Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, moutro12 είπε

Καλημέρα! Είμαι έτοιμος να αγοράσω το Leon 1.5 tgi. Ήθελα να σας ρωτήσω ειδικά εσάς που έχετε Seat με cng. Υπάρχει ένδειξη θερμοκρασίας της μηχανής;; Γιατί στο καντράν τη θέση της θερμοκρασίας την έχει πάρει η ένδειξη του ρεζερβουάρ του φυσικού αερίου 

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

θέλεις να αγοράσεις καινούριο αυτοκίνητο και ο ενδοιασμός σου είναι εάν έχει ένδειξη για την θερμοκρασία του κινητήρα;

Μπαίνουμε στο 2020 και λες να μην υπάρχει τέτοια και παρόμοιες πληροφορίες;;;

Άντε καλοτάξιδο !!

Φιλικά,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

θέλεις να αγοράσεις καινούριο αυτοκίνητο και ο ενδοιασμός σου είναι εάν έχει ένδειξη για την θερμοκρασία του κινητήρα;

Μπαίνουμε στο 2020 και λες να μην υπάρχει τέτοια και παρόμοιες πληροφορίες;;;

Άντε καλοτάξιδο !!

Φιλικά,
Βασίλης.

Το λέω γιατί ένας φίλος είχε ένα opel astra χωρίς ένδειξη θερμοκρασίας, του ράγισε το δοχείο νερού και όταν άναψε το λαμπάκι και μέχρι να σταματήσει πήρε τη μηχανή στα χέρια. Μην πάθουμε καμία ζημιά από ένα τέτοιο προβληματάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγόρασα πριν λίγες μέρες το Seat Arona Cng και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Είχα Renault Scenic του 2004 και με οικονομική οδήγηση έκαιγα ~13€/100χλμ, ενώ τώρα καίω ~3€/100χλμ.

Υπολόγισα σχολαστικά τα καταγεγραμμένα έξοδά μου για 1 χρόνο (βενζίνες, συνεργεία, τέλη κυκλοφορίας κλπ) και βρήκα ότι θα εξοικονομώ ~115€/μήνα για καύσιμα και ~165€/μήνα συνολικά.

Με προκαταβολή 5.000+2.000 (12 δόσεις με κάρτα), πήρα χρηματοδότηση ~10.000€ για 5 χρόνια (με 3,9%+0,6%), οπότε θα πληρώνω 189€/μήνα (δηλαδή 24€/μήνα καθαρά).

Screenshot_20200107-234305.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κάποιος απο τους φίλους με seat cng αν η εγγύηση καλύπτει ζημιές κινητήρα?

Επίσης κάποιος ανέφερε για ακριβό σέρβις συντήρησης του συστήματος φ.α σε κάποια χρόνια.

Δεδομένου ότι απο ότι έμαθα το cng κυκλοφορεί στη seat απο το 2014 ξέρουμε πόσο μπορεί να στοιχίζει αυτό? 

Επεξ/σία από mad-proffessor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 9:31 ΠΜ, moutro12 είπε

Καλημέρα! Είμαι έτοιμος να αγοράσω το Leon 1.5 tgi. Ήθελα να σας ρωτήσω ειδικά εσάς που έχετε Seat με cng. Υπάρχει ένδειξη θερμοκρασίας της μηχανής;; Γιατί στο καντράν τη θέση της θερμοκρασίας την έχει πάρει η ένδειξη του ρεζερβουάρ του φυσικού αερίου 

Ποτέ ξανά αυτοκίνητο χωρίς κανονικό δείκτη θερμοκρασίας κινητήρα…

Στο παρά δευτερόλεπτο έσωσα Toyota Yaris που είχε ηλεκτρονική ένδειξη θερμοκρασίας…

Έσπασε ένα κολάρο και άντε τώρα εσύ να δεις το κόκκινο λαμπάκι θερμοκρασίας καλοκαίρι μεσημέρι με φουλ ήλιο………

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι εταιρίες καλύπτουν ειδικά τον κινητήρα και μηχανικά μέρη στη διάρκεια εγγύησης .Αυτό που διαφέρει είναι ηλεκτρονικά μέρη και βαφή συνήθως

1 λεπτό πριν, bromiaris είπε

Ποτέ ξανά αυτοκίνητο χωρίς κανονικό δείκτη θερμοκρασίας κινητήρα…

Στο παρά δευτερόλεπτο έσωσα Toyota Yaris που είχε ηλεκτρονική ένδειξη θερμοκρασίας…

Έσπασε ένα κολάρο και άντε τώρα εσύ να δεις το κόκκινο λαμπάκι θερμοκρασίας καλοκαίρι μεσημέρι με φουλ ήλιο………

Και με δείκτη το παλιό rover που είχα διαπίστωσα καλοκαιριάτικα , Πήλιο ανηφόρες ότι η βελόνα ήταν τέρμα (δεν άναβε ο ανεμιστήρας). Το είδα σίγουρα αργότερα μιας και σπάνια κοιτάω ταμπλό....

Είναι κανένας στο fb cng group?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!! Παρήγγειλα τελικά το Leon. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα πρατήρια. Με βολεύουν 2 στη Θεσσαλονίκη το ένα είναι το bp στα Διαβατά και το άλλο promethan στη σινδο. Από ότι κατάλαβα είναι άλλες εταιρείες, η μια fisikon και η άλλη promethan. Θα ήθελα να με κατατοπίσετε σχετικά με ποιότητα και τιμή. Έχει πάει κάποιος από εσάς;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν ποιότητες στο φυσικό αέριο ,είναι ίδιο για όλα τα πρατήρια. Αν μπορούν να πειράξουν κάτι ,είναι καμιά αντλία .

Προτίμησε αυτό που σου γεμίζει περισσότερα κιλά (στην ίδια εξωτερική θερμοκρασία)

Spoiler

Μπας και είναι κανένας στο fb cng group ???? δε μπορώ να μπω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2020 στις 3:16 ΜΜ, korakios είπε

όλες οι εταιρίες καλύπτουν ειδικά τον κινητήρα και μηχανικά μέρη στη διάρκεια εγγύησης .Αυτό που διαφέρει είναι ηλεκτρονικά μέρη και βαφή συνήθως

Και με δείκτη το παλιό rover που είχα διαπίστωσα καλοκαιριάτικα , Πήλιο ανηφόρες ότι η βελόνα ήταν τέρμα (δεν άναβε ο ανεμιστήρας). Το είδα σίγουρα αργότερα μιας και σπάνια κοιτάω ταμπλό....

Είναι κανένας στο fb cng group?

Εγώ έκανα αίτημα πριν κανένα μήνα και ακόμα το αίτημα εκκρεμεί. Αν γνωρίζεις κάποιος ας μα δώσει τα φώτα του σχετικά με το group στο fb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η promethan έχει ίδια τιμή με το ΕΚΟ του αεροδρομίου, δεν είναι πρατήριο αλλά τεχνική εταιρεία που εξυπηρετεί κατά τις ώρες λειτουργίας της. 

Έχει καλύτερη πίεση αντλίας από τα 2 πρατήρια fysikon της Θεσσαλονίκης. 

Είμαι (μέλος) στο group του Facebook όντως κι άλλος μου έκανε παράπονα ότι περιμένει καιρό να δεχθούν το αίτημα του.. δε ξέρω πως και γιατί. 

Με το καλό να παραλάβεις 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 5:25 ΜΜ, moutro12 είπε

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα πρατήρια.

Πριν 2 εβδομάδες πήρα το Seat Arona Cng.
Από τις πρώτες μετακινήσεις δυσκολεύτηκα να βρω τα πρατήρια καυσίμων με cng στον χάρτη της Google μέσω του Full Link.
Είναι πολύ ευκολότερο να είναι αποθηκευμένα π.χ στα Αγαπημένα, αλλά και πάλι δεν μπορούσα να εντοπίσω αυτό που χρειαζόμουν γιατί εμφανιζόντουσαν συνήθως ως απλά EKO ή BP κλπ.
Οπότε συγκέντρωσα όλα τα πρατήρια καυσίμων με Cng σε έναν ξεχωριστό Χάρτη - Λίστα και έκανα τροποποιήσεις στα δημόσια ονόματά τους, προσθέτοντας την περιοχή τους και το Cng Gas Station, για να διευκολύνεται η αναζήτησή τους ποικιλοτρόπως.
Αν θέλετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον Χάρτη - Λίστα από εδώ:
https://www.google.com/maps/placelists/list/jTaL-ye11doG3XfuNQEvGk8NUttWig
ή ευκολότερα εδώ: https://bit.ly/35L8aCc

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 8:47 ΜΜ, terry308 είπε

Είμαι (μέλος) στο group του Facebook όντως κι άλλος μου έκανε παράπονα ότι περιμένει καιρό να δεχθούν το αίτημα του.. δε ξέρω πως και γιατί. 

Ρώτησε αν μπορείς να τσεκάρει ο admin τι παίζει :)

περιμένω το panda & ήθελα να τσεκάρω κάποια  πράγματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...