Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, korakios είπε

Ρώτησε αν μπορείς να τσεκάρει ο admin τι παίζει :)

περιμένω το panda & ήθελα να τσεκάρω κάποια  πράγματα 

Υπάρχουν πάνω από 400 αιτήματα για να μπουν στην ομάδα, ο ένας δχστης είπε ότι όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά μπορεί να στείλει μήνυμα. Θα πρέπει να δεχθείτε τους όρους της ομάδας και να απαντήσετε σε κάποιες ερωτήσεις που υπάρχουν για όσους επιθυμούν να γίνουν μέλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 13/11/2019 στις 5:17 ΜΜ, terry308 είπε

Σαν χλμ/έτος είσαι χαμηλά για αυτοκίνητο με φυσικό αέριο ΑΛΛΑ ετοιμάσου να κάνεις παραπάνω αν το πάρεις, μιας και θα κινησαι με σχεδόν 4€/100χλμ, γράφω σχεδόν γιατί ο καθένας μας οδηγάει διαφορετικά. 

Τα νέα μοντέλα έχουν 9λτρ βενζίνης, αν δε το έχεις υπόψιν σου. 

Σα κάτοχος του ibiza tgi σου λέω προχώρα! Της Σίνδου είναι καλύτερο και φθηνότερο, απλά δεν ειναι πρατήριο με ώρες πρατήριου, αλλά τεχνική εταιρεία που μας εξυπηρετεί.. 

Σαν μέση αυτονομία αναφέρουν μεταξύ 300-350χλμ, ενώ άλλοι αναφέρουν παραπάνω. 

Αν θες και έχεις Facebook μπες στην ομάδα cng greece group. Υπάρχουν κάποια θεματακια με το συγκεκριμένο μοντέλο. 

Καλησπέρα. Επειδή είμαι έτοιμος να αγοράσω το ibiza tgi,  θα μπορούσες να μου πείς τις εντυπώσεις σου- καλές και κακές- απο το αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, lamman είπε

Καλησπέρα. Επειδή είμαι έτοιμος να αγοράσω το ibiza tgi,  θα μπορούσες να μου πείς τις εντυπώσεις σου- καλές και κακές- απο το αυτοκίνητο;

65.000χλμ από Μάιο 2018 (5αρι σασμάν) 

Στην αρχή είχαμε θέματα με την εκκίνηση, τώρα μάθαμε ότι θέλει λίγο παραπάνω γκάζι, το νεότερο έχει 6αρι σασμάν και ίσως έχει διορθωθεί το θέμα... από κει και πέρα, όλα καλά, έχει νεύρο όταν είναι πάνω από τις 1800 σ. α. λ. μου μπαίνει το turbo, για εμένα που είμαι μόνος είναι μια χαρά. 

Δεν είναι για επιδόσεις αλλά για οικονομία. 

Αν έχεις τη οικονομική δυνατότητα θα σου έλεγα να δεις το leon. 

Αν έχεις οικογένεια ίσως θα πρέπει να το δεις από κοντά  το πορτ μπαγκαζ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, terry308 είπε

65.000χλμ από Μάιο 2018 (5αρι σασμάν) 

Στην αρχή είχαμε θέματα με την εκκίνηση, τώρα μάθαμε ότι θέλει λίγο παραπάνω γκάζι, το νεότερο έχει 6αρι σασμάν και ίσως έχει διορθωθεί το θέμα... από κει και πέρα, όλα καλά, έχει νεύρο όταν είναι πάνω από τις 1800 σ. α. λ. μου μπαίνει το turbo, για εμένα που είμαι μόνος είναι μια χαρά. 

Δεν είναι για επιδόσεις αλλά για οικονομία. 

Αν έχεις τη οικονομική δυνατότητα θα σου έλεγα να δεις το leon. 

Αν έχεις οικογένεια ίσως θα πρέπει να το δεις από κοντά  το πορτ μπαγκαζ. 

Στο test drive που του έκανα, μου φάνηκε εντάξει , με αρκετό νεύρο, (δεν είμαι γκαζιάρης), πιστεύω ότι όπου χρειάζεσαι το γκάζι για καμιά προσπέραση, είναι υπέραρκετό. Και εγώ μόνος μου είμαι, οπότε το θέμα του χώρου αποσκευών, είναι δευτερεύων. Αυτό που κοιτάω, έχει εξάρι σασμάν. Όσο για το λεόν, ξεφεύγειαρκετά απο τις δυνατότητες μου, ίσως το arona, που είναι αρκετά κοντά στις τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσους γνωστούς έχω, το αυτοκίνητο με φυσικό αέριο, τους έχει βγάλει προβλήματα και στο τέλος, το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο από πριν. Και όλα αυτά χωρίς να συνυπολογίσεις την ταλαιπωρία και την ψυχική οδύνη που είναι ανεκτίμητη…

Πας και καλά, να γλιτώσεις λίγα ευρώ και στο τέλος δίνεις τα τριπλάσια, ενώ τα νεύρα σου έχουν γίνει τσατάλια.

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

Όσους γνωστούς έχω, το αυτοκίνητο με φυσικό αέριο, τους έχει βγάλει προβλήματα και στο τέλος, το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο από πριν. Και όλα αυτά χωρίς να συνυπολογίσεις την ταλαιπωρία και την ψυχική οδύνη που είναι ανεκτίμητη…

Πας και καλά, να γλιτώσεις λίγα ευρώ και στο τέλος δίνεις τα τριπλάσια, ενώ τα νεύρα σου έχουν γίνει τσατάλια.

Τι πρόβλημα ακριβώς και σε ποιο μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bermudakias33 είπε

Όσους γνωστούς έχω, το αυτοκίνητο με φυσικό αέριο, τους έχει βγάλει προβλήματα και στο τέλος, το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο από πριν. Και όλα αυτά χωρίς να συνυπολογίσεις την ταλαιπωρία και την ψυχική οδύνη που είναι ανεκτίμητη…

Πας και καλά, να γλιτώσεις λίγα ευρώ και στο τέλος δίνεις τα τριπλάσια, ενώ τα νεύρα σου έχουν γίνει τσατάλια.

Μήπως μπερδεύεις το φυσικό αέριο με το υγραέριο; 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Προφανώς και το έχει μπερδέψει, απλώς είδε φως και μπήκε

Μπα… Άλλοι νόμιζαν ότι «είδαν το φως» και ότι είναι πιο έξυπνοι από αυτούς που πληρώνουν βενζίνες και τώρα κλαίνε τα λεφτά τους και την ταλαιπωρία τους. Δεν χρειάζεται να επεκταθώ και ούτε χρειάζεται να ενημερωθεί κανείς για τέτοια θέματα από ένα φόρουμ.

Οι επιστημονικές έρευνες για το φυσικό αέριο στα «ατομικά»  - «προσωπικά» αυτοκίνητα υπάρχουν ελεύθερες στο διαδίκτυο, για όσους ενδιαφέρονται πραγματικά, αλλά και για όσους είναι σε θέση να τις καταλάβουν…

Οι υπόλοιποι, ας πληρώσουν το λάθη τους. Τα λάθη πληρώνονται.

 

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, NT1G είπε

Τελικά τα προβλήματα που βγάλαν τα αυτοκίνητα των γνωστών σου θα μας πεις ποια είναι ή θα μπουρδολογείς χωρίς να γράφεις τίποτα;

Γιατί να ασχοληθώ και να κάτσω να γράφω; Εδώ δεν έχεις ασχοληθεί εσύ, που υποτίθεται ότι σε ενδιαφέρει, και θα έπρεπε να τα έχεις βρει, απλά, στο google. 

Δυστυχώς, στη ζωή, οι περισσότεροι, πρέπει πρώτα να πάθουν για να μάθουν. Είναι οι ίδιοι «περισσότεροι», που τρων εμπορική προπαγάνδα (marketing), ακόμη και από αγράμματα «μαστόρια» που απασχολούνται στο συγκεκριμένο χώρο...Δεν είναι όλοι έτσι, αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλοί. Υπάρχουν και καλοί επαγγελματίες ,αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι συνολικά είναι μια κακή επένδυση.

Παρόλα αυτά, όποιον τον ενδιαφέρει η πρόληψη, ας κάνει μια απλή έρευνα στο google… Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο. 

 

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα να γινεται ερευνα πριν απο τους ενδιαφερομενους, ωστε να  επιλεξουν καταλληλο πιστοποιημένο εγκαταστάτη CNG , που ειναι περιπου 30 στην Ελλαδα.

Για να αποφευγονται περιπετειες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, korakios είπε

@Bermudakias33

Έχεις γερά επιχειρήματα .....Να ζαλίσεις και τους

https://www.insomnia.gr/forums/topic/185683-αυτοκίνητα-με-υγραέριο-γνώμες/page/137/

Σε επόμενο ποστ σου εδώ κάνω αναφορά

Δυστυχώς για εσένα, στα φόρουμ υπάρχει ελεύθερη έκφραση απόψεων και ιδεών.

Αν θέλεις να διαγράφεται κάποιος με τον οποίο διαφωνείς, δεν αντιτίθεται μόνο στους κανόνες του φόρουμ , αλλά και στην στοιχειώδη συμπεριφορά προς τον άλλο.  

Δηλαδή αν όντως εννοείς αυτό που γράφεις, δεν είναι κάτι που απλά πρέπει να στο διορθώσει ένας διαχειριστής του σαιτ. Είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάξεις και με έναν ειδικό στην ψυχολογία.

Εντάξει, ίσως να χρειάζεται να πάμε μαζί στον ίδιο ειδικό,😋 διότι διαβάζω εκ των υστέρων τα μηνύματα μου και τα βρίσκω λίγο «επιθετικά». Δεν το κάνω όμως παρορμητικά. Απλά προσθέτω λίγο πάθος όταν νομίζω ότι εξυπηρετώ το κοινό συμφέρον. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι σίγουρος διότι το έψαξα πολύ. Ήμουν και εγώ υποψήφιος αγοραστής.

Ας το ψάξει λίγο καλύτερα, όποιος θέλει.Τουλάχιστον θα έχει επίγνωση για την επιλογή του, όποια κι αν είναι αυτή.

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, unameit είπε

Απλα να γινεται ερευνα πριν απο τους ενδιαφερομενους, ωστε να  επιλεξουν καταλληλο πιστοποιημένο εγκαταστάτη CNG , που ειναι περιπου 30 στην Ελλαδα.

Για να αποφευγονται περιπετειες.

Γιαυτό και επέλεξα να πάρω εργοστασιακό ώστε να είμαι καλυμμένος :)

Για μετατροπή λογικά τα ίδια ισχύουν με το υγραέριο (χατρογράφηση στο δρόμο, σωστό μίγμα, βενζίνη σε φορτίο κτλ). Πάντως δεν διάβασα εδώ από κάποιον να έχει κάνει μετατροπή να μας πει εντυπώσεις ...

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...