Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Ταβάνι βλέπουμε φαντάζομαι.

Ξύσιμο όλο, αστάρι, χρώμα αντιμουχλικό.

(Εύκολη λύση)

Ή ξύσιμο, στοκάρισμα για να γίνει λείο, τρίψιμο του στόκου (= σκόνη) αστάρι, αντιμουχλικό.

Στόκο ακρυλικό ή τσιμέντου, λεπτόκοκκο.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας.

Στο διαμέρισμα όπου μένω, ιδιόκτητο (στενού συγγενούς μου), έπεσε /κάηκε πρόσφατα η ασφάλεια θερμοσίφωνα.

Ο ηλεκτρολόγος που έφερα,οκ, την άλλαξε, όμως μου είπε ότι το σπίτι, δεν έχει γείωση!

Παλιός ο πίνακας, ηλεκτρολογικά κτλ.

Πολυκατοικία του 1970 περίπου, κέντρο Αθήνας.

Τι μπορώ και πρέπει να κάνω για αποκατάσταση της κατάστασης, όσο γίνεται;

Υγ. Έχουμε σκοπό, κάποια στιγμή να ανακαινίσουμε το διαμέρισμα.

Για ανακαίνιση συνολικά των ηλεκτρολογικών και του σπιτιού, είναι απαραίτητο να είναι εντελώς άδειο, όσο γίνεται, το σπίτι, να μη κατοικείται δλδ, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Στο διαμέρισμα όπου μένω, ιδιόκτητο (στενού συγγενούς μου), έπεσε /κάηκε πρόσφατα η ασφάλεια θερμοσίφωνα.

Ο ηλεκτρολόγος που έφερα,οκ, την άλλαξε, όμως μου είπε ότι το σπίτι, δεν έχει γείωση!

Παλιός ο πίνακας, ηλεκτρολογικά κτλ.

Πολυκατοικία του 1970 περίπου, κέντρο Αθήνας.

Τι μπορώ και πρέπει να κάνω για αποκατάσταση της κατάστασης, όσο γίνεται;

Υγ. Έχουμε σκοπό, κάποια στιγμή να ανακαινίσουμε το διαμέρισμα.

Για ανακαίνιση συνολικά των ηλεκτρολογικών και του σπιτιού, είναι απαραίτητο να είναι εντελώς άδειο, όσο γίνεται, το σπίτι, να μη κατοικείται δλδ, σωστά?

Τι σημαίνει δεν έχει γείωση;

Καθόλου ή ήταν στις σωλήνες του νερού που έχουν καταργηθεί;

Τι σχέση έχει η γείωση με το ότι κάηκε η ασφάλεια;

Θα πρέπει να το δει κάποιος που γνωρίζει για να σου πει τι πρέπει να κάνεις. Από μια ατάκα ενός μάστορα (πιθανώς και με λάθος μεταφορά) άκρη δε βγαίνει.

Αυτός που θα το δει θα μπορέσει να σου πει και ποιά είναι η μέθοδος αποκατάστασης.

Το μέγεθος της ανακαίνισης προσδιορίζει αν χρειάζεται το σπίτι να είναι άδειο ή όχι.

Θα τραβήξεις νέα καλώδια;

Θα αλλάξεις πίνακα;

Θα τραβήξεις (σκαψίματα - καλωδιώσεις) νέες γραμμές;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, st@kas said:

Απέφυγε την φθηνή αντιμουχλική σιλικόνη και τον  ακρυλικό στόκος.  Δες κάτι σε υβριδική σφραγιστική κόλλα ή σε καθαρή ουδέτερη σιλικόνη. 

Η ουδέτερη τί πλεονέκτημα έχει; Οι άλλες που δεν είναι ουδέτερες τί ονομασία έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zape είπε

Η πλάκα είναι ότι το γκρόβερ που προτάθηκε χρησιμοποιείται ακριβώς για να ΜΗΝ λύνει το παξιμάδι

Χρησιμοποιείται για να μην λύνει σε κινούμενα μέρη, από δονήσεις κλπ. Στο ξεσφίξιμο με κλειδί δεν παίζει να προβάλει μεγαλύτερη αντίσταση από αυτή που περιγράφει ο φίλος, ο οποίος θα έπρεπε να δώσει περισσότερες πληροφορίες για την εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, zoranb είπε

Η ουδέτερη τί πλεονέκτημα έχει; Οι άλλες που δεν είναι ουδέτερες τί ονομασία έχουν;

Η ουδέτερη αντέχει περισσότερα χρόνια στην έκθεση σε νερό. Η άλλη λέγεται όξινη,  συνήθως είναι η πρώτη επιλογή που σου δίνουν σε ένα κατάστημα όταν πεις ότι θες σιλικόνη.  Όμως μπορεί και μέσα στο πρώτο χρόνο να αρχίζει να μαυρίζει.  Μια καλή ουδέτερη μπορεί να έχει 10+ € ενώ μια όξινη γύρω στα 4€

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

photo.jpg.12d8de3b5af31e6a492f301c5679c53d.jpgκαλημερα σε ολους. Παιδια την γνωμη σας παρακαλω, ανοιξα το καπακι ηλιακου Nobel και βλεπω να τρεχει μια σταγονα αραια αραια, απο τον θερμοστατη,φαινεται και στη φωτο. μαλλον εχει τρυπουλα καπου? χρειαζεται να αλλαξω κατι η το αφηνω ετσι και βλεπω αργοτερα αν χειροτερεψει ??? Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, van62 είπε

photo.jpg.12d8de3b5af31e6a492f301c5679c53d.jpgκαλημερα σε ολους. Παιδια την γνωμη σας παρακαλω, ανοιξα το καπακι ηλιακου Nobel και βλεπω να τρεχει μια σταγονα αραια αραια, απο τον θερμοστατη,φαινεται και στη φωτο. μαλλον εχει τρυπουλα καπου? χρειαζεται να αλλαξω κατι η το αφηνω ετσι και βλεπω αργοτερα αν χειροτερεψει ??? Ευχαριστω

 

Ο θερμοσίφωνας είναι με ζεστό νερό όταν τρέχει η μικρή σταγόνα;

(Στη φωτό εγώ δεν κατάφερα να την διακρίνω.)

Αν τρέχει λίγο όταν είναι κρύο, όταν ζεσταίνει που ανεβάζει και πίεση θα τρέχει περισσότερο.

Η διαρροή ακόμη και μικρή είναι αιτία άμεσης επέμβασης κατ'εμε, καθώς δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα χειροτερέψει.

Αν έχει τρυπήσει το καζάνι... καλά κρασιά και καλορίζικα...

Αν σταθείς τυχερός, ίσως γλιτώσεις με αλλαγή φλάντζας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας, θα χρειαστώ και εγώ τις συμβουλές σας.

Πρόκειται για ένα θέμα με την ηχομόνωση. Πιο συγκεκριμένα με το διπλανό σπίτι μας χωρίζει ένας τοίχος ο οποίος όμως αφήνει τους ήχουν να περνούν.......ακούμε τους δίπλα και αυτοί εμάς.

Τι μπορώ να κάνω στην περίπτωση αυτή; Έχετε οποιαδήποτε πρόταση;

Γνωρίζω πάνω-κάτω ότι μπορώ να ντύσω τον τοίχο με γυψοσανίδα και μονωτικό αλλά δεν ξέρω αν τελικά αυτή η λύση είναι καλή (χώρια που δεν θέλω να χάσω πολύτιμο χώρο απο το σπίτι μου).

Απο ότι βλέπω υπάρχουν και διάφορα "χρώματα" που έχουν ηχομονωτικές ιδιότητες, γνωρίζει κανείς αν όντως κάνουν κάποια διαφορά;

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tempo είπε

γεια σας, θα χρειαστώ και εγώ τις συμβουλές σας.

Πρόκειται για ένα θέμα με την ηχομόνωση. Πιο συγκεκριμένα με το διπλανό σπίτι μας χωρίζει ένας τοίχος ο οποίος όμως αφήνει τους ήχουν να περνούν.......ακούμε τους δίπλα και αυτοί εμάς.

Τι μπορώ να κάνω στην περίπτωση αυτή; Έχετε οποιαδήποτε πρόταση;

Γνωρίζω πάνω-κάτω ότι μπορώ να ντύσω τον τοίχο με γυψοσανίδα και μονωτικό αλλά δεν ξέρω αν τελικά αυτή η λύση είναι καλή (χώρια που δεν θέλω να χάσω πολύτιμο χώρο απο το σπίτι μου).

Απο ότι βλέπω υπάρχουν και διάφορα "χρώματα" που έχουν ηχομονωτικές ιδιότητες, γνωρίζει κανείς αν όντως κάνουν κάποια διαφορά;

Ευχαριστώ πολύ

Ίσως θα μπορούσες να συνδυάσεις 2-3 υλικά. Πχ ένα από τα χρώματα που λες, μετά μια ηχομονβτική μεμβράνη (είναι λίγο βαρύ υλικό) και μετά ηχομονωτικό ή απλό πετροβάμβακα και γυψοσανίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickol-us είπε

Τι σημαίνει δεν έχει γείωση;

Καθόλου ή ήταν στις σωλήνες του νερού που έχουν καταργηθεί;

Τι σχέση έχει η γείωση με το ότι κάηκε η ασφάλεια;

Θα πρέπει να το δει κάποιος που γνωρίζει για να σου πει τι πρέπει να κάνεις. Από μια ατάκα ενός μάστορα (πιθανώς και με λάθος μεταφορά) άκρη δε βγαίνει.

Αυτός που θα το δει θα μπορέσει να σου πει και ποιά είναι η μέθοδος αποκατάστασης.

Το μέγεθος της ανακαίνισης προσδιορίζει αν χρειάζεται το σπίτι να είναι άδειο ή όχι.

Θα τραβήξεις νέα καλώδια;

Θα αλλάξεις πίνακα;

Θα τραβήξεις (σκαψίματα - καλωδιώσεις) νέες γραμμές;

 

 

Νομίζω καθόλου, δεν έχουν αλλαχτεί στο σπίτι σωλήνες νερού, αν εννοούμε αυτούς που είναι μερικές φορές ορατοί σε σπίτια με καλοριφέρ.

Είναι ενσωματωμένοι στους τοίχους δηλαδή.

Πριν περίπου 15  χρόνια είχε γίνει μια μικρή ανακαίνιση στο σπίτι αλλά ο πίνακας παραμένει ο παλιός.

Είναι δυνατόν σε ολόκληρη την πολυκατοικία, όλα τα διαμερίσματα να μην έχουν γείωση;

Στην ανακαίνιση, θα ήθελα αλλαγή του πίνακα και συντήρηση των ηλεκτρολογικών και υδραυλικών του σπιτιού, τώρα σε τι βαθμό θα χρειαστούν αντικαταστάσεις και αλλαγές, δε γνωρίζω.

Από υδραυλικά, θα ήθελα αλλαγή του συστήματος καζανάκι τύπου Νιαγάρα, με ένα απλό ενσωματωμένο στο επάνω μέρος λεκάνης, αυτό πιστεύετε θέλει μεγάλες εργασίες;

Το καζανάκι τώρα είναι τοποθετημένο στο χτιστό πατάρι πάνω ακριβώς από το μπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Είναι δυνατόν σε ολόκληρη την πολυκατοικία, όλα τα διαμερίσματα να μην έχουν γείωση;

πας στα ρολόγια και κοιτάς αν υπάρχει γείωση Αν υπάρχει και φτάνει στα διαμερίσματα είναι άλλο πράγμα

17 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Από υδραυλικά, θα ήθελα αλλαγή του συστήματος καζανάκι τύπου Νιαγάρα, με ένα απλό ενσωματωμένο στο επάνω μέρος λεκάνης, αυτό πιστεύετε θέλει μεγάλες εργασίες;

αν η έξοδος της λεκάνης  βγαίνει πίσω Οριζόντια Αποχέτευση  image.jpeg.8d9e060c066b71e647286d95646cc0de.jpeg όχι  Αν είναι Κάθετης Αποχέτευσης άστα   Έχεις αρκετό κενό πίσω στον τοίχο ?

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταβάνι του σπιτιού έχει πρόβλημα λόγω υγρασίας και μη σωστής επισκευής πριν 2 χρόνια. Έχει αρχίσει να στάζει όταν βρέχει αρκετά, και να ξεφλουδίζει. Ακριβώς από πάνω είναι η βεράντα στην οποία τοποθετήθηκαν πλάκες (πριν είχε τσιμέντο), όταν έγινε η "επισκευή" στο ταβάνι. Η βεράντα έχει κλίση για να φεύγουν τα νερά της βροχής από 2 τρύπες στο εμπρός τμήμα. Το ξεφλούδισμα στο ταβάνι είναι κυρίως από την μέση και μπροστά μάλλον λόγω της κλίσης της βεράντας. Στις γωνίες που ενώνονται οι πλάκες συσσωρεύεται νερό και πιθανόν αυτό να επιδεινώνει το πρόβλημα. Μου πρότειναν να βάλω στις πλάκες της βεράντας στις γωνίες και στους αρμούς ένα υλικό το vernilac betacryl για να μην περνάει το νερό.  Είναι καλή λύση, έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο; Για το ταβάνι μάλλον θα χρειαστεί να καλέσω μάστορα.

DSCI1881.JPG

DSCI0788.JPG

DSCI1863.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, zio10 said:

Ίσως θα μπορούσες να συνδυάσεις 2-3 υλικά. Πχ ένα από τα χρώματα που λες, μετά μια ηχομονβτική μεμβράνη (είναι λίγο βαρύ υλικό) και μετά ηχομονωτικό ή απλό πετροβάμβακα και γυψοσανίδα.

ευχαριστώ για την πρόταση. Την γυψοσανίδα θα ήθελα να την αποφύγω γιατί τρώει αρκετά εκατοστά απο τον ωφέλιμο χώρο του σπιτιού. Ίσως μια λύση θα ήταν μια ηχομονωτική μεμβράνη και απο πάνω βάψιμο με χρώμα με ηχομονωτικές ιδιότητες. Δηλ. μεμβράνη και χρώμα, απλά δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό και εύκολο να γίνει στον κατακόρυφο τοίχο. Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...