Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, silverado είπε

Οι πιο αποδοτικες ωρες για εκγυμναση ειναι νωρις το πρωι και το απογευμα.
Αυτοι που πανε νωρις το πρωι στις δουλειες τους και κοιμουνται ορθιοι, ειναι αυτοι που δεν εχουν μαθει να κοιμουνται στο σπιτι τους τις ωρες που πρεπει ή δεν εχουν την δυνατοτητα να το κανουν, ολοι οι υπολοιποι δουλευουν πιο αποδοτικα νωρις το πρωι απο οτι το μεσημερι.
Οι ωρες υπνου μεταξυ 10-12 το βραδυ μετρανε για διπλες απο θεμα ποιοτητας υπνου και ειναι αυτες που δεν αναπληρωνονται ευκολα.
Σε ολα λαθος αλλα επιμενεις.

Δεν ξέρω πόσο ισχύουν αυτά ή είναι αστικός μύθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνωμη για τον πεσιμισμο μου , αλλα δεν νομιζω οτι  ειμαστε ευρωπαικη ενωση.Αυτο προυποθετει  ενα βιοτικο επιπεδο , ενα κρατος προνοιας -δικαιου και οτι υπαρχει δημοκρατια .Στο Βαλκανιλικι που φλερταρει με τις τριτοκοσμικες συνθηκες το να αλλαξουμε ωρα ειναι  παρομοιο με τον να αλλαζεις ωρα σε λειτουργικο που εχει καταρευσει απο ιους 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσοτερες δουλειες πριν τις 8 ειναι χειρωνακτικες ( δεν αναφερωμαι φυσικα στο δημοσιο που τα ξυνουν ολη μερα)

Λοιπον οσοι κανουν χειρωνακτικες εργασιες νωρις το πρωι ειναι πιο αποδοτικοι απο αυτους που το κανουν στην μεσημεριανη βαρδια; 

Tο πρωι ξυπνας με αδειο στομαχι και να αρχιζεις την γυμναστικη ,  θα εισαι πιο αποδοτικος απο αυτον που θα εχει φαει πληρες γευμα και θα παει το απογευμα να προπονηθει αφου κανει πρωτα προθερμανση;

 

Ποτε αποδιδει καλυτερα ο οργανισμος με φαι η χωρις;

Οι υποστηριχτες της χειμερινης ωρας εχουν φερει ως δικαιολογιες ηλιθια επιχειρηματα του τεστιν οτι απορυθμιζεται λεει το βιολογικο ρολοι απο μια ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ και παθαινουν ψυχολογικα ,. JET LAG και δεν ξερω τι αλλο ,  αλλα δεν αναφερωνται στις χιλιαδες αυτοκτονιες στις βορειες χωρες λογω κλιματος και κυριως επειδη εχουν να δουν το φως του ηλιου καθε χριστου λαμπρη 

 

ΔΕΝ ΥΠΑΧΡΟΥΝ ΜΥΘΟΙ ΑΛΛΑ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ , προφανως μερικοι εχουν παρει διαζυγιο 

Επεξ/σία από 7700K
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7700K είπε

Τρυπιος εγκεφαλος εισαι που αντι για επιχειρηματα βριζεις δειγμα του χαμηλου νοητικου σου επιπεδου 

 

58 λεπτά πριν, 7700K είπε

Οι περισσοτερες δουλειες πριν τις 8 ειναι χειρωνακτικες ( δεν αναφερωμαι φυσικα στο δημοσιο που τα ξυνουν ολη μερα)

Λοιπον οσοι κανουν χειρωνακτικες εργασιες νωρις το πρωι ειναι πιο αποδοτικοι απο αυτους που το κανουν στην μεσημεριανη βαρδια; 

Tο πρωι ξυπνας με αδειο στομαχι και να αρχιζεις την γυμναστικη ,  θα εισαι πιο αποδοτικος απο αυτον που θα εχει φαει πληρες γευμα και θα παει το απογευμα να προπονηθει αφου κανει πρωτα προθερμανση;

Ποτε αποδιδει καλυτερα ο οργανισμος με φαι η χωρις;

Οι υποστηριχτες της χειμερινης ωρας εχουν φερει ως δικαιολογιες ηλιθια επιχειρηματα του τεστιν οτι απορυθμιζεται λεει το βιολογικο ρολοι απο μια ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ και παθαινουν ψυχολογικα ,. JET LAG και δεν ξερω τι αλλο ,  αλλα δεν αναφερωνται στις χιλιαδες αυτοκτονιες στις βορειες χωρες λογω κλιματος και κυριως επειδη εχουν να δουν το φως του ηλιου καθε χριστου λαμπρη 

ΔΕΝ ΥΠΑΧΡΟΥΝ ΜΥΘΟΙ ΑΛΛΑ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ , προφανως μερικοι εχουν παρει διαζυγιο 

Εχω τοσο χαμηλο νοητικο επιπεδο που καταλαβαινω οτι αυτα που θελω εγω και αυτα που θελει το σωμα μου δεν ειναι ταυτοσημα.
Οτι το να κανεις τη μερα νυχτα και το αναποδο, γιατι ετσι το θελεις εσυ ή ο συγχρονος τροπος ζωης ειναι εφικτο, αλλα εχει και αρνητικα αποτελεσματα.
Ναι, οσοι κανουν χειρωνακτικες εργασιες νωρις το πρωι ειναι πιο αποδοτικοι απο αυτους που το κανουν στην μεσημεριανη βαρδια.
Δεν εμποδιζει κανεις αυτον που θα σηκωθει νωρις  το πρωι να εχει φαει. πρωτου παει στην εργασια του.
Οσο για την εκγυμναση νωρις το πρωι, ενα ελαφρυ σνακ ειναι αρκετο για να κανει σωστη προπονηση το πρωι, γιατι εχει φροντισει απο την προηγουμενη να φαει το σωστο βραδυνο για τη νυχτερινη αναπλαση. Θα κανει εκγυμναση και το απογευμα, γιατι μπορει, επειδη σηκωνεται νωρις το πρωι και δεν εχει ληθαργηκοτητα ολη μερα, απο τον υπνο  κατα τη διαρκεια της ημερας.

Spoiler

Το ελαφρυ σνακ το πρωι για τους αλλους. Καλυτερα ειναι να ξυπνας ακομα πιο νωρις για να φας σαν λυκος.

Το βιολογικο ρολοι απορυθμιζεται απο την αλλαγη της ωρας,  ετσι ειναι καλυτερα να σταματησει αυτη η κακη τακτικη.
Αν θα ισχυσει θερινη ή χειμερινη ωρα ειναι μικροτερο προβλημα, γιατι η προσαρμογη ειτε στο ενα, ειτε στο αλλο, θα εχει μικροτερες επιπτωσεις απο την βιαια αλλαγη της μιας ωρας.
Αν και με τον τροπο ζωης που κανουν οι περισσοτεροι πολυ κακο για το τιποτα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 8:39 ΜΜ, ThReSh είπε

First world problems:

O θερμοστάτης που έχω για το καλοριφέρ αλλάζει μόνος του θερινή/χειμερινή ώρα. Τώρα που θα έχουμε σταθερό, θα πρέπει να ξαναλλάζω την ώρα χειροκίνητα μιας και δεν νομίζω ότι υπάρχει επιλογή για απενεργοποιήση της αυτόματης αλλαγής. Oh the irony...

σκέψου όμως πόσα άλλα ρολόγια πρέπει να φτιάχνεις χειροκίνητα όπως αμάξια, αναλογικά σε τοίχους και άλλα πολλά που πλέον θα πάψεις να το κάνεις, είναι ένα ρολόι και όλα τα άλλα που θα γλυτώσεις είναι πολλά πχ εγώ έχω 2 σε αμάξια άλλα 2 σε αναλογικά χειρός , αναλογικό στο σαλόνι , στην κουζίνα(στην κουζίνα την συσκευή εννοώ που παγειρεύουμε) στη δουλειά μου παλιά είχαμε εκεί που ήμουν,σε κλιματιστικά με timer  ........ είναι πολλά τώρα αν αλλάζεις ένα ρολόι στον θερμοστάτη και όχι όλα τα άλλα οκ καλύτερα φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρεστε στις βόρειες χώρες λες και είναι ένα θεοσκότεινο έρεβος όπου αυτοκτονούν κάθε μέρα σαν σουλιώτισες. Ναι έχουν χειρότερο κλίμα, αλλά τα υπερβολικά στερεότυπα  και η υπέρμετρη αυταρέσκεια για το δικό μας κλίμα,  δεν έχουν κάποια χρησιμότητα.

On topic το πιο αντικειμενικό θα ήταν να έχουμε  μια ώρα αστρονομικά σωστή (νομίζω έτσι είναι ήδη η χειμερινή). Έτσι πάνω σε μια σωστή βάση,  ρυθμίζεις κι όλα τα άλλα όπως θες, π.χ. κάνεις το ωράριό από 9-5 σε 8-4 κι έχεις και αυτήν τη περιζήτητη ώρα φωτός για βόλτα.

Επεξ/σία από Ison_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Αναφέρεστε στις βόρειες χώρες λες και είναι ένα θεοσκότεινο έρεβος όπου αυτοκτονούν κάθε μέρα σαν σουλιώτισες. Ναι έχουν χειρότερο κλίμα, αλλά τα υπερβολικά στερεότυπα  και η υπέρμετρη αυταρέσκεια για το δικό μας κλίμα,  δεν έχουν κάποια χρησιμότητα.

On topic το πιο αντικειμενικό θα ήταν να έχουμε  μια ώρα αστρονομικά σωστή (νομίζω έτσι είναι ήδη η χειμερινή). Έτσι πάνω σε μια σωστή βάση,  ρυθμίζεις κι όλα τα άλλα όπως θες, π.χ. κάνεις το ωράριό από 9-5 σε 8-4 κι έχεις και αυτήν τη περιζήτητη ώρα φωτός για βόλτα.

Εσθονία χειμώνα έβγαινα 7.30 να παω σχολή και ηταν βράδυ και γυρνούσα σπιτι 2-3 το μεσημέρι και ήταν βράδυ, στο ενδιάμεσο -που ημουν σε κτίριο- η "μερα" ήταν ενα φωτείνο μαύρο οχι η μέρα που έχουμε εδώ, οποτε το λές και θεοσκότεινο έρεβος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 7700K είπε

 

Eπιστημονικα εχει αποδειχτει οτι το πρωινο ξυπνημα ειναι κακο και ο υπνος στο χαραμα δεν αναπληρωνεται ουτε το μεσημερι, ο ανθρωπος αποδιδει καλυτερα στην μεση της μερας και σωματικα και πνευματικα 

θα ενδιέφερε κόσμο αν παρέθετες το άρθρο που έχεις διαβάσει αυτό το πράγμα :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευτυχώς πάντως, αν κάνετε ένα μικρό γκάλοπ στους γύρω σας θα δείτε πως οι περισσότεροι προτιμούν τη θερινή ώρα.

Μένει να δούμε και τις επίσημες τοποθετήσεις όταν θα έρθει η ώρα της συζήτησης. :) 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να κάνουν την μια ημέρα 48 ώρες καταργούν την αλλαγή. Ημίμετρα. 

Και αν θέλουν να βάλουν το μαχαίρι στο κόκκαλο πρέπει να καταργήσουν τον χειμώνα μια μια καλή. Δηλαδή στο Westeros που έχουν καλοκαίρι 10 χρόνια περνάνε χειρότερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, billdanos είπε

αν κάνετε ένα μικρό γκάλοπ στους γύρω σας θα δείτε πως οι περισσότεροι προτιμούν τη θερινή ώρα

Δε μου φαίνεται παράξενο, τα 'χουμε πει για την πλειοψηφία, τις απόψεις της και τα επακόλουθα.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...