Προς το περιεχόμενο

NVIDIA SHIELD TV Owner's Club


non-serviam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@majnun Τα ίδια στατιστικά έχουμε,απλά εμένα το ping είναι 52. Server δοκίμασες άλλον που σου έγραψα; Δοκίμασε και EU Central 3

@gchris7 Σωστός για το ipv6,ξέχασα να το αναφέρω πριν,δημιουργεί γενικά προβλήματα. Το dauntless δεν το ήξερα καν,έκανα τώρα ενα λογαριασμό και βάζω ένα βιντεάκι 2 λεπτά gameplay. Έχει κάποια σπασιματάκια και γενικότερα λίγο χαμηλότερη απόδοση απότι έχω συνηθίσει,αλλά πες μου πως είναι σε σύγκριση με σένα,για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης έστω.Είμαι σε interleaved πληροφοριακά.

https://www.dropbox.com/s/ty6m0evtmtg2nnd/NVIDIA Games_20180927_134845_Record.mp4?dl=0

 

@akisgd Εξήγησε λίγο περισσότερο τι θες να κάνεις,κυρίως απο ποιό πρόγραμμα αναπαράγεις ταινίες.Έχω ένα δίσκο στο ρούτερ και άλλον εναν σε λάπτοπ τους οποίους τους βλέπει είτε μέσω smb είτε natively mounted στο shield,και αναπαράγω απο όποιο πρόγραμμα θέλω.Αν έχεις kodi δοκίμασε απο εκεί μέσω smb.Για να τα δει ο plex server πρέπει να γίνουν mount στις ρυθμίσεις του shield. Α και βγάλε τον es explorer,είναι πηγή πολλών προβλημάτων στο shield,βάλε X-plore.

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, pedrojay είπε

 

 Σωστός για το ipv6,ξέχασα να το αναφέρω πριν,δημιουργεί γενικά προβλήματα. Το dauntless δεν το ήξερα καν,έκανα τώρα ενα λογαριασμό και βάζω ένα βιντεάκι 2 λεπτά gameplay. Έχει κάποια σπασιματάκια και γενικότερα λίγο χαμηλότερη απόδοση απότι έχω συνηθίσει,αλλά πες μου πως είναι σε σύγκριση με σένα,για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης έστω.Είμαι σε interleaved πληροφοριακά.

https://www.dropbox.com/s/ty6m0evtmtg2nnd/NVIDIA Games_20180927_134845_Record.mp4?dl=0

Καμιά σχέση. Μια χαρά στο παίζει εσένα. Εμένα χτες κόλλαγε καθε 2-3 δευτερόλεπτα και συνέχεια ειχα μήνυμα packet loss.

Δεν πρόλαβα να το δω χωρίς το ipv6, θα το τεστάρω σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Βάλε τον vlc

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

Πράγματι και με το VLC όπως και με το Es file explorer έχω πρόσβαση στο usb drive του router.

Αλλά τελικά η λύση στο πρόβλημα μου ήταν ότι το nvidia shield (οπότε και το plex) δεν μπορούσε να κάνει σύνδεση με το drive γιατί το είχα να συνδέεται ως guest. Για να γίνει η σύνδεση θα πρέπει να δηλώσω στον router ότι θέλω πρόσβαση μόνο με username kai password οπότε τότε συνδέθηκε κανονικά και nvidia shield και plex.

Αυτή είναι η λύση για όποιον παρουσιαστεί παρόμοιο πρόβλημα.

7 ώρες πριν, pedrojay είπε

 

@akisgd Εξήγησε λίγο περισσότερο τι θες να κάνεις,κυρίως απο ποιό πρόγραμμα αναπαράγεις ταινίες.Έχω ένα δίσκο στο ρούτερ και άλλον εναν σε λάπτοπ τους οποίους τους βλέπει είτε μέσω smb είτε natively mounted στο shield,και αναπαράγω απο όποιο πρόγραμμα θέλω.Αν έχεις kodi δοκίμασε απο εκεί μέσω smb.Για να τα δει ο plex server πρέπει να γίνουν mount στις ρυθμίσεις του shield. Α και βγάλε τον es explorer,είναι πηγή πολλών προβλημάτων στο shield,βάλε X-plore.

Τώρα είδα φίλε την απάντηση σου. Όπως έγραψα και παραπάνω βρήκα την λύση. Σε ευχαριστώ.

Όσων αφορά το es file explorer θα το κάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ενεργοποιήθηκε το fast path σημερα και το καλό είναι ότι δεν έχασα καθόλου και σε ταχύτητα. Συγχρονίζει όπως πριν στα 49999.

Μεγάλη βελτίωση στο GeForce now. Απο τα 70-80ms έπεσε στα 40-50. Το dauntless και tomb raider  σε full hd τα παιζει μια χαρά από εκει που χτες σερνόταν.

Φαντάζομαι παίρνει κι άλλη βελτίωση με λίγο ψάξιμο αλλά ακόμα καί ετσι μια χαρα παίζει, με ελάχιστα κολληματακια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gchris7 είπε

Τελικα ενεργοποιήθηκε το fast path σημερα και το καλό είναι ότι δεν έχασα καθόλου και σε ταχύτητα. Συγχρονίζει όπως πριν στα 49999.

Μεγάλη βελτίωση στο GeForce now. Απο τα 70-80ms έπεσε στα 40-50. Το dauntless και tomb raider  σε full hd τα παιζει μια χαρά από εκει που χτες σερνόταν.

Φαντάζομαι παίρνει κι άλλη βελτίωση με λίγο ψάξιμο αλλά ακόμα καί ετσι μια χαρα παίζει, με ελάχιστα κολληματακια. 

Ωραία,χαίρομαι που δούλεψε σωστά. Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις,τα μόνα που πειράζεις είναι η ανάλυση auto/manual , ο server αν το auto σε ρίξει σε κάποιον που σέρνεται,και το adjust for poor network conditions που εγώ το έχω στο off.

Έχε υπόψιν σου ότι τα παιχνίδια μπορείς να τα βάζεις και σε 4k ανάλυση όσα υποστηρίζουν,το stream θα παραμένει 1080/60 βέβαια,αλλά ακόμα κι έτσι θα δείς καλύτερα γραφικά λόγω του supersampling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν συνδέθηκα από υπολογιστή στο shield βλέπω κανονικά τον εσωτερικό δίσκο και, τον εξωτερικό σκληρό δίσκο που είναι γύρω στα 500 γιγα. Αλλά δεν μπορώ να αντιγράψω από υπολογιστή στον εξωτερικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, speedman_26 είπε

Λοιπόν συνδέθηκα από υπολογιστή στο shield βλέπω κανονικά τον εσωτερικό δίσκο και, τον εξωτερικό σκληρό δίσκο που είναι γύρω στα 500 γιγα. Αλλά δεν μπορώ να αντιγράψω από υπολογιστή στον εξωτερικό 

Θα δεις ένα φάκελo Nvidia_shield,μόνο σε αυτόν έχεις πλήρη δικαιώματα και μπορείς να κάνεις ότι θες.Θεώρησε δηλαδή αυτόν ως root folder και στήσε εκεί μέσα ότι δομή θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pedrojay είπε

Θα δεις ένα φάκελo Nvidia_shield,μόνο σε αυτόν έχεις πλήρη δικαιώματα και μπορείς να κάνεις ότι θες.Θεώρησε δηλαδή αυτόν ως root folder και στήσε εκεί μέσα ότι δομή θέλεις.

Εγώ δεν βλέπω ούτε αυτόν. Δοκίμασα διάφορες λύσεις αλλά τίποτα.

Τελικά μία λύση είναι να γράψεις κάτι στον internal και μετά με x_plore να το μεταφέρεις στον εξωτερικό δίσκο.

Άλλη λύση είναι κατευθείαν με τον X-plore να αντιγράψεις κάτι από το PC στον εξωτερικό του shield.

Απ'ότι διαβάζω σε ξένα forum παίζει να στήσεις και FTP server ή ακόμα υπάρχει και μία εφαρμογή android virtualhere usb server όπου βάζεις και ένα client στο pc για να γίνει η επικοινωνία. Δωρεάν είναι μόνο για ένα δίσκο. Δεν το δοκίμασα γιατί τελικά δεν μου είναι απαραίτητη η απευθείας επικοινωνία.

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, akisgd είπε

Εγώ δεν βλέπω ούτε αυτόν. Δοκίμασα διάφορες λύσεις αλλά τίποτα.

Τελικά μία λύση είναι να γράψεις κάτι στον internal και μετά με x_plore να το μεταφέρεις στον εξωτερικό δίσκο.

Άλλη λύση είναι κατευθείαν με τον X-plore να αντιγράψεις κάτι από το PC στον εξωτερικό του shield.

Απ'ότι διαβάζω σε ξένα forum παίζει να στήσεις και FTP server ή ακόμα υπάρχει και μία εφαρμογή android virtualhere usb server όπου βάζεις και ένα client στο pc για να γίνει η επικοινωνία. Δωρεάν είναι μόνο για ένα δίσκο. Δεν το δοκίμασα γιατί τελικά δεν μου είναι απαραίτητη η απευθείας επικοινωνία.

Δεν χρειάζονται όλα αυτά που γράφεις,κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Για να δουλέψει πρέπει από τις ρυθμίσεις του shield στο storage να ανοίξεις το transfer over local network και είναι ενεργοποιημένος ο plex server. Τώρα το shield το βλέπεις στο pc network στα computers ή στα other devices; Αν έχεις κάνει αυτά που γράφω και δεν το βλέπεις,δοκίμασε και αυτό https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4538/related/1

Γενικά ο σωστός τρόπος είναι ότι θα βλέπεις το shield ως computer πάνω πάνω στο pc network,και μόλις πατήσεις να μπεις θα σου ζητήσει έναν κωδικό που στον δίνει μέσα στο μενού του shield-storage-transfer over local network.Τον βάζεις μια φορά με remember και πλέον πατάς και μπαίνεις πάντα.Μπορείς να το κάνεις και mapped drive απο κει και πέρα.

Οτιδηποτε άλλο βλέπετε είναι λάθος,δεν χρειάζεται ούτε εφαρμογές ούτε τίποτα.Αν φαίνεται στα other devices τότε το βλέπετε απλά μέσω DLNA,όχι μέσω smb που είναι το σωστό/καλύτερο.

Επεξ/σία από pedrojay
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, pedrojay είπε

Δεν χρειάζονται όλα αυτά που γράφεις,κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Για να δουλέψει πρέπει από τις ρυθμίσεις του shield στο storage να ανοίξεις το transfer over local network και είναι ενεργοποιημένος ο plex server. Τώρα το shield το βλέπεις στο pc network στα computers ή στα other devices; Αν έχεις κάνει αυτά που γράφω και δεν το βλέπεις,δοκίμασε και αυτό https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4538/related/1

Γενικά ο σωστός τρόπος είναι ότι θα βλέπεις το shield ως computer πάνω πάνω στο pc network,και μόλις πατήσεις να μπεις θα σου ζητήσει έναν κωδικό που στον δίνει μέσα στο μενού του shield-storage-transfer over local network.Τον βάζεις μια φορά με remember και πλέον πατάς και μπαίνεις πάντα.Μπορείς να το κάνεις και mapped drive απο κει και πέρα.

Οτιδηποτε άλλο βλέπετε είναι λάθος,δεν χρειάζεται ούτε εφαρμογές ούτε τίποτα.Αν φαίνεται στα other devices τότε το βλέπετε απλά μέσω DLNA,όχι μέσω smb που είναι το σωστό/καλύτερο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Όλα σωστά τα είχα με κωδικούς κλπ αλλά το pc έβλεπε μόνο το internal.

Τελικά έβγαλα τον σκληρό, απενεργοποίησα το transfer over local network (χάθηκε τελείως το shield, σύνδεσα τον σκληρό και μετά πάλι ενεργοποίησα την επιλογή transfer over local network και τότε ξαφνικά εμφανίστηκε και ο σκληρός.

Όταν έκανα το αρχικό setup και ενεργοποίησα την παραπάνω επιλογή, δεν είχα συνδεδεμένο τίποτα και όταν τον σύνδεσα για κάποιο λόγο δεν τον έβλεπε.

Τώρα όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jmirko15 Βασικά,έχεις καταλήξει ότι χρειάζεσαι usb/hdd για τη χρήση σου; Θα παίζεις τοπικά μόνο; Το λέω γιατί μπορείς να δεις περιεχόμενο απο pc,nas ή και απλά δίσκο στο router. Πες αν θες 2 λόγια για τη χρήση που σκοπεύεις να κάνεις μήπως σε κατατοπίσω καλύτερα. Γενικά πάντως αν θες για removable storage,απλά οτιδήποτε usb 3.0 θα σε καλύψει,άλλωστε αποθήκευση θα εξυπηρετεί. Για internal storage θες κάτι γρήγορο,αλλά έχε υπόψιν ότι λόγω της κρυπτογράφησης που θα υποστεί,η ταχύτητα θα πέσει σε κλάσμα της πραγματικής,ακόμα και ssd να βάλεις.Κατά περίπτωση μπορεί να είναι ακόμα και πιο αργό από την 16gb μνήμη που έχει ήδη, οπότε υπάρχει και πιθανότητα να κάνει και πιο αργό όλο το σύστημα.

Προσωπικά δεν χρειάζομαι πολύ τοπικό χώρο,εφαρμογές κτλ χωράνε άνετα στα 16gb,και έχω ένα 128gb δίσκο ως removable για κάποιες χρήσεις.Κυρίως όμως από δίκτυο παίζω.

Επεξ/σία από pedrojay
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pedrojay είπε

@jmirko15 Βασικά,έχεις καταλήξει ότι χρειάζεσαι usb/hdd για τη χρήση σου; Θα παίζεις τοπικά μόνο; Το λέω γιατί μπορείς να δεις περιεχόμενο απο pc,nas ή και απλά δίσκο στο router. Πες αν θες 2 λόγια για τη χρήση που σκοπεύεις να κάνεις μήπως σε κατατοπίσω καλύτερα. Γενικά πάντως αν θες για removable storage,απλά οτιδήποτε usb 3.0 θα σε καλύψει,άλλωστε αποθήκευση θα εξυπηρετεί. Για internal storage θες κάτι γρήγορο,αλλά έχε υπόψιν ότι λόγω της κρυπτογράφησης που θα υποστεί,η ταχύτητα θα πέσει σε κλάσμα της πραγματικής,ακόμα και ssd να βάλεις.Κατά περίπτωση μπορεί να είναι ακόμα και πιο αργό από την 16gb μνήμη που έχει ήδη, οπότε υπάρχει και πιθανότητα να κάνει και πιο αργό όλο το σύστημα.

Προσωπικά δεν χρειάζομαι πολύ τοπικό χώρο,εφαρμογές κτλ χωράνε άνετα στα 16gb,και έχω ένα 128gb δίσκο ως removable για κάποιες χρήσεις.Κυρίως όμως από δίκτυο παίζω.

Έχω πάρα πολλά UHD Remux (40-70GB αρχεία) και δεν βλέπω να τα streamάρω αυτά γι'αυτό έλεγα να βάλω τίποτα να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Έχω πάρα πολλά UHD Remux (40-70GB αρχεία) και δεν βλέπω να τα streamάρω αυτά γι'αυτό έλεγα να βάλω τίποτα να υπάρχει.

Κι εγώ τέτοια streamαρω,δεν έχει κανένα θέμα αρκεί να είσαι σε gigabit router/switch. Για να καταλάβεις παίζω UHD remux από usb3 εξωτερικό σκληρό σε λάπτοπ το οποίο συνδέεται με 5ghz ac wifi στο router,νεράκι παίζει.

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...