Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

πίσω είναι ανοιχτά(επάνω και στα πλαϊνά ειναξ ολα πάνελ. Θέλοντας να περιορίσω τις θερμικές απώλειες (μενω από κάτω ακριβώς) σκέφτομαι δύο τινά. 1) να χτίσω με υτον τα μπρος πίσω ώστε να κλείσει εντελώς και να μην παίρνει αέρα(θα κανει δουλειά; ) και σε δεύτερο χρόνο να στρώσω φελιζολ ή 2) να το κλείσω με κατι πιο υποτυπώδες και ελαφρύ τύπου ανθυγρη γυψοσανίδα

Εγώ θα πήγαινα σε πανελ όπως έχεις στα πλαϊνά (β διαλογής για οικονομία) και κάτω μόνωση ελαφρώς βατή ντυμένη με πλέγμα και κόλλα  

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω έναν αποστάτη που βγάζει ένα σπείρωμα και ένα θυληκο που μπαίνει σε αυτό. Αυτά όταν σφίγγουν μετάξυ τους δε βγαίνουν με τίποτα

Τη πρώτη φορά που τα συνδύασα έγδαραν το παξιμάδι με πενσα και κατέληξα να πάει σε μηχανουργεία να το βάλει σε μέγγενη για να τα απομόνωση

Για πείτε κάνα τέχνασμα να το κάνω σπίτι και να μην έχω το άγχος

Στο περιπου είναι κάπως έτσι ο συνδυασμός

61dp4mz-+oL.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, therock είπε

Έχω έναν αποστάτη που βγάζει ένα σπείρωμα και ένα θυληκο που μπαίνει σε αυτό. Αυτά όταν σφίγγουν μετάξυ τους δε βγαίνουν με τίποτα

Τη πρώτη φορά που τα συνδύασα έγδαραν το παξιμάδι με πενσα και κατέληξα να πάει σε μηχανουργεία να το βάλει σε μέγγενη για να τα απομόνωση

Για πείτε κάνα τέχνασμα να το κάνω σπίτι και να μην έχω το άγχος

Στο περιπου είναι κάπως έτσι ο συνδυασμός

61dp4mz-+oL.jpg

Αν ειναι αυτο που διχνεις, κατω έχει χαραγμένη εγκοπή για να το ξεβιδωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως τα εργαλεια που χρησιμοποιεις δεν βοηθανε να τα ξεσφιξεις; 

Πχ αν παρεις μια γκαζοταναλια. Θα επιανες το στρογγυλο ζαγρε που εχει η διπλη βιδα και με ενα κατσαβιδι θα ξεσφιγγες το παξιμαδι(θυληκο).

Με την πενσα σιγουρα θα το τραυματιζες και αν ξεσφιγγε νορμαλ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να εγκατάστησω ένα νιπτηράκι στο wc. Εκτός απο τα στριφόνια, ξέρω πως εφαρμοζεται κ σιλικόνη , τοσο για το κρατημα στα πλακάκια του τοίχου, οσο κ για να μην στάζει νερά.

Αντιμουχλικη σιλικόνη φαντάζομαι πως είναι  για τέτοια χρήση, αλλα δεν ξέρω μήπως δεν είναι η πιο κατάλληλη για να κάνει καλό κράτημα το νιπτηράκι στο τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zoranb είπε

Πρέπει να εγκατάστησω ένα νιπτηράκι στο wc. Εκτός απο τα στριφόνια, ξέρω πως εφαρμοζεται κ σιλικόνη , τοσο για το κρατημα στα πλακάκια του τοίχου, οσο κ για να μην στάζει νερά.

Αντιμουχλικη σιλικόνη φαντάζομαι πως είναι  για τέτοια χρήση, αλλα δεν ξέρω μήπως δεν είναι η πιο κατάλληλη για να κάνει καλό κράτημα το νιπτηράκι στο τοίχο.

Το νιπτήρα στον τοίχο δεν τον κρατάει η σιλικόνη αλλά ουπα με βίδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, mechpanos said:

Το νιπτήρα στον τοίχο δεν τον κρατάει η σιλικόνη αλλά ουπα με βίδες.

Αυτό είναι σίγουρο, απλώς ρωτάω μήπως υπάρχει κ κάποια σιλικόνη πιό κατάλληλη για τέτοια χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hondasuprax39 είπε

Καλημερα παιδια μια ερωτηση πανω σε τοιχο βαμμενο με πλαστικο χρωμα νερου μπορω να περασω βερνικι δυο συστατικ ων?

Βερνίκι σε τοίχο προς τι;

ΟΧΙ δεν μπορείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, zoranb είπε

Αυτό είναι σίγουρο, απλώς ρωτάω μήπως υπάρχει κ κάποια σιλικόνη πιό κατάλληλη για τέτοια χρήση.

Σιλικόνη καθαρή θα πάρεις zorand  (οχι κανένα ακρυλικό στόκο) θα την αφήσεις ένα 24ωρο να στεγνώσει και οκ. Όσο πιο καλή σιλικόνη πάρεις τόσο καλύτερη αντοχή θα έχει στο χρόνο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! 

Έχω αυτό το πρόβλημα στο μπάνιο όπως βλέπετε. Για να το διορθώσω θα χρειαστεί να το ξύσω, να το περάσω με ένα αστάρι και να το βάψω ή θα χρειαστεί να το ξύσω, να το περάσω με αστάρι, μετά να βάλω στόκο (αν χρειαστεί, ποιον να βάλω;) και μετά να το βάψω;

 

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από frixos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zoranb είπε

Αυτό είναι σίγουρο, απλώς ρωτάω μήπως υπάρχει κ κάποια σιλικόνη πιό κατάλληλη για τέτοια χρήση.

Απέφυγε την φθηνή αντιμουχλική σιλικόνη και τον  ακρυλικό στόκος.  Δες κάτι σε υβριδική σφραγιστική κόλλα ή σε καθαρή ουδέτερη σιλικόνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, frixos4 είπε

Καλησπέρα παιδιά! 

Έχω αυτό το πρόβλημα στο μπάνιο όπως βλέπετε. Για να το διορθώσω θα χρειαστεί να το ξύσω, να το περάσω με ένα αστάρι και να το βάψω ή θα χρειαστεί να το ξύσω, να το περάσω με αστάρι, μετά να βάλω στόκο (αν χρειαστεί, ποιον να βάλω;) και μετά να το βάψω;

 

 

Screenshot_1.png

Ταβάνι βλέπουμε φαντάζομαι.

Ξύσιμο όλο, αστάρι, χρώμα αντιμουχλικό.

(Εύκολη λύση)

Ή ξύσιμο, στοκάρισμα για να γίνει λείο, τρίψιμο του στόκου (= σκόνη) αστάρι, αντιμουχλικό.

Στόκο ακρυλικό ή τσιμέντου, λεπτόκοκκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2024 στις 3:58 ΜΜ, therock είπε

Έχω έναν αποστάτη που βγάζει ένα σπείρωμα και ένα θυληκο που μπαίνει σε αυτό. Αυτά όταν σφίγγουν μετάξυ τους δε βγαίνουν με τίποτα

Τη πρώτη φορά που τα συνδύασα έγδαραν το παξιμάδι με πενσα και κατέληξα να πάει σε μηχανουργεία να το βάλει σε μέγγενη για να τα απομόνωση

Για πείτε κάνα τέχνασμα να το κάνω σπίτι και να μην έχω το άγχος

Στο περιπου είναι κάπως έτσι ο συνδυασμός

61dp4mz-+oL.jpg

Αναφέρομαι στο εξάρτημα που έχει εσωτερική και εξωτερική βόλτα. Τη λύση μπορούν τα τη δώσουν δύο παξιμάδια με την προϋπόθεση ότι είτε το σπείραμα είναι τόσο μακρύ που μπαίνουν τα δύο παξιμάδια είτε πρέπει τα δύο παξιμάδια να είναι λεπτά σχετικά σε πάχος ώστε να "πιάσουν" στις βόλτες και να σφίξουν μεταξύ τους. Αν σφίξουν τα δύο παξιμάδια, δημιουργούν ένα πράγμα σαν κεφάλι εξάγωνο στο εξάρτημα. Μετά απλά βάζεις το κλειδί στο ένα παξιμάδι, κοντράρεις το πάνω εξάρτημα (αυτό που έχει μόνο εξωτερικό σπείραμα)  και το έλυσες. ελπίζω να έγινα κατανοητός

Η πλάκα είναι ότι το γκρόβερ που προτάθηκε χρησιμοποιείται ακριβώς για να ΜΗΝ λύνει το παξιμάδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...