ρε επιστήμονα), πράγμα που δεν ειναι σωστό σε δημοσια συζήτηση. Σου έβαλα το λινκ για να δεις πως δεν ειναι ετσι. τι σήμαινε αυτο το λινκ?δεν σημαίνει πως "μαστα ολα τωρα, κάνε κολωτουμπες απο τη χαρα σου και κατεβα Σαουδική". Προφανώς και οχι, ΑΛΛΑ αν ολα τα αλλα αποτυχουν (Ευρώπη, rest of GCC) , τοτε εχεις ΚΑΙ αυτη την επιλογή. 

Βλέπω ομως πολυ αρνητικότητα γυρω απο το τι πρότεινε ένας χρηστης. Αντι ας πουμε να συζητάτε τι γαματα που ειναι στο Ντουμπαι για μια Ελληνίδα, που αν καταφέρει να εισχωρησει θα περνάει ζωη και κότα, κατεφερεστε συγκεκριμένα (και αρνητικά) προς μια εκ των 3 προτάσεων μου, συνεχώς.δικαιωμα σας φυσικά. Να σημειώσω πως η ΤΣ ΔΕΝ κανα κοριτσάκι να την προστατευσετε απο την κακια συμβουλή του χεξενλορντ. Αλλα είπαμε, δικαίωμα σας να συνεχίσετε με το φλέγον ζήτημα της Σαουδικής.

 

εδιτ γιατι ρωτηθηκα (αν και έγραψα με λεπτομεριες που εχω εργασθει). Οχι σουδικη δεν εχω παει με κοντρακτ αλλα με εχει στείλει η εταιρεία μου γυρω στις 6 φορες σε ταξίδια των 7-8 ημερων. Σε κλειστό compound με εξπατς. Εκειμεσα ολα μέλι γάλα, και με τα μπικίνι τους κανανε μπανιο στις πισίνες, και οδηγουσαν απο το σπιτι στο σουπερμάρκετ και στον κινηματογράφο. Αλλα αυτα μεσα. Έξω πρέπει να ειναι μεσαίωνας. Με 2 συνάδελφους (γυναίκες) που εχουμε επαφή λόγω προτζεκτ μου λενε τα ιδια. Ειναι μαύρα γενιως σαν χωρα, κανουμε υπομονή στο κομπαουντ, εδωμεσα δεν παιζει πρόβλημα, έξω δεν ξεμυταμε μονες μας, τα τσεπωνουμε μερί να λήξει το συμβόλαιο. Ανυπαντρες. Γυναίκες. Στη Σαουδική. Ναι. 

Ελπίζω να το καλύψαμε το κεφάλαιο σαουδικης. 

Επεξ/σία από hexenlord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Εντομεταξυ στις Αραβικές χωρες ανήκει και η Ιορδανία που ειναι η Ελβετία των Αραβικων χωρών.

Και το ομαν επισης, που ειναι "παράδεισος", συνδυάζει θάλασσα, ερημο, βουνό (πραγματικά απίστευτο). Η κατασκευαστική δραστηριότητα ομως δεν ειναι τοσο μεγάλη όσο στα μεγάλα αδερφια-κρατιδια, εξ ου και δεν αναφέρθηκε. Σωστά ομως, και το ομαν και η Ιορδανία αποτελούν επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Και το ομαν επισης, που ειναι "παράδεισος", συνδυάζει θάλασσα, ερημο, βουνό (πραγματικά απίστευτο). Η κατασκευαστική δραστηριότητα ομως δεν ειναι τοσο μεγάλη όσο στα μεγάλα αδερφια-κρατιδια, εξ ου και δεν αναφέρθηκε. Σωστά ομως, και το ομαν και η Ιορδανία αποτελούν επιλογές. 

Και την Υεμένη θα προσθετα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Βλέπω ομως πολυ αρνητικότητα γυρω απο το τι πρότεινε ένας χρηστης. Αντι ας πουμε να συζητάτε τι γαματα που ειναι στο Ντουμπαι για μια Ελληνίδα, που αν καταφέρει να εισχωρησει θα περνάει ζωη και κότα, κατεφερεστε συγκεκριμένα (και αρνητικά) προς μια εκ των 3 προτάσεων μου, συνεχώς.δικαιωμα σας φυσικά. Να σημειώσω πως η ΤΣ ΔΕΝ κανα κοριτσάκι να την προστατευσετε απο την κακια συμβουλή του χεξενλορντ. Αλλα είπαμε, δικαίωμα σας να συνεχίσετε με το φλέγον ζήτημα της Σαουδικής.

Ελπίζω να το καλύψαμε το κεφάλαιο σαουδικης. 

Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω και θα έλεγα ότι με εκπλήσσει πάρα πολύ.

Το καλύτερο που άκουσα από γυναίκες που ήταν εκεί για λίγους μήνες-χρόνια ήταν ότι παλευόταν, για σαριομούσλιμ χώρα πάντα. Πολλά τα πετροντάλαρς και οι φτηνοί σκλάβοι υπηρέτες, αλλά η ποιότητα ζωής, ως γυναίκες, πολύ κάτω του μετρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...