Προς το περιεχόμενο

NVIDIA SHIELD TV Owner's Club


non-serviam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, pedrojay είπε

Έχεις κάνει mount network share στο shield ή παίζεις μέσω smb από το kodi;

Όταν λες usb εννοείς ότι laggάρει και τοπικά από external; 😦 

Μέσω smb από το Kodi (άμα δεν κάνω λάθος..) και ναι laggάρει και στα τοπικά από external 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Μέσω smb από το Kodi (άμα δεν κάνω λάθος..) και ναι laggάρει και στα τοπικά από external 😕

Άν παίζεις UHD μέσω smb kodi και σε μένα δεν τραβάει,σε 1080 remux παίζει μια χαρά πάντως και έτσι. Ο σωστός τρόπος ο οποίος παίζει και UHD remux είναι να κάνεις mount network share στις ρυθμίσεις. Έχεις gigabit δίκτυο,έτσι;

Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις το windows share με password,δεν δουλεύει χωρίς.Στο shield θα συνδεθείς ως registered user και θα βάλεις για username ότι έχει ο user folder σου στα windows και ΟΧΙ το email που είναι το κανονικό username. Password κανονικά ότι έχεις. Δοκίμασε λίγο αν θα συνδεθεις ή αν δεν βλέπεις καν το share

Το να laggαρει τοπικά δεν έχει καμία λογική,δοκίμασες άλλο usb; Ά,έχει μια ρύθμιση στο shield για usb compatibility mode που κάνει τη θύρα 2.0,για βγάλτο αν είναι ενεργοποιημένο

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pedrojay είπε

Άν παίζεις UHD μέσω smb kodi και σε μένα δεν τραβάει,σε 1080 remux παίζει μια χαρά πάντως και έτσι. Ο σωστός τρόπος ο οποίος παίζει και UHD remux είναι να κάνεις mount network share στις ρυθμίσεις. Έχεις gigabit δίκτυο,έτσι;

Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις το windows share με password,δεν δουλεύει χωρίς.Στο shield θα συνδεθείς ως registered user και θα βάλεις για username ότι έχει ο user folder σου στα windows και ΟΧΙ το email που είναι το κανονικό username. Password κανονικά ότι έχεις. Δοκίμασε λίγο αν θα συνδεθεις ή αν δεν βλέπεις καν το share

Το να laggαρει τοπικά δεν έχει καμία λογική,δοκίμασες άλλο usb; Ά,έχει μια ρύθμιση στο shield για usb compatibility mode που κάνει τη θύρα 2.0,για βγάλτο αν είναι ενεργοποιημένο

Τελικά είναι http όχι smb. Ότι είναι animation (cartoon etc) φαίνεται να laggάρει, τώρα έβαλα να δω πχ το Walking Dead (6GB αρχείο) σχεδόν ΟΚ αλλά άμα πατήσω αρκετά pause/resume φαίνεται να πέφτουν τα bitrates μετά από κάποιο σημείο χμμ. Δεν είναι τόσο smooth δηλαδή.

Θα δω και αύριο τα παραπάνω και θα σου πω νέα.

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Οκ,πάντως σου λέω με βεβαιότητα ότι γίνεται αυτό που θέλεις.Απλά να συντονιστούμε λίγο και θα βρούμε την άκρη,γιατί μπλέκεις με άλλα πράγματα και ταλαιπωρείσαι και πιθανόν εκνευρίζεσαι άδικα.Μία φορά θα χρειαστεί να τα σετάρεις.

Το βασικό είναι να μου πεις αν βλέπεις το pc σου στα settings-storage-mount network share και αν μπορείς να συνδεθείς όπως έγραψα παραπάνω.Αν δεν κατάλαβες τι εννοώ με το username, άνοιξε ένα cmd και γράψε whoami. Αν πχ το windows account σου είναι jmirko(@)outlook.com, αυτό που θέλεις θα είναι κάτι σαν jmir

 

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να πάρω ένα Nvidia Shield και να το συνδέσω με ένα Synology NAS που έχω για ταινίες. Επειδή κοιτάω και μεταχειρισμένα, εχω μπερδευτεί επειδή βλέπω υπάρχουν διάφορες εκδόσεις. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι διαφορές έχουν τα παλιά Nvidia Shield με αυτά που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να πάρω ένα Nvidia Shield και να το συνδέσω με ένα Synology NAS που έχω για ταινίες. Επειδή κοιτάω και μεταχειρισμένα, εχω μπερδευτεί επειδή βλέπω υπάρχουν διάφορες εκδόσεις. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι διαφορές έχουν τα παλιά Nvidia Shield με αυτά που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά;

Ευχαριστώ

Σε bf θα βρεις καινούργιο, δεν έχουν διάφορες .κάρτα μνήμης δεν παίρνει το νέο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alfaeffe είπε

To "black friday" που ειναι την Παρασκευη 23/11 εννοει.

ok... :-) Να το πάρω από Ελλάδα ή από εξωτερικό. Στο Amazon Γαλλία το έχει στα 200€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2018 στις 12:22 ΜΜ, Yannis1976 είπε

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να πάρω ένα Nvidia Shield και να το συνδέσω με ένα Synology NAS που έχω για ταινίες. Επειδή κοιτάω και μεταχειρισμένα, εχω μπερδευτεί επειδή βλέπω υπάρχουν διάφορες εκδόσεις. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι διαφορές έχουν τα παλιά Nvidia Shield με αυτά που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά;

Ευχαριστώ

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο για ταινίες τότε καλύτερα να κοιτάξεις για το καινούριο που έχει και τηλεχειριστήριο στο πακέτο... το παλιό δεν το είχε και έπρεπε να το αγοράσεις ξεχωριστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...