Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, ATG said:

Σε ποια ζώνη ώρας είμαστε θα καθοριστεί από τους αστρονόμους και οχι από τα αν μας βολευει στις διακοπές η όχι.

Η ώρα του κράτους ορίζεται από την ώρα τις πρωτέουσας

Η Αθηνα είναι στις 23 οπότε απέχει πάνω από 8 μοίρες από το UTC+1 και 7 περίπου από το UTC+2

(Η κέρκυρα πχ θα έπρεπε να είναι στο UTC+1)

Οπότε θα πάμε στο UTC+2 και όχι στο UTC+3 που θέλετε πολλοί εδώ.

Δεν θα αλλάξουμε ζώνη, για άλλο πράγμα γίνεται η κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, locos63 είπε

Ο καθένας να βάζει στο ρολόι του ότι ώρα θέλει και έτσι να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι...

Give this guy a medal! 😂😂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kostasTSK είπε

"Η τεράστια συμμετοχή εκατομμυρίων Ευρωπαίων πολιτών"

Η οποία ήταν 4,6 εκατομμύρια από τα 511 εκατομμύρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης

.. και οι Έλληνες εκατομμύρια είναι αλλά αποφασίζουν 300...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ATG είπε

Σε ποια ζώνη ώρας είμαστε θα καθοριστεί από τους αστρονόμους και οχι από τα αν μας βολευει στις διακοπές η όχι.

Η ώρα του κράτους ορίζεται από την ώρα τις πρωτέουσας

Η Αθηνα είναι στις 23 οπότε απέχει πάνω από 8 μοίρες από το UTC+1 και 7 περίπου από το UTC+2

(Η κέρκυρα πχ θα έπρεπε να είναι στο UTC+1)

Οπότε θα πάμε στο UTC+2 και όχι στο UTC+3 που θέλετε πολλοί εδώ.

Τι μας νοιάζει η απόλυτα σωστή ώρα; Λες και υπάρχει διαλαξιακη επιτροπή που θα μας βάλει πρόστιμο. Utc+3 θέλει η πλειοψηφία στην Ελλάδα; Αυτή θα έχουμε. Η μειοψηφία ας το υποστεί ή ας βρει δουλειά που να ξυπνάει πιο αργά. Η πλειοψηφία θελει θερινή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Retromaniac said:

Τι μας νοιάζει η απόλυτα σωστή ώρα; Λες και υπάρχει διαλαξιακη επιτροπή που θα μας βάλει πρόστιμο. Utc+3 θέλει η πλειοψηφία στην Ελλάδα; Αυτή θα έχουμε. Η μειοψηφία ας το υποστεί ή ας βρει δουλειά που να ξυπνάει πιο αργά. Η πλειοψηφία θελει θερινή.

Το 80% του 0,9% δεν είναι πλειοψηφία εκτός αν θεωρείς αντιπροσωπευτικό δείγμα τους Γερμανούς. Εξάλλου ποιος είπε ότι η πλειοψηφία ξέρει και το σωστό. Και το σωστό στο θέμα τής αλλαγής τής ώρας, είναι η ώρα να έχει τη μικρότερη δυνατή απόκλιση απ' την πραγματική (ηλιακή) ώρα και όχι ό,τι βολεύει τον καθένα. Αν ρωτήσουμε τον κόσμο για τους φόρους, θα είναι απαραίτητα σωστό να ακολουθήσουμε την επιθυμία του;
Το ότι τα παιδιά (και πολλοί άλλοι εργαζόμενοι) θα ξεκινάνε να δουλεύουν νύχτα, θεωρείς ότι είναι πρόβλημα των γονέων και των παιδιών ή τού ωραρίου;
Και αν είναι πρόβλημα των γονέων-παιδιών, τι πρέπει να κάνουν; Να βρουν σχολείο με άλλο ωράριο; Ωπ, είναι θέμα ωραρίου λοιπόν και το θέμα τής προσαρμογής του ωραρίου λύνεται με δύο τρόπους: Αλλαγές ωραρίων σύμφωνα με το φως (δηλαδή το βιολογικό μας ρολόι) ή με αλλαγή τής ώρας. Ποιο θεωρείς πιο πρακτικό;

 

Υ/Γ Ανακατεύεις κι εσύ τη ζώνη με την αλλαγή. Είναι διαφορετικά θέματα.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το 80% του 0,9% δεν είναι πλειοψηφία εκτός αν θεωρείς αντιπροσωπευτικό δείγμα τους Γερμανούς. Εξάλλου ποιος είπε ότι η πλειοψηφία ξέρει και το σωστό. Και το σωστό στο θέμα τής αλλαγής τής ώρας, είναι η ώρα να έχει τη μικρότερη δυνατή απόκλιση απ' την πραγματική (ηλιακή) ώρα και όχι ό,τι βολεύει τον καθένα. Αν ρωτήσουμε τον κόσμο για τους φόρους, θα είναι απαραίτητα σωστό να ακολουθήσουμε την επιθυμία του;
Το ότι τα παιδιά (και πολλοί άλλοι εργαζόμενοι) θα ξεκινάνε να δουλεύουν νύχτα, θεωρείς ότι είναι πρόβλημα των γονέων και των παιδιών ή τού ωραρίου;
Και αν είναι πρόβλημα των γονέων-παιδιών, τι πρέπει να κάνουν; Να βρουν σχολείο με άλλο ωράριο; Ωπ, είναι θέμα ωραρίου λοιπόν και το θέμα τής προσαρμογής του ωραρίου λύνεται με δύο τρόπους: Αλλαγές ωραρίων σύμφωνα με το φως (δηλαδή το βιολογικό μας ρολόι) ή με αλλαγή τής ώρας. Ποιο θεωρείς πιο πρακτικό;

Υ/Γ Ανακατεύεις κι εσύ τη ζώνη με την αλλαγή. Είναι διαφορετικά θέματα.

Εγώ μιλάω για την πλειοψηφία στην Ελλάδα. Δεν χρειάζεσαι μεγάλο στατιστικό δείγμα για να κατανοήσεις ότι η πλειοψηφία στην Ελλάδα θέλει θερινή μόνιμα.

Επίσης τι πάει να πει σωστή ώρα; Η αντιστοίχηση του 24 ωρου με το ήλιο δεν γίνεται λόγω κάποιου συμπαντικού νόμου. Θέλουμε 1 να αντιστοιχεί στο ψηλότερο σημείο του ήλιου μέσα στην μέρα; 1 θα είναι.

Προφανώς προσπαθούμε να μην είμαστε αυθαίρετοι με τον υπόλοιπο πλανήτη αλλά το +- 1 δεν είναι μεγάλη αυθαιρεσία.

Και το ότι η πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο ισχύει αλλά εδώ δεν είναι θέμα δικαίου. Όπως πχ η φόροι. Δεν μας νοιάζει ποιο είναι το σωστό αλλα μόνο τι θέλουμε.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με πιάνει κατάθλιψη να τελειώνω 5 από δουλειά και να τρώω το μεσημεριανό μου ενώ έξω είναι βράδυ το χειμώνα. #team θερινή :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου πρόταση είναι από μέσα Μάη μέχρι τέλος Αυγούστου να αλλάζουμε ξανά ώρα. Μόνο στην Ελλάδα. Μια ώρα μπροστά.
Για να νυχτώνει μετά τις 10.
Μόνο οι φουρναραίοι επωφελούνται από την Ανατολή στις 5 το πρωί. Με αυτό που λέω θα μπορεί και αυτός που κλείνει το μαγαζί στις 8.30 να πάει για μπανάκι στις 9.30 π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι μας νοιάζει η απόλυτα σωστή ώρα; Λες και υπάρχει διαλαξιακη επιτροπή που θα μας βάλει πρόστιμο. Utc+3 θέλει η πλειοψηφία στην Ελλάδα; Αυτή θα έχουμε. Η μειοψηφία ας το υποστεί ή ας βρει δουλειά που να ξυπνάει πιο αργά. Η πλειοψηφία θελει θερινή.

Και εγω ειμαι νυχτοφυλακας και θα απαιτησω να παμε στο UTC+13

 

 

Απο τη στιγμη που υπαρχει θερινη/χειμερινη και καταργήται η εναλλαγή, δεν νομιζω οτι τιθεται καν θεμα σε ποια ωρα θα παμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ATG είπε

Και εγω ειμαι νυχτοφυλακας και θα απαιτησω να παμε στο UTC+13

Απο τη στιγμη που υπαρχει θερινη/χειμερινη και καταργήται η εναλλαγή, δεν νομιζω οτι τιθεται καν θεμα σε ποια ωρα θα παμε.

Αν γίνετε πλειοψηφία να πάτε και +500. 

3 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Η δικιά μου πρόταση είναι από μέσα Μάη μέχρι τέλος Αυγούστου να αλλάζουμε ξανά ώρα. Μόνο στην Ελλάδα. Μια ώρα μπροστά.
Για να νυχτώνει μετά τις 10.
Μόνο οι φουρναραίοι επωφελούνται από την Ανατολή στις 5 το πρωί. Με αυτό που λέω θα μπορεί και αυτός που κλείνει το μαγαζί στις 8.30 να πάει για μπανάκι στις 9.30 π.χ.

Σωστός. Καλύτερα ακόμη να κρατήσουμε την θερινή για τον χειμώνα και να πηγαίνουμε +1 ακόμη 21 Μαίου με 21 ιουλιου (+-1 μήνα από το θερινό ηλιοστάσιο).

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, billdanos said:

χωρίς καμία διάθεση χαλάρωσης και επαφής με το φως!

Τόση αγάπη για το φως/ήλιο, φαντάζομαι ότι δεν φοράμε ποτέ γυαλιά ηλίου ε? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι μας νοιάζει η απόλυτα σωστή ώρα; Λες και υπάρχει διαλαξιακη επιτροπή που θα μας βάλει πρόστιμο. 

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά θα ήταν ένας ενδιαφέρον φόρος για τους έλληνες πολίτες (Φόρος Αλλαγής Ώρας - ΦΑΩ)! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Πλέον το καλοκαίρι αντί να γυρνάμε μια ώρα πίσω τα ρολόγια, γίνεται να γυρνάμε ένα κιλό πίσω τις ζυγαριές;

Ένα; 10!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, Retromaniac said:

Εγώ μιλάω για την πλειοψηφία στην Ελλάδα. Δεν χρειάζεσαι μεγάλο στατιστικό δείγμα για να κατανοήσεις ότι η πλειοψηφία στην Ελλάδα θέλει θερινή μόνιμα.

Επίσης τι πάει να πει σωστή ώρα; Η αντιστοίχηση του 24 ωρου με το ήλιο δεν γίνεται λόγω κάποιου συμπαντικού νόμου. Θέλουμε 1 να αντιστοιχεί στο ψηλότερο σημείο του ήλιου μέσα στην μέρα; 1 θα είναι.

Προφανώς προσπαθούμε να μην είμαστε αυθαίρετοι με τον υπόλοιπο πλανήτη αλλά το +- 1 δεν είναι μεγάλη αυθαιρεσία.

Και το ότι η πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο ισχύει αλλά εδώ δεν είναι θέμα δικαίου. Όπως πχ η φόροι. Δεν μας νοιάζει ποιο είναι το σωστό αλλα μόνο τι θέλουμε.

Θα πιάσω απ' την αρχή το θέμα με τη δική μου λογική και με βάση τον ήλιο και το βιολογικό μας ρολόι.


Με βάση το "12 η ώρα ο ήλιος είναι στο ζενίθ", πάμε και κοιτάμε τη μικρότερη μέρα του χρόνου.
Παρατηρούμε ότι έχει φως 8 με 5, χοντρά-χοντρά. Ορίζουμε το έναρξη εργασιών τού δημοσίου τομέα στις 8 και του ιδιωτικού στις 9 (για να μην πήζουμε το πρωί), έτσι ώστε να έχουμε τη μικρότερη απώλεια σε φως (να μην κοιμόμαστε με το φως της ημέρας και να μην ξεκινάμε τη μέρα με σκοτάδι).
Κινούμενοι προς το θερινό ηλιοστάσιο παρατηρούμε ότι ξημερώνει πολύ νωρίτερα (πολύ περισσότερο από μια ώρα) με αποτέλεσμα να χάνουμε φως (κοιμόμαστε με φως αντί να δουλεύουμε).
Αλλάζουμε κατά μια ώρα τα ρολόγια, ώστε να περιορίσουμε την απώλεια και ταυτόχρονα έχουμε πολύ περισσότερο φως τις ώρες πέραν των ωραρίων.
Όλα μια χαρά εκτός του ότι πρέπει να αλλάζουμε τα ρολόγια (το ένα στα 10 που δεν αλλάζει μόνο του) και ότι αυτοί που δουλεύουν την Κυριακή της αλλαγής θα κοιμηθούν μια ώρα λιγότερο την άνοιξη (αλλά μια ώρα περισσότερο το φθινόπωρο).
Το ότι αυτό προκαλεί προβλήματα στους ανθρώπους (εμένα μου προκαλεί γέλιο το επιχείρημα) θα το δεχόμουν αν μου αποδείξει κάποιος ότι τις υπόλοιπες 364 μέρες (νύχτες) δεν χάνει ποτέ μια ώρα ύπνο για κάποιον λόγο, ξυπνάει και κοιμάται με ακρίβεια τετάρτου.
Δεν είναι σοβαρά μειονεκτήματα σε σχέση με τα πλεονεκτήματα τής αλλαγής.
Μιλάω πάντα για μέσες καταστάσεις, όπως δηλαδή πρέπει (και έτσι συμβαίνει έως τώρα) να αντιμετωπίζεται το θέμα του συγχρονισμού τού φυσικού φωτός (και του βιολογικού ρολογιού) με την τεχνητή ώρα. Το τι βολεύει τον καθένα δεν αφορά στη λύση του προβλήματος.

Επεξ/σία από CheOnWeb
add
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...