Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Το 47% των χρηστών Android αλλάζει σε iPhone για «καλύτερη εμπειρία χρήσης»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Que sera sera είπε

Γιατί,  προσωπική εμπειρία είναι,  απόψεις λέμε και τι έχουμε ζήσει. 

Αφού δεν μ'αρέσει συγκριτικά τι να κάνουμε.  Πολύ πιο εύκολο το Android και intuitive. 

Και γω την άποψή μου γράφω. Γράφεις "ταλαιπωρία το iOS". Το πιο σταθερό και απλό μέχρι αηδίας λειτουργικό. Πώς ακριβώς σε ταλαιπώρησε δηλαδή;

"Πολύ πιο εύκολο το Android". Χμμ, μερικές απόψεις απλά δεν έχουν βάση στην αλήθεια καθώς χρησιμοποιούνται λέξεις μη κατάλληλες.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dellapple είπε

γενικα μην λεμε οτι θελουμε τα  Apple κινητα και λαπτοπ ειναι σαφος καλυτερα σε χρηση ,.... ξερεις οτι απλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα !!!

Φιλε μου το "δεν θα εχεις κανενα προβλημα" ειναι πολυ γενικο και ναι η εμπειρεια χρησης ειναι ενα χαρακτηριστικο της εκφρασης. Υπαρχουν ομως πολλα ακομα που εννοουμε οταν λεμε κανενα προβλημα οπως η σταθεροτητα της συσκευης, αντοχη μπαταριας, προβληματα hardware κτλ. Δυστυχως και στις 2 πλατφορμες υπηρχουν αυτα και απλα στο Android ειναι περισσοτερα λογω του κατακερματισμου της πλατφορμας . Προσωπικα επειδη ασχολουμε και με επισκευες μου εχουν ερθει πολλοι ανθρωποι με iphone κατα καιρους διαμαρτηρομενοι οτι εδωσαν 2-3 μισθους επειδη του υποσχεθηκαν ακριβως αυτο "δεν θα εχεις κανενα προβλημα" και τελικα ειχαν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexakos89 είπε

ενώ εσεις που παιρνετε note ειστε λεφτάδες και δεν το βαζετε με δοσεις και μετα κανετε αναπάντητες. Πειτε κατι αλλο επιτελους.

 

Ποτε πηρα note και δεν το ξερω;

Ζω σε παραλληλο συμπαν!:P

Εκτος και αν λες τα note της xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Κλασικός τσεπη fanboy... Τιποτα καινούριο θα βρείτε; Ποσα χρόνια θα πιπιλάτε την ίδια καραμέλα;

Fixed

Αλλα βλεπω η αισθηση χιουμορ σου εφυγε μαζι με τα φραγκα για να παρεις μηλο.

Για να στο εξηγησω οι περισσοτεροι πρωτα αγοραζουν ενα καλο κινητο ασχετως λειτουργικου για να πουλησουν μουρη στα φιλαρακια και στα καφε παρα το οτι τους χρειαζεται η δυναμη που εχει το κινητο.

Ξερεις ποσους ξερω με καλο κινητο και ο υπολογιστης τους πχ ειναι αρχαιος και την τηλεοραση τους να στην χαριζαν δεν την επαιρνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά σε αυτό το forum καμία αυτογνωσία από ορισμένους???

Πώς γίνεται να κατηγορείς κάποιον ότι είναι ψώνιο και αυτομάτως να γίνεσαι μεγαλύτερο ψώνιο νομίζοντας ότι λόγω ενός κινητού είσαι ο πιο έξυπνος άνθρωπος πάνω στον πλανήτη... τόσο μίσος για μια συσκευή μόνο κόμπλεξ μπορεί να σημαίνει...

Πολύ μπασκλασαρία έχει μπει στο vs και οι περισσότεροι μου θυμίζουν την μαντάμ Σουσού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Ξερεις ποσους ξερω με καλο κινητο και ο υπολογιστης τους πχ ειναι αρχαιος και την τηλεοραση τους να στην χαριζαν δεν την επαιρνες;

Τι λες βρε παιδί μου! Αυτό είναι σοβάρο κοινωνικό πρόβλημα. Πρέπει να τους επαναφέρουμε στον ίσιο δρόμο! 😂

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως γίνεται να μιλάμε για «καλύτερη εμπειρία χρήσης» οταν δεν μπορείς να στείλεις ένα ringtone (Κωνσταντίνος Αργυρός - Λιώμα) με bluetooth σαν άνθρωπος; Όταν δεν μπορείς να εγκαταστήσεις πειρατικές εφαρμογές; Όταν δεν έχεις fm radio για να ακούσεις Ραπτόπουλο; Οταν δεν έχεις αποσπώμενη μπαταρία για να αλλάξεις όταν σε τελειώσει πριν κοιμηθείς; Οταν δεν μπορείς να αλλάξεις το μενού στην γραμματοσειρά (Comic Sans MS) που σε αρέσει; Τροφή για σκεψη, αφορμή για προβληματισμό...

Επεξ/σία από Federer
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους μετά από Samsung Sony huawei htc κλπ και αλλαγές κινητών κάθε χρόνο με πολλά reset επανεκκινήσεις βρήκα την υγεία μου και εγώ και η δουλειά μου με το iphone και την σταθερότητα του !! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γεγονός ότι κάθεστε και "τσακώνεστε"(γιατί αυτό βλέπω) για το πιο τηλέφωνο είναι "καλύτερο" (που γίνεται σε όλα τα άρθρα που μιλούν για τηλέφωνα) δε μπορώ να το καταλάβω. Είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό και δεν ισχύουν αρκετά αντικειμενικά κριτήρια. Όλοι προσπαθούν να πείσουν τους άλλους ότι το δικό τους τηλέφωνο είναι καλύτερο από των άλλων γιατί μπλα μπλα μπλα.Θα ήταν αρκετά καλύτερα εάν ο καθένας από εμάς έλεγε την εμπειρία του όσο πιο αντικειμενικά μπορούσε για να βοηθήσει τους άλλους από το να προσπαθεί να του αλλάξει γνώμη η να τον μειώσει. Αν έχεις android των 200 ευρό είναι φτωχομπινές, αν έχεις iphone είσαι ψώνιο, αν έχεις xiaomi είσαι μάγκας κλπ κλπ.. Η άποψή μου είναι ότι ο καθένας παίρνει αυτό που τη δεδομένη στιγμή θεωρεί καλύτερο για τις ανάγκες του και τελειώνει εκεί. Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής.

Πήρα το iphone 3g καινούριο κάπου το 2008 η 2009 δε θυμάμαι ακριβός, μετά από κάνα 2 χρονιά μεταχειρισμενο 3gs και ακολούθως μτχ 4 και μτχ 5s. Το Νοέμβριο που μας πέρασε αγόρασα καινούριο το Huawei P10 λόγω κάμερας και μόνο (καμιά φορά με πιάνει και θέλω να τραβήξω μερικές φωτογραφίες και από το να πάρω μια pocket αποφάσισα να πάρω αυτό το τηλεφωνώ διότι τα συνδύαζε και τα 2). Εμπειρία από android είχα από τηλέφωνο δουλειάς samsung j5 νομίζω 2016 που θα έλεγα ότι έμεινα ευχαριστημένος. Όσον άφορα το P10 μου αρέσει αρκετά, είναι πολύ γρήγορο, οι φώτος είναι πολύ καλές με πολλές δυνατότητες που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα. Έχει κάτι προβλήματα με το bt που είναι πολύ ενοχλητικά. Γενικά είμαι ευχαριστημενος. Συνοψίζοντας κατά την άποψη μου το ios είναι τόσο καλό που σχεδόν μετάνιωσα που άλλαξα. Αυτούς τους 9 μήνες που έχω το p10 έχω κάνει πιο πολλές φορές επανεκκίνηση από όλα τα χρόνια που είχα ios και ποτέ δεν είχα το καλύτερο η το πιο καινούριο. Νομίζω το επόμενο τηλ θα είναι iphone αλλά μεταχειρισμενο. Το P10 το πήρα 400 προσφορά αλλά με 400 θα έπαιρνα μτχ 6s ή 7

Επεξ/σία από MadvaM_Gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν την εμπειρία χρήσης ios και android να γινόταν με μαυαρχιδες android.. Έτσι καταλαβαίνεις πιστεύω τις διαφορές.. Android έχει και η τελευταία κινεζια.. Φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα iPhone οποιασδήποτε σειράς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Federer είπε

Πως γίνεται να μιλάμε για «καλύτερη εμπειρία χρήσης» οταν δεν μπορείς να στείλεις ένα ringtone (Κωνσταντίνος Αργυρός - Λιώμα) με bluetooth σαν άνθρωπος; Όταν δεν μπορείς να εγκαταστήσεις πειρατικές εφαρμογές; Όταν δεν έχεις fm radio για να ακούσεις Ραπτόπουλο; Οταν δεν έχεις αποσπώμενη μπαταρία για να αλλάξεις όταν σε τελειώσει πριν κοιμηθείς; Οταν δεν μπορείς να αλλάξεις το μενού στην γραμματοσειρά (Comic Sans MS) που σε αρέσει; Τροφή για σκεψη, αφορμή για προβληματισμό...

Αν το λες για χιούμορ Οκ , στο δίνω. Αν τα εννοείς , απλά πήγαινε κάπου εκεί στις ρυθμίσεις λογαριασμού του ινσομνια και πατά « διαγραφή λογαριασμού» . Όχι μόνο για Αυτο το ringtone (που το ακούω να χτυπάει σε άλλους τέρμα και για εξισορρόπηση του κάρμα θέλουν γονατια) αλλά ότι χρησιμοποιείς ακόμα BT και όταν μιλάς  ανενόχλητος για τις πειρατικές εφαρμογές . Και εγώ έχω στα Αντροιντ πειρατικά κτλ , όλοι έχουμε , αλλά οι εταιρίες κινητης και δη οι αμερικανικές δεν νομίζουν να θέλουν να σιγοντάρουν για κάτι παράνομο. Αυτό και αν είναι τροφή για σκέψη 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, whoever81 said:

Και γω την άποψή μου γράφω. Γράφεις "ταλαιπωρία το iOS". Το πιο σταθερό και απλό μέχρι αηδίας λειτουργικό. Πώς ακριβώς σε ταλαιπώρησε δηλαδή;

"Πολύ πιο εύκολο το Android". Χμμ, μερικές απόψεις απλά δεν έχουν βάση στην αλήθεια καθώς χρησιμοποιούνται λέξεις μη κατάλληλες.

Αγαπητέ έχω Note8 για κύρια προσωπική χρήση και iPhone X για την κόρη και ένα 6s για την σύζυγο.

Pads χρησιμοποιώ  iPad pro το δωδεκαρι 

Κάνω άμεση σύγκριση και έχω καταλήξει ότι για μένα το Android σε τηλέφωνο  είναι πιο χρηστικό. Για τάμπλετ iPad rules 

Γούστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον να μαθουμε το ποσοστό των ανθρώπων που δεν θα αγόραζαν ποτέ προϊόν της apple μονο και μόνο λογω της απουσίας αυτονόητων στοιχειωδών λειτουργιών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...