Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους εξωτερικούς τοίχους του σπιτιού μου έχουν δημιουργηθεί σε κάποια σημεία τριχοιδη ρωγμές στο σοβά,  σκέφτηκα να το επισκευάσω κάνοντας διάνοιξη των ρωγμών  με κάποιο γωνιακό τροχό και μετά με κάποιο επισκευαστικο υλικό που πρέπει να μου προτείνει κάποιος να το στοκαρω , το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο ειδικό αστάρι και αν πρεπει να βάλω κάποιο ειδικό επισκευαστικο υλικό ή να φτιάξω παραδοσιακό σοβά,  επισης θα ήθελα να ξέρω πόσο πάχος έχει ο σοβάς διότι το σπίτι έχει εξωτερική θερμομόνωση 10 πόντων. 

Κάποιες φωτογραφιες που τράβηξα 

20240311_093706_copy_1024x768.jpg

20240311_093702_copy_1024x768.jpg

20240311_093646_copy_576x768.jpg

20240311_093630_copy_1024x768.jpg

20240311_093612_copy_1024x768.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους!! Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να φτιάξω αυτό; Δεν μπορώ με τίποτα να καταλήξω τι έχει χρησιμοποιήσει ο τύπος κρυφά μέσα απο τη γραβατα για να στεκεται ετσι... συρμα; ευκαμπτο σωληνα; εψαξα και δεν υπαρχουν πουθενα σε ικανοποιητικο μηκος.. επισης πρεπει να ειναι κατι αρκετα δυνατο να κραταει καπελο/ντουι/λαμπα ολα στη κορυφη.. τα φωτα σας

bc5bf8b5c336b9ebb8aff449cfd33b3f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ZELDA είπε

Καλησπέρα στους εξωτερικούς τοίχους του σπιτιού μου έχουν δημιουργηθεί σε κάποια σημεία τριχοιδη ρωγμές στο σοβά,  σκέφτηκα να το επισκευάσω κάνοντας διάνοιξη των ρωγμών  με κάποιο γωνιακό τροχό και μετά με κάποιο επισκευαστικο υλικό που πρέπει να μου προτείνει κάποιος να το στοκαρω , το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο ειδικό αστάρι και αν πρεπει να βάλω κάποιο ειδικό επισκευαστικο υλικό ή να φτιάξω παραδοσιακό σοβά,  επισης θα ήθελα να ξέρω πόσο πάχος έχει ο σοβάς διότι το σπίτι έχει εξωτερική θερμομόνωση 10 πόντων. 

Κάποιες φωτογραφιες που τράβηξα 

20240311_093706_copy_1024x768.jpg

20240311_093702_copy_1024x768.jpg

20240311_093646_copy_576x768.jpg

20240311_093630_copy_1024x768.jpg

20240311_093612_copy_1024x768.jpg

Δεν είναι τίποτα αυτά, εγώ δεν θα τα πείραζα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ZELDA είπε

Καλησπέρα στους εξωτερικούς τοίχους του σπιτιού μου έχουν δημιουργηθεί σε κάποια σημεία τριχοιδη ρωγμές στο σοβά,  σκέφτηκα να το επισκευάσω κάνοντας διάνοιξη των ρωγμών  με κάποιο γωνιακό τροχό και μετά με κάποιο επισκευαστικο υλικό που πρέπει να μου προτείνει κάποιος να το στοκαρω , το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο ειδικό αστάρι και αν πρεπει να βάλω κάποιο ειδικό επισκευαστικο υλικό ή να φτιάξω παραδοσιακό σοβά,  επισης θα ήθελα να ξέρω πόσο πάχος έχει ο σοβάς διότι το σπίτι έχει εξωτερική θερμομόνωση 10 πόντων. 

Κάποιες φωτογραφιες που τράβηξα 

20240311_093706_copy_1024x768.jpg

20240311_093702_copy_1024x768.jpg

20240311_093646_copy_576x768.jpg

20240311_093630_copy_1024x768.jpg

20240311_093612_copy_1024x768.jpg

Κόλλα θερμοπρόσοψης+πλέγμα το οποίο αφού περαστεί η κόλλα θα μπει το πλέγμα και θα σπατοτουλαριστεί ώστε να εγκιβωτιστεί μέσα στην κόλλα. Στην συνέχεια έτοιμο έγχρωμο ακρυλικό σοβά σε μορφή πάστας. 

Πάχος λίγα χιλιοστά, κόλλα πλέγμα χρωμοσοβάς όλα μαζί κάτω από 1 εκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Th3Unforgiven είπε

ευκαμπτο σωληνα; εψαξα και δεν υπαρχουν πουθενα σε ικανοποιητικο μηκος..

https://www.vioflex.com.gr/συστηματα-προστασιασ-καλωδιων/solines-prostasias/σπιραλ-ανοξειδωτο-inoxflex&limit=999999

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Th3Unforgiven είπε

Καλησπέρα σε όλους!! Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να φτιάξω αυτό; Δεν μπορώ με τίποτα να καταλήξω τι έχει χρησιμοποιήσει ο τύπος κρυφά μέσα απο τη γραβατα για να στεκεται ετσι... συρμα; ευκαμπτο σωληνα; εψαξα και δεν υπαρχουν πουθενα σε ικανοποιητικο μηκος.. επισης πρεπει να ειναι κατι αρκετα δυνατο να κραταει καπελο/ντουι/λαμπα ολα στη κορυφη.. τα φωτα σας

Εμένα μου φαίνεται οτι θα μπορούσε να υλοποιηθεί ακόμη και με απλό μονόκλωνο καλώδιο.

Είναι αρκετά σκληρό για να κρατήσει και χωράει να περάσει ανάμεσα στη ραφή της γραβάτας.

Για τόσο μικρή απόσταση θα έβαζα 2.5mm² , δεν θα έχει μεγάλη διαφορά κοστολογικά ενώ θα είναι αρκετά πιο στιβαρό.

Μπορείς να δεις και καλώδιο πλακέ που είναι όλα μαζί ένα σώμα ώστε να είναι αρκετά σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ZELDA είπε

Καλησπέρα στους εξωτερικούς τοίχους του σπιτιού μου έχουν δημιουργηθεί σε κάποια σημεία τριχοιδη ρωγμές στο σοβά,  σκέφτηκα να το επισκευάσω κάνοντας διάνοιξη των ρωγμών  με κάποιο γωνιακό τροχό και μετά με κάποιο επισκευαστικο υλικό που πρέπει να μου προτείνει κάποιος να το στοκαρω , το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο ειδικό αστάρι και αν πρεπει να βάλω κάποιο ειδικό επισκευαστικο υλικό ή να φτιάξω παραδοσιακό σοβά,  επισης θα ήθελα να ξέρω πόσο πάχος έχει ο σοβάς διότι το σπίτι έχει εξωτερική θερμομόνωση 10 πόντων. 

Κάποιες φωτογραφιες που τράβηξα 

20240311_093706_copy_1024x768.jpg

20240311_093702_copy_1024x768.jpg

20240311_093646_copy_576x768.jpg

20240311_093630_copy_1024x768.jpg

20240311_093612_copy_1024x768.jpg

στο χωριό που είχα ψιλορωγμές από σεισμούς ανάμεσα σε κολόνα και τοιχοποιία, είχα ρωτήσει σε κατάστημα και μου έδωσαν στόκο, εύκαμπτο, ακρυλικό, ακριβότερος από τους απλούς στόκους αλλά έκανε δουλειά...με τη γωνία της σπάτουλας μεγάλωσα την ρωγμή, στοκάρισα και έβαψα με ακρυλικό χρώμα εξωτερικού χώρου...έχουν περάσει πάνω από 5 χρόνια με αρκετούς σεισμούς (ηλεία) και δεν έχουν ανοίξει παρά σε ελάχιστα σημεία... 

επειδή τα υλικά αλλάζουν συνέχεια, θα σου πρότεινα να πας σε κατάστημα σοβαρό (για μένα όχι πρακτικερ κλπ) να ρωτήσεις τι μπορείς να κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις...

όπως είπε όμως και κάποιος άλλος, αυτά δεν είναι τίποτε...ακόμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kokos23 είπε

στο χωριό που είχα ψιλορωγμές από σεισμούς ανάμεσα σε κολόνα και τοιχοποιία, είχα ρωτήσει σε κατάστημα και μου έδωσαν στόκο, εύκαμπτο, ακρυλικό, ακριβότερος από τους απλούς στόκους αλλά έκανε δουλειά...με τη γωνία της σπάτουλας μεγάλωσα την ρωγμή, στοκάρισα και έβαψα με ακρυλικό χρώμα εξωτερικού χώρου...έχουν περάσει πάνω από 5 χρόνια με αρκετούς σεισμούς (ηλεία) και δεν έχουν ανοίξει παρά σε ελάχιστα σημεία... 

επειδή τα υλικά αλλάζουν συνέχεια, θα σου πρότεινα να πας σε κατάστημα σοβαρό (για μένα όχι πρακτικερ κλπ) να ρωτήσεις τι μπορείς να κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις...

όπως είπε όμως και κάποιος άλλος, αυτά δεν είναι τίποτε...ακόμα...

Αν κάποιος ψάχνει για ιδιαίτερα ελαστικό στόκο, το προιόν "Putty" της KRAFT είναι πολύ αποτελεσματικό τουλάχιστον σε ρωγμές πλάτους μέχρι 2-3 χιλιοστών περίπου, σε εσωτερική ή εξωτερική τοιχοποιία που το δοκίμασα. Για μεγαλύτερες ρωγμές πηγαίνει κανείς στο σενάριο της χρήσης πλέγματος με κάποιο ελαστικό κονίαμα όπως αναφέρει παραπάνω ο φίλος mechpanos.

Αλλά το πιό σωστό το λέει ο φίλος Doubt, άστο όπως είναι!

 

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικος τοιχος ο οποιος ειναι πισω απο κρεβατια που δεν αναπνεει αρκετα (εχει κενο οσο το σοβατεπι δηλαδη περιπου 0,5-1 εκατοστο, εχει πιασει κιτρινιλες. Τον περασα επιφανειακα με μωρομαντηλα, τα πολλα εφυγαν, αλλα εχει απομεινει μια στρωση σαν ελαφρως σαγρε.

Επειδη αυτη τη στιγμη δεν παιζει να γινει σωστο μερεμετι δηλαδη ξυσιμο, στοκαρισμα, βαψιμο, καθως ο χωρος κατοικειται, υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το καθαρισω καλυτερα, χωρις να κανω μεγαλυτερη ζημια δηλαδη χωρις να ξεβαψει τελειως το σημειο?

Σαπουνι/ferry και νερο απαλα με την ηπια μερια σφουγγαριου θα βοηθουσε? APC ή Degreaser αυτοκινητου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sebu είπε

Εσωτερικος τοιχος ο οποιος ειναι πισω απο κρεβατια που δεν αναπνεει αρκετα (εχει κενο οσο το σοβατεπι δηλαδη περιπου 0,5-1 εκατοστο, εχει πιασει κιτρινιλες. Τον περασα επιφανειακα με μωρομαντηλα, τα πολλα εφυγαν, αλλα εχει απομεινει μια στρωση σαν ελαφρως σαγρε.

Επειδη αυτη τη στιγμη δεν παιζει να γινει σωστο μερεμετι δηλαδη ξυσιμο, στοκαρισμα, βαψιμο, καθως ο χωρος κατοικειται, υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το καθαρισω καλυτερα, χωρις να κανω μεγαλυτερη ζημια δηλαδη χωρις να ξεβαψει τελειως το σημειο?

Σαπουνι/ferry και νερο απαλα με την ηπια μερια σφουγγαριου θα βοηθουσε? APC ή Degreaser αυτοκινητου?

Ξεκίνα με σφουγγαρακι με σκετο χλιαρο νερο κι αν δε βγαίνει βάλε χλιαρο σαπουνονερο. Στιβε το σφουγγαρακι να μην τρεχουν νερα. Και θα δεις στην πορεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Sebu είπε

Εσωτερικος τοιχος ο οποιος ειναι πισω απο κρεβατια που δεν αναπνεει αρκετα (εχει κενο οσο το σοβατεπι δηλαδη περιπου 0,5-1 εκατοστο, εχει πιασει κιτρινιλες. Τον περασα επιφανειακα με μωρομαντηλα, τα πολλα εφυγαν, αλλα εχει απομεινει μια στρωση σαν ελαφρως σαγρε.

Επειδη αυτη τη στιγμη δεν παιζει να γινει σωστο μερεμετι δηλαδη ξυσιμο, στοκαρισμα, βαψιμο, καθως ο χωρος κατοικειται, υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το καθαρισω καλυτερα, χωρις να κανω μεγαλυτερη ζημια δηλαδη χωρις να ξεβαψει τελειως το σημειο?

Σαπουνι/ferry και νερο απαλα με την ηπια μερια σφουγγαριου θα βοηθουσε? APC ή Degreaser αυτοκινητου?

επίσης τράβα τα κρεβάτια να μεγαλώσεις το κενό στους 2-3 πόντους...

βάλε έναν αφυγραντήρα να δουλεύει πότε πότε ή στη χειρότερη βάλε κάτω από το κρεβάτι έναν συλλέκτη απλό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να βάψω τους εξωτερικούς τοίχους εξοχικής κατοικίας, επιφάνειας περίπου 100τμ. Η επιφάνεια είναι άβαφος, λευκός εννοείται, σοβάς 2 ετών, άγριος, που έγινε με χτένα (χωριάτικο που λέμε), οπότε θα χρειαστεί σίγουρα αστάρι και δύο χέρια χρώμα. Τα υλικά θα είναι δικά μου, υπολογίζω 20 λίτρα αστάρι και 40 λίτρα χρώμα να είναι αρκετά. Ποια πιστεύετε είναι μια λογική τιμή για τα εργατικά? Επίσης οι ποσότητες πιστεύετε θα φτάσουν?

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Insane84 είπε

Θέλω να βάψω τους εξωτερικούς τοίχους εξοχικής κατοικίας, επιφάνειας περίπου 100τμ. Η επιφάνεια είναι άβαφος, λευκός εννοείται, σοβάς 2 ετών, άγριος, που έγινε με χτένα (χωριάτικο που λέμε), οπότε θα χρειαστεί σίγουρα αστάρι και δύο χέρια χρώμα. Τα υλικά θα είναι δικά μου, υπολογίζω 20 λίτρα αστάρι και 40 λίτρα χρώμα να είναι αρκετά. Ποια πιστεύετε είναι μια λογική τιμή για τα εργατικά? Επίσης οι ποσότητες πιστεύετε θα φτάσουν?

Νομίζω πολλά λες, θα έλεγα περίπου τα μισά. Επίσης για καλύτερη καλυπτικότητα, θα πεις στο κατάστημα να σου ρίξει μέσα στο αστάρι χρωστική να στο φτιάξει κοντά στον τόνο του χρώματος της επιλογής σου. Για τιμές δεν ξέρω γιατί εμένα τα βαψίματα μου τα κάνει ο πεθερός που είναι ελαιοχρωματιστής, τζάμπα :) Πιστεύω πάντως ότι θα κυμανθείς 300 με 500€ αναλόγως το κασέ του μάστορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Νομίζω πολλά λες, θα έλεγα περίπου τα μισά. Επίσης για καλύτερη καλυπτικότητα, θα πεις στο κατάστημα να σου ρίξει μέσα στο αστάρι χρωστική να στο φτιάξει κοντά στον τόνο του χρώματος της επιλογής σου. Για τιμές δεν ξέρω γιατί εμένα τα βαψίματα μου τα κάνει ο πεθερός που είναι ελαιοχρωματιστής, τζάμπα :) Πιστεύω πάντως ότι θα κυμανθείς 300 με 500€ αναλόγως το κασέ του μάστορα.

Και εγώ αυτό νόμιζα, ότι πάει όπως λέει και ο κατασκευαστής 12 τμ το λίτρο, αλλά βάφοντας τους εσωτερικούς τοίχους, που ναι μεν δεν ήταν τόσο άγριος ο σοβάς, αλλά ήταν σοβάς, ήπιε πολύ υλικό και δεν μου έφτασε not even close. Θέλει πολύ υλικό το νέο βάψιμο δυστυχώς, δεν είναι φρεσκαρισματάκι. Υπολογίζω ειδικά του εξωτερικού που είναι άγριος ότι θα πάει 5 τμ το λίτρο. Όσον αφορά τα εργατικά, γνωστός που δεν θα πάρει την δουλειά μου είπε ότι πάει 5€ το τμ άντε 6 το πολύ 7 αν είναι πάρα πολύ δύσκολη η επιφάνεια. Από αλλού όμως διαβάζω ότι αυτές οι τιμές περιλαμβάνουν και τα υλικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, kokos23 said:

επίσης τράβα τα κρεβάτια να μεγαλώσεις το κενό στους 2-3 πόντους...

βάλε έναν αφυγραντήρα να δουλεύει πότε πότε ή στη χειρότερη βάλε κάτω από το κρεβάτι έναν συλλέκτη απλό

Θενκς

Υγρασια δεν εχει τοσο υπερβολικη ο χωρος. Αναλογως του εξωτερικου καιρου/υγρασιας/θερμοκρασιας, εσωτερικα το δωματιο παιζει απο 45-65% με μεσο ευρος τιμης το 55-60%.

Να τραβηχτει δυστυχως δυσκολο καθως δεν υπαρχει αρκετος χωρος για τα υπολοιπα περασματα και επιπλα, ειναι κυριολεκτικα ολα μετρημενα στο εκατοστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...