Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

8μιση, στην καρδιά του χειμώνα. 

Όχι. Και τώρα 7μισι το πρωί χειμώνα έχει φως. Μια χαρά είναι το πρωί το χειμώνα με θερινό ωράριο. Το ότι το χειμώνα θα χει σκοτάδι 8 και τέταρτο το πρωί στα σχολεία, είναι ψέμα που διαδίδεται από κάποιους μέσω του διαδικτύου. Καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, paulks said:

παλικαρια αυτα που λενε στην ευρωπη οι βορειες χωρες  π.χ. φιλανδια οτι αναφερονται προβληματα υγειας και αγχους ψυχολογιας και καταθλιψης και οτιδηποτε αλλη μα.........α ..λογω αλλαγης της ωρας ειναι του κ...λου τα 9μερα και τιποτα παραπανω γιατι ετσι τους συμφερει να λενε,,,δεν φταιει η νοτια ευρωπη αν στην βορεια ειδικα εκει νυχτωνει απο τις 4 το απογευμα....αλλα βεβαια οτι τους συμφερει επειδη δεν εχουν τουρισμο και μεγαλη ηλιοφανια και θαλασσα και διασκεδαση οπως η νοτια ευρωπη ,,και δεν ειναι τυχαιο που ολοι τους απο βορειες χωρες ερχονται διακοπες μπανια διασκεδαση ηλιο στην νοτια ευρωπη..Οι ασπρουλιαριδες ολοι τους δεν εχουν που δεν εχουν μεγαλη ηλιοφανια μου θελουν και χειμερινη ωρα αντι να πουνε να κρατησουν την θερινη μπας και δει το ματι τους καμια ωρα παραπανω ηλιο..Γενικα την νοτια ευρωπη την συμφερει η θερινη ωρα ,λιγοτερη καταναλωση ενεργειας περισσοτερη ηλιοφανια περισσοτερο χρονο να πας μια βολτα με τα παιδια σου το απογευμα-βραδακι,,, μπανια και το απογευμα λογω μεγαλης μερας με τα παιδια σου σχολας απο την δουλεια σου και ειναι ακομα μερα (για τις πρωινες δουλειες) και το κυριοτερο αλλη ψυχολογια το καλοκαιρι παρα τον χειμωνα που νυχτωνει απο τις 5 και θες να πας μια βολτα με την οικογενεια-παιδια και το σκεφτεσαι λογω οτι γυρισες απο την δουλεια και λες που να τρεχουμε τωρα....νυχτωσε κιολας...ενω το καλοκαιρι κοιμασαι και 2 ωρες το απογευμα και σηκωνεσαι να πας την βολτα σου και το μπανακι σου ανετος και γυρνας πισω 9 η ωρα που εκεινη την ωρα πεφτει ο ηλιος...Και γενικα αλλη ψυχολογια εχει ο κοσμος το καλοκαιρι παρα το χειμωνα που μερικοι βρισκονται στα ορια καταθλιψης...Αλλα με τους κατσαπλιαδες που εχουμε απο πανω μας ικανοι ειναι να θελουν την χειμερινη ωρα σαν μαζοχες και σαδιστες  που ειναι ...και προπαντων να εξυπηρετισουν καποια συμφεροντα π.χ. γερμανιας...τωρα θα μου πειτε τι συμφεροντα ??..κατευθειαν με την χειμερινη ωρα εχουμε πληγμα στον τουρισμο αλλο που δεν θελουν απο την βορεια ευρωπη ,,,,,για σκεφτειτε το λιγο...Γι αυτο θα παμε ολοι μας στην ταυλανδη που τον χειμωνα εχει 30 βαθμους θερμοκρασια και θα ειμαστε ολοι με τα σορτσακια και κοντομανικα και χειμωνα καλοκαιρι φουλ ηλιος....Προσωπικα θα το γουσταρα πολυ..

Wall of text crits you for 203498230498230498 damage.

You die...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα, πλην Εβρου - Ορεστιάδας Σουφλίου ξέρωγω , δεν υπάρχει χειμώνας. Δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς, και δεν πιστεύω, όταν ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ, από την Ισπανία και την Ιβηρική, ως την Ιταλία, πνίγεται στα χιόνια, ναι στα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ χιόνια (Για Δεκέμβρη Γενάρη, Φλεβάρη, να υπάρχει κάποιος που να μην θυμάται ότι πάμε, σχεδόν συσσωμος ο πληθυσμός της Χώρας, να πάρουμε τα Χριστουγεννιάτικα με ζεστο, ως και.... καυτό μερικές φορές Ηλιο. Δηλ θερμοκρασίες 23-24+ στα τελη Δεκεμβρίου !! 

Παρόλα αυτά, και παρά την αφύσικη ζέστη / καλοκαιρία που επικρατεί σχεδον επί εννέα μήνες, με όλες τις δραματικές συνέπειες του φαινομένου, (λειψυδρία, ανομβρία, αλλαγή της αγροτικής περιόδου, μεταβολή της ποιοτητας και ποσότητας της σοδειάς προϊόντων), απίστευτη επιβάρυνση της ατμόσφαιρας, επιμόλυνση σωματιδίων, και πολλά ακόμη, όπως φυσικά και θέματα ακραίων καιρικών φαινομένων, πυρκαϊών, πλημμυρών, μεταδοτικών νοσημάτων και χίλια δυο ακόμη,

ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΚΟΜΑ, νέους και σχετικά καταρτισμένους επιστημονικά ανθρώπους, να αναφέρονται στο αγαπημένο "καλοκαιράκι" που "τους λείπει ήδη" (sic...), και να μιλουν για συνωμοσία των (αιωνιων) "κακών" Βόρειων, που από την ώρα που ρημαδοξυπνάνε, δεν έχουν άλλη απασχοληση παρά το να φθονουν τους Ελληνες και να καταστρώνουν την εξόντωσή τους......

Παράλληλα, μόλις εμφανιστεί ένα συννεφο, εκεί πάνω δεξιά, σπεύδουν αυτά τα απολιθώματα που στην Ελλάδα ονομάζονται "μετεωρολόγοι", να μιλήσουν για... κακοκαιρία και να σπεύσουν να καθησυχάσουν ότι.. " συντομα ο καιρός βελτιώνεται...." κλπ κλπ.

Συμπερασματικά : Μια μέρα με ηλιοφάνεια 16 ωρών, επί πολλούς μήνες, ΔΕΝ ΕΧΕΙ τιποτα μα τίποτα να προσφέρει στην Ελλάδα, για της οποίας το χατηράκι και συντηρήθηκε αυτη η κωμωδία επί δεκαετίες. Δηλαδή : "Λιαστειτε εσείς", πιείτε μπύρες και ουζα από το πρωί ως το βαθύ βραδυ, και άσε ΕΜΑΣ να παραγουμε, ώστε να σας πουλάμε μετά ΤΑ ΠΑΝΤΑ Κι όσοι εχετε αμφιβολίες, πείτε και σε εμάς τους υπόλοιπους να καταλάβουμε. Ειστε ΟΛΟΙ σε Τουριστικές Επιχειρήσεις ?? Εχετε ΟΛΟΙ οικονομικό 'συμφέρον" από τον Τουρισμό? Εχετε παιδιά, ώστε να προβληματιστείτε, για το πως θα απασχοληθούν κ' αρχισουν το Σχολείο τους, ή την προετοιμασία τους - όσοι δινουν Πανελλήνιες την επόμενη χρονιά κλπ ?? 
Ποιο ειναι τελος πάντων το νόημα, της διατήρησης μιας ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ σε διάρκεια ημέρας, μέχρι τον Οκτώβρη?? Ειναι ενεργειακά αποδοτικό, να καίνε κλιματιστικά για δροσιά... μέχρι το τέλος Οκτώβρη ?!!  Ας λογικευτούμε κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, paulks said:

και εγω μαζι σου ειμαι φιλε μου...επειδη διαβαζω οτι μερικοι λενε οτι ειμαστε παρτακιδες που λεμε για θερινη ωρα,,δηλαδη θεωρειται καποιος παρτακιας που θελει να εχει περισσοτερο χρονο στην διαρκεια της μερας και φως ημερας και γενικα καλυτερη ψυχολογια ,,παρα απο τον χειμωνα που νυχτωνει απο τις 5 και σε μερικες περιπτωσεις δουλειας που λενε μερικοι και εγω ακομα οτι νυχτα παω και νυχτα γυρναω απο την δουλεια...Τωρα οτι μπορει να υοθετισουνε την γνωμη της βορειας ισχυρης ευρωπης χωρις να υπολογισουνε την νοτια ευρωπη ,,,αυτο δειχνει ποσες κυβερνησεις του κ.....λου υπαρχουν στην νοτια ευρωπη π.χ. η δικια μας.

Παρτάκιας είναι αυτός που σε ένα θέμα γενικού ενδιαφέροντος, κοιτάει μόνο τι βολεύει τον ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ghost.Dog είπε

 Ποιο ειναι τελος πάντων το νόημα, της διατήρησης μιας ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ σε διάρκεια ημέρας, μέχρι τον Οκτώβρη?? Ειναι ενεργειακά αποδοτικό, να καίνε κλιματιστικά για δροσιά... μέχρι το τέλος Οκτώβρη ?!!  Ας λογικευτούμε κάπου. 

Αυτός είναι ένας ανεπιβεβαίωτος ισχυρισμός. Τα κλιματιστικά αρχίζουν συνήθως μάιο και κλείνουν σεπτέμβρη. Η ώρα μέσα στη μέρα φυσικά και δεν τα επηρεάζει, καθώς έτσι και αλλιώς τώρα θερινή έχουμε, δεν θα αλλάξει κάτι.

Για το χειμώνα μιλάμε, που πλέον θα χουμε θερινή. Εκεί κλιματιστικά δεν βάζουμε έτσι και αλλιώς, ίσα ίσα θα μειωθούν οι ενεργειακές ανάγκες λόγω λιγότερου τεχνητού φωτός και καλοριφέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Janoss είπε

Όχι. Και τώρα 7μισι το πρωί χειμώνα έχει φως. Μια χαρά είναι το πρωί το χειμώνα με θερινό ωράριο. Το ότι το χειμώνα θα χει σκοτάδι 8 και τέταρτο το πρωί στα σχολεία, είναι ψέμα που διαδίδεται από κάποιους μέσω του διαδικτύου. Καμία σχέση με την πραγματικότητα.

εννοειται οτι το πρωι 8 και τεταρτο και με θερινη ωρα ειναι μερα για τα σχολεια,,,,μου κανει εντυπωση οτι μερικοι βρισκουν οτιδηποτε δικαιολογια για να μην θελουν την θερινη ωρα μονιμα και ενω το ξερουν και  βλεπουν τις διαφορες της χειμερινης (μακρια απο εμας)  και θερινης ωρας χειμωνα και ειδικα το καλοκαιρι.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Janoss said:

Και τώρα 7μισι το πρωί χειμώνα έχει φως. 

Με τη θερινή θα έχει στις 08:30. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις.

π.χ. στο χειμερινό ηλιοστάσιο η ανατολή θα είναι στις 08:45~

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Με τη θερινή θα έχει στις 08:30. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις.

π.χ. στο χειμερινό ηλιοστάσιο η ανατολή θα είναι στις 08:45~

Ξαναλέω, επειδή πρέπει να το ξαναπώ από ότι βλέπω: Το χειμώνα, μετά τις 7 το πρωί μια χαρά άνετα βλέπεις έξω. Τα χειμερινά και θερινά ηλιοστάσια που λες, δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα. ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΞΩ. Οπότε τα σχολεία δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Τα υπόλοιπα απλά τρομοκρατούν εύπιστους που νομίζουν ότι 8μισι το πρωί θα ναι πίσσα έξω και δεν βάζουν το μυαλουδάκι τους να σκεφτεί τι ώρα φωτίζει ο ήλιος το χειμώνα. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Παρτάκιας είναι αυτός που σε ένα θέμα γενικού ενδιαφέροντος, κοιτάει μόνο τι βολεύει τον ίδιο. 

αν εννοεις εμενα φιλε μου δεν ειμαι παρτακιας μου αρεσει η θερινη ωρα απλα βλεπω οτι η θερινη ωρα βολευει την πλειοψηφια του κοσμου απο αποψη μεγαλυτερης μερας.μου  αρεσει η  θερινη ωρα παρολο που αυτο το διαστημα δουλευω νυχτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη Φινλανδία. Τυγχάνει να εχω φιλους, εργαζομενους εκει καθώς και στενο μου συνεργάτη (επαγγελματικά). Ούτε αυτοκτονουν ουτε τιποτα. Ποιος σας "διδαξε" να επαναλαμβάνετε αυτές τις μπούρδες ?? Ισα ισα, πρώτοι στηνκαινοτομία, την πληροφορική, την ενέργεια, τις επικοινωνίες, και επιπλέον με το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΕΑΝ εκπαιδευτικό σύστημα στην Ευρώπη (δεν πιστευω να το αμφισβητειτε ΚΑΙ αυτο :)

Καμία αυτοκτονία. Καλοκαίρι , ακόμη και στο ΕΛσίνκι, έχει πολλη ζέστη, 33-34, κόσμο που κάνει μπάνια, πολλές παραλίες και φουλ καλοκαίρι. 
Ο χειμώνας είναι πιο δύσκολος και θέλει χρόνο να συνηθίσεις, αλλά τα benefits ειναι τοσα πολλά που φθάνεις να μην το πολυσκέφτεσαι.

Για να μη λέμε κι ότι θέλουμε δηλαδή. ΨΟΦΗΣΑΝ αυτοι οι μυθοι, προ πολλού. Οι Σκανδιναβοι έχουν νοικοκυρέψει το σπιτι τους, και ζουν απο τις ΑΠΕ, Αιολικη, Ηλιακη, Γεωθερμία κλπ ΕΝΕΡΓΕΙΑ όλο το χρόνο, μηδενίζοντας το κόστος τους. Εμείς θέλουμε (πιο ΠΟΛΥ ΗΛΙΟ), για να.... σχολιάζουμε με το φρεντο στο χερι τους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ πολιτικους μας, που δεν μας διασφαλίζουν ούτε ΤΣΑΜΠΑ ζεστο νερο, χειμώνα καλοκαίρι. ουτε καν αυτό. Οι Αχρηστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Janoss said:

Ξαναλέω, επειδή πρέπει να το ξαναπώ από ότι βλέπω: Το χειμώνα, μετά τις 7 το πρωί μια χαρά άνετα βλέπεις έξω. Τα χειμερινά και θερινά ηλιοστάσια που λες, δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα. ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΞΩ. Οπότε τα σχολεία δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Τα υπόλοιπα απλά τρομοκρατούν εύπιστους που νομίζουν ότι 8μισι το πρωί θα ναι πίσσα έξω και δεν βάζουν το μυαλουδάκι τους να σκεφτεί τι ώρα φωτίζει ο ήλιος το χειμώνα. 

Έχεις ακούσει τους λόγους που θέλουν να πάνε τα σχολεία στις 09:00; Δηλαδή μια ώρα αργότερα; Κοίταξέ το λίγο και πες μου ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αρχίζουν τα σχολεία μία ώρα νωρίτερα από τώρα και 2 ώρες νωρίτερα απ’ αυτό που θεωρείται πιο σωστό.

11 minutes ago, paulks said:

αν εννοεις εμενα φιλε μου δεν ειμαι παρτακιας μου αρεσει η θερινη ωρα απλα βλεπω οτι η θερινη ωρα βολευει την πλειοψηφια του κοσμου απο αποψη μεγαλυτερης μερας.μου  αρεσει η  θερινη ωρα παρολο που αυτο το διαστημα δουλευω νυχτα..

Πού ακριβώς την είδες την πλειοψηφία, στο Insomnia?

Και ποιος σου είπε ότι η πλειοψηφία έχει πάντα δίκιο; Εδώ ακόμα μπερδεύουν την αλλαγή ώρας με τις ζώνες, πόσο βάρος να έχει η άποψης τους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Έχεις ακούσει τους λόγους που θέλουν να πάνε τα σχολεία στις 09:00; Δηλαδή μια ώρα αργότερα; Κοίταξέ το λίγο και πες μου ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αρχίζουν τα σχολεία μία ώρα νωρίτερα από τώρα και 2 ώρες νωρίτερα απ’ αυτό που θεωρείται πιο σωστό.

Αυτό το έλεγε ο Γαβρόγλου, δεν έχει καμία σχέση με την αλλαγή ώρας της ΕΕ και φυσικά αν εφαρμοστεί θα είναι καταστροφικό για εκατομμύρια εργαζόμενες οικογένειες λόγω του ότι δεν θα προλαβαίνουν να πάνε τα παιδιά σχολείο και μετά στην δουλειά στον ιδιωτικό τομέα που ξεκινά στις 9.

Το επιχείρημά σου λοιπόν, δεν έχει βάση.

Επεξ/σία από Janoss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα ότι έχει σχέση με την αλλαγή. Επίσης δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, δεν έχεις καταλάβει τον τρόπο που θα εφαρμοστεί. Ουσιαστικά είναι επέκταση του ολοήμερου. Το σωστό αυτό μέτρο όμως, θα πάει χαμένο με τη μη αλλαγή ώρας. Και επειδή εσύ όταν εκφράζεις την επιθυμία να κρατήσουμε τη θερινή δεν έχεις λάβει υπόψιν τις αλλαγές στα ωράρια τού σχολείου, είναι σαν να λες, «ας πηγαίνουν τα παιδιά 2 ώρες νωρίτερα σχολείο απ’ το ιδανικό αρκεί να έχει φως όταν πηγαίνω για καφέ το απόγευμα». Αυτό είναι ο παρτάκιας που λέγαμε. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εντάξει, είμαι παρτάκιας άμα σαρέσει να το λες και να το ξαναλές.
 

Τα παιδιά δεν πάνε 2 ώρες νωρίτερα στο σχολείο, αυτά τα βγάζεις από το μυαλό σου. Την ίδια ώρα πηγαίνουν, και ίσα ίσα το απόγευμα έχει περισσότερο φως να παίξουν/διαβάσουν. Το βράδυ επίσης ίδια ώρα θα κοιμηθούν.

Σταμάτα να λες πράγματα που είναι αναπόδεικτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, ThReSh said:

Τόση αγάπη για το φως/ήλιο, φαντάζομαι ότι δεν φοράμε ποτέ γυαλιά ηλίου ε? 😛

Φοράμε αλλά είναι άκυρη η παρατήρησή σου μιας και τόσο αργά το απόγευμα, δεν φοράμε γυαλιά ηλίου ούτως ή άλλως (εκτός αν μιλάμε για καγκούρια που τα φοράνε όλη τη μέρα)! 😛

Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό. Το χειμώνα στις 5 έχει αρχίσει ήδη να νυχτώνει, οπότε μια επιπλέον ωρίτσα θα έδινε λίγο ακόμη φως ώστε τελειώνοντας ένα "φυσιολογικό" ωράριο εργασίας (16:00 ή 17:00) να έχεις μπροστά σου 1-2 ωρίτσες ακόμη με λίγο φως ώστε να έχεις την αίσθηση πως δεν τελείωσε ακόμη η μέρα σου. 

Το σίγουρο πάντως είναι πως αν αφήσουν την κάθε χώρα να αποφασίσει για το ποιά ώρα θα κρατήσει, θα επικρατήσει ένας αχταρμάς πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που ισχύει σήμερα με την αλλαγή. Άρα το πιο λογικό είναι να υπάρξει μια κοινή απόφαση για όλες τις χώρες της ευρωζώνης. 

Επίσης αυτό που ανησυχείτε για τα παιδάκια που πάνε το πρωί σχολείο ενώ ταυτόχρονα τα στέλνετε στα φροντιστήρια μέχρι στις 22:00 το βράδυ, είναι ολίγον υποκριτικό νομίζω... ;) 

Γενικότερα πάντως δεν θα παραξενευτώ με οποιαδήποτε απόφαση στη χώρα μας μιας και εδώ και πολλάααααααα χρόνια είμαστε ένας αλλοπρόσαλλος λαός που αδυνατεί να πάρει σωστές αποφάσεις. :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...