Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Το 47% των χρηστών Android αλλάζει σε iPhone για «καλύτερη εμπειρία χρήσης»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, mader είπε

Σωπα? το 47%?? εγω θα ελεγα το 70%.

Εαν εισαι επαγγελματίας και θελεις μια συσκευη αμεση, ασφαλής και με καλο support τοτε πας μονο σε iphone.

(προς το παρον τουλαχιστον)

Καλό support??? Σε ποιό πλανήτη ζεις?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iOS υπερβολικά "φανταχτερά", πολύ φανφάρα χωρίς ουσία, κλειστού κώδικα, χωρίς καθόλου customization δυνατότητες και overpriced. Έχω ένα xiaomi μετά από 8 χρόνια σταθερά στη Samsung και είμαι καταευχαροστημένος. Ειδικά τώρα με το project treble που θα αλλάξει όλη η σκηνή του Android και το EAS που θα έχει το κινητό επίδοση και μπαταρία παράλληλα αξίζει ακόμα πιο πολύ. Όταν αγοράζεις κάτι ειδικά τόσο ακριβό, πρέπει να έχεις το δικαίωμα να το κάνεις ότι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έρευνα που έγινε σε μεγάλη  χώρα, πρώην αυτοκρατορία, το ποσοστό αλλαγής από iphone σε android ξεπερνάει το 50%. Για την ακρίβεια, ήταν τέτοια η ικανοποίηση από την αλλαγή πλατφόρμας, που οι πρώην ιδιοκτήτες των iphone άρχισαν να τα σπάνε με σφυριά σε δημόσιους χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να μην εχει την καλυτερη συσκευη το μηλο .Αλλα το λογισμικο της ειναι ΑΠΟ Εξωγηινους , Λειτουργουν αψωγα ολα ,ευκολια χρησης λογισμικο για πολλα χρονια, μεταπωληση τι αλλο βρε παιδια ...,Μac mini 2010 ssd 8 ram  !20 sec και εισαι ειδη safari,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mr.markv είπε

Μac mini 2010 ssd 8 ram  !20 sec και εισαι ειδη safari,

ενώ με ενα windows μηχάνημα ίδιου hardware δεν είσαι στον ίδιο χρόνο στον chrome ας πούμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, whoever81 said:

χαχα με πρόλαβες! Πραγματικά τραυματική εμπειρία η ανάγνωση αυτής της παραγράφου.

ταλαιπωρία είναι αυτά τα ποστ

Γιατί,  προσωπική εμπειρία είναι,  απόψεις λέμε και τι έχουμε ζήσει. 

11 hours ago, Hacker?pcs said:

Υπερβολές τώρα, να είμαστε σοβαροί, όλοι θέλουμε να εξαφανιστεί η Apple αλλά είμαστε αντικειμενικοί

Αφού δεν μ'αρέσει συγκριτικά τι να κάνουμε.  Πολύ πιο εύκολο το Android και intuitive. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Το 90% που παει απο Android σε ios ειναι για να πουλαει μουρη στο Καβουρι.

Το 70% απο αυτο το 90% οταν παρει το ios σου κανει αναπαντητη για να το παρεις γιατι εδωσε ολα του τα φραγκα και πλεον οι τσεπες του ουτε καβουρια δεν εχουν μεσα.

 

:-D:P

Κλασικός Android fanboy... Τιποτα καινούριο θα βρείτε; Ποσα χρόνια θα πιπιλάτε την ίδια καραμέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, axidousgr said:

Για να δειξουν κυρος , επειδη εχουν παρει iphone ??το εχεις παει φιλε μου σε αλλο επιπεδο .. Αν αρεσει σε καποιον και το πηρε καλα εκανε ,...

Προφανώς υπάρχουν και αυτοί που αγοράζουν iPhone γιατί τους αρέσει. Και καλά κάνουν αφού είναι ένα πολύ καλό κινητό. Εγώ απλά είπα ότι είναι λίγο δικαιολογία το "επιλέγω apple για καλύτερη εμπειρία χρήσης (που στο φβ? στο ινστα?)".

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Τώρα τι λέτε εσείς με τα iphonakia σας εγώ τα ακούω βερεσέ. Κοιτάξτε μην τρώτε πολύ την μπαταρία γιατί θα σας χαμηλώσουν τις επιδόσεις. Lag εχω δει και σε iphone και εντωμεταξύ δεν τρέχουν το ίδιο βαρύ λειτουργικό το iso δεν εχει καν διαχείριση επιφάνειας εργασίας, εγώ το note 3 που έχω  (ναι μ'αρέσει και ας είναι 3) μπορώ να του βάλω custom rom και να τού ανεβάσω απόδοση σχεδόν στο διπλάσιο και αν θέλω να κάνω και..... downgrade! Οι φετινές συσκευές που κάποιο κάνετε και φετινές μάρκες μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους για αυτούς που τα θέλουν για αυτο που το θέλουν. 

προσεχε μην ανεβασεις και στο τριπλασιο το note 3 με custom rom.

Δεν θελουν ολοι custom rom και να παιζουν με εικονίδια.

Υπαρχουν και αυτοι που θελουν ενα τηλεφωνο να δουλευει και να κανει την δουλεια του οπως πρεπει.Και οχι να laggarei να πρεπει να κλεινεις εφαρμογες,να κανεις επανεκινησεις για να παρει τα πανω του,βαλεις rom,κατεβασεις αλλη καμερα,κανεις αιτηση για αναβαθμίσεις,παρακαλας μην κατεβασεις κατι απο play store και κολλησεις και κατι,μην πας για χεσιμο και σ πει αξιολογήστε το μερος τουαλετα,και ενα σωρο ακομα.

11 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Το 90% που παει απο Android σε ios ειναι για να πουλαει μουρη στο Καβουρι.

Το 70% απο αυτο το 90% οταν παρει το ios σου κανει αναπαντητη για να το παρεις γιατι εδωσε ολα του τα φραγκα και πλεον οι τσεπες του ουτε καβουρια δεν εχουν μεσα.

:-D:P

ενώ εσεις που παιρνετε note ειστε λεφτάδες και δεν το βαζετε με δοσεις και μετα κανετε αναπάντητες. Πειτε κατι αλλο επιτελους.

6 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Προφανώς υπάρχουν και αυτοί που αγοράζουν iPhone γιατί τους αρέσει. Και καλά κάνουν αφού είναι ένα πολύ καλό κινητό. Εγώ απλά είπα ότι είναι λίγο δικαιολογία το "επιλέγω apple για καλύτερη εμπειρία χρήσης (που στο φβ? στο ινστα?)".

αμα το πρωτο που σου ερχετε στο μυαλο ειναι fb και insta δεν χρειαζετε καν να σου απαντησει καποιος. Πηγαινε για καμια φωτο ταχα μου τυχαια.

1 ώρα πριν, ZahDoganos είπε

Σε έρευνα που έγινε σε μεγάλη  χώρα, πρώην αυτοκρατορία, το ποσοστό αλλαγής από iphone σε android ξεπερνάει το 50%. Για την ακρίβεια, ήταν τέτοια η ικανοποίηση από την αλλαγή πλατφόρμας, που οι πρώην ιδιοκτήτες των iphone άρχισαν να τα σπάνε με σφυριά σε δημόσιους χώρους.

να κατεδαφιστει η τουρκια. και οχι επειδή σπανε iPhone.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λογικο και επομενο  οι χρήστες να ψάχνονται ώστε να δουν τι τους ταιριάζει σαν λειτουργικό. Από εκεί και πέρα και εφόσον το iOS αφορά στις κορυφαίες συσκευές της Apple το ενδιαφέρον θα ήταν η έρευνα να καταγράφει την μετάβαση από κορυφαίες συσκευές Android σε iOS ώστε να υπάρχει ρεαλιστική αντιστοιχία. Οι σημερινές ναυαρχίδες Android προσφέρουν κορυφαία εμπειρία χρήσης αντίστοιχη με του iOS και κατά περίπτωση καλύτερη αναλογα τον χρηστη. Ο καθένας από εκεί και πέρα επιλέγει τι του ταιριάζει. Εγώ έχω αλλάξει από Android σε iOS, το εκτίμησα αλλά αποφάσισα ότι το να είμαι δέσμιος της Apple δεν μου ταιριάζει οπότε πλέον κινούμαι σε ναυαρχίδες Android.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, UsualSuspect__ είπε

Βαριέμαι να διαβάσω όλα τα σχόλια, αλλά οι περισσότεροι android users παίρνουν κινητά των 200 ευρώ, τους κολλάνε μετά από λίγο καιρό και σκάνε 600+ ευρώ για iPhones, ενώ με 500 ευρώ μπορούν να πάρουν πχ ένα One Plus. 

Μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Καλά προφανώς δεν είναι έτσι 100%.

Τα προηγούμενα samsung,lg και φθηνότερα huawei μετά από 1 χρόνο και ειδικά μετά κάποιο μεγάλο update είχαν αισθητό lag.

Γι'αυτό και όπως αναφέρεις και εσύ ξεπετάχτηκαν εταιρείες όπως η oneplus.

Βασικά από εξωτερικό ορισμένοι heavy users μέχρι και στο note 8 πέτυχαν σημάδια lag εδώ και λίγο καιρο όσο τραγικό και αν ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου κανει εντυπωση το χαμηλο ποσοστο (29%) που αλλαζει απο iOS σε Android πιστευω γενικα ειναι πολυ παραπανω. Ισως το δειγμα ηταν πολυ μικρο για ασφαλη συμπερασματα. Οσον αφορα τις τιμες θα συμφωνησω οτι οι ναυαρχιδες των γνωστων και καθιερωμενων εταιρειων οπως η Samsung, ΗΤC, Huawei εχουν ανεβασει τις τιμες πολυ τα τελευταια χρονια αλλα ευτυχως υπαρχουν καλες και πολλες ενναλλακτικες, λιγο ψαξιμο θελει και να ξερουμε τι ζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...