Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
9 minutes ago, matrixxx said:

Δεν πρεπει να κανουμε ολοι το ιδιο.

Γερμανικη πηγη, DW, αναλυτικη πληροφορηση επι του θεματος και οχι "κραχτης" ειδηση-τιτλος:

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/kosmos/222641/ora-gia-allagi-oras-poia-omos-tha-epikratisei-meta-tin-katargisi

Καποια σημεια:

Τι θα γίνει, αν πράγματι καταργηθεί η αλλαγή της ώρας;

Σε αυτή την περίπτωση κάθε χώρα θα αποφασίσει εάν θα διατηρήσει μονίμως τη χειμερινή ή τη θερινή ώρα. Μία κατ' αρχήν απόφαση για κατάργηση της αλλαγής ώρας δεν προδικάζει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Πρόκειται για εθνική αρμοδιότητα.

...

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα της χειμερινής ώρας;

Όπως σημειώνει ο γερμανός δημοσιογράφος Γενς Έμπερτ, "καλή η θερινή ώρα, αλλά μόνο για το καλοκαίρι. Τον χειμώνα θα μας δυσκόλευε ακόμη περισσότερο να σηκωθούμε από το κρεβάτι. Ήδη με τη χειμερινή ώρα ο ήλιος ανατέλλει στις οκτώ ή ακόμη και στις εννιά στη βόρεια Γερμανία. Αν ίσχυε μονίμως η θερινή ώρα, πάμε μία ώρα αργότερα. Ε, δεν είναι και το καλύτερο ξεκίνημα για τη μέρα μας. Και όποιος έχει παιδιά, ξέρει πόσο δύσκολο είναι να τα ξυπνήσουμε τον χειμώνα. (...) Επιπλέον, η χειμερινή ώρα ανταποκρίνεται καλύτερα στον βιορυθμό μας".

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα της θερινής ώρας;

Υπέρ της θερινής ώρας δηλώνει ο δημοσιογράφος Μόριτς Στάντλερ. Γιατί όπως επισημαίνει "σε μία γερμανική πόλη είναι κορυφαία η ποιότητα ζωής τις ζεστές καλοκαιρινές βραδιές, ακόμα και η Κολωνία ή το Αμβούργο θυμίζουν λίγο Μεσόγειο. Είναι σπάνια όμως αυτά τα ωραία βράδια και αν καθιερώναμε μονίμως τη χειμερινή ώρα, θα τελείωναν μία ώρα νωρίτερα..."

πηγη: Deutsche Welle

Αρα εχουμε "πρωινο ξυπνημα" vs "μεσογειακής καλοκαιρινής αισθησης".

Ξεκάθαρα επιλέγω το 2! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αρα εχουμε "πρωινο ξυπνημα" vs "μεσογειακής καλοκαιρινής αισθησης".

Ξεκάθαρα επιλέγω το 2! :)

Στη Γερμανια ζεις; Εδω εχουμε "μεσογειακη καλοκαιρινη αισθηση" και με την χειμερινη οπου θα νυχτωνει καλοκαιρι 8 και, αυτα που λεει ο Γερμανος τα λεει/ισχυουν για τη Γερμανια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, matrixxx said:

Στη Γερμανια ζεις; Εδω εχουμε "μεσογειακη καλοκαιρινη αισθηση" και με την χειμερινη οπου θα νυχτωνει καλοκαιρι 8 και, αυτα που λεει ο Γερμανος τα λεει/ισχυουν για τη Γερμανια.

Ζω στην Ελλάδα. Είμαστε χωρα του ήλιου και του φωτός και είναι λογικό να το ζητω λιγο παραπάνω το χειμώνα. Το προβλημα μου δεν ειναι το καλοκαίρι που η μερα ειναι πιο μεγαλη ασχετα με την ωρα, αλλα με το χειμώνα που παει 5 και νυχτώνει. Το να φεύγω απο τη δουλειά μου νύχτα, ανέκαθεν μου προξενούσε μια ενόχληση. Και περα απο αυτο, ακόμη και σαν μικρό παιδί με ενοχλούσε η χειμερινή ώρα και μετρουσα τις μέρες για να επιστρέψει η θερινή!

Οκ, δεν θα πεθανω κιόλας σε μια ενδεχόμενη μονιμη παραμονή της χειμερινής ώρας, αλλά αυτο νιώθω, αυτό θεωρώ φυσιολογικό (τη θερινή) και αυτο υποστηρίζω. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το τι θέλεις εσύ είναι αδιάφορο. Το θέμα είναι τι συμφέρει (όχι απαραίτητα αρέσει) τους περισσότερους σε όλη την Ευρώπη. Από ψυχολογικής, οικονομικής και πρακτικής άποψης. Κι εμένα, με τα ωράριά μου με βολεύει η θερινή αλλά... δεν είμαι το κέντρο του κόσμου. 

8μιση, στην καρδιά του χειμώνα. 

Θερινη βολευει γιατι υπαρχει εξικονομηση ενεργιας 

http://www.kathimerini.gr/854383/article/epikairothta/ellada/8erinh-wra-mia-idiotropia-toy-dytikoy-kosmoy

 

 

Αυτη η ανοητη δικαιολογια οτι τους λειπει υπνος οτι η θερινη ωρα προκαλει καταθλιψεις  δεν στεκει με την κοινη λογικη

Ολος ο κοσμος αγαπαει τον ηλιο και οχι το σκοταδι , οσοι ζουν στην κεντροβορεια Ευρωπη κανουν δεησεις για να δουν ηλιολουστη μερα το χειμωνα , δεν μου εκανε εντυπωση λοιπον γιατι ηταν οι πιο θερμοι υποστηριχτες της

Η χειμερινη ωρα ηταν βολικη τον 20 αιωνα και ιδιως οταν ο κοσμος που ζουσε σε επαρχειες επρεπε να ξυπνησει νωρις για παει να δουλεψει , αυτο δεν εχει καμμια εφαρμογη σημερα

Ακομα και το ωραριο στα σχολεια σκεφτονται να το αλλαξουν , ιδιως το πρωι να ξεκινανε πιο αργα

Επεξ/σία από 7700K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πιο "αστειο" αν το σκεφτει κανεις, ειναι οτι ζητουν την θερινη τον χειμωνα  οι μικρης ηλικιας, οι χωρις οικογενεια κλπ, που την θελουν μονο για να εχουν "το χειμωνα λιγο περισσοτερο απογευμα για βολτες" μετα τη δουλεια τους. Ενω προκειται για ατομα που πανε λοιπον αργα στη δουλεια τους ή δεν δουλευουν καθολου και ειναι ατομα "νυχτερινα" (με την εννοια οτι κοιμουνται αργα, ξυπνανε αργα, σε αντιθεση με οσους εχουν οικογενεια και ξυπνανε απο τις 6-7 το πρωι) θελουν περισσοτερη ημερα! Γιατι δεν ξυπνατε 6-7 και εσεις αφου θελετε πολλες ωρες φως; Και το βραδυ που εχετε τις νυχτερινες βολτες με γκομενιτσες καφε κλπ θα εχετε πολλες ωρες νυχτας.

Δεν ειναι ειρωνικο να εισαι νυχτερινος τυπος-ξενυχτης που κοιμαται αρκετες ωρες μετα την ανατολη που οι περισσοτεροι ειναι ηδη στον στιβο της ζωης και να λες θελω πιο πολλες ωρες με φως(το βραδυ) ;;;; 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αρα εχουμε "πρωινο ξυπνημα" vs "μεσογειακής καλοκαιρινής αισθησης".

Ξεκάθαρα επιλέγω το 2! :)

θα παμε να αρμεξουμε αγελαδες η να φτιαξουμε ψωμι ;

Eπιστημονικα εχει αποδειχτει οτι το πρωινο ξυπνημα ειναι κακο και ο υπνος στο χαραμα δεν αναπληρωνεται ουτε το μεσημερι, ο ανθρωπος αποδιδει καλυτερα στην μεση της μερας και σωματικα και πνευματικα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, matrixxx said:

Το πιο "αστειο" αν το σκεφτει κανεις, ειναι οτι ζητουν την θερινη τον χειμωνα  οι μικρης ηλικιας, οι χωρις οικογενεια κλπ, που την θελουν μονο για να εχουν "το χειμωνα λιγο περισσοτερο απογευμα για βολτες" μετα τη δουλεια τους. Ενω προκειται για ατομα που πανε λοιπον αργα στη δουλεια τους ή δεν δουλευουν καθολου και ειναι ατομα "νυχτερινα" (με την εννοια οτι κοιμουνται αργα, ξυπνανε αργα, σε αντιθεση με οσους εχουν οικογενεια και ξυπνανε απο τις 6-7 το πρωι) θελουν περισσοτερη ημερα! Γιατι δεν ξυπνατε 6-7 και εσεις αφου θελετε πολλες ωρες φως; Και το βραδυ που εχετε τις νυχτερινες βολτες με γκομενιτσες καφε κλπ θα εχετε πολλες ωρες νυχτας.

Δεν ειναι ειρωνικο να εισαι νυχτερινος τυπος-ξενυχτης που κοιμαται αρκετες ωρες μετα την ανατολη που οι περισσοτεροι ειναι ηδη στον στιβο της ζωης και να λες θελω πιο πολλες ωρες με φως(το βραδυ) ;;;; 

Εγώ πάντως είμαι οικογενειάρχης, ξεκινάω δουλειά αργά αλλά δεν θέλω μόνιμα θερινή!

Δεν πάω καλά!!! 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7700K είπε

Eπιστημονικα εχει αποδειχτει οτι το πρωινο ξυπνημα ειναι κακο και ο υπνος στο χαραμα δεν αναπληρωνεται ουτε το μεσημερι, ο ανθρωπος αποδιδει καλυτερα στην μεση της μερας και σωματικα και πνευματικα 

Επιστημη της πλακας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, matrixxx said:

Το πιο "αστειο" αν το σκεφτει κανεις, ειναι οτι ζητουν την θερινη τον χειμωνα  οι μικρης ηλικιας, οι χωρις οικογενεια κλπ, που την θελουν μονο για να εχουν "το χειμωνα λιγο περισσοτερο απογευμα για βολτες" μετα τη δουλεια τους. Ενω προκειται για ατομα που πανε λοιπον αργα στη δουλεια τους ή δεν δουλευουν καθολου και ειναι ατομα "νυχτερινα" (με την εννοια οτι κοιμουνται αργα, ξυπνανε αργα, σε αντιθεση με οσους εχουν οικογενεια και ξυπνανε απο τις 6-7 το πρωι) θελουν περισσοτερη ημερα! Γιατι δεν ξυπνατε 6-7 και εσεις αφου θελετε πολλες ωρες φως; Και το βραδυ που εχετε τις νυχτερινες βολτες με γκομενιτσες καφε κλπ θα εχετε πολλες ωρες νυχτας.

Δεν ειναι ειρωνικο να εισαι νυχτερινος τυπος-ξενυχτης που κοιμαται αρκετες ωρες μετα την ανατολη που οι περισσοτεροι ειναι ηδη στον στιβο της ζωης και να λες θελω πιο πολλες ωρες με φως(το βραδυ) ;;;; 

Ακομη πιο αστείο βέβαια ειναι τα αυθαίρετα συμπεράσματα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εγώ πάντως είμαι οικογενειάρχης, ξεκινάω δουλειά αργά αλλά δεν θέλω μόνιμα θερινή!

Δεν πάω καλά!!! 😜

Μια χαρα πας. Οποιος εχει οικογενεια δεν θελει θερινη τον χειμωνα ειπα και εγω. Εκτος αν αλλαξουν ολα και δουλευουμε 10-4, ενα εξαωρακι. Τοτε και εγω και εσυ μαζι με τους θερινους! Θα ειμαστε ολοι της ιδιας αποψης. Απλα τωρα παιζει το "διαιρει και βασιλευε" και "ο καθενας την παρτη του", δεν νοιαζεται καθολου για τους αλλους, ας ψοφησουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Μια χαρα πας. Οποιος εχει οικογενεια δεν θελει θερινη ειπα και εγω. Εκτος αν αλλαξουν ολα και δουλευουμε 10-4, ενα εξαωρακι. Τοτε και εγω και εσυ μαζι με τους θερινους! Θα ειμαστε ολοι της ιδιας αποψης. Απλα τωρα παιζει το "διαιρει και βασιλευε" και "ο καθενας την παρτη του", δεν νοιαζεται καθολου για τους αλλους, ας ψοφησουν.

10-4 και μετά ξύπνησες! 10-7 και ευχαριστώ να λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ακομη πιο αστείο βέβαια ειναι τα αυθαίρετα συμπεράσματα... :P

 

Το πιο αστειο ειναι να θεωρει καποιος ηλιθιους/βλαμμενους οσους εχουν αντιθετη αποψη απο την δικη του και κερασακι να το γραφει μαλιστα και σε ποστς! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, silverado είπε

Επιστημη της πλακας.

Ξερεις κανενα αθλητη να πηγαινει στις 6 το χαραμα να γυμναστει;

Οσοι πανε νωρις το πρωι στις δουλειες κοιμουνται ορθιοι , το μεσημερι ειναι πτωματα και κοιμουνται πολλες ωρες χανωντας το απογευμα , πραγμα που δεν συμβαινει με αυτους που πανε στις δουλειες απο τις 9 και μετα , οσο πιο αργα τοσο καλυτερα για τον ανθρωπινο οργανισμο 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, matrixxx said:

Μια χαρα πας. Οποιος εχει οικογενεια δεν θελει θερινη τον χειμωνα ειπα και εγω. Εκτος αν αλλαξουν ολα και δουλευουμε 10-4, ενα εξαωρακι. Τοτε και εγω και εσυ μαζι με τους θερινους! Θα ειμαστε ολοι της ιδιας αποψης. Απλα τωρα παιζει το "διαιρει και βασιλευε" και "ο καθενας την παρτη του", δεν νοιαζεται καθολου για τους αλλους, ας ψοφησουν.

Αρα το ιδιο δεν θες και απο την πλευρα σου? Να ειναι εσενα οκ τα νευρα σου το πρωι που πανε τα παιδια στο σχολείο και σκασιλα σου για οσους δεν θελουν να γυρνανε νύχτα απο τη δουλειά?

Δεν θα "ψοφησει" κανείς απο μια ώρα διαφορά. Το πολυ πολύ να ξεβολευτει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Μια χαρα πας. Οποιος εχει οικογενεια δεν θελει θερινη τον χειμωνα ειπα και εγω. Εκτος αν αλλαξουν ολα και δουλευουμε 10-4, ενα εξαωρακι. Τοτε και εγω και εσυ μαζι με τους θερινους! Θα ειμαστε ολοι της ιδιας αποψης. Απλα τωρα παιζει το "διαιρει και βασιλευε" και "ο καθενας την παρτη του", δεν νοιαζεται καθολου για τους αλλους, ας ψοφησουν.

9-5 ειναι τα ωραρια , το δημοσιο αποκλεειται γιατι πας οποτε θες 

Λεγεται οτι εξεταζουν τα σχολεια να ξεκινανε στις 9 

http://gr.euronews.com/2018/08/06/ellada-stis-9-to-prwi-eksetazei-to-ypourgeio-paideias-na-ksekinane-ta-sxoleia

Επεξ/σία από 7700K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...