Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Το 47% των χρηστών Android αλλάζει σε iPhone για «καλύτερη εμπειρία χρήσης»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Beerloah είπε

Κάτοχος Android. Ωστόσο, τη σταθερότητα του iOS, δεν την έχω ξανασυναντήσει στο Android.

 

 

Πιστεύω, αν και δεν έχω δοκιμάσει Android για χρόνια, πως με ένα pixel ή oneplus έχεις πολύ σταθερή εμπειρία λειτουργικού. Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος ας μας έλεγε την γνώμη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως κ δωρεαν να μ δινανε το iphone δεν θα το επερνα ουτε για ενα δευτερολεπτο.Για να αλλαξεις εαν σου σπασει η οθονη πρεπει να πας σε πιστοποιημενο συνεργειο της apple να πληρωσεις ολα τα μαλλια της κεφαλης σου ενω στα android απο οσο διαβαζω δεν το χρειαζεσαι το συνεργειο εαν ειναι ή δεν ειναι.Εχω στην κατοχη μου ενα Umidigi Z εδω κ 1.5 χρονο κ ειμαι ευχαριστημενος με τον δεκαπυρηνο επεξεργαστη τ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

47% δηλαδή το μισό χωριό μου έχει πάρει iPhone, παντα το ήξερα οτι οι κουφάλες οι εντόπιοι είχαν κριμένες λυρες!

Έξι μοντέλα iPhone με μια εταιρία ανάπτυξης λογισμικού(Apple) και εμφανίζουν bugs μετά από αναβαθμίσεις οπως επισης και εργοστασιακό throttling. 🤑 Μια εταιρια αναπτυξης λογισμικου(Google) 100 κατασκευαστές custom ui και 1000 μοντέλα κινητών,ε ειναι απολυτος λογικο να εχουν bugs και ενα σχετικο lag. Προσωπικα σαν χρηστης και των δυο πλατφορμων προτιμω το Android για το customization του και δεν εννοω εικονιδια και μλκιες, εννοω πιο σημαντικα πραγματα πχ DolbyAtmos Addon,Xposed Framework,Systemless Root(Magisk) και πολλαααα άλλα. 

PS με Mi6 και beta MiUI 10 δεν εχω συναντυσει το παραμικρο lag.

Επεξ/σία από Fil_X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PokemonEnthousiast είπε

το 47% των χρηστων να σταματησει να αγοραζει μουφες τυπου umidigi doogee μουτζι σουτζι και να παει να αγορασει καμια σοβαρη εταιρια ακομα και τα xiaomi των 100 ευρω 5A,5,6A,6 κτλπ δουλευουν απροβληματιστα να κανουν μια ερευνα πριν αγορασουν οτιδηποτε καλο θα ηταν θα πανε να παρουνε το samsung τυπου j4 στα 140 και μετα απο 10 μερες θα κλαινε τα λεφτα τους ναι δεν αγοραζουμε τυφλα επειδη η εταιρεια ειναι καλη στα samsung λενε πολυ στα s και note στα xiaomi στα 100-200 ευρω ειναι τελεια huawei ε πηγαινε σε honor αν θες κατι φτηνο η για βασικη χρηση και ενα p10 lite θα κανει δουλεια γενικα τα ios τελεια ωραια εμπειρια αλλα για εναν που θελει να κανει customization pro mode σε καμερα και αλλα τετοια  ''χαζα'' ε δεν λεει αν εισαι τυπος βαζω ολα auto mode το ui να ειναι φουλ απλο ουτε sub menu κτλπ και δεν θες να σου κολλησει ποτε ας πουμε ναι παρε ios (ασχετο αλλα μετα το android ειδικα το 7 μην πω 4.4 τα android εχουνε βελτιωθει πααααααρα πολυ χωρις λαγκ παρε ενα μιξ 2 ενα σ8 σ9 με βασικη χρηση οπως το ios και βρες μου lag με επεξεργαστες τυπου 625,636,660,821,835,845 και ενα νορμαλ UI δεν παιζει να βρειτε λαγκ μην κοροιδευομαστε.....)

να φανταστώ έχεις αυτοκόλλητο apple στο αμαξι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vasilissouvlaki είπε

να φανταστώ έχεις αυτοκόλλητο apple στο αμαξι 

Χαχαχαχαχαχα ναι απο τους πρωτους ειμαι ο αρχηγος τους μαζευομαστε ολοι μαζι και ψαχνουμε πως να αλλαξουμε το white balance στη καμερα :lol:

3 ώρες πριν, polaki είπε

Για ονομα του θεού, βάλε ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΙΞΗΣ!!!!!!!

Done just for you :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Ότι και να λένε στα αρθρα εγώ βλέπω τον εαυτό μου. Έχω το iPhone 6s 64gb από Νοέμβριο του 2015 και πάει μέχρι τώρα σχεδόν ίδια σφαίρα όπως με την πρώτη μέρα και μεχρι το 2019 ούτε σκέψη για αλλαγή αν δεν παθει κάτι. Στο διάστημα αυτό γνωστοί/φίλοι έχουν αλλάξει τουλάχιστον 1 κινητό κ άλλοι ακόμα ψάχνουν. 

Θα σε χαλούσε αν σε αυτά τα 4 χρόνια που θα έχεις το iphone, έπαιρνες 2 αξιόλογες συσκευές και σου έμεναν και λιγα λεφτά στην άκρη? Κακό είναι να αλλάζεις συσκευή ανα 2 χρόνια? Πληρώνεις ΕΝΦΙΑ για τα τηλέφωνα? Σε πιάνει κανένα τεκμήριο? Χάνεις το ΕΚΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξ υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται οπωσδήποτε ένα iPhone και αντίστοιχα ένα Android.

Για καθαρά επαγγελματική χρήση σίγουρα είναι ανώτερο το iPhone , σου λύνει τα χέρια με το iCloud , και να στο κλέψουν , πας την ίδια μέρα , παίρνεις ένα άλλο και με την επαναφορά έρχονται όλα όπως ακριβώς ήταν. (Εδώ να αναγνωρίσω και το έργο της Xiaomi στον τομέα που έχει κάνει πολύ καλή αντιγραφή του iCloud) Επίσης ο Mail Client που έχει είναι άψογος για Exchange και γενικώς ότι καλύτερο σε mobile mail , η οθόνη πίεσης ότι καλύτερο για να γράφεις κείμενα σε συσκευή με οθόνη άφης και η αναγνώριση ομιλίας πολύ καλύτερη από της Google, κυρίως λόγω σημείων στίξης και ανωτερότητας (το οποίο πληρώνεις) μικροφώνων. Πάντα σε μεγάλο θόρυβο , θα αναγνωρίσει ακριβώς τι του είπες.

Σιγουρα προτιμώ ένα iPhone για την δουλειά ή ένα Android αν ήμουν στο σχολείο ακόμα η δεν το είχα ανάγκη στην δουλειά.

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Γιατί έχεις iphone των 800+ ευρώ όταν οι ανάγκες σου περιορίζονται σε χρήση social media και κάμερας και με τα μισά λεφτά κάνεις μια χαρά την δουλειά σου σε android κινητό έχοντας μάλιστα πολύ καλύτερα specs σε κάποιους τομείς όπως πχ μπαταρία?
- ρε συ έχω συνηθίσει το περιβάλλον και υπάρχουν και ορισμένα features που δεν τα έχω στο android. 

- όπως ποιο?
- το imessages. με βολεύει φουλ να  βλέπω μηνύματα και ειδοποιήσεις στην οθόνη του mac.

- μα αυτό γίνεται και στο android με πληθώρα δωρεάν εφαρμογών και μάλιστα με διαφορετικές συμβατότητες πχ από smartphone σε υπολογιστή που τρέχει linux.

- ε ντάξει ρε συ είναι και θέμα design. 

- α εννοείς π.χ ότι δεν έχει θύρα ακουστικών, και ότι η ασύρματη λύση της εταιρείας πωλείται ξεχωριστά σε αστρονομική τιμή? ή μάλλον πρέπει να εννοείς την λεζάντα του "designed in california" και τίποτα άλλο.

 

Η συζήτηση είναι πραγματική και μία από τις πολλές που γίνονται σε αυτά τα θέματα. Γούστα είναι αυτά και ο καθένας να παίρνει ότι θέλει ανάλογα την τσέπη του και τις προτιμήσεις του λέω εγώ. Το να μας πείσετε όμως ότι ένα iphone είναι καλύτερο κινητό από ένα pixel ή ένα s9 δεν είναι θέμα υποκειμενικό. Είναι θέμα αντικειμενικό και τα specs δεν λένε ποτέ ψέματα. Adios. 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα τον τίτλο και τρόμαξα."Το 47% των χρηστών Android αλλάζει σε iPhone"έψαξα όλο το σπίτι αλλά δεν βρήκα iphone μάλλον ανήκω στο 53% σκεφτηκα.μετα διάβασα και το άρθρο και ηρέμησα.το 54% από τους iphoneακηδες και το 27% από τους samsungακηδες.ευτυχως!

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HellgastJohn είπε

- Γιατί έχεις iphone των 800+ ευρώ όταν οι ανάγκες σου περιορίζονται σε χρήση social media και κάμερας και με τα μισά λεφτά κάνεις μια χαρά την δουλειά σου σε android κινητό έχοντας μάλιστα πολύ καλύτερα specs σε κάποιους τομείς όπως πχ μπαταρία?
- ρε συ έχω συνηθίσει το περιβάλλον και υπάρχουν και ορισμένα features που δεν τα έχω στο android. 

- όπως ποιο?
- το imessages. με βολεύει φουλ να  βλέπω μηνύματα και ειδοποιήσεις στην οθόνη του mac.

- μα αυτό γίνεται και στο android με πληθώρα δωρεάν εφαρμογών και μάλιστα με διαφορετικές συμβατότητες πχ από smartphone σε υπολογιστή που τρέχει linux.

- ε ντάξει ρε συ είναι και θέμα design. 

- α εννοείς π.χ ότι δεν έχει θύρα ακουστικών, και ότι η ασύρματη λύση της εταιρείας πωλείται ξεχωριστά σε αστρονομική τιμή? ή μάλλον πρέπει να εννοείς την λεζάντα του "designed in california" και τίποτα άλλο.

Η συζήτηση είναι πραγματική και μία από τις πολλές που γίνονται σε αυτά τα θέματα. Γούστα είναι αυτά και ο καθένας να παίρνει ότι θέλει ανάλογα την τσέπη του και τις προτιμήσεις του λέω εγώ. Το να μας πείσετε όμως ότι ένα iphone είναι καλύτερο κινητό από ένα pixel ή ένα s9 δεν είναι θέμα υποκειμενικό. Είναι θέμα αντικειμενικό και τα specs δεν λένε ποτέ ψέματα. Adios. 

καθαρα λεπτομερεια να προσθεσω φιλος πηρε iphone X τιμη ξερουμε την ωραια 1200 ευρω και ο φορτιστης που εχει μεσα ειναι 1Α!!!! και ο ταχυφορτιστης που υποστηριζει περα απο τη μπριζα που θα πρεπει να παρεις πρεπει το καλωδιο να ειναι απο lighting σε type C για να βγαζει fast charge οποτε ψαξε βρες κατι τετοιο μονος σου...... δεν θα το κανει κανεις ολοι θα πανε να παρουν αν θελουν εναν ετοιμο fast charging φορτιστη της apple που να μαντεψω θα κανει καμια 50αρα.... απλα ΝΤΡΟΠΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

apple και μόνο apple 

Ασφάλεια , Διατήρηση μεταπωλητική αξίας , after sale care, άμεσες αναβαθμίσεις πάνω από 5 χρ ανά συσκευή και δεκάδες αλλά όποτε δεν υπάρχει καν λόγος συγκρίσης 

Επεξ/σία από garfield39gr
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, jp77s είπε

Θα σε χαλούσε αν σε αυτά τα 4 χρόνια που θα έχεις το iphone, έπαιρνες 2 αξιόλογες συσκευές και σου έμεναν και λιγα λεφτά στην άκρη? Κακό είναι να αλλάζεις συσκευή ανα 2 χρόνια? Πληρώνεις ΕΝΦΙΑ για τα τηλέφωνα? Σε πιάνει κανένα τεκμήριο? Χάνεις το ΕΚΑΣ?

Αν έπαιρνα 2 αξιόλογες συσκευές και είχαν την ταχύτητα του 6s μου και ότι αυτό συνεπάγεται (δεν έχει κολλήσει ποτέ, αξιόπιστο κλπ) τότε ναι θα το έκανα. Το βλέπω σαν επένδυση. Το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και δεν θα ήθελα να τρέχω και γι αυτό. Όχι δεν πληρώνω ΕΝΦΙΑ ακόμα, ούτε τεκμήριο, ούτε καν ξέρω τι είναι στο ΕΚΑΣ. Δημόσιο βλέπεις 

Επεξ/σία από txcellas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, txcellas είπε

Αν έπαιρνα 2 αξιόλογες συσκευές και είχαν την ταχύτητα του 6s μου και ότι αυτό συνεπάγεται (δεν έχει κολλήσει ποτέ, αξιόπιστο κλπ) τότε ναι θα το έκανα. Το βλέπω σαν επένδυση. Το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και δεν θα ήθελα να τρέχω και γι αυτό. Όχι δεν πληρώνω ΕΝΦΙΑ ακόμα, ούτε τεκμήριο, ούτε καν ξέρω τι είναι στο ΕΚΑΣ. Δημόσιο βλέπεις 

τωρα περιεγραψες τα περισσοτερα android κινητα (εξαιρουμενων των τελευταιων κινεζιων). κολληματα σε καλα κινητα μεσαιας κατηγοριας που αγοραζω δεν βλεπω, και αξιοπιστα πλεον ειναι νομιζω ολα. ακομα και ενα τελευταιο tp link του 50ρικου που χω παρει στη μανα μου, περα οτι γενικα ειναι αργα τα ζα, μια χαρα αξιοπιστο ειναι.

και οχι και δεν κολλησε ποτε το 6s. χαμος εγινε με το throttling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...