Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Το 47% των χρηστών Android αλλάζει σε iPhone για «καλύτερη εμπειρία χρήσης»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μας λένε πόσοι απο αυτους αφού δοκίμασαν  την καλυτερη εμπειρία χρήσης επέστρεψαν στά λειτουργικά που είχαν!.

Πόσοι τα πέταξαν από το παράθυρο,πόσοι κλαίνε τα λεφτά τους,πόσοι πήραν στεγαστικό δανειο.!?!ημιτελές η έρευνα

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 47% ΠΟΥ αλλάζει σε iphone απο android το κάνει για καλύτερη εμπειρία χρήσης....... αυτό που γράφει για όνομα είδησης σημαίνει άλλο πράγμα.

19 λεπτά πριν, Istros είπε

Δεν μας λένε πόσοι απο αυτους αφού δοκίμασαν  την καλυτερη εμπειρία χρήσης επέστρεψαν στά λειτουργικά που είχαν!.

Πόσοι τα πέταξαν από το παράθυρο,πόσοι κλαίνε τα λεφτά τους,πόσοι πήραν στεγαστικό δανειο.!?!ημιτελές η έρευνα

να σου πω εγώ πόσοι πήραν iphone, glaxy και τέτοια με δόσεις η σύνδεση , τους έπεσε και χάλασε η έβαλε νερό και τώρα πληρώνουν και το κινητό και πληρώνουν και ένα android 100 ευρώ να κάνουν την δουλειά τους :D 

για αυτό 100-150 ευρώ και άμα χαλάσει , κλαπεί , ανατιναχτεί παίρνεις άλλο και με 100-150 ευρώ κάνουν τα πάντα εκτός απο βαριά games.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Janoss είπε

Λογικό. Πήξαμε σε αυτούς που βρίζουν το ios χωρίς να το χουν δοκιμάσει.

ΥΓ και γω τέτοιος ήμουν. 🙄

Και μεις που το δοκιμάσαμε τι καταλάβαμε?

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Eloy είπε

Ωρε μάναμ... Γαμάτο θέμα για Σάββατο βράδυ προς ξημερώματα Κυριακής. Θα γίνει το "έλα να δεις"... :)))

Ποιός μπαγάσας προβοκάτορας το σκέφτηκε ? Τα κράνη και το ποπκόρν μην ξεχάσουμε... :)

Γυρισα χωρις παρεα απ την νυχτερινη μου εξοδο κ πιστευα θα ειναι ενα αδιαφορο βραδυ το σημερινο κ η Κυριακη θα ξημερωσει βαρετη. Αλλα οοοοοχι! 

8c5.gif

Let's get ready to rumble!

Επεξ/σία από GrigM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα το Android έχει εξελιχθεί απίστευτα και αυτά για "μεγαλύτερη ασφάλεια" και "καλύτερη εμπειρία χρήσης" στο iOS είναι σαχλαμάρες*. Απλά υπάρχει αυτή η "δίψα" για το άλλο, για το ακριβό, για το "άπιαστο". Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα άτομα που επιλέγουν apple products για να δείξουν κύρος.

* Σίγουρα μπορεί να ισχύουν απλά η διαφορά είναι απίστευτα μικρή...

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Σήμερα το Android έχει εξελιχθεί απίστευτα και αυτά για "μεγαλύτερη ασφάλεια" και "καλύτερη εμπειρία χρήσης" στο iOS είναι σαχλαμάρες*. Απλά υπάρχει αυτή η "δίψα" για το άλλο, για το ακριβό, για το "άπιαστο". Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα άτομα που επιλέγουν apple products για να δείξουν κύρος.

* Σίγουρα μπορεί να ισχύουν απλά η διαφορά είναι απίστευτα μικρή...

Για να δειξουν κυρος , επειδη εχουν παρει iphone ??το εχεις παει φιλε μου σε αλλο επιπεδο .. Αν αρεσει σε καποιον και το πηρε καλα εκανε , πλεον τα καλα τηλεφωνα ακομα και τα android οι ναυαρχιδες που λεμε ειναι στα ιδια λεφτα , τι λες τωρα ? Οπως εχω πει και παραπανω , μιας και ειχα παλιοτερα nexus , lg, samsung , εγω προσωπικα επελεξα apple γιατι το λειτουργικο δεν με εχει κρεμασει ποτε , και μου υποστηριζει το νεο λειτουργικο και παλιοτερες συσκευες 

Βρες μου το nexus 5 που ειχα σε ποιο android εμεινε ? αυτο το nougat σε ποσες συσκευες περαστηκε ?

Αυτο καθαρα ειναι ο λογος που παει καποιος σε ios 

Τωρα αν καποιος το κανει για κυρος οπως λες , εχει χασει το νοημα της ζωης !!εκτος και αν μιλαμε για παιδακια που οκ παω πασο

 

Φιλικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AggelosTz είπε

Αλλάζουν μόνο και μόνο για να παίξουν fortnite. Πάντως έχω να πω ότι αν και οι εταιρείες Android υποστήριζαν συσκευές 5ετιας βλέπε 5s όπως κάνει η Apple θα είχαν περισσότερο κύρος. 

Εδώ δεν υποστηρίζουν αυτές που βγάζουν τώρα;

Πάρτε τες  και καλή τύχη σου λένε

Με καμία; ψετοαναβαθμιση  πάνε να την βγάλουν 

Γιατί να αφιερώσουν χρόνο debugging αφού σε μερικούς μήνες θα δουλέψουν άλλο hardware

Επεξ/σία από tsaptsap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας παει σε miui (xiaomi) που ειναι το 1προς 1 φωτοτυπια του Ios δε ξαναπαω ποτε πισω στo κλασσικο android . Το iphone ειναι πιο ομορφο και στην επιφανεια πιο απλο και λειτουργικο.  Ειδικα δε αν το συγκρινεις με την απαραδεκτη εκδοση της samsung ειναι μεγαλη η διαφορα.

Το θεμα ειναι οτι η γκομενιτσα ή ο γκομενιτσος που δε θα βαλει ποτε μα ποτε καν το usb στο κομπιουτερ για να περασει κατι θα σου πει οτι ειναι φανταστικο το iphone. Ισως το 80% των χρηστων να ανηκει σε αυτη τη κατηγορια. Μονο οταν θες να κανεις κατι παραπανω και θα χρειαστεις 3 ωρες στο iphone και 3 δευτερολεπτα (drag ndrop) στο android βλεπεις την ΧΑΟΤΙΚΗ διαφορα.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα ενας τιτλος για να μπει κοσμος να γραψει απο το συγκεκριμενο αρθρογραφο και ακομα μια ερευνα χωρις κανενα ουσιαστικο βαθος και κριτηρια της πλακας. το τελικο αποτελεσμα πλασματικο και καμια σχεση με τη πραγματικοτητα.

για να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα η ερευνα πασχει σε πολλα σημεια γιατι:

θα επρεπε το λιγοτερο να περιοριζοταν σε κατοχους εφαμιλης αξιας android με το φθηνοτερο iphone

τη χρηση εκαναν με τη συσκευη τους

τι προβληματα αντιμετωπισαν με τη συσκευη τους και χρειαστηκε να την αλλαξουν

ποσο καιρο την ειχαν στη κατοχη τους

Εβαλα 4 πολυ σημαντικα σημεια που θα επρεπε να εχει βασιστει η ερευνα για να μπορει να βγουν πιο ασφαλη συμπερασματα. βεβαια και παλι δεν θα ειχαν τοση αξια γτ πλεον ειναι και θεμα ψυχολογιας και πλασματικου status quo η επιλογη ενος κινητου, επισης τους ΕΛΛΗΝΕΣ προσωπικα δε τους θεωρω ασφαλες δειγμα ερευνων γτ πολυ απλα η αποψη τους δε βασιζεται στη λογικη και στα επιχειρηματα αλλα στο παραλογισμο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι λέτε εσείς με τα iphonakia σας εγώ τα ακούω βερεσέ. Κοιτάξτε μην τρώτε πολύ την μπαταρία γιατί θα σας χαμηλώσουν τις επιδόσεις. Lag εχω δει και σε iphone και εντωμεταξύ δεν τρέχουν το ίδιο βαρύ λειτουργικό το iso δεν εχει καν διαχείριση επιφάνειας εργασίας, εγώ το note 3 που έχω  (ναι μ'αρέσει και ας είναι 3) μπορώ να του βάλω custom rom και να τού ανεβάσω απόδοση σχεδόν στο διπλάσιο και αν θέλω να κάνω και..... downgrade! Οι φετινές συσκευές που κάποιο κάνετε και φετινές μάρκες μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους για αυτούς που τα θέλουν για αυτο που το θέλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλος ο πλανήτης να γυρίσει σε iphone και να μείνω μόνο εγώ με ένα Note το σίγουρο είναι οτι θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του πλανήτη!(δεν έχω ινσταγκραμ,δεν έχω μακριά κοκκινα νυχια,δεν περπατω συχνα στο πεζοδρόμιο,δεν έχω facebook,δεν έχω iphone,ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΜΟΥ /ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!)

😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωπα? το 47%?? εγω θα ελεγα το 70%.

 

Εαν εισαι επαγγελματίας και θελεις μια συσκευη αμεση, ασφαλής και με καλο support τοτε πας μονο σε iphone.

(προς το παρον τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος S9+ και είμαι υπερευχαριστημενος. Λόγω δουλειάς εδώ και 1,5 χρόνο μου έχουν δώσει για testing ένα iPhone 7 και τώρα πρόσφατα ένα  iPad Pro. Αν και δεν τα χρησιμοποιώ πέρα του testing οφείλω να ομολογήσω ότι η Apple έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στην εμπειρία χρήσης και το λειτουργικό πραγματικά πετάει λόγω του ποσό "κοντά " είναι το software με το hardware. Σαν value for money πάντως είναι πίσω. Επίσης αφαιρεί από το χρήστη σημαντικές λειτουργίες  ( τουλάχιστον για μένα που τις έχω σαν δεδομένες στο Android). Επιπλέον δεν μου αρέσει που για βασικά πράγματα χρειάζεσαι αντάπτορες.  Δεν παύει όμως να είναι ένα πολύ καλό προϊόν και όποιος έχει να τα δώσει... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Γούστα είναι αυτά 😉 Προσωπικά πάντως ως έχει δεν θα άφηνα το S9+ για κάποιο iPhone.  Όχι για την ώρα τουλάχιστον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ποσοστά ειναι σαν τις ματρόσκες/μπαμπούσκες 

 

Russian-Matroshka2.jpg

 

Ανάλογα δηλαδή το πως γράφεται ότι πάρθηκε το ποσοστό μπορεί να είναι απλά μέρος απο ένα άλλο ποσοστό:

 

Στην περίπτωση της συγκεκριμένης δημοσκόπησης (και όχι έρευνας) ερωτήθηκαν άτομα Online μέσω google survey (απο περίπου 2.500 Αμερικάνους καταναλωτές) εδώ να αναρωτηθείτε  πως μάθανε αυτά τα άτομα για την έρευνα και αν παίζει ρόλο αυτό. 

και απο αυτά τα άτομα το 18% δήλωσε πως άλλαξε απο android σε IOS και το 11% απο IOS σε android. 

 

Το υπόλοιπο 71% δεν άλλαξε κινητό (και απο το πλήθος των 2500 Αμερικανών το 54% είχε iPhone ενώ το 46% Android)

 

Από την παραπάνω μειοψηφία του 18% σχεδόν οι μισοί (το 47%)  είπαν ότι αλλάξανε για καλύτερη εμπειρία χρήσης. 

 

Η πηγή ειναι αυτή εδώ https://www.pcmag.com/news/363269/why-do-people-switch-between-mobile-operating-systems (το αμερικάνικο PCMAG) 

 

Και στο να ξεχωρίσεις τις ματρόσκες στην περίπτωση μας βγαίνει και όλο το νόημα:

 

Έχουμε 2500 χρήστες.  (που επαναλαμβάνω δεν ειναι εντελώς τυχαίοι κάποια κοινή δραστηριότητα πρέπει να τους συνδέει για να βρήκαν το survey του PCmag εκτός του ότι ειναι όλοι Αμερικάνοι) 

Οι 1.150 έχουν Android και οι 1.350 Iphone 

Απο τους 1.350 που δήλωσαν πως έχουν Iphone  το 18%(243) δήλωσε πως άλλαξε απο android

Απο τους 1150 που δήλωσαν πως έχουν Android το 11% (127) δήλωσε πως άλλαξε απο Iphone.

Δηλαδή αν γυρίσουμε τον χρόνο πίσω πριν αλλάξουν αυτοί οι χρήστες κινητό έχουμε

2500 χρήστες εκ των οποίων 

 

Οι 1.266 έχουν android

Οι 1,234 έχουν Iphone 

Απο τους 1266 που έχουν android φύγανε οι 243 σε Iphone και οι 114 εξ αυτών (47%) δήλωσαν ότι το κάνανε για καλύτερη εμπειρία χρήσης. (1) 

Απο τους 1234 που έχουν Iphone φύγανε οι 127 σε Android και οι 38 εξ αυτών (30%) λένε ότι το κάνανε για καλύτερη εμπειρία χρήσης. 

 

Απο το (1) καταλήγουμε στο ότι σε 1266 χρήστες Ανdroid γενικά (όχι samsung edge, google pixel κτλ απαραίτητα) οι 114  (δηλαδή το 9%) θεώρησαν πως η εμπειρία χρήσης τους δεν ήταν καλή και πρέπει να αλλάξουν κινητό.


Πράγμα απόλυτα φυσιολογικό κρίνοντας απο την πληθώρα υλοποιήσεων με android OS λογικό είναι το κατώτερο 10% να μην ανταποκρίνεται στις ανάγκες κάθε τύπου χρήστη. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 8
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...