Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, blackhill66 είπε

εμεινε μεσα στανταρ ενα κοματτι 2-3 μετρα η ακρη του φαινεται

Τσιμπίδα για να το πιάσεις και να το τραβήξεις και υγρό σαπούνι για να γλιστρήσει. Αν δεν... τότε μάστορα, αφού είχες πρόβλημα ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Τσιμπίδα για να το πιάσεις και να το τραβήξεις και υγρό σαπούνι για να γλιστρήσει. Αν δεν... τότε μάστορα, αφού είχες πρόβλημα ούτως ή άλλως.

ελεγα για κανα κολπο στυλ αγκιστρι ξερω γω τι να πω αλλα τι και πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blackhill66 είπε

Εχω ενα θεμα με μια σωληνα που αποχετευει τα νερα απο παλιο νεροχυτη και παει ως το βοθρο καμια 5-6 μετρα αποσταση απο νεροχυτη.Ειχε στουμπωσει εριξα καθαριστικα ειδικα για τετοιες δουλειες αλλα εκανα μια βλακεια,εχωσα μεσα ενα λαστιχο για να δωσω νερο με πιεση αλλα το λαστιχο εσπασε και εμεινε μεσα ,για να γλιτωσω καμμια 250 αρια που ζηταει υδραυλικος για να βαλει νεα σωληνα απτην αρχη εχει κανεις να μου πει καμμια πατεντα να τραβηξω εξω το σπασμενο λαστιχο που εμεινε μεσα?

Τι διάσταση  δηλαδή φ50 ,φ75 , φ100 είναι η σωλήνα;;;; Από το νεροχύτη ως το βόθρο δεν έχεις φρεάτιο;;;;;; Δηλαδή δε έχεις πρόσβαση από την άλλη μεριά του σωλήνα παρά μόνο από το νεροχύτη;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τι διάσταση  δηλαδή φ50 ,φ75 , φ100 είναι η σωλήνα;;;; Από το νεροχύτη ως το βόθρο δεν έχεις φρεάτιο;;;;;; Δηλαδή δε έχεις πρόσβαση από την άλλη μεριά του σωλήνα παρά μόνο από το νεροχύτη;;;;;

ειναι στο πειπου 7-8 ποντους διαμετρο και ειναι θαμενη στο τσιμεντο ως το βοθρο μονη προσβαση απο λιγο μετα το νεροχυτη εξω απο τον τοιχο που κανει γωνια απο εκει προσπαθησα να ξεβουλωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panos4tw είπε

Αν δεν κανεις κατι καλα, θα γυρισει πισω να σε "τσιμπησει" λενε soooo...

Πριν μερικους μηνες  ηθελα να κλεισω το νερο των καλοριφερ κεντρικα, γιατι οι διακοπτες μεσα (χωρις σωματα πανω) ενιοτε εσταζαν. Παρολα που εκλεισα μια κεντρικη βανα, δεν πειραξα τα κολλεκτερ, με αποτελεσμα χθες που ηρθε ο συντηρητης για μια "βλαβη" και συμληρωσε νερο στο κυκλωμα, να μου βγαλει νερο μεσα στους σπιτι απο τους διακοπτες που δεν ειχαν σωματα πανω. Αφου μιλησα με το συντηρητη, μου ειπε να κλεισω τις βανες το κολεκτερ με ενα κατσαβιδι απλο, αλλα δυστυχως στην τριτη βανα οπως θα δειτε, μαλλον εχει φαγωθει οσα κατσαβιδια και αν δοκιμασα δεν βρισκουν "πατημα" αρκετα για να γυρισουν και γλυστραν.

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω -με σχετικη ασφαλεια- ωστε να καταφερω να γυρισω τη βανα? Δεν πιστευεω οτι ειναι ιδιαιτερα σφιγμενη, απλα δεν εχω πατημα.

79256313_787590088425229_2958486237851156480_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=W3jheshUXRQAQkaKX-S7IScP3JV8xoP9vT3zTTMg40e1ts810F76BpY1g&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=51ad73340f06e06245e76ff7382724b0&oe=5E6D1CAB

Ο συγκεκριμένος διακόπτης έτσι κι αλλιώς είναι για αλλαγη. Δεν φαίνεται καλά και δεν ξέρω αν υπάρχει περιθώριο αλλά θα έλεγα αν εκοβες με τροχό και με προσοχή πάντα το κομμάτι που δείχνω με το βελάκι (όχι βέβαια το εξάγωνο)το στρογγυλό μόνο  μήπως θα μπορούσες μετά να πιάσεις με μία πένσα ή μυτοτσίμπιδο το διακοπτάκι και να το γυρίσεις για να κλείσει το νερό;;;;;;

 

imageproxy.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ο συγκεκριμένος διακόπτης έτσι κι αλλιώς είναι για αλλαγη. Δεν φαίνεται καλά και δεν ξέρω αν υπάρχει περιθώριο αλλά θα έλεγα αν εκοβες με τροχό και με προσοχή πάντα το κομμάτι που δείχνω με το βελάκι (όχι βέβαια το εξάγωνο)το στρογγυλό μόνο  μήπως θα μπορούσες μετά να πιάσεις με μία πένσα ή μυτοτσίμπιδο το διακοπτάκι και να το γυρίσεις για να κλείσει το νερό;;;;;;

imageproxy.jpg

Θα μπορουσε να ανοιξει και τρυπα και να βαλει βιδα αλλα δε ξερω ποσο safe ειναι και ποσο θα πετυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, blackhill66 είπε

ειναι στο πειπου 7-8 ποντους διαμετρο και ειναι θαμενη στο τσιμεντο ως το βοθρο μονη προσβαση απο λιγο μετα το νεροχυτη εξω απο τον τοιχο που κανει γωνια απο εκει προσπαθησα να ξεβουλωσω

Λογικά φ75 , συνήθως αυτές μπαίνουν φ100. Είναι λίγο στενή να την τραβήξεις δύσκολο θα έχει σφίξει και μέσα στα άλατα, απόφραξη που βρίσκεσαι και πόσο κοστίζει.Αν γίνει απόφραξη λογικά θα φύγει και θα πέσει μέσα στο βόθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Λογικά φ75 , συνήθως αυτές μπαίνουν φ100. Είναι λίγο στενή να την τραβήξεις δύσκολο θα έχει σφίξει και μέσα στα άλατα, απόφραξη που βρίσκεσαι και πόσο κοστίζει.Αν γίνει απόφραξη λογικά θα φύγει και θα πέσει μέσα στο βόθρο.

δεν το γλιτωνω το σκαψιμο τη βλεπω την δουλεια ,παντως ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blackhill66 είπε

δεν το γλιτωνω το σκαψιμο τη βλεπω την δουλεια ,παντως ευχαριστω

Ευκαιρία να κάνεις και ένα φρεάτιο το οποίο μπορεί να ξαναχρειαστεί στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bill999r είπε

Ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει. Δεν περνάει καμία μυρωδιά ενώ είναι πολύ εύκολη στην τοποθέτηση και στην αφαίρεση. Και η τιμή είναι πολύ καλή για την προστατευτική που πρόσφερει.

Δεν βλέπω κάτι, ξεχάστηκε το λινκ; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panos4tw είπε

Αν δεν κανεις κατι καλα, θα γυρισει πισω να σε "τσιμπησει" λενε soooo...

Πριν μερικους μηνες  ηθελα να κλεισω το νερο των καλοριφερ κεντρικα, γιατι οι διακοπτες μεσα (χωρις σωματα πανω) ενιοτε εσταζαν. Παρολα που εκλεισα μια κεντρικη βανα, δεν πειραξα τα κολλεκτερ, με αποτελεσμα χθες που ηρθε ο συντηρητης για μια "βλαβη" και συμληρωσε νερο στο κυκλωμα, να μου βγαλει νερο μεσα στους σπιτι απο τους διακοπτες που δεν ειχαν σωματα πανω. Αφου μιλησα με το συντηρητη, μου ειπε να κλεισω τις βανες το κολεκτερ με ενα κατσαβιδι απλο, αλλα δυστυχως στην τριτη βανα οπως θα δειτε, μαλλον εχει φαγωθει οσα κατσαβιδια και αν δοκιμασα δεν βρισκουν "πατημα" αρκετα για να γυρισουν και γλυστραν.

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω -με σχετικη ασφαλεια- ωστε να καταφερω να γυρισω τη βανα? Δεν πιστευεω οτι ειναι ιδιαιτερα σφιγμενη, απλα δεν εχω πατημα.

79256313_787590088425229_2958486237851156480_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=W3jheshUXRQAQkaKX-S7IScP3JV8xoP9vT3zTTMg40e1ts810F76BpY1g&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=51ad73340f06e06245e76ff7382724b0&oe=5E6D1CAB

Δεν εχω διαβάσει πιο κάτω αν βρήκες λύση αλλά εγώ θα δοκίμαζα με μυτοτσίμπιδο που θα έχωνα στα κενά ωστε να γυρίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

^^

Εγω θα άλλαζα το βανακι

Συμφωνώ και εγώ. Το αλλάζεις και αν θες παρε με βανακι που γυρίζει με το χέρι.

Το έχω πάθει και μάλιστα έμενα έσταζε κιόλας. Το άλλαξα μόνος μου, δεν είναι εύκολο αν δεν πιάνουν τα χεριά σου έστω στα άπλα υδραυλικά

Εχουν ενα ονομα αυτα αλλα δεν το θυμάμαι, εγω το έβγαλα φώτο και πηγα στα υδραυλικά να το παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...