Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, DrLo είπε

Παράλογο είναι μία κατσίκα να παίζει πιάνο.

Αυτό που περιγράφεις είναι 2 οργανισμοί, ο καθένας εκ των οποίων είχε παλά τους δικούς του όρους και κανονες.

οχι έχουμε εναν οργανισμό οπου δεν εφαρμόζει τις οδηγίες της ΕΕ κ εναν αλλο οπου τις εφαρμόζει. Οπως εγραψα πλεον αυτο άλλαξε.

Το ότι έχουν αλλους κανόνες ειναι δεδομένο γιατι εδω το οτι εχεις πτυχίο μηχανικού ΔΕΝ σε κανει μηχανικό. Υπάρχει ολόκληρη διαδικασία για να γίνεις chartered. Ολοι ξεκινάμε απο το μηδέν ανεξαρτητα απο που πήραμε πτυχίο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεις να ανοιξεις γραφειο και αυτα τα τρελα που σου λενε. Θες προυπηρεσια και ο τομεας αυτος αργοπεθαινει. Πηγαινε εξωτερικο να δουλεψεις ισως και χωρις την ειδηκοτητα σου.

το καραβι εδω εχει βουλιαξει. Σε 10 χρονια (και λιγα λεω) τα ξαναλεμε. Τοσα χρονια γιατι εκατσες εδω ανεργη;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, masteripper είπε

Προσωπική μου άποψη είναι να επιμείνεις στο σχεδιαστικό κομμάτι των Σπουδών (βλέπε AutoCad)  και να ξεχάσεις ιδέες και όνειρα ότι θα χτίζει πολυκατοικίες και ουρανοξύστες και πάει λέγοντας...δυστυχώς το πτυχίο σου σαν ΤΕΙ σε χαντακώνει στην Ελλάδα και στο εξωτερικό απλώς το "αναγνωρίζουν"

Με βάση την φωτογραφία σου (αν είναι αληθινή) και τα λεγόμενα σου ιδέες με Σαουδική Αραβία & Εμιράτα και κουραφέξαλα ξέχασε τα...μιλάμε για εργοτάξια με Ινδούς/Πακιστανούς και γενικούς κάθε καρυδιάς καρύδι..με νυχτερινά ωράρια λόγω ζέστης...και δεν νομίζω να έχεις όρεξη για βολτίτσες στο -3 υποεπίπεδο στις 4 η ώρα το πρωί με τα "μπουμπούκια"...διάβασε λίγο για την κουλτούρα τους σαν λαοί και θα καταλάβεις ποιά είναι τα "εθνικά τους σπορ"...όχι και ότι οι υπόλοιποι "ντόπιοι" είναι καλύτεροι....μέχρι πριν απο λίγο καιρό το "εθνικό τους σπόρ" ήταν ...κάτι με καμήλες...i believe you get what i mean.....τώρα αν ήσσουν "τεθωρακισμένη" κάτι θα γινόταν αλλά όχι πολλά....υπάρχουν καλές δουλειές εκεί και για γυναίκες αλλά μόνο για φτασμένες καταστάσεις ...ξέρω γνωστή -γνωστού αρχιτεκτόνισσα που καθαρίζει 7-8 χιλιάρικα το μήνα όλα πληρωμένα και της ζητούσαν και πως θα της διαμορφώσουν το γραφείο για να είναι "ευχαριστημένη"....αλλά την κυνηγήσαν δεν κυνήγησε...

Αν θες να πας εξωτερικό ...μόνη σου καλώς ή κακώς θα πρέπει να ψάξεις για πολιτισμένες χώρες που να γνωρίζεις τουλάχιστον καλά την γλώσσα...αν και πάλι δύσκολο το κόβω...η λύση εαν έχουν μείνει κάποια φράγκα ...ξέρω δύσκολο....είναι να κυνηγήσεις 1 καλό μεταπτυχιακό σε κάποια χώρα...σίγουρα θα είναι ζόρικα οικονομικά αλλά τουλάχιστον όταν τελειώσεις θα είσαι "δικιά τους" και θα ανοίξουν κάποιες "πόρτες" που τώρα δεν "ανόιγουν"...

καλή τύχη..

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Ποσο μίζεροι και άσχετοι είστε μερικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, katsapoli είπε

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Ποσο μίζεροι και άσχετοι είστε μερικοι

Πάλι καλά που υπάρχουν και οι σχετικοί

images?q=tbn:ANd9GcTlK4uyxk3ZycLzIXYdppf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, masteripper είπε

Πάλι καλά που υπάρχουν και οι σχετικοί

images?q=tbn:ANd9GcTlK4uyxk3ZycLzIXYdppf

Να φανταστώ η φοτο ειναι απο εσένα τραβηγμένη όντας μηχανικός π ασχολειτε στον κατασκευαστικό τομέα στο εξωτερικό και ξέρει πως έχουν τα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, katsapoli είπε

Να φανταστώ η φοτο ειναι απο εσένα τραβηγμένη όντας μηχανικός π ασχολειτε στον κατασκευαστικό τομέα στο εξωτερικό και ξέρει πως έχουν τα πράγματα 

Αφου είσαι στα πράγματα δώσε μία λύση...έτσι απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, katsapoli είπε

Να φανταστώ η φοτο ειναι απο εσένα τραβηγμένη όντας μηχανικός π ασχολειτε στον κατασκευαστικό τομέα στο εξωτερικό και ξέρει πως έχουν τα πράγματα 

Εγώ που είμαι μηχανικός και έχω εργαστεί (και εργάζομαι) στον κατασκευατικό τομέα στο εξωτερικό και ξέρω πως έχουν τα πράγματα βρίσκω απόλυτα φυσιολογική την παραπάνω φώτο , εαν μιλάμε πάντα για εργασία πεδίου στο κόλπο.

Θα μπορούσε κάλλιστα να είχε τραβηχθεί από συνάδελφό μου εκεί.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Εγώ που είμαι μηχανικός και έχω εργαστεί (και εργάζομαι) στον κατασκευατικό τομέα στο εξωτερικό και ξέρω πως έχουν τα πράγματα βρίσκω απόλυτα φυσιολογική την παραπάνω φώτο , εαν μιλάμε πάντα για εργασία πεδίου στο κόλπο.

Θα μπορούσε κάλλιστα να είχε τραβηχθεί από συνάδελφό μου εκεί.

Δεν υπάρχουν μονο τα εργοτάξια στο Dubai, UAE, Quatar, μια χαρά θα μπορούσε να δουλέψει σε τμήματα μελετών σε δουλειά γραφείου, είτε σε κατασκευαστικές είτε σε εταιρία συμβούλων. Το εργοτάξιο είναι δύσκολο για γυναίκες παντού, όχι μόνο στην Αραβία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, lary7 είπε

Δεν υπάρχουν μονο τα εργοτάξια στο Dubai, UAE, Quatar, μια χαρά θα μπορούσε να δουλέψει σε τμήματα μελετών σε δουλειά γραφείου, είτε σε κατασκευαστικές είτε σε εταιρία συμβούλων. Το εργοτάξιο είναι δύσκολο για γυναίκες παντού, όχι μόνο στην Αραβία.

"θα μπορούσε".

Το 80-90% της δουλειάς "γραφείου" project που βρίσκονται στο κόλπο ΔΕ γίνεται στον κόλπο. Το μέρος της δουλειάς που δε μπορεί παρά να γίνεται εκεί είναι η δουλειά πεδίου. και το 10-20% που απομένει γίνεται σε δουλειές εξαιρετικά ανταγωνιστικές και από ανθρώπους με ιδιαίτερες επαφές με τον κλάδο.

Το αν θα μπορούσε ή όχι χωράει πολύ συζήτηση.

Αλλά ας πούμε ότι θεωρητικά θα μπορούσε. 

Αυτό που λέμε είναι ότι αν μπορούσε να το κάνει 1 στο ντουμπάι θα μπορούσε να το κάνει 10 στην Ευρώπη. 

ΥΓ:

Ποιά είναι η σχέση σου με το χώρο?

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχ. Μηχανικος είμαι με 5ετή εμπειρία σε εργοτάξια αν και δεν είναι της ειδικότητάς μου. Δούλεψα και Ελλάδα και Ευρώπη, πηγα και μια βόλτα στο Dubai που ειναι ο κουνιάδους μου σε δουλεια γραφείο, τον οποίο τον προτείνε κοπέλα συνάδελφός του.  Το θέμα δεν είναι που θα πάει, το θέμα είναι τι βιογραφικό θα στείλει, ειτε ευρώπη είτε αραβία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lary7 είπε

Το θέμα δεν είναι που θα πάει, το θέμα είναι τι βιογραφικό θα στείλει, ειτε ευρώπη είτε αραβία.

Σε αυτό συμφωνούμε.

Απλά στην Ευρώπη (εφόσον υπάρχει κάποια οικονομική δυνατοτητα) μπορεί να πάει κάποιος σχετικά ευκολότερα και να ξεκινησει από το 0.

Θεωρείς πιο εύκολο να το κάνει αυτό στο Ντουμπάι?

Ξέρεις πολλές εταιρείες στο ντουμπάι (πέραν των ελληνικών που μπορεί κάποιος να έχει κανα μπάρμπα μέσα) που θα ενδιέφερε να προσλάβει έναν απόφοιτο ελληνικού ΤΕΙ με πρακτικά μηδενική εμπειρία για δουλειά γραφείου?

Πως συγκρινοταν ο κουνιαδος σου όταν πήγε εκεί με την TS ?

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Απλά στην Ευρώπη (εφόσον υπάρχει κάποια οικονομική δυνατότητα) μπορεί να πάει κάποιος και να ξεκινησει από το 0.

...Πραγματικά κανείς ως τώρα δεν έχει θίξει (και σε ευχαριστώ που ήσουν ο πρώτος) ένα άλλο μεγάλο κομμάτι που "πονάει", της δυνατότητας δηλαδή να υπάρχει από πριν ένα σχετικά μεγάλο χρηματικό ποσό, ώστε να κάνει κάποιος το εγχείρημά του και το ξεκίνημά του σε μια άλλη χώρα.

Στην περίπτωση που αυτό το ποσό (υπολογίζω αεροπορικά - ξενοδοχεία - λοιπές μετακινήσεις εντός πόλεως - φαγητό) δεν υπάρχει από πριν, τι γίνεται?

Και με τις ξένες εταιρίες, ισχύει πως αν σε προσλάβουν, σε πληρώνουν προκαταβολικά τον 1ο μήνα για τα έξοδά σου ή αυτό το σενάριο είναι επιστημονικής φαντασίας?

Και τελικά, αν κάποιος δεν έχει να διαθέσει τα 2-3-4-5 χιλιάδες ευρώ (ή όσα είναι τελοσπάντων) για το ξεκίνημά του σε οποιαδήποτε χώρα, παραμένει έγκλειστος στην Ελλάδα να υποθέσω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, WorryingAngel είπε

 

Και με τις ξένες εταιρίες, ισχύει πως αν σε προσλάβουν, σε πληρώνουν προκαταβολικά τον 1ο μήνα για τα έξοδά σου ή αυτό το σενάριο είναι επιστημονικής φαντασίας?

Συμβαινει, οχι παντου προφανως αλλα δινουν αρκετοι προκαταβολη μισθου αν τους ζητησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, WorryingAngel είπε

Και τελικά, αν κάποιος δεν έχει να διαθέσει τα 2-3-4-5 χιλιάδες ευρώ (ή όσα είναι τελοσπάντων) για το ξεκίνημά του σε οποιαδήποτε χώρα, παραμένει έγκλειστος στην Ελλάδα να υποθέσω?

Εάν τώρα ξεκινήσει να κοιτάει τι και πώς, και δεν έχει από πριν, τότε (και μέχρι να βρει) παραμένει έγκλειστος. 

Γενικά, δεν είναι μεμπτό που θέλεις να κάνεις κάτι. Είναι όχι απλά "μη μεμπτό", αλλά και απολύτως λογικό, φυσικό κτλ. Και μακάρι να την βρεις την άκρη σου. 

Αυτό που είναι προβληματικό είναι ότι μου φαίνεται ότι ξαφνικά "ξύπνησες", είπες "πω πω! τι κάνω τώρα;" και προσπαθείς να βρεις μία λύση "εδώ και τώρα". 

Εάν δεν έχεις κάτι από πριν, λύση "εδώ και τώρα" πολύ δύσκολα θα βρεθεί. 

Οπότε, αντί να συγκεντρώνεσαι στο εάν κανείς είναι "έγκλειστος" ή όχι, νομίζω θα ήταν προτιμότερο να δεις πως θα φτιάξεις τις σύνθήκες σου ώστε να μπορέσεις να βρεις την λύση σου. 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, WorryingAngel είπε

...Πραγματικά κανείς ως τώρα δεν έχει θίξει (και σε ευχαριστώ που ήσουν ο πρώτος) ένα άλλο μεγάλο κομμάτι που "πονάει", της δυνατότητας δηλαδή να υπάρχει από πριν ένα σχετικά μεγάλο χρηματικό ποσό, ώστε να κάνει κάποιος το εγχείρημά του και το ξεκίνημά του σε μια άλλη χώρα.

Στην περίπτωση που αυτό το ποσό (υπολογίζω αεροπορικά - ξενοδοχεία - λοιπές μετακινήσεις εντός πόλεως - φαγητό) δεν υπάρχει από πριν, τι γίνεται?

Και με τις ξένες εταιρίες, ισχύει πως αν σε προσλάβουν, σε πληρώνουν προκαταβολικά τον 1ο μήνα για τα έξοδά σου ή αυτό το σενάριο είναι επιστημονικής φαντασίας?

Και τελικά, αν κάποιος δεν έχει να διαθέσει τα 2-3-4-5 χιλιάδες ευρώ (ή όσα είναι τελοσπάντων) για το ξεκίνημά του σε οποιαδήποτε χώρα, παραμένει έγκλειστος στην Ελλάδα να υποθέσω?

Δε μπορώ να δώσω ιδαιτερες συμβουλές καθώς δε ξέρω ανθρώπους που το έχουν κάνει ούτε έχω βρεθεί σε ανάλογη θέση.

Έχω ακούσει περιπτώσεις από γνωστούς γνωστών (όσο ακριβώς έχουν μεταφερθεί) που άλλοι πήγαν έξω έστω και σαν γκαρσόνια/καμεριέρες μέχρι να προσαρμοστούν ή μάθουν καλύτερα τη γλώσσα, άλλους που είχαν βοήθεια από γνωστούς κλπ.

Αν τίποτα από αυτά δεν μπορείς να κάνεις τότε φυσικά και οι επιλογές σου περιορίζονται, πολύ περισσότερο αν δεν μιλάς κάποια "χρησιμη" γλώσσα ή κάποιο hard skill / συγκεκριμένη εμπειρία που θα μπορούσε να σε ξεχωρίσει από το σωρό.

Υποθέτω σου μένει η επιλογή να κάνεις ότι κάνεις όντας στην Ελλάδα, όμως γι αυτό απαιτούνται ποσόντα/skills πράγμα που απαιτεί κόπο ή/και τύχη.

Οι πρόσφατοι απόφοιτοι σίγουρα είναι πιο επιθυμητοί σε graduate προγραμματα ή internships.

+ Αυτα που λέει από πάνω ο @Fortistis. Μαγικές/γρήγορες λύσεις δεν υπάρχουν.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...