Προς το περιεχόμενο

NVIDIA SHIELD TV Owner's Club


non-serviam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, εγω παρηγγειλα παρασκευη απο αμαζον γαλλιας αλλα ακομα και τωρα το σκεφτομαι αν θα το κρατησω ή αν θα το γυρισω πισω. Το πηρα πιο πολυ με την προπτικη το κοσμοτε γκοου που θελω να του περασω, για παιξιμο αρχειων που δεν μπορει να παιξει η τηλεοραση μου λογω 4ετιας και για θεαση νετφλιξ σε περιπτωση καλυτερης εικονας σε σχεση με την εφαρμογη της τηλεορασης. Αξιζουν τοσα λεφτα ομως για τις ανάγκες μου;

Επεξ/σία από kupiakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kupiakos είπε

καλησπερα, εγω παρηγγειλα παρασκευη απο αμαζον γαλλιας αλλα ακομα και τωρα το σκεφτομαι αν θα το κρατησω ή αν θα το γυρισω πισω. Το πηρα πιο πολυ με την προπτικη το κοσμοτε γκοου που θελω να του περασω, για παιξιμο αρχειων που δεν μπορει να παιξει η τηλεοραση μου λογω 4ετιας και για θεαση νετφλιξ σε περιπτωση καλυτερης εικονας σε σχεση με την εφαρμογη της τηλεορασης. Αξιζουν τοσα λεφτα ομως για τις ανάγκες μου;

Το αν αξίζει εσύ το ξέρεις, σε σχέση με το  gt1 που κατέχω δεν είδα διάφορα στη εικόνα και σε σχέση με τον player της τηλεόρασης που έχω.ΟΤΕ παίζει και Νόβα άνετα.Το σίγουρο είναι ότι θα σε λύσει τα χέρια από τις δυνατότητες που έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση προς όλους τους κατόχους:

Αξίζει να δώσει κανείς 100€ παραπάνω αντί να πάρει κανείς το Xiaomi Mi Box S?

Άσχετα από τα specs, εγώ ας πούμε θέλω ένα TV Box για να μπορώ να βλέπω ταινίες μέσω Netflix ή Kodi και Youtube. Αν δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, μιας και τα παιχνίδια του shield είναι καθαρά Android παιχνίδια που μπορώ να παίξω και στο κινητό μου (χώρια οτι είναι βελτιστοποιημένα για να τα παίζεις με οθόνη αφής), τι διαφορά κάνει το πιο δυνατό hardware σε αναπαραγωγή βίντεο, ακόμα και 4Κ; Αξίζει τόσο πολύ να δώσω σχεδόν τα τριπλάσια χρήματα;

Επίσης, με το TV Box της Xiaomi που έχει και ενσωματωμένο Google Chromecast Ultra, μπορώ να castάρω τις φωτογραφίες και τα βίντεο του κινητού μου (ακόμα και τα 4Κ) απευθείας στην τηλεόραση. Ξέρει κανείς αν έχει τέτοια δυνατότητα το Shield?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chromecast φυσικά και έχει.

Παιχνίδια εκτός από Android, μπορείς να παίξεις μέσω stream από geforce now, πίστεψε με είναι πολλά και καλά και για την ώρα δωρεάν. Μπορείς να στριμαρεις και από τον υπολογιστή σου αν πληρεί κάποιες προυποθεσεις και φυσικά μπορείς να βάλεις και πολλούς emulator για παλιά retro παιχνιδια, arcade κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'Εχω προβλημα με το Cosmotetv go, ενώ διαλέγω το κανάλι και παταω play δεν κάνει τίποτα. Θέλει καμία μόντα που μου διαφεύγει;

Solved. Τελικά εμφάνισα το ποντίκι μέσω της εφαρμογής του κινητού και κατάφερα να πατήσω το play.

Επεξ/σία από kupiakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλόχες, έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει usb tv tuner με το shield tv? Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο αλλά δεν το βλέπει στο Live Channels και δεν γνωρίζω κάποιον άλλον τρόπο ή εφαρμογή που θα μπορούσα να βάλω.

Thanx!:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να προγραμματισω το Shield να αποθηκευει τα κατεβασμενα torrents απευθείας στο στικακι του usb ωστε πλεον να μην χρειαζεται να μεταφερω χειροκινητα. Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα αλλα ο υπολογιστης αρνειται πεισματικα να δει το Shield στο δικτυο καθως και επεισης το Shield αρνειται συχνα να δει το στικακι. Εχει καποιος γνωση του θεματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kupiakos είπε

Θέλω να προγραμματισω το Shield να αποθηκευει τα κατεβασμενα torrents απευθείας στο στικακι του usb ωστε πλεον να μην χρειαζεται να μεταφερω χειροκινητα. Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα αλλα ο υπολογιστης αρνειται πεισματικα να δει το Shield στο δικτυο καθως και επεισης το Shield αρνειται συχνα να δει το στικακι. Εχει καποιος γνωση του θεματος;

Αν βρεις ακρη ενημερωσε φιλε μου.Με ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kupiakos είπε

το Shield αρνειται συχνα να δει το στικακι

Εδώ σε έχασα λίγο,εννοείς ότι το shield δεν βλέπει στικάκι που κουμπώνεις στη usb του; Για να καταλάβω τι θες να κάνεις,το στικάκι που θα το έχεις; Στο pc(why?) ή στο shield(λογικό);

Και εσύ και ο @exitpc,έχετε διαβάσει προηγούμενες σελίδες που έχουν συζητηθεί και λυθεί αυτά αν δεν κάνω λάθος;

Αν ναι,γράψτε λίγο πιο συγκεκριμένα τι έχετε κάνει και που κολλάτε. Το shield δεν το βλέπετε καθόλου στο δίκτυο ή το βλέπετε αλλά δεν μπορείτε να γράψετε σε αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Shield δεν βλέπει το στικάκι. Το usb θέλω να το εχω πανω στο shield μονιμα και απλα μεσω των υπολογιστων(2) στο δικτυο να προγραμματιζω το κατέβασμα των torrent. Το έχω διαβάσει όλο το θέμα αλλά πιθανόν έχασα κάτι. Τελικά απο τις ρυθμίσεις του Android TV έκανα mount στο δίκτυο το Shield και είμαι εντάξει προς το παρόν. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι τα torrent σταματάνε να κατεβαινουν και μου βγαζει μνμ οτι δεν βρίσκει την τοποθεσία στο δίκτυο, πατάω συνέχιση στο utorrent και συνεχίζει κανονικά. Αυτό όμως μπορει να ειναι και προβλημα της ταχυτητας δικτυου(adsl 24mbps) ή του usb (intenso 3.0 64 gb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, kupiakos είπε

Αυτό όμως μπορει να ειναι και προβλημα της ταχυτητας δικτυου(adsl 24mbps) ή του usb (intenso 3.0 64 gb).

Το θεωρώ σχεδόν απίθανο να φταίει κάτι απο αυτά.Με μια επιφύλαξη μόνο,τσέκαρε στις ρυθμίσεις του shield κάπου έχει usb compatibility να είναι στο auto ή κάτι παρόμοιο. Επίσης στο pc,καλό θα ήταν να κάνεις map network drive το shield ώστε να έχει μόνιμο γράμμα και ανάλογα δήλωσέ το και στον torrent client,μπορεί να φταίει αυτό που χάνει τη σύνδεση.

Όταν λες ότι έκανες mount στο δίκτυο το shield,υποθέτω εννοείς το transfer over local network. Γιατί το mount network storage είναι για να βλέπεις το pc από το shield,το ανάποδο δηλαδή από αυτό που έψαχνες.

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pedrojay είπε

Το θεωρώ σχεδόν απίθανο να φταίει κάτι απο αυτά.Με μια επιφύλαξη μόνο,τσέκαρε στις ρυθμίσεις του shield κάπου έχει usb compatibility να είναι στο auto ή κάτι παρόμοιο. Επίσης στο pc,καλό θα ήταν να κάνεις map network drive το shield ώστε να έχει μόνιμο γράμμα και ανάλογα δήλωσέ το και στον torrent client,μπορεί να φταίει αυτό που χάνει τη σύνδεση.

Του έδωσα γράμμα αλλά πάλι τα ίδια. Με το τελευταίο εννοείς να επιλέξω τοποθεσία των νέων download στις ρυθμίσεις του utorrent;

2 ώρες πριν, pedrojay είπε

Όταν λες ότι έκανες mount στο δίκτυο το shield,υποθέτω εννοείς το transfer over local network. Γιατί το mount network storage είναι για να βλέπεις το pc από το shield,το ανάποδο δηλαδή από αυτό που έψαχνες.

Κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά όταν το έκανα είδα επιτέλους το shield στον υπολογστή. Δοκίμασα τα πάντα από κωδικούς και ονόματα χρήστη για να κάνω mount τον υπολογιστή στις ρυθμίσεις του shield αλλά συνέχεια μου έγραφε connection failed.

Επεξ/σία από kupiakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kupiakos είπε

Του έδωσα γράμμα αλλά πάλι τα ίδια. Με το τελευταίο εννοείς να επιλέξω τοποθεσία των νέων download στις ρυθμίσεις του utorrent;

Ναι αυτό εννοώ,υπέθεσα ότι το έχεις κάνει.

27 λεπτά πριν, kupiakos είπε

Κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά όταν το έκανα είδα επιτέλους το shield στον υπολογστή. Δοκίμασα τα πάντα από κωδικούς και ονόματα χρήστη για να κάνω mount τον υπολογιστή στις ρυθμίσεις του shield αλλά συνέχεια μου έγραφε connection failed.

Χμμ,κάτι έχεις μπερδέψει. Για να δουλέψει αυτό που θες να κάνεις,χρειάζεσαι ο υπολογιστής να βλέπει το shield και όχι το ανάποδο που μου περιγράφεις εδώ. Αφού ενεργοποιήσεις το transfer over local network στο shield,οι ρυθμίσεις,κωδικοί κτλ μπαίνουν στα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pedrojay είπε

Ναι αυτό εννοώ,υπέθεσα ότι το έχεις κάνει.

Χμμ,κάτι έχεις μπερδέψει. Για να δουλέψει αυτό που θες να κάνεις,χρειάζεσαι ο υπολογιστής να βλέπει το shield και όχι το ανάποδο που μου περιγράφεις εδώ. Αφού ενεργοποιήσεις το transfer over local network στο shield,οι ρυθμίσεις,κωδικοί κτλ μπαίνουν στα windows

Το έκανα τώρα που εθεσα γράμμα στο shield απο τον υπολογιστή. Τι να πω δν ξερω, έχω διαβάσει πάρα πολλά φόρουμ και έχω δοκίμασει (μάλλον) τα πάντα. Προς το παρον υπάρχει επικοινωνία σταθερή αλλά τα τόρρεντ δεν κατεβαίνουν παρόλο που έθεσα και διαδρομή στον torrent client. Ίδωμεν 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...