Προς το περιεχόμενο

NVIDIA SHIELD TV Owner's Club


non-serviam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/10/2018 στις 2:19 ΠΜ, pedrojay είπε

Δεν χρειάζεσαι internal για τις roms των emulator,μπορείς σε external ή σε οποιοδήποτε δίσκο μέσω δικτύου.

Χρειάζεται να μεταφέρω τους φακέλους στον εσωτερικό γράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Χρειάζεται να μεταφέρω τους φακέλους στον εσωτερικό γράφουν.

Ποιοί γράφουν;Είναι πρόσφατο αυτό που διαβάζεις; Αυτό ίσχυε παλιότερα,πλέον μπορείς να έχεις όπου θες τις roms

17 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Δεν μπορώ να βρω τον δίσκο που έχω πάνω στο ρούτερ, τον έχω mount αλλά δεν μπορώ να δω τα αρχεία

Μέχρι προχτές τα έβλεπες κανονικά δηλαδή ή τώρα τον έκανες mount πρώτη φορά; Ρωτάω γιατί από προχτές έχω χάσει κι εγώ την πρόσβαση στο mounted pc που είχα και δεν το έλυσα ακόμα αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ. Πέτυχα κι άλλον που είχε το ίδιο θέμα αλλά είχε κάνει το windows update,εγώ δεν το έχω κάνει..

Πάντως έβαλα το δίσκο στο ρουτερ και τον έκανε mount κανονικά τώρα,το pc μόνο δεν μπορώ να δω αυτόματα με τίποτα. Μόνο αν βάλω manual το smb share.

Τώρα δηλαδή έχεις mounted το δίσκο στο ρουτερ αλλά σου γράφει unavailable στα settings του shield;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pedrojay είπε

Ποιοί γράφουν;Είναι πρόσφατο αυτό που διαβάζεις; Αυτό ίσχυε παλιότερα,πλέον μπορείς να έχεις όπου θες τις roms

Μέχρι προχτές τα έβλεπες κανονικά δηλαδή ή τώρα τον έκανες mount πρώτη φορά; Ρωτάω γιατί από προχτές έχω χάσει κι εγώ την πρόσβαση στο mounted pc που είχα και δεν το έλυσα ακόμα αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ. Πέτυχα κι άλλον που είχε το ίδιο θέμα αλλά είχε κάνει το windows update,εγώ δεν το έχω κάνει..

Πάντως έβαλα το δίσκο στο ρουτερ και τον έκανε mount κανονικά τώρα,το pc μόνο δεν μπορώ να δω αυτόματα με τίποτα. Μόνο αν βάλω manual το smb share.

Τώρα δηλαδή έχεις mounted το δίσκο στο ρουτερ αλλά σου γράφει unavailable στα settings του shield;

Έπαιζα μέσω vlc, όμως μερικές φορές δεν έβλεπε τους υπότιτλους.δοκίμασα χτες να τον κάνω mount εκεί στον αποθηκευτικό χώρο, βγάζει ότι είναι mounted unknown 192.168.1.1 και από κάτω γυρίζει το κυκλακι ότι ψάχνει.στο unknown βγάζει τον intenso αλλά όχι με τα 4 γίγα.Δεν έχω καθόλου πισί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Έπαιζα μέσω vlc, όμως μερικές φορές δεν έβλεπε τους υπότιτλους.δοκίμασα χτες να τον κάνω mount εκεί στον αποθηκευτικό χώρο, βγάζει ότι είναι mounted unknown 192.168.1.1 και από κάτω γυρίζει το κυκλακι ότι ψάχνει.στο unknown βγάζει τον intenso αλλά όχι με τα 4 γίγα.Δεν έχω καθόλου πισί

Το κυκλάκι δεν έχει σχέση μην σε ανησυχεί. Το unknown δεν καταλαβαίνω,δεν΄έχει όνομα το ρουτερ σου; Δείχνει connected το mount ή όχι; Δες λίγο στις ρυθμίσεις του ρουτερ σου για usb sharing αν είναι όλα εντάξει.

Στο vlc θα πρέπει να το δείς κανονικά στο browsing/local network ως smb:όνομαρουτερ. Στο περίπου αυτά,δεν το έχω μπροστά μου τώρα να σου πω ακριβώς. Και αν είναι mounted θα πρέπει να στο δείχνει και έξω στο browsing στον vlc μαζί με το internal storage νομίζω

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pedrojay είπε

Το κυκλάκι δεν έχει σχέση μην σε ανησυχεί. Το unknown δεν καταλαβαίνω,δεν΄έχει όνομα το ρουτερ σου; Δείχνει connected το mount ή όχι; Δες λίγο στις ρυθμίσεις του ρουτερ σου για usb sharing αν είναι όλα εντάξει.

Στο vlc θα πρέπει να το δείς κανονικά στο browsing/local network ως smb:όνομαρουτερ. Στο περίπου αυτά,δεν το έχω μπροστά μου τώρα να σου πω ακριβώς. Και αν είναι mounted θα πρέπει να στο δείχνει και έξω στο browsing στον vlc μαζί με το internal storage νομίζω

Εμφάνισε το ρούτερ στον  mx τελικά, για την εσωτερική δεν είδα κάτι.το ρούτερ το έχω σεταρισμενο κανονικά γιατί το βλέπει η τηλεόραση ως  tomato usb και έχει το σήμα Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2018 στις 7:56 ΜΜ, pedrojay είπε

Κι εγώ τέτοια streamαρω,δεν έχει κανένα θέμα αρκεί να είσαι σε gigabit router/switch. Για να καταλάβεις παίζω UHD remux από usb3 εξωτερικό σκληρό σε λάπτοπ το οποίο συνδέεται με 5ghz ac wifi στο router,νεράκι παίζει.

Καλησπέρα και πάλι! Σήμερα είπα να δοκιμάσω να το setup και με κούρασε μετά από 3+ ώρες που παιδευόμουν χαχα. Δεν έχω ιδέα και από ανδροιδες και λίγο pain in the ass το όλο θέμα. Προσπαθώ να βρω έναν decent τρόπο να stream από PC -> Shield (άμα γίνεται να τα οργανώσω λίγο τα αρχεία γιατί γίνεται ένας χαμός) και έψαχνα μπας και έβρισκα κάνα popcorntime app έτσι για το μαμώτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, subnigur0th είπε

Πως μπορω να σβηνω αρχεια βιντεο απο το usb drive μεσω του kodi, εχω κανει enable file rename and deletion  απο τα settings, αλλα δεν λειτουργει.

Με κάποιον file explorer δοκίμασες εκτός από το kodi; Είναι τα αρχεία που προσπαθείς να σβήσεις μέσα στο φάκελο nvidia_shield;

19 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Καλησπέρα και πάλι! Σήμερα είπα να δοκιμάσω να το setup και με κούρασε μετά από 3+ ώρες που παιδευόμουν χαχα. Δεν έχω ιδέα και από ανδροιδες και λίγο pain in the ass το όλο θέμα. Προσπαθώ να βρω έναν decent τρόπο να stream από PC -> Shield (άμα γίνεται να τα οργανώσω λίγο τα αρχεία γιατί γίνεται ένας χαμός) και έψαχνα μπας και έβρισκα κάνα popcorntime app έτσι για το μαμώτο..

Δεν έχει ιδιαίτερη σχέση ότι είναι android αυτό το θέμα. Ένα mount network share είναι,πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο γίνεται σε όλα τα λειτουργικά.Πες αν θες που έχεις κολλήσει για να καταλάβω. Έχεις καταρχάς ένα σωστό share στα windows που μπορείς να το δεις απο άλλες συσκευές αλλά όχι απο το shield;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, subnigur0th είπε

θα δοκιμασω μεσα απο το nvidia_shield φακελο και θα δω, πριν τα ειχα χυμα στο Usb.

Στην περίπτωσή σου φταίει το kodi. Με file explorer μπορείς να τα σβήσεις από οπουδήποτε στο usb. Αλλά γενικά στήσε όλη τη δομή σου μέσα στον φάκελο nvidia shield ώστε να έχει φουλ δικαιώματα και το kodi και εσύ μέσω δικτύου αν χρειαστείς κάποια στιγμή. Α και αν έχεις ακόμα θέμα,τσέκαρε στις ρυθμίσεις του shield αν έχει storage permission το kodi 

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2018 στις 7:21 ΜΜ, pedrojay είπε

Δεν έχει ιδιαίτερη σχέση ότι είναι android αυτό το θέμα. Ένα mount network share είναι,πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο γίνεται σε όλα τα λειτουργικά.Πες αν θες που έχεις κολλήσει για να καταλάβω. Έχεις καταρχάς ένα σωστό share στα windows που μπορείς να το δεις απο άλλες συσκευές αλλά όχι απο το shield;

Δοκίμασα emby/kodi (stream), usb κτλ και παντού laggarei το βίντεο. Αυτό είναι το main θέμα μου να πω την αλήθεια. Δεν ξέρω άμα φταίει η tv ή το shield ή και τα 2 😕 (Η TV είναι 4k/59.94fps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Δοκίμασα emby/kodi (stream), usb κτλ και παντού laggarei το βίντεο. Αυτό είναι το main θέμα μου να πω την αλήθεια. Δεν ξέρω άμα φταίει η tv ή το shield ή και τα 2 😕 (Η TV είναι 4k/59.94fps)

Έχεις κάνει mount network share στο shield ή παίζεις μέσω smb από το kodi;

Όταν λες usb εννοείς ότι laggάρει και τοπικά από external; 😦 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...